Home Miejsca Wydma Łącka – ruchoma wydma koło Łeby

Wydma Łącka – ruchoma wydma koło Łeby

by Joanna
Wydma Łącka

Wydma Łącka – najpopularniejsze miejsce w Słowińskim Parku Narodowym.

Wydma Łącka to druga z wydm (obok wcześniej już opisanej przez nas Wydmy Czołpińskiej) udostępnionych do zwiedzania w Słowińskim Parku Narodowym. Jest to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów i znajduje się pomiędzy Jeziorem Łebsko i Morzem Bałtyckim. Największy obszar wydmowy zajmuje około 500 hektarów.

Wydma Łącka

Dlaczego wydmy są ruchome?

Określenie „ruchome wydmy” wzięło się stąd, że wiatr wiejący z zachodu na wschód powoduje przemieszczanie się piasku zalegającego na wydmach do kilku metrów rocznie. Piasek ten bardzo powoli zasypuje napotkane na swojej drodze lasy olchowe sprawiając wrażenie, że wydma się rusza. Zachodni stok wydmy (tz. dowietrzny) jest długi i łagodny, wschodni stok wydmy (tzw. zawietrzny) jest strony i krótki.

Wysokość Wydmy Łąckiej jest obecnie między 30 a 40 metry n.p.m w zależności od siły wiejących wiatrów.

Wydma Łącka – jak się tam dostać? ile to kosztuje?

Z Łeby należy udać się do miejscowości Rąbka. Można się tam dostać samochodem (na końcu drogi jest duży parking), meleksową taksówką, wynajętym rowerem albo pieszo (z centrum Łeby to około 2 -2,5 km). Tam jest wejście do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie należy zakupić bilety. Bilety normalne są po 6 zł, bilety ulgowe są po 3 zł. Pamiętajcie, że w sezonie jest to jedna z głównych atrakcji okolicy więc kolejka do kasy może być długa.

Wydma Łącka

Po wejściu do parku znajdziecie kawiarnie, lodziarnie i wypożyczalnie rowerów. Do wydmy można zostać się na kilka sposobów:
– pieszo – to tylko 6 kilometrów spaceru w lesie
– statkiem przez Jezioro Łebsko i dalej pieszo (zostanie tylko 2-kilometowy spacer)
– przejazd całej trasy meleksem
– przejazd całej trasy rowerem

Pierwotnie planowaliśmy do wydmy dojechać rowerami, oddać je przed wydmą i wrócić do Łeby plażą. Niestety żadna z wypożyczalni rowerowych nie miała w swej ofercie wypożyczenia roweru z możliwością oddania go przy wydmie. Gdybyśmy ten rower wypożyczyli to musielibyśmy wracać ta samą drogą. A plan mieliśmy zupełnie inny.

Wybraliśmy spacer. Już po chwili cieszyliśmy się z tego, że nie jedziemy na rowerze, bo nie ma tam osobnej ścieżki rowerowej. Droga dla meleksów i rowerów jest jedna. A na dodatek na ostatnich 2 kilometrach dołączają do niej ludzie (wcześniejsze 4 kilometry piesi mają osobną ścieżkę) więc lawirowanie rowerem między tłumem ludzi i meleksami nie stanowiłoby dla nas żadnej atrakcji.

Wydma Łącka

Po 6 kilometrach docieramy do wydmy. Teraz trzeba się tylko na nią wdrapać (podejście jest strome). A po chwili naszym oczom ukazuje tłum ludzi, który tego dnia miał dokładnie taki sam pomysł jak my na zwiedzanie tego miejsca. Na szczęście Wydma Łącka jest na tyle duża, że jest w stanie pomieścić tyle ludzi. Drugim plusem jest to, że większość z nich będzie wracać tą samą drogą, którą przyszła.

Wydma Łącka
Wydma Łącka
Wydma Łącka
Wydma Łącka
Wydma Łącka

Po wygłupach na piasku kierujemy się w stronę plaży. Tam ludzi jest już zdecydowanie mniej. Spacerem po plaży wracamy do Łeby.

Długość całej trasy to ponad 15 kilometrów, które przeszliśmy w ciągu dnia na piechotę. Był to bardzo intensywny spacer a mimo to dzieciaki miały potem jeszcze siłę kopać w piasku, a wieczorem wrócić na plażę na zachód słońca 🙂


Szukasz noclegu w Łebie? Zajrzyj na booking.com

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz