Marszrutka czy samochód w Gruzji? Odwieczne pytanie wszystkich wyjeżdżających do tego kraju. Poniżej przedstawimy Wam kilka faktów z naszej ostatniej wyprawy. Powinny pozwolić wam podjąć właściwą decyzję.
W Gruzji jak w większości innych krajów znajdziemy dwa podstawowe formy transportu: transport własny i transport publiczny.
Transport publiczny to przede wszystkim marszrutki (prywatne busy jeżdżące na wybranych trasach), Georgian Bus, pociąg, wynajęty kierowca z własnym samochodem itd
Drugą opcją jest wypożyczenie samochodu. W Gruzji nie jest to trudne. Znajdziecie ogólnokrajowe wypożyczalnie prowadzone nie tylko przez Gruzinów jak również międzynarodowe np. Localrent.com
Gruzja – samochód osobowy czy terenowy?
Na większość głównych dróg w zupełności wystarczy wypożyczenie samochodu osobowego. Jeżeli planujecie jeździć po bocznych drogach (zazwyczaj w zdecydowanie gorszym stanie) lub górach to zasadne będzie wypożyczenie samochodu z napędem 4×4. W naszym przypadku była to Toyota RAV4, która spisała się bardzo dobrze.
Samochód w Gruzji – koszty?
Wszystko zależy od terminu i długości okresu wypożyczenia samochodu oraz modelu i jego wyposażenia. Ceny samochodów osobowych znajdziecie już od 30 euro za dobę. Ceny samochodów terenowych/4×4 są wyższe i zaczynają się od 40 euro za dobę.
Koszt fotelika dziecięcego to od 2 euro za dobę.
Większość wypożyczalni oferuje pełne ubezpieczanie (odpowiednik naszego AC) oraz podstawowe ubezpieczenie (odpowiednik naszego OC). Przed wypożyczeniem dobrze jest sprawdzić dokładnie warunki ubezpieczenia oraz jego górne granice.
Paliwo w Gruzji
Do kosztów trzeba jeszcze doliczyć paliwo. Nasz samochód palił ok.9 litrów na 100km, ale nie ma się co przejmować, bo koszt paliwa w Gruzji to 2,2 – 2,5 lari (benzyna). Można przyjąć, że litr benzyny kosztuje 3,5zł (przelicznik 1,4)
Należy zwrócić uwagę na to jakie paliwo się tankuje. Bo na stacjach benzynowych w Gruzji można jeszcze znaleźć benzynę E92. Z uwagi na niską jakość paliwa wynajmujący wymagał, aby samochód tankować paliwem w wersji Premium lub Super na lepszych stacjach (Soccar, Wissol, Gulf, Rompetrol)
Jakie dokumenty?
W Gruzji wystarczy mieć polskie prawo jazdy. Nie ma potrzeby posiadania międzynarodowego prawa jazdy.
Czy trzeba wpłacić zaliczkę?
W naszym przypadku wystarczyło zarezerwować wybrany samochód (nie było potrzeby robienia przedpłaty/zaliczki). Przy jego odbiorze i podpisaniu umowy płaciliśmy z góry całą wcześniej umówioną kwotę (było to w 2019 roku). W przypadku innych wypożyczalni może być inaczej.
Czy warto wypożyczyć foteliki?
Naszym zdaniem zawsze warto wypożyczyć foteliki dla dzieci jeśli tylko jest taka możliwość (w busie czy marszrutce fotelików nie znajdziecie). Zamówiliśmy dwa foteliki, które zostały dobrane do wagi i wzrostu dzieci.
Odbiór/zwrot samochodu
Tutaj opcje do wyboru są dwie:
– wypożyczalnia podstawia samochód na lotnisko, z reguły jest za to dodatkowa opłata w wysokości około 20 euro, znacznie taniej jest dojechać do miasta we własnym zakresie. Przykładowo dojazd Georgian Bus z lotniska w Kutaisi do miasta to 15 lari za naszą czwórkę. Dojazd taksówką to około 20 lari.
– odbieracie samochód w mieście: w naszym przypadku odbieraliśmy samochód w centrum Kutaisi (przy rondzie koło McDonalda) około godziny 23.00. Dostaliśmy ogólne instrukcje dotyczące jego użytkowania. Ponieważ było wtedy ciemno to nie było szans dostrzec ewentualnych rys czy innych uszkodzeń. Znaleźliśmy je dopiero na drugi dzień rano.
Samochód oddawaliśmy w Kutaisi w umówionym miejscu (również przy rondzie koło McDonalda) i przy odbiorze również nikt go nie oglądał. Samochód dostaliśmy z resztą paliwa i tak samo oddawaliśmy z resztką paliwa (nikt nie sprawdzał ilości ani przed ani po).
Zarówno odbiór jak i zwrot samochodu przebiegał sprawnie i bez zbędnych formalności.
Jeżeli pragniecie być całkowicie niezależni to warto wypożyczyć samochód w Gruzji. Nie ma powodów do obaw. Kierowcy w Gruzji mają specyficzny styl jazdy, ale można się do niego przyzwyczaić. W czasie całej naszej podróży widzieliśmy tylko jedną stłuczkę i to ostatniego dnia w Kutaisi (na poboczu stały lekko uszkodzone samochody). Dzięki własnemu środkowi transportu jesteście całkowicie niezależni i możecie jechać gdzie chcecie i kiedy chcecie. Polecamy.
Poniżej na mapie znajdziecie wszystkie pozostałe miejsca, które udało nam się odwiedzić w Gruzji.
Szukasz noclegu w Gruzji? Zajrzyj na booking.com 🙂
Booking.comSzukasz samochodu? Zajrzyj poniżej do wyszukiwarki.
15 komentarzy
Zdecydowałabym się na wariant wypożyczenia samochodu, tak byłoby wygodnie w przypadku naszej rodziny. 🙂
A ja polecam wziąć samochód z kierowcą Gruzinem. Terenówka 100 GEL , bus 150 GEL. Płacisz kierowcy noclegi i razem jadacie. To jest dopiero integracja. Gruzin znajdzie lokalne knajpy, zna skróty,o wszystko się zapyta, a my mozemy spokojnie pić winko.
My lubimy być niezależni 🙂 poza tym podróżując z dziećmi podróżuje się inaczej 😉
Dzień dobry,
Wybieram się na początku września do Gruzji. Rozważam właśnie opcję z wynajętym kierowcą. Czy mógłby Pan polecić mi kogoś ?
Pozdrawiam
Jolanta
Wypożyczaliśmy samochód bez kierowcy. Dlatego w tym przypadku nie znamy żadnego kierowcy, którego można polecić.
marecki1 a możesz podać namiary na ten samochód z kierowcą?
Cześć ! Na FB jest profil Jeep Tours in Tusheti and Khevsureti to jest Giorgi, który załatwił nam kierowcę z Mercedesem Sprinterem (bylismy w 2 rodziny).
Prawdziwa wyprawa to wyprawa wlasnym samochodem z Polski, to jest czad
Nie każdy ma tyle urlopu 😉
Dzień dobry,
Czy samochodem wynajętym w Gruzji można wyskoczyć na kilka dni do Armenii i Azerbejdżanu? Auto oddałbym oczywiście w Gruzji.
Pozdrawiam serdecznie
W zeszłym roku była taka możliwość ale trzeba było to wcześniej zgłosić w wypożyczalni i dostać pozwolenie oraz uiścić opłatę 🙂
Dzień dobry, czy musiała Pani zostawiać jakiś depozyt w formie gotówki lub była jakaś blokada na karcie kredytowej ?
Nie. Żadnego depozytu, żadnej blokady 🙂 Przy odbiorze płaciliśmy gotówką całą umówioną wcześniej kwotę i tyle 😉
z jakiej wypożyczalni Pani korzystała?
Samochód mieliśmy od Martyny z Gruzji – https://rent.martynazgruzji.pl/