Home Holandia Holandia – co zobaczyć, info praktyczne

Holandia – co zobaczyć, info praktyczne

by Joanna

Holandia – co zobaczyć. Informacje praktyczne przed wyjazdem do Królestwa. Niderlandów. 

Holandia to kraj położony w Europie Zachodniej nad Morzem Północnym. Graniczy z Belgią i Niemcami. Słynie m.in z rowerów, tulipanów i wiatraków. Prawie jedna trzecia kraju położona jest poniżej poziomu morza. Jest monarchią konstytucyjną, a na czele państwa stoi obecnie król Wilhelm Aleksander. Mianuje on szefa rządu, który kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną (król jedynie reprezentuje państwo na zewnątrz). Stolicą konstytucyjną jest Amsterdam, jednak większość instytucji rządowych znajduje się w Hadze (stolicy administracyjnej). W Holandii spędziliśmy tegoroczną Wielkanoc w dniach 6-10.04.2023. 

Holandia. Spis treści

Jak dojechać do Holandii

  • Do Holandii można polecieć samolotem. Popularne są wypady na weekend do Amsterdamu (choć nie jest już tak prosto jak kiedyś znaleźć tani bilet). Największe lotnisko: Amstersdam-Schiphol znajduje się niespełna 20 kilometrów od centrum stolicy. 
  • Z Katowic jedzie bezpośredni autobus do Amsterdamu (np. flixbus)
  • Można też wybrać się samochodem. Przykładowo z Katowic jest to około 1200 kilometrów i w zależności od warunków na drodze może zająć 12 godzin. My również wybraliśmy właśnie ten sposób podróży do Holandii

Autostrady

Autostrady w Holandii są darmowe (dotyczy samochodów osobowych), a sieć ich dróg jest bardzo dobre rozbudowana. Do tego stopnia, że w Holandia ma największe zagęszczenie sieci dróg na 1000 kilometrów kwadratowych na świecie. Są bardzo dobrze oznakowane i utrzymane. Praktycznie z każdego miejsca byliśmy w stanie w bardzo krótkim czasie dojechać do autostrady. Co pozwalało na bardzo sprawne przemieszczanie się po kraju. Płatny jest jedynie przejazd przez dwa tunele: pomiędzy Gravendeel i Dordrechtem – Kiltunnel oraz Westerscheldetunnel pomiędzy wyspą Zeeland a położoną na lądzie gminą Terneuzen. 

Noclegi w Holandii

Noclegi w Holandii nie należą do najtańszych. Jednak przeglądając booking odpowiednio wcześniej da się coś sensownego znaleźć. My tym razem zwiedzaliśmy Holandię na zaproszenie A&O Hostels. A&O Hotels to największa w Europie prywatna sieci hosteli mająca aktualnie około 40 obiektów w 9 krajach. Głównie w Niemczech i Austrii, a także w Holandii oraz w Warszawie, Pradze, Budapeszcie, Kopenhadze, Wenecji i Edynburgu.

A&O Hostels w Holandii ma dwa swoje hostele: jeden w Amsterdamie, a drugi w Rotterdamie. Jako swoją bazę wypadową po Holandii wybraliśmy właśnie Rotterdam, ponieważ planowaliśmy udać się m.in. na jeden dzień do Brukseli. A&O Hostel Rotterdam City położony jest 12 minut pieszo od Dworca Głównego w Rotterdamie i 5 minut samochodem od najbliższego zjazdu z autostrady. Tak dobra lokalizacja sprawia, że do licznych atrakcji turystycznych Rotterdamu mamy zaledwie kilku minut drogi. W hostelu dostaliśmy pokój 4-osobowy z łazienką i malutkim balkonem. Codziennie rano były serwowane śniadania w formie szwedzkiego stołu. Darmowe wi-fi działało bez zarzutów. W obiekcie dostępny jest podziemny parking (trzeba pytać o dostępność w recepcji, w razie czego podpowiedzą gdzie w pobliżu tanio zaparkować).

Waluta w Holandii

Walutą Holandii od 2002 roku jest euro (wcześniej były to guldeny holenderskie od XVII wieku do 2002 roku).

Czas w Holandii

Holandia leży dokładnie w takiej samej strefie czasowej jak Polska.

Ekuz

Holandia, jako członek Unii Europejskiej, uznaje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pamiętajcie, że zawsze warto ją mieć ze sobą podróżując po krajach Unii Europejskiej.

Holandia - co zobaczyć

Darmowe parkingi w Holandii

Czy w Holandii są darmowe parkingi? Tak, w Holandii w miastach da się znaleźć darmowy parking lub inny taki gdzie można zostawić samochód za minimalna kwotę. Wszystko Wam opiszemy przy omawianiu poszczególnych miast 🙂

Strefy niskiej emisji

Tzw. milieuzones, czyli specjalne strefy środowiskowe, do których nie można wjechać starymi samochodami istnieją też w Holandii. Przy okazji opisywania poszczególnych miast opowiemy Wam więcej o tym. 

Artykuł powstał we współpracy z siecią A&O Hostels.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę  🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  🙂 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarz

Marcin 19 sierpnia, 2023 - 12:15

Świetne zestawienie. Uwielbiam Holandię i kiedyś będę chciał ją przejechać wzdłuż i wszerz. Póki co jestem zafascynowany Amsterdamem i Utrechtem. Fantastyczny klimat. W Rotterdamie również byłem ale zbyt krótko żeby zatopić się w jego uliczkach…

Odpowiedz

Zostaw komentarz