Home Gruzja Stepancminda (Kazbegi) – atrakcje okolicy

Stepancminda (Kazbegi) – atrakcje okolicy

by Joanna
Stepancminda

Stepancminda – miejsce gdzie dociera 95% turystów odwiedzających Gruzję.

Miasteczko leżące na wysokości 1750 metrów n.p.m dawniej znane było jako Kazbegi (na cześć lokalnego przywódcy). Od 2006 roku powrócono do nazwy Stepancminda (na cześć św. Szczepana który zbudował tam swoją pustelnię). Położne w pobliżu rosyjskiej granicy u stóp najsłynniejszego kaukaskiego szczytu jakim jest Kazbek. Jest bardzo popularne wśród turystów – odległość od Tbilisi to tylko 150 kilometrów, co daje około 3 godzin jazdy. Mnóstwo wycieczek przyjeżdża do Stepancmindy na jeden dzień zobaczyć Cminde Samebę i wraca jeszcze tego samego dnia do Tbilisi.

Stepancminda u stóp góry Kazbek
Kazbek

Stepancminda – dojazd

Dojazd do Stepancmindy prowadzi Gruzińską Drogą Wojenną. Jest to główna droga biegnąca od gruzińskiej stolicy Tbilisi do rosyjskiego Władykaukazu wzdłuż granicy z Osetią Południową. Trasa ma około 200 kilometrów w czego 165 leży na terenie Gruzji i jest jedną z najpopularniejszych tras widokowych w tym kraju. Do Stepancmindy regularnie kursują marszrutki z Tbilisi (z dworca Didube), koszt to 10 GEL.

Zastanawiasz się nad wypożyczeniem samochodu w Gruzji? My tak zrobiliśmy. Opisaliśmy wszystko w artykule: Jak wypożyczyć samochód w Gruzji

Jeśli jedziecie z Tbilisi to po drodze miniecie m.in

  • Mtshketa (Mccheta) – jedno z najstarszych miast w Gruzji z przepiękną Katedrę Sweti Cchoweli 
  • Twierdzę Ananuri (Ananuri Castle) – pięknie położoną nad rzeką Aragvi i w pobliżu sztucznego zbiornika wodnego Zhinvali
  • miasteczko Pasanauri – w którym rzeka Czarna Aragvia łączy się z Białą Aragvią
  • punkt widokowy przed Gudauri na dolinę rzeki Aragvi
  • pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej
  • przełęcz Krzyżową (Jvari Pass) osiągającą wysokość 2395 m. n.p.m
  • źródła mineralne (mineral springs)

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Gruzińska Droga Wojenna i jej atrakcje.

Wszystkie informacje praktycznych potrzebnych przed wyjazdem do Gruzji znajdziesz w artykule: Gruzja – informacje praktyczne. Jeżeli ciekawi Cię kuchnia gruzińska to zapraszam: Co zjeść w Gruzji. Kuchnia gruzińska.

Stepancminda – atrakcje w okolicy

Cminda Sameba

Główną atrakcją jest niewątpliwie słynny klasztor Cminda Sameba (Kościół św. Trójcy) położony w pobliżu wioski Gergeti na wysokości 2170 metrów n.p.m. Od 2019 roku dojedziecie tam nową wyasfaltowaną drogą pod sam klasztor, a poniżej znajdziecie duży parking. To właśnie w tym miejscu mamy możliwość zobaczyć dwa najsłynniejsze gruzińskie widoki: widok na Kazbek i widok na klasztor pojawiające się na większości zdjęć z tego rejonu. Do klasztoru można również dojść pieszo ze znajdującego się w dole miasteczka.

Cminda Sameba
Cminda Sameba
Stepancminda w dole.
W dole Stepancminda.
Widok na Kazbek spod Cminda Sameba.

Treking pod Kazbek na Arsha Pass

Niedaleko parkingu przy Cminda Sameba rozpoczyna się szlak na przełęcz Arsha Pass położonej po drodze do stacji Meteo, gdzie nocują wszyscy chętni wybierający się na Kazbek. Przełęcz położona na wysokości 2940 metrów n.p.m. jest w zasięgu kilkugodzinnej wycieczki jako urozmaicenie pobytu w okolicy. Polecamy ją wszystkim ceniącym piękne widoki. Na swojej drodze nie spotkaliśmy zbyt wielu ludzi, a pięknie prezentujący się Kazbek zrobił na nas ogromnie wrażenie. Więcej przeczytacie w naszym artykule: Cminda Sameba i trekking pod Kazbek na przełęcz Arsha Pass.

Kazbek

Wąwóz Darialski

Wąwóz zwany również „Wrotami Kaukazu” ma około 3 kilometrów długości i osiąga głębokość do 1000 metrów. Przez wąwóz przepływa rzeka Terek mające swe źródło w Paśmie Głównym Wielkiego Kaukazu. Terek przepływa przez dolinę Truso i Stepancmindę, a następnie wpływa do Rosji, mija Władykaukaz i ostatecznie wpada do Morza Kaspijskiego.

Wodospady Gveleti

Są to dwa wodospady: mały i duży do których dostać się można tylko pieszo. Położone powyżej miasteczka Tsdo i mniej popularne, dlatego na razie nie spotkacie tam tylu ludzi co obok Cmindy Sameby.

Dolina Truso

Położna nieco na uboczu Gruzińskiej Drogi Wojennej, ale zdecydowanie warta odwiedzin. My parkowaliśmy samochód obok mostu przez rzekę Terek w pobliżu wioski Agatkau i dalej szliśmy pieszo. Wiem, że są tacy który pokonają wąwóz samochodem zatrzymując się dopiero w dolinie. W dolinie Truso zaraz na początku spotkamy przepiękne źródła mineralne. Dużo większe i ładniejsze znajdziecie w pobliżu wioski Ketrisi (Keterisi Mineral Vocluse). Spokojnie można dość do Abano, natoamist w pobliżu ruin twierdzy Zakagori stacjonuje wojsko (nie dziwi to z uwagi na bliskość granicy z nieuznawaną przez Gruzję Osetią Południową). Bez dwóch zdań warto. Więcej o wyprawie w dolinę Truso przeczytacie w tekście: Dolina Truso – najpiękniejsza dolina w Gruzji.

Dolina Truso

Juta

Oddalona o 15 kilometrów od Stepancmindy dolina Juty jest kolejnym świetnym miejscem na trekking. Szczególnie polecany jest ten w stronę przełęczy Chaukhi, a Ci co tam byli wracają zachwyceni. W tym rejonie działa popularny wśród wędrowców camping Zeta.

Warto wybrać się do Stepancmindy, ale na dłużej niż jeden dzień. Mały trekking i wizyta w przynajmniej jednej z dolin to bardzo dobry plan.


Szukasz innych ciekawych miejsc w Gruzji? Zajrzyj do naszej mapy podróży. Znajdziecie tam wszystkie pozostałe miejsca, które zobaczyliśmy w tym pięknym kraju.

Noclegi polecamy szukać na booking.com. Sami z tego korzystaliśmy 🙂

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Renia i Mikołaj - Przekraczając Granice 20 lutego, 2020 - 08:07

Gruzja to miejsce, które ciągle podąża za nami. Dzięki temu tekstowi coraz bardziej się przybliża.

Odpowiedz
Maryla 20 lutego, 2020 - 12:15

Uwielbiam takie klimaty! Musimy sie w koncu wybrac do Gruzji!

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 20 lutego, 2020 - 18:22

Byliśmy przy Cminda Sameba 🙂 Ten rejon Gruzji jest dla nas najpiękniejszy!

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 21 lutego, 2020 - 10:10

Kapitalny przewodnik 😀
Właśnie rezerwuję tam noclegi 😀

Odpowiedz
Gadulec 23 lutego, 2020 - 23:42

No nie! Ta Dolina Truso za mną chodzi. Muszę wrócić 3 raz do Gruzji 😀 I jeszcze chciałabym odwiedzić Tuszetię i wejść na Kazbek…

A wpis naprawdę przydatny i czytelny 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz