Home Hiszpania Park Narodowy Teide i jego atrakcje – Teneryfa

Park Narodowy Teide i jego atrakcje – Teneryfa

by Joanna

Najciekawsze miejsca, które dobrze jest poznać przejeżdżając przez Park Narodowy Teide. Poznajcie je z nami.

Park Narodowy Teide został założony w 1954 roku. Jego powstanie miało na celu ochronę unikalnego ekosystemu oraz zachowanie geologicznego znaczenia regionu. Zajmuje on obszar około 18 990 hektarów, co czyni go największym parkiem narodowym na Wyspach Kanaryjskich (nie tylko na Teneryfie). Jego symbolem bez wątpienia jest Teide – najwyższy szczyt Teneryfy (i jednocześnie całej Hiszpanii). Park ten jest domem dla wielu unikalnych gatunków flory i fauny, które przystosowały się do trudnych warunków klimatycznych wyspy, takich jak susza czy silne wiatry.

Park Narodowy Teide jest również popularnym miejscem dla turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć wulkan oraz podziwiać malownicze krajobrazy i unikalne formacje skalne, takie jak np. Roques de Garcia. Park oferuje również wiele szlaków turystycznych i punktów widokowych, z których można podziwiać piękno okolicznej przyrody. W 2007 roku UNESCO wpisało Park Narodowy Teide na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego, uznając jego wartość przyrodniczą i geologiczną oraz jego duże znaczenie kulturowe dla mieszkańców wyspy. Park przyciąga rocznie miliony turystów, którzy chcą odkryć tajemnice tego unikalnego miejsca

Jego naturalną granicą jest kaldera Las Cañadas. Kaldera powstała w wyniku erupcji wulkanu Teide. Erupcje wulkaniczne miały miejsce około 150-200 tysięcy lat temu i doprowadziły do powstania ogromnej kaldery o średnicy około 16 km, w której obecnie znajduje się Park Narodowy Teide. Magmowe materiały wyrzucane podczas erupcji uformowały charakterystyczne formacje skalne i krajobrazy, które zachwycają turystów z całego świata. Dzięki swojemu unikalnemu położeniu i geologicznej historii, Caldera Las Cañadas jest ważnym miejscem naukowych badań nad wulkanizmem i geologią. Ostatnia erupcja Teide miała miejsce w 1909 roku.

Jakie atrakcje oferuje nam Park Narodowy Teide:

Mirador Azulejos II

Jeden z ciekawszych punktów widokowych przy głównej drodze biegnącej przez Park Narodowy Teide. Znajduje się tam niewielki parking z widokiem na kalderę. Ale wrażenie robi także prosta droga z widokiem na Teide. 
Zaznaczyliśmy go na mapie poniżej.

Roques de García

Roques de Garcia to grupa skalnych formacji uważanych za najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspie a także jedno z najważniejszych punktów w parku. Grupa ta składa się z trzech głównych formacji skalnych: Roque Cinchado, El Roque, i Roque García. Skały te wznoszą się na równinie Llano de Ucanca. Warto zwrócić uwagę na takie formacje skalne, jak La Catedral i La Cascada, choć najbardziej znaną ze wszystkich jest skała Roque Cinchado – przypomina wieże i ma 50 metrów wysokości. Dobre miejsce na krótką wycieczkę.  Formacje skalne można obejść dookoła – pętla ma 3,6 kilometra. W pobliżu znajdziecie spory parking. Jednak miejsce jest bardzo popularne więc późniejszych godzinach szybko się zapełnia. Roques de Garcia bardzo dobrze widać ze szczytu Montana de Guajara.

Montana de Guajara

Trzeci pod względem wysokości szczyt na Teneryfie. Znajduje się na skraju kaldery Las Canadas i oferuje świetny widok na Teide, kalderę oraz całą okolicę przypominającą krajobraz księżycowy. Był to nasz pierwszy szczyt na który weszliśmy podczas pobytu na Teneryfie. Szczegółowy opis trasy oraz wszelkie niezbędne informacje znajdziecie w artykule „Montana de Guajara – Teneryfa„.

Teleférico del Teide - kolejka na Teide

Teleférico del Teide jest to kolejka linowa, która prowadzi na szczyt wulkanu Teide. Zaczęto ją budować latach 60 XX wieku, a pierwszy inauguracyjny przejazd miał miejsce 18 lipca 1971 roku. Stacja dolna kolejki linowej znajduje się na wysokości 2 356 m n.p.m., górną stację zbudowano wysokości 3 555 m n.p.m. (żeby wejść na szczyt musisz wyruszyć szlakiem nr 10 i posiadać stosowne zezwolenie). Sam przejazd trwa około 8 minut. Cena przejazdu w jedną stronę to 22,00 € dla przyjezdnych dorosłych. Jeśli chcesz jechać w obie strony to musisz przygotować się na wydatek w wysokości 40 € (bilety kupicie tutaj) . Przejazd kolejką rezerwuje się ze sporym wyprzedzeniem ponieważ bilety rozchodzą się bardzo szybko. Kolejka kursuje od 9:00 do 17:00 lub 18:40 w zależności od terminu (szczegóły tutaj). Pamiętajcie jednak że kolejka w każdej chwili może zostać zamknięta z powodu złych warunków atmosferycznych. 

Wulkan Teide

Jest to najwyższy szczyt na Teneryfie i w całej Hiszpanii. Jest również największym wulkanem na Wyspach Kanaryjskich. Żeby dostać się na szczyt możesz wyjechać kolejką i potem wejść szlakiem Telesforo Bravo (potrzebne jest zezwolenie). Więcej szczegółowych informacji o Teide oraz opis szlaku na szczyt znajdziecie w naszym artykule “Teide-najwyższy szczyt Hiszpanii

Mirador El Tabonal Negro

Spojrzenie na Teide z drugiej strony oraz przeróżne formy skalne i wulkaniczne. Tutejszy parking jest większy (można tu zostawić samochód jeśli na parkingu przy szlaku Montana Blanca w stronę Teide zabraknie miejsca).

Sendero de Montaña Blanca

Początek szlaku na Teide przez Montana Blanca. Tym szlakiem można dojść do schroniska Refugio de Altavista i dalej na szczyt (jeśli posiadasz zezwolenie). To własnie tym szlakiem idą wszyscy na wschód słońca na Teide. Przy głównej drodze znajdziecie niewielki parking, który szybko się zapełnia. 

Minas de San Jose

Tutejszy krajobraz jest zupełnie inny niż oglądaliśmy chwilę wcześniej. Zobaczcie że te skały wulkaniczne mają inny kolor. Jest to pumeks (wulkaniczna skała magmowa), który osadził się tutaj po gwałtownym wybuchu pobliskiego wulkanu Montana Blanca. Wydobywany tutaj w kopalniach odkrywkowych pumeks ze względu na swoje właściwości miał różne zastosowanie w przemyśle, kosmetyce czy budownictwie. Po powstaniu parku narodowego zaprzestano w tym rejonie wydobywania pumeksu.

Obserwatorium astronomiczne na Teide

Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji gwiazd. Obserwatorium oferuje wycieczki i prezentacje, które pozwalają poznać fascynujący świat astronomii. Można go zwiedzać z przewodnikiem a ceny zaczynają się od 21 euro za osobę. Obserwatorium otwarto w 1964 roku. Położone jest na wysokości 2390 metrów n.p.m. i posiada najlepsze teleskopy słoneczne w Europie. Pamiętajcie że Teneryfa obok Chile i Hawajów ze względu na swoje warunki jest jednym z trzech najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba. Szczegóły zwiedzania znajdziecie tutaj

Mirador La Tarta

Mirador de La Tarta jest jednym z najlepszych miejsc na wyspie, gdzie można podziwiać różne warstwy geologiczne Las Cañadas. Nazwa tego Miradoru wywodzi się od kolorów, jakie charakteryzują warstwy wulkaniczne, które w rzeczywistości przypominają warstwy ciasta. La Tarta del Teide znajduje się na zakręcie drogi. Każda warstwa ma kolor (biały, czarny lub czerwonawy) odpowiadający innej erupcji podczas których nałożyły się na siebie różne rodzaje materiałów o różnych właściwościach i kolorach. Stąd nazwa formacji, która swoim wyglądem przypomina ciasto. Między warstwami mogły minąć stulecia lub tysiąclecia. Warstwa biała utworzona z fragmentów pumeksu jest bardzo lekka i porowata.  Czarną warstwę tworzą bazaltowe skały charakterystyczne dla erupcji o niskiej emisji gazów. Czerwonawe warstwy są również wykonane z bazaltowych kamieni, ale ich kolor jest wynikiem kontaktu z wodą gruntową, która utleniła materiał przed odparowaniem pod wpływem ciepła. Warto zatrzymać się w tym miejscu.

Wszystkie wyżej wymienione miejsca zobaczycie jadąc główną drogą przez Park Narodowy Teide. Oczywiście nie są to wszystkie miejsca, które można zobaczyć, ale od czegoś trzeba zacząć 😉 Na mapie poniżej zaznaczyliśmy wszystkie punkty

Na Teneryfę można też polecieć na zorganizowane wakacje z ITAKĄ.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 🙂
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nasze pozostałe artykuły z Teneryfy znajdziecie się w dziale: HISZPANIA

Potrzebujesz wynająć samochód na Teneryfie? Sprawdź najlepszą ofertę w wyszukiwarce DiscoverCars – mają porównanie ofert z różnych wypożyczalni. Na pewno znajdziesz coś w dobrej cenie. 

Szukasz noclegu? My spaliśmy w El-Medano. Miasteczko znajduje się blisko lotniska i dużych marketów. 

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

Przemysław 28 lutego, 2024 - 21:51

Przepiękne miejsce. Widoki zapierają dech w piersiach 🙂

Odpowiedz
Kasia 29 lutego, 2024 - 05:57

Bardzo lubię Teneryfe, a pod Tejde zawsze wracam z ograniczoną przyjemnością

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 1 marca, 2024 - 01:16

Coraz częściej nam ostatnio chodzi po głowie Teneryfa 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 11 marca, 2024 - 01:04

Chętnie bym poleciał na Teneryfę 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz