Home Holandia Holandia – plan podróży – co zobaczyć w 5 dni

Holandia – plan podróży – co zobaczyć w 5 dni

by Joanna

Holandia – plan podróży na 5 dni. Sprawdźmy co w tak krótkim czasie można zobaczyć.

Do Holandii wybraliśmy się na Wielkanoc w 2023 roku. Skorzystaliśmy z wolnego które szkoła miała na święta i udało się bardzo fajnie zorganizować ten czas.

Wszystkie informacje praktyczne, które warto znać przed podróżą do Holandii zebraliśmy w artykule: Holandia – informacje praktyczne

Jako bazę wypadową wybraliśmy miasto Rotterdam (zobacz gdzie spaliśmy). Przyjechaliśmy z Polski samochodem, bo tak nam było wygodniej. Jeśli jednak przylatujesz do Holandii samolotem i chcesz wynająć samochód to możesz to zrobić poprzez DiscoverCars.

Holandia - plan podróży na 5 dni

Dzień 1 - Dojazd do Holandii, Gouda, najniższy punkt, port w Rotterdamie

Do Holandii wyjeżdżamy poprzedniego dnia wieczorem. Jedziemy całą noc tak żeby o godzinie 10 rano dotrzeć do Goudy. Ponieważ dokładnie o 10 rano w czwartek rozpoczyna się targ na rynku w Goudzie. Jeśli chcecie go zobaczyć to dobrze przyjechać na otwarcie. Więcej informacji o targu serowym w Goudzie.

Gouda - targ serowy

8 kilometrów od centrum Goudy, obok autostrady nr 20 prowadzącej w stronę Rotterdamu znajduje się najniższy punkt Holandii. Będąc w Goudzie jest ot świetna okazja, żeby tam podjechać.

Przejazd do Rotterdamu i zwiedzanie portu. Rejs statkiem po porcie. Wszystkie szczegóły rejsu oraz jak to zorganizować opisaliśmy tutaj

Port w Rotterdamie
Port w Rotterdamie

Dzień 2 - Zaanse Sachs, zwiedzanie Amsterdamu

Ruszamy do Zaanse Schans – jednego z ciekawszych skansenów wiatraków w Holandii. Znajduje się około 20 kilometrów od centrum Amsterdamu. Zwiedzanie skansenu jest darmowe (jedynie wejścia do niektórych wiatraków są płatne).

Zaanse Schans

Następnie jedziemy do Amsterdamu. Zostawiamy samochód na jednym z licznych parkingów i udajemy się na zwiedzania miasta.  Co warto zobaczyć w Amsterdamie oraz gdzie zaparkować, żeby nie zbankrutować? Wszystko to opisaliśmy w artykule „Amsterdam„. 

Amsterdam
Amsterdam

Dzień 3 - Delft, Haga, plaża, spacer po Rotterdamie

Zwiedzamy Delft – miasto fajansu i porcelany, położone jedynie 15 kilometrów pod Rotterdamu. Delft zwane jest „małym Amsterdamem”. Chcesz wiedzieć dlaczego? Sprawdź tutaj

Delft
Delft

10 kilometrów od Delft znajduje się Haga – administracyjna stolica Holandii w której swoją siedzibę ma rząd i parlament. Znajduje się tam również Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Więcej o Hadze przeczytacie tutaj. 

Haga

Gdzie najciekawsza plaża w pobliżu Hagi? Polecamy Strand Wassenaarseslag i spacer nad Morzem Północnym.

Plaża nad Morzem Północnym

Wracamy do Rotterdamu i idziemy na spacer po mieście. Co zobaczyć w Rotterdamie opisaliśmy tutaj

Rotterdam
Rotterdam

Dzień 4 - wyjazd do Brukseli, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego, Dom Historii Europejskiej, spacer po mieście, Atomium

Około 150 kilometrów od Rotterdamu leży Bruksela więc postanowiliśmy wygospodarować trochę czasu i odwiedzić przy okazji belgijską stolicę. Odwiedziliśmy tam m.in. Parlament Europejski, Dom Historii Europejskiej. Był także spacer po mieście i jego najważniejszych atrakcjach.  Wszystkie miejsca znajdziecie opisane w artykule „Bruksela – stolica Belgii czy Europy?”

Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela

Dzień 5 - Keukenhof, Giethoorn, powrót do domu

Ruszamy w stronę Keukenhof – najsłynniejszego ogrodu tulipanowego na świecie. Jest on otwarty jedynie wiosną przez około 8 tygodni (dobrze jest to sprawdzić wcześniej). Co warto wiedzieć wcześniej o Keukenhof, gdzie zaparkować, co z biletami – wszystko znajdziecie tutaj

Keukenhof
Keukenhof

Po wizycie w Keukenhof jedziemy dalej do Giethoorn – uroczego miasteczka położonego wśród kanałów i licznych mostków.  Czasem nazywane jest Wenecją Północy. Jak tam dojechać, gdzie zaparkować i co zobaczyć opisaliśmy tutaj.  

Wszystkie miejsca które udało nam się zobaczyć w Holandii znajdziecie na mapie poniżej. Zdajemy sobie sprawę, że na pewno jeszcze coś ciekawego by się znalazło, jednak nie udało nam się rozciągnąć czasu. Uważam, że to był bardzo fajny wyjazd podczas którego udało nam się choć odrobinę poznać ten kraj. Mam nadzieję, że nasz artykuł “Holandia – plan podróży – co zobaczyć w 5 dni” zainspiruje Cię do odwiedzenia królestwa Niderlandów i będziecie z niego korzystać oraz modyfikować według własnych potrzeb.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 😉
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 Loty w fajnych cenach można znaleźć w wyszukiwarce Skyscanner.  Jeśli potrzebujesz samochodu to zerknij do wyszukiwarki DiscoverCars. Mają sporo fajnych ofert z różnych wypożyczalni. Można sobie porównać oferty.

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz