Gruzińska Droga Wojenna (Georgian Military Road) to główna trasa łącząca gruzińską stolicę Tbilisi z rosyjskim miastem Władykaukaz. Poniżej przedstawimy Wam atrakcje i polecane miejsca, które znajdują się wzdłuż niej.
Trasa biegnie od Tbilisi na północ, wzdłuż granicy z nieuznawaną przez Gruzję Osetią Południową. Mija najpopularniejszy szczyt w tym kraju czyli Kazbek i wcina się wąskie przejście między górami Kaukazu, gdzie znajduje się granica gruzińsko-rosyjska.
Jest to jedna z najpopularniejszych tras w Gruzji, która na swoim odcinku 165 kilometrów do granicy (do Władykaukazu jest razem 200 kilometrów) ma liczne punkty widokowe i miejsca, gdzie warto się zatrzymać. Nie dziwimy się wcale jej popularności, bo nam również bardzo się podobała, szczególnie w jej wyższych partiach. Uważajcie na dziury w tunelach, nigdy nie wiadomo co z nich wystaje i lepiej je omijać.
Gruzińska Droga Wojenna – punkty na trasie
1. Tbilisi
Obecna stolica kraju to olbrzymie miasto, które szczególnie w wieczorem i w nocy robi duże wrażenie. Nie mamy tutaj na myśli kierowców jeżdżących zdecydowanie inaczej niż w Polsce (więcej o tym przeczytacie w artykule „Gruzja – informacje praktyczne” oraz „Jak wypożyczyć samochód w Gruzji„) Polecamy Wam miasto wieczorem/nocą czyli wtedy gdy wszystkie zabytki (z pomnikiem Matki Gruzji włącznie) i ważniejsze budynki są przepięknie oświetlone. Bardzo dobrze widać to ze wzgórza zamkowego, na które można wyjechać kolejką (kursuje od godziny 10 do 22, bilety są po 2,5 GEL w jedną stronę, dzieci do 6 roku życia jadą gratis, a kaucja za kartę elektroniczną to 2 GEL).
2. Mtshketa (Mccheta)
Mccheta to jedno z najstarszych miast w Gruzji. To miejsce w którym nawrócony król Mirian III przyjął chrzest, dzięki czemu Gruzja stała się drugim krajem chrześcijańskim na świecie (po Armenii). W mieście znajduje się siedziba najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Największym i jednocześnie najcenniejszym oraz najważniejszym zabytkiem jest Katedra Sweti Cchoweli – miejsce koronowania i pochówku władców Gruzji. Nad miastem na wzgórzu góruje Klasztor Dżawari (Jvari Monastery) wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tego miejsca rozciąga się piękna panorama Mcchety położonej u zbiegu dwóch rzek, w miejscu gdzie rzeka Aragvi wpada do Kury.
3. Twierdza Ananuri (Ananuri Castle)
Twierdza znajduje się nad brzegiem jeziora Żinwali (Zhinvali Reservoir). Została zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku i nigdy nie była poważnie zniszczona, dzięki temu jej obecny stan jest taki jak 200 lat temu. Otoczona jest wysokim murem. Twierdza położona jest przy głównej drodze, znajdziecie tam również liczne stragany z pamiątkami oraz trochę miejsca do zaparkowania. Zatrzymują się tam wszystkie autokary z turystami. (Otwarte dla turystów od godziny 9.00)
4. Pasanauri
W miejscowości Pasanauri obejrzeć można ciekawe zjawisko. Rzeka Czarna Aragvia łączy się Białą Aragvią i płyną one razem obok siebie. Znajdziecie tam również pomnik łosia, a obok kilka straganów i niewielki parking.
5. Punkt widokowy przed Gudauri
Na dojeździe do ośrodka narciarskiego Gudauri, na zakręcie przy jednej z serpentyn znajdziecie punkt widokowy z trzeba podestami, z których można oglądać całą dolinę i okoliczne szczyty. Obok znajduje się najpopularniejszy kurort narciarski w Gruzji czyli miejscowość Gudauri.
6. Pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej
Jest to monumentalna budowla pokryta muralami, które ilustrują przyjaźń rosyjsko-gruzińską. Ustawiona na sporych rozmiarów platformie widokowej. Nie da się jej przegapić, bo to bardzo charakterystyczne miejsce, a widoki rozpościerające się z tego miejsca są niesamowite.
7. Przełęcz Krzyżowa (Jvari Pass) 2395 m. n.p.m
Przełęcz Krzyżowa to najwyższy punkt na całej Gruzińskiej Drodze Wojennej. Droga w tym miejscu wznosi się na wysokość 2395 metrów n.p.m. Jest tam kamienny krzyż określający najwyższy punkt trasy oraz tablica informacyjna (niestety obklejona naklejkami). Zdarza się, że po solidnych opadach śniegu przez jakiś czas bywa nieprzejezdna (dopóki nie zostanie ponownie udrożniona). Miejscami zbudowane zostały tunele, którymi podróżuje się zimą, jak droga jest częściowo zasypana. Gruzini generalnie starają się aby była przejezdna. W końcu to droga międzynarodowa do granicy.
8. Źródła mineralne (mineral springs)
Źródła mineralne wypływające obok głównej drogi. Mają kolor pomarańczowo-rdzawy. Wbrew pozorom nie są śliskie mimo spływającej po nich wody. Większe źródła mineralne znajdują się w dolinie Truso.
9. Dolina Truso
Przepiękna dolina odchodząca w bok od Gruzińskiej Drogi Wojennej obok miejscowości Kobi (w stronę Osetii Południowej i Rosji). Zaczyna się wąwozem, który później przechodzi w dolinę słynącą ze wspaniałych widoków. Znajdziecie tam również zdecydowanie większe źródła mineralne. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Dolina Truso – najpiękniejsza dolina w Gruzji
10. Juta
Kolejna przepiękna dolina w której można oglądać m.in masyw Chaukhi. Wioska o tej samej nazwie oddalona jest od Gruzińskiej Drogi Wojennej tylko o 15 kilometrów.
11. Stepancminda i Cminda Sameba
Stepancminda to jedna z popularniejszych miejscowości w tej części Gruzji i ważny ośrodek turystyczny na Kaukazie. Znajduje się u stóp góry Kazbek, a wszystkie wycieczki turystyczne przyjeżdżają do niej aby zobaczyć m.in. kościół Cminda Sameba. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Cminda Sameba i trekking pod Kazbek na przełęcz Arsha Pass„
12. Widok na dolinę rzeki Terek (Wąwóz Darialski)
Punkt widokowy na przepiękną dolinę i wąwóz rzeki Terek gdzie rozpoczyna się wąwóz Darialski zwany też Wrotami Kaukazu.
13. Tsdo
Wioska położona nad Gruzińską Drogą Wojenną w której mieszka tylko 5 osób, którym nie obce są stare gruzińskie zwyczaje. Na wzgórzu powyżej wioski jest ołtarz, na którym raz w roku przeprowadza się rytualny ubój baranów. Ma to na celu zapewnienia wiosce spokoju i powodzenia.
14. Wodospady Gveleti
Wodospady Gveleti są dwa: duży i mały. Nie są tak popularne jak inne miejsca na tej trasie, dlatego spotkacie tam nielicznych ludzi. Dostać się tam można tylko pieszo.
15. Kompleks monastyrów Dariali (Dariali monastery complex)
Kompleks nowych monastyrów (budowanych w latach 2005-2011) nazwanych na cześć Archaniołów Michała i Gabriela . Kompleks znajduje się w pobliżu przejścia granicznego z Rosją.
Gruzińska Droga Wojenna jest jedną z głównych tras wycieczkowych w Gruzji, a autokary (lub marszrutki) z turystami przejeżdżają tą trasę w ciągu jednego dnia (tam i z powrotem). Jednak naszym zdaniem warto zatrzymać się na kilka dni w Stepancmindzie. Jest to dobre miejsce wypadowe na wycieczki pod Kazbek, do doliny Truso, do Juty itd.
Poniżej na mapie znajdziecie wszystkie pozostałe miejsca, które udało nam się odwiedzić w Gruzji.
Szukacie noclegu? Zajrzyjcie na booking.com. My z niego korzystaliśmy podczas pobytu w Gruzji 🙂
Booking.comJeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę ?
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły ?
Potrzebujesz wynająć samochód? Sprawdź ofertę Localrent – mają sporo ciekawych propozycji.
2 komentarze
Świetny artykuł! Bardzo ułatwił nam podróż i zawieszanie. Rewelacja. Bardzo bardzo dziękujemy.
Bardzo się cieszę, że Wam się przydało 😉