Home Miejsca Budapeszt na weekend – co zobaczyć

Budapeszt na weekend – co zobaczyć

by Joanna

Budapeszt – co zobaczyć przez weekend. Informacje praktyczne. Jak się poruszać, gdzie spać itd.

W tym artykule zaprezentujemy Wam najważniejsze informacje, które przydadzą się Wam przed wyjazdem Budapesztu.  Mam nadzieję, że będzie Wam łatwiej zaplanować wycieczkę i miejsca które warto zobaczyć. Wszystkie informacje praktyczne dotyczące Budapesztu bazują na naszych doświadczeniach. Na Węgrzech spędziliśmy tegoroczną Wielkanoc w dniach 28.03 – 01.04.2024 a Budapeszt był naszą bazą noclegową.

Budapeszt - informacje praktyczne

Jak dojechać na Węgry

 • Do Budapesztu można polecieć samolotem. Popularne są wypady na weekend do węgierskiej stolicy. Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta znajduje się około 20 kilometrów od centrum stolicy 
 • Z Katowic jedzie bezpośredni autobus do Budapesztu (np. Flixbus)
 • Można też wybrać się samochodem. Trasa Katowice – Budapeszt to około 500 kilometrów (jadąc autostradami przez Słowację) i może zająć 5-6 godzin. To był również nasz wybór. Dzięki temu udało nam się zobaczyć o wiele więcej miejsc niż tylko sam Budapeszt.

Waluta

Oficjalną walutą Węgier jest forint węgierski, oznaczany z symbolem „Ft” i kodem walutowym „HUF”. Aktualny kurs forinta to 0,011zł

Autostrady na Węgrzech

Na Węgrzech płatne są przede wszystkim autostrady i niektóre drogi ekspresowe. Użytkowanie tych dróg wymaga posiadania elektronicznej winiety, która jest formą opłaty drogowej. Winiety uprawniające do korzystania z tych dróg są dostępne w różnych wariantach czasowych, od kilkudniowych po roczne, i są wymagane dla wszystkich pojazdów osobowych oraz ciężarowych do pewnej masy. Winiety można kupić online, na stacjach benzynowych oraz w punktach sprzedaży przy granicach. Winietę można kupić na tej stronie: https://www.hu-vignette.com/

Nocleg w Budapeszcie

Głównym miejscem gdzie zazwyczaj szukamy noclegów podczas podróżny jest portal booking.com. Jednak tym razem zwiedzaliśmy Budapeszt i okolice na zaproszenie A&O Hostels.
A&O Hotels to największa w Europie prywatna sieci hosteli mająca aktualnie około 40 obiektów w 9 krajach. Głównie w Niemczech i Austrii, a także w Holandii oraz w WarszawiePradze, Budapeszcie, Kopenhadze, Wenecji i Edynburgu. To właśnie rok temu Wielkanoc spaliśmy w A&O Hostels w Rotterdamie i zwiedzaliśmy Holandię oraz Belgię

Na Węgrzech A&O Hostels ma jeden obiekt, który znajduje się w Budapeszcie, przy ulicy Csengery u. 11 w centrum tętniącej życiem dzielnicy Erzsebetvaros. Do głównego dworca kolejowego Budapest-Keleti jest 20 minut pieszo. Najbliższy przystanek tramwajowy oddalony jest 2 minuty pieszo. Recepcja oraz bar z przekąsami są dostępne dla gości przez 24 godziny na dobę. Wi-fi w hostelu jest bezpłatne i dostępne w całym obiekcie (działało bez zarzutów). Dostajemy 4-osobowy pokój z łazienką. Codziennie rano serwowane są śniadania w formie szwedzkiego stołu. Darmowy parking dla gości oddalony jest od hostelu 4 minuty samochodem i 6 minut pieszo. Wjedziesz na niego tylko ze specjalnym zezwoleniem (otrzymanym w hostelu), ale jeśli na dachu masz coś wysokiego to nie zmieścisz się w bramie. Rowery przewożone na dachu samochodu musieliśmy zdejmować przez wjazdem na parking 🙂

Transport po mieście

Transport miejski w Budapeszcie jest dobrze rozwinięty i różnorodny, obejmujący metro, tramwaje, autobusy i trolejbusy. System zarządzany jest przez przedsiębiorstwo Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

 1. Metro: Budapeszt posiada cztery linie metra, które są kluczowym elementem systemu transportu publicznego. Każda linia metra ma swoje unikalne oznaczenie kolorystyczne i łączy różne części miasta, umożliwiając szybki dostęp do wielu ważnych lokalizacji, w tym zabytkowego centrum i różnych dzielnic mieszkalnych.

 2. Tramwaje: Tradycyjne żółte tramwaje są charakterystycznym elementem krajobrazu miejskiego, a linie poprowadzone wzdłuż brzegu Dunaju, oferują również piękne widoki na zabytki miasta.

 3. Autobusy i trolejbusy: Sieć autobusów i trolejbusów w Budapeszcie jest rozległa i służy do obsługi obszarów, które nie są dostępne za pomocą tramwajów lub metra. Trolejbusy, które są zasilane elektrycznie, są popularną formą transportu, szczególnie na obszarach, gdzie nie ma linii tramwajowych.

Transport publiczny w Budapeszcie to bardzo dobry sposób na poruszanie się po mieście. Oferuje bilety jednorazowe, karty czasowe i bilety miesięczne dostosowanych do potrzeb zarówno mieszkańców, jak i turystów. System jest również dobrze zintegrowany, co ułatwia przesiadki między różnymi formami transportu. W Budapeszcie jest dostępna karta miejska znana jako „Budapest Card”. Karta ta oferuje nieograniczony dostęp do transportu publicznego w mieście, a także darmowe wejście do stałych wystaw w wielu muzeach oraz inne korzyści, takie jak darmowe wejście do łaźni Lukács i zniżki na różne wycieczki i usługi. Wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj. Natomiast gdybyście chcieli kupić bilet grupowy na 24 godziny to kosztował on nas 5000 HUF (czyli około 55zł). Pojedynczy bilet kosztuje 450 HUF (czyli niecałe 5zł).  Wszystko pięknie opisane jest na stornie BKK.

Budapeszt na weekend - co zobaczyć

Poniżej przedstawimy Wam fajne miejsca, które udało nam się zobaczyć w węgierskiej stolicy. Oczywiście można znaleźć ich zdecydowanie więcej, jednak my mieliśmy zaplanowane zwiedzanie miejsc znajdujących się również poza miastem (cała lista dostępna w punkcie „Atrakcje w pobliżu Budapesztu”). Poniższa kolejność jest przypadkowa.

Parlament w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie, znany również jako Országház (co oznacza Dom Narodu), jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej okazałych budynków parlamentarnych na świecie. Jego historia i architektura są świadectwem bogatej historii Węgier oraz ambicji, jakie kierowały jego twórcami. Budowa rozpoczęła się w 1885 roku, w 1000. rocznicę przybycia Węgrów na tereny dzisiejszej Europy Środkowej. Parlament został oficjalnie otwarty w 1896 roku, na milenijne obchody państwa węgierskiego, choć prace wykończeniowe trwały aż do 1904 roku. 

Budynek Parlamentu w Budapeszcie jest jednym z największych budynków parlamentarnych na świecie, jego długość wynosi 268 metrów, a szerokość 123 metry. Zbudowany głównie z wapienia, liczy 691 pomieszczeń, w tym imponującą salę obrad, liczne sale konferencyjne, biura, a nawet bibliotekę. Centralny punkt budynku to imponująca kopuła o wysokości 96 metrów, symbolizująca tysiąclecie państwa węgierskiego. Fasada budynku jest symetryczna, bogato zdobiona, z wieloma rzeźbami, które przedstawiają postacie historyczne i alegoryczne, co ma podkreślać historyczne i narodowe znaczenie budowli. Wnętrze parlamentu jest równie bogate, z dominującą paletą złota, czerwieni i błękitu, używanymi do podkreślenia różnych aspektów dekoracji. Wnętrze jest wyłożone marmurem i zdobione skomplikowanymi sztukateriami, co dodatkowo podnosi jego majestatyczny charakter.

Parlament w Budapeszcie jest nie tylko centrum życia politycznego Węgier, ale również jednym z najważniejszych symboli narodowych i jedną z głównych atrakcji turystycznych kraju. Jego architektura i historia są świadectwem ważnego okresu w historii Węgier, odzwierciedlając zarówno dążenie do niepodległości, jak i głębokie tradycje narodowe. Budynek jest dostępny dla zwiedzających. A główną atrakcją jest przechowywana tam największa relikwia narodu węgierskiego – korona świętego Stefana (insygnium koronacyjne królów Węgier od XI wieku do 1918 roku., relikwia narodowa i symbol państwowości Węgier). Zwiedzanie jest możliwe w języku polskim (audioguide). Bilety można kupić na stronie: https://jegymester.hu/production/480000/hungarian-parliament-building-parliament-visit Kupujesz bilet na konkretny dzień i godzinę. My kupowaliśmy bilety do parlamentu dwa miesiące wcześniej (bo bilety na Wielkanoc dość szybko się kończyły).

Góra Gellerta, twierdza i Pomnik Wolności

Góra Gellérta – położona jest na prawym brzegu Dunaju, w dzielnicy Buda. Wznosi się na wysokość około 235 metrów nad poziomem rzeki i jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Budapeszcie. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie tutaj miał zostać zamordowany przez pogan (według legendy spuszczono go ze szczytu w drewnianej beczce). Na szczycie Góry Gellérta znajduje się Twierdza Citadella, która została zbudowana w połowie XIX wieku przez Habsburgów. Twierdza miała służyć jako punkt strategiczny i obronny, a także jako narzędzie kontroli nad mieszkańcami miasta po stłumieniu rewolucji węgierskiej w 1849 roku. Z czasem, po II wojnie światowej, straciła swoje militarne znaczenie i stała się popularnym miejscem turystycznym. Obok Citadelli stoi Pomnik Wolności. Jest to ogromna statua przedstawiająca postać trzymającą w górze palmę. Pomnik został pierwotnie wzniesiony w 1947 roku, aby upamiętnić wyzwolenie Budapesztu przez Armię Czerwoną pod koniec II wojny światowej. Na przestrzeni lat, pomnik przeszedł kilka zmian i dzisiaj symbolizuje ogólną wolność i niepodległość Węgier. Góra Gellérta, z jej twierdzą i pomnikiem, jest nie tylko ważnym miejscem historycznym i kulturowym, ale także popularnym celem wycieczek, oferującym jedne z najlepszych widoków na Budapeszt. Lokalizacja ta przyciąga zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców, którzy chcą cieszyć się pięknem i spokojem tego wyjątkowego miejsca. Polecamy spacer od Mostu Wolności, przez Górę Gellerta aż do Mostu Elżbiety.

Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek Królewski w Budapeszcie, znany również jako Buda Castle, to imponująca budowla historyczna położona na Wzgórzu Zamkowym, z którego roztacza się spektakularny widok na Dunaj i większą część miasta. Zamek ten ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza, a jego obecna forma to wynik wielu przebudów, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Początkowo wybudowany w XIII wieku jako warownia, był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany, stając się luksusową rezydencją monarchów. Jego architektura to mieszanka różnych stylów, od gotyku po barok i neoklasycyzm, co świadczy o różnorodności epok, które przetrwał. Przez wieki był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym oblężeń, bitew oraz koronacji. Dziś Zamek Królewski jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Budapesztu i siedzibą kilku ważnych instytucji kulturalnych, w tym Węgierskiej Galerii Narodowej oraz Muzeum Historycznego Budapesztu. Jego sale i komnaty, bogato zdobione, są otwarte dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać zarówno wystrój wnętrz, jak i wystawy stałe i czasowe prezentujące sztukę i historię Węgier.

Várkert Bazár

Várkert Bazár to zabytkowy kompleks znajdujący się na stokach wzgórza zamkowego. Jest częścią ogromnej budowli, która obejmuje Zamek Królewski oraz otaczające go tereny. Várkert Bazár czyli Ogród Zamkowy, został wybudowany w latach 1875-1883. Kompleks ten pierwotnie służył jako luksusowy bazar z ogródkiem, gdzie organizowano różnorodne wydarzenia kulturalne i społeczne, a także były to miejsca sprzedaży drobnych towarów. Po latach zaniedbań, Várkert Bazár został gruntownie odrestaurowany i ponownie otwarty dla publiczności w 2014 roku. Várkert Bazár jest także wykorzystywany do organizacji różnorodnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy i festiwale.

Pałac Sándora - siedziba prezydenta

Pałac Sándora to oficjalna rezydencja prezydenta Węgier, znajdująca się w Budapeszcie, w dzielnicy Buda. Budynek został zbudowany w latach 1803-1806 w stylu klasycystycznym a nazwa pałacu pochodzi od jednego z jego pierwszych właścicieli, hrabiego Vincentego Sándora. Przez wiele lat budynek pełnił różne funkcje, w tym rolę miejsca spotkań różnych urzędów i instytucji. W okresie komunistycznym w budynku mieściły się różne instytucje państwowe. Po upadku komunizmu budynek przeszedł gruntowną renowację i w 2003 roku został przekształcony w rezydencję prezydenta Węgier. Dziś Pałac Sándora nie tylko służy jako oficjalna rezydencja prezydenta, ale jest także miejscem ważnych wydarzeń państwowych i ceremonii. Znajdziecie go zaraz po wyjściu z górnej stacji kolei linowo-terenowej na wzgórze zamkowe.

Budavári sikló - kolej linowo-terenowa na wzgórze zamkowe

Budavári sikló to zabytkowa kolejka linowo-terenowa w stolicy Węgier. Została otwarta w 1870 roku i służy do przewozu pasażerów między dolną częścią Wzgórza Zamkowego a jego górnymi rejonami. Kolejka jest ważnym elementem turystycznym i transportowym Budapesztu, oferującym zarówno funkcjonalność, jak i malownicze widoki na miasto. W 1987 roku, wraz z historycznym centrum Budapesztu, Budavári sikló została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejka została zniszczona podczas II wojny światowej. Po odbudowie ponownie otwarto ją w 1986 roku.

Baszta Rybacka (Halászbástya)

Baszta Rybacka  (Halászbástya) została zbudowana jako część szerszego projektu przebudowy i uroczystego upamiętnienia tysiąclecia Węgier, które obchodzono w 1896 roku. Pomysł stworzenia takiej konstrukcji wynikał z chęci uhonorowania długiej historii narodu węgierskiego oraz jego kultury. Projekt architektoniczny Baszty Rybackiej był wzorowany na stylach i motywach z okresu średniowiecza, zwłaszcza na neoromańskich formach, które miały wywołać skojarzenia z historycznym dziedzictwem Węgier. Baszta została zaprojektowana tak, aby harmonizować z sąsiednim Kościołem Macieja. Budowa Baszty Rybackiej rozpoczęła się w 1895 roku i została ukończona w 1902 roku. Nazwa „Baszta Rybacka” prawdopodobnie wywodzi się od średniowiecznych rybaków, którzy odpowiadali za obronę tego fragmentu murów miasta podczas inwazji. Choć dzisiejsza baszta nigdy nie pełniła funkcji obronnych, symbolicznie nawiązuje do historycznej roli rybaków w ochronie Budapesztu. Dzisiaj Baszta Rybacka jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Budapeszcie, oferując również jedne z najlepszych widoków na miasto i Dunaj. Nic dziwnego, że zazwyczaj jest tu mnóstwo ludzi. 

Kościół Macieja w Budapeszcie

Kościół Macieja w Budapeszcie, znany również jako Kościół Najświętszej Marii Panny, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków stolicy Węgier. Znajduje się w dzielnicy Buda, na wzgórzu zamkowym. Historia tego miejsca sięga XI wieku, ale obecny, neogotycki wygląd kościoła pochodzi głównie z XIX wieku, kiedy to został odbudowany i rozbudowany. Charakterystyczny dla kościoła jest jego kolorowy dachy pokryty wzorzystą ceramiką, która nadają budowli wyjątkowego, malowniczego wyglądu. Wnętrze kościoła jest równie imponujące, z bogato zdobionymi kaplicami, wspaniałymi witrażami oraz liczne dzieła sztuki, w tym słynne freski i rzeźby. Kościół Macieja był miejscem koronacji wielu węgierskich królów, w tym ostatniego, Karola IV, w 1916 roku. Obiekt ten pełnił również funkcję ważnego centrum duchowego i kulturalnego, będąc świadkiem licznych ważnych wydarzeń historycznych. Jego dzwony regularnie odzywają się, przypominając o bogatej historii tego miejsca.

Znane mosty

Budapeszt jest miastem, które słynie z wielu pięknych mostów rozpiętych nad Dunajem, łączących Buda i Pest. Oto kilka z najbardziej znanych mostów w Budapeszcie:

 1. Most Łańcuchowy (Széchenyi Lánchíd) – To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Budapesztu, otwarty w 1849 roku. Most Łańcuchowy jest pierwszym stałym mostem nad Dunajem w Budapeszcie. Charakterystyczne są dla niego masywne, kamienne słupy i metalowe łańcuchy, które wspierają jego konstrukcję. To w jego pobliżu znajduje się kolejka na wzgórze zamkowe.

 2. Most Elżbiety (Erzsébet híd) – Nazwany na cześć popularnej cesarzowej Austrii i królowej Węgier Elżbiety, znanej jako Sisi. Most Elżbiety jest jednym z najsmuklejszych i najnowszych mostów w mieście, charakteryzujący się białą, stalową konstrukcją i eleganckim wyglądem. Widać go dobrze ze wzgórza Gellerta.

 3. Most Wolności (Szabadság híd) – Znany również jako Most Franciszka Józefa, został zbudowany w latach 1894–1896. Most Wolności jest ozdobiony zielonymi żelaznymi elementami, a na jego szczytach znajdują się duże, brązowe rzeźby orłów.  Znajdziesz go między słynną halą targową (Nagy Vásárcsarnok) a Łaźnią Gellérta po drugiej stronie Dunaju.

 4. Most Małgorzaty (Margit híd) – Łączy Buda i Pest, przebiegając obok Wyspy Małgorzaty. Charakterystyczną cechą tego mostu jest jego wyjątkowy kształt; jest on bowiem lekko zakrzywiony, co jest rzadkością w projektowaniu mostów.

Każdy z tych mostów ma swoją unikalną historię i architekturę, co czyni je nie tylko ważnymi środkami komunikacji, ale także atrakcjami turystycznymi.

Wielka Synagoga w Budapeszcie

Wielka Synagoga w Budapeszcie, znana również jako Synagoga na ulicy Dohány, to jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych Budapesztu oraz największa synagoga w Europie i trzecia co do wielkości na świecie. Znajduje się w dzielnicy Erzsébetváros, w strefie zwaną historycznie dzielnicą żydowską. Budowla została zaprojektowana przez Ludwiga Förstera i zbudowana w latach 1854-1859 w stylu mauretańskim, który czerpie inspiracje z islamskiej architektury średniowiecznej Hiszpanii, co jest nietypowe dla synagog. Charakterystycznymi elementami tej synagogi są bogato zdobione złote i kolorowe wnętrza, a także dwie wysokie wieże z kopułami. Każda z wież osiąga wysokość 43 metry, co dodaje budowli majestatycznego wyglądu.

Synagoga ma imponujące wymiary: 75 metrów długości i 27 metrów szerokości.  Może pomieścić około 3000 osób. Środek synagogi zdobi wielki żyrandol, który waży prawie trzy tony i jest jednym z największych na świecie. Przy synagodze znajduje się kilka ważnych obiektów związanych z historią i kulturą żydowską, w tym Muzeum Żydowskie, które prezentuje historię i tradycję żydowską na Węgrzech, oraz ogród pamięci z Pomnikiem Bohaterów Żydowskich – upamiętniającym ofiary Holocaustu. Synagoga ta pełni nie tylko funkcje religijne, ale także kulturalne i edukacyjne, będąc ważnym centrum życia społeczności żydowskiej w Budapeszcie. Niestety trafiliśmy do niej jak już była zamknięta i nie udało się wejść do środka. 

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie, znana również jako Bazylika św. Istvána, jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Węgier. Ta imponująca świątynia katolicka, poświęcona św. Stefanowi, pierwszemu królowi Węgier, jest znaczącym przykładem architektury neorenesansowej i neoklasycystycznej. Budowę bazyliki rozpoczęto w 1851 roku, ale z powodu różnych przeciwności, w tym zawalenia się kopuły w 1868 roku, ukończono ją dopiero w 1905 roku. 

Charakterystycznym elementem bazyliki jest jej monumentalna kopuła, która sięga wysokości 96 metrów, co symbolicznie odnosi się do milenium państwa węgierskiego w 1896 roku. Z kopuły roztacza się widok na całe miasto, co czyni ją popularnym punktem widokowym. Wnętrze bazyliki jest równie imponujące, z bogato zdobionymi marmurami, złoceniami oraz freskami. W bazylice znajduje się również wiele cennych dzieł sztuki, w tym słynna relikwia – prawica św. Stefana. Wstęp do środka jest płatny.

Najstarsza linia metra

Najstarsza linia metra w Europie kontynentalnej znajduje się w Budapeszcie (Linia M1), znana również jako linia Millennium. Została otwarta  3 maja 1896 roku z okazji obchodów tysiąclecia państwa węgierskiego. Jest uważana za pierwszą linię metra na kontynencie europejskim. Budowę tej linii rozpoczęto, aby ułatwić transport podczas Wystawy Milenijnej, która miała miejsce z okazji tysiąclecia istnienia państwa węgierskiego. Linia M1 biegnie od stacji Vörösmarty tér w centrum miasta do stacji Mexikói út, pokonując trasę o długości około 4,4 km. Początkowo składała się z 9 stacji podziemnych oraz 2 naziemnych i mierzyła 3700 metrów. W 1973 roku została przebudowana i obecnie składa się tylko z odcinków podziemnych. W 2002 linia wraz z aleją Andrássyego i placem Bohaterów została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W porównaniu z pozostałymi liniami metra, linia M1 zbudowana została bardzo płytko pod ziemią. Strop stacji znajduje się bezpośrednio pod ulicą. 

Zamek Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad to jeden z najbardziej charakterystycznych i malowniczych zamków w Budapeszcie. Zbudowany został pod koniec XIX wieku jako część Wystawy Milenijnej, która miała na celu świętowanie tysiąclecia państwa węgierskiego. Inspiracją do jego budowy były rożne obiekty z terenu Wielkich Węgier. Miały one reprezentować różne style w narodowej architekturze węgierskiej. Wystawa tak się spodobała, że te budynki w latach 1904–1908 zostały ponownie wybudowane z trwałych materiałów. Swą nazwę zawdzięcza najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie (obecnie to terytorium Rumunii).

Zamek Vajdahunyad położony jest na malowniczej wyspie na jeziorze w Parku Miejskim (Városliget). Obecnie w zamku mieści się Węgierskie Muzeum Rolnictwa, które jest największym muzeum tego typu w Europie. Ekspozycje muzealne przedstawiają historię rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa na Węgrzech. Oprócz muzeum, zamek jest popularnym miejscem dla turystów i mieszkańców, oferując malownicze tło dla spacerów oraz liczne imprezy kulturalne i festiwale.

Pomnik Tysiąclecia

Pomnik Tysiąclecia znajduje się na placu Bohaterów w Budapeszcie. Monument został zaprojektowany na obchody tysięcznej rocznicy przybycia Madziarów do Kotliny Panońskiej w 1896 roku, ale jego budowa została ukończona dopiero w pierwszych latach XX wieku.

Centralnym elementem Pomnika Tysiąclecia jest wysoka kolumna, na której szczyt znajduje się statua archanioła Gabriela, trzymającego koronę świętego Stefana oraz krzyż apostolski, co ma symbolizować chrześcijańskie korzenie Węgier. Wokół kolumny rozmieszczono posągi siedmiu wodzów plemion madziarskich, którzy według legendy prowadzili Madziarów do Kotliny Panońskiej. Za główną kolumną znajduje się rząd kolumn, w którym umieszczone są posągi ważnych postaci z historii Węgier, takich jak królowie, regenci i bohaterowie narodowi. Każda figura symbolizuje ważny rozdział w dziejach kraju. Pomnik Tysiąclecia, oprócz swojej wartości estetycznej, pełni również funkcję narodowego miejsca pamięci, gdzie odbywają się różne ceremonie państwowe i święta narodowe.

Rzeźby butów na nabrzeżu - pomnik Holokaustu

Rzeźby butów na nabrzeżu Dunaju w Budapeszcie to poruszający pomnik upamiętniający Holokaust. Składa się z rzędów starannie ustawionych, żelaznych butów. Znajduje się na brzegu Dunaju, w pobliżu Parlamentu. Pomnik został stworzony przez rzeźbiarza Gyulę Pauera i reżysera filmowego Can Togaya, a jego odsłonięcie miało miejsce w 2005 roku. Buty na pomniku to przede wszystkim eleganckie męskie buty, damskie szpilki, a także dziecięce buciki, co podkreśla tragiczny los osób w różnym wieku. Ten pomnik miejscem refleksji i zadumy, często odwiedzanym przez turystów oraz mieszkańców miasta, którzy składają kwiaty czy zapalają znicze, oddając hołd pomordowanym. Pomnik ma na celu nie tylko przypominanie o przeszłości, ale także ostrzeżenie przed zagrożeniami nietolerancji i nienawiści.

Ścieżki rowerowe po mieście

Mieliśmy przyjemność poznać miejskie ścieżki rowerowe i musze przyznać że nie sprawiły trudności ani nam ani dzieciom. Jeśli zastanawiacie się czy zwiedzanie miasta na rowerze ma sens – to powiem Wam że nie jest to głupi pomysł 😉 

Atrakcje w pobliżu Budapesztu

Co warto zobaczyć w pobliżu Budapesztu? Trochę tych miejsc się znalazło. Jedne bliżej, inne trochę dalej. Na razie wymienimy je tutaj, a później pojawią się ich dokładniejsze opisy.

 • Skansen w Szentendre
 • Pałac Królewski w Gödöllő
 • wycieczka rowerowa nad Balatonem
 • Pałac Festeticsów w Keszthely
 • Székesfehérvár – pierwsza stolica Węgier
 • Béke Sztúpa w Zalaszántó
 • Jaskinia w Tapolca
 • Bazylika w Ostrzyhomiu

Artykuł powstał we współpracy z siecią A&O Hostels.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 🙂
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Ania z PolskieSzlaki.pl 21 kwietnia, 2024 - 11:31

Pięknie, Budapeszt bardzo nam się podobał 👍😀

Odpowiedz
Przemysław 21 kwietnia, 2024 - 12:12

Budapeszt należy do moich ulubionych miast 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 21 kwietnia, 2024 - 22:44

Lubię wracać do Budapesztu 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz