Home Miejsca Londyn na weekend – co zobaczyć 

Londyn na weekend – co zobaczyć 

by Joanna

Londyn – co zobaczyć przez weekend. Informacje praktyczne. Jak się poruszać, gdzie spać, ceny biletów itd.

W tym artykule przestawimy Wam najważniejsze informacje, które dobrze znać przed wyjazdem do Londynu. Będzie Wam łatwiej zaplanować wycieczkę i miejsca które warto zobaczyć. Wszystkie informacje praktyczne o Londynie bazują na naszych doświadczeniach. W Londynie byliśmy w dniach 19-20 marzec 2023 roku. Średni kurs funta brytyjskiego w tym czasie kształtował się w okolicy 5,36zł

Londyn - informacje praktyczne

Jak dostać się z Polski do Londynu

Bilety do Londynu linii Wizzair na trasie Kraków – Londyn Luton – Kraków kupiliśmy pod koniec listopada 2022. Kosztowały nas 552zł za 4 osoby w obie strony z bagażem tylko podręcznym z terminem na marzec 2023r. Czyli bilet kosztował nas 69zł za osobę w jedną stronę. Wylot z Krakowa o 6:00  w niedzielę (7:35 w Londynie), powrót o 20:00 w poniedziałek (23:25 w Krakowie). Nie był to typowy weekend czyli sobota-niedziela, ale niedziela-poniedziałek. Parking w Krakowie w pobliżu lotniska też udało się zarezerwować w fajnej cenie – 30 zł od sobotniego poranka do godziny 2 w nocy we wtorek. Cena obejmowała również transfer na lotnisko w obie strony. Z innych tanich linii lotniczych do Londynu lata również Ryanair.

Czy jest potrzebny paszport?

Niestety już tak. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej paszport jest konieczny do przekroczenia granicy. Dokument musi być ważny na cały okres pobytu. Dokładne szczegóły znajdziecie na rządowej stronie z informacjami dla podróżnych: https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/informacje-dla-podrozujacych

Czym dostać się z Luton do centrum Londynu

Nasz samolot lądował na lotnisku Londyn – Luton. Od centrum Londynu dzieli go 34,3 mil (około 55 kilometrów). Są 3 różne opcje jak pokonać tą odległość. 

Taxi

Taxi z Luton do centrum Londynu to koszt około 70 funtów w zależności od miejsca do którego chcecie dojechać. 

Pociąg Thameslink

Jest to najszybszy środek transportu, ale najpierw trzeba dostać się na dworzec Luton Airport Parkway. Autobus z lotniska na dworzec kursuje co 10 minut, bilet na Thameslink kosztuje około 19 funtów w jedną stronę za osobę dorosłą, co przy czterech osobach i dwóch kursach robi już zdecydowanie wyższą kwotę
Bilety można sprawdzić tutaj: https://ticket.thameslinkrailway.com/search

Autobus - National Express

Bilet kosztował nas 42 funty za 4 osoby w obie strony. Bilet kupuje się na konkretną godzinę. Dokupiliśmy za 15 funtów możliwość zmiany godziny odjazdu z lotniska bo nie byliśmy w stanie przewidzieć ile czasu zajmie nam odprawa. Całość kosztowała nas 57 funtów (w obie strony za 4 osoby) – zdecydowanie najlepsza opcja choć na podróż trzeba poświęcić około 2 godzin (czym wcześniej się go zarezerwuje tym wyjdzie taniej). Bilety można kupić na stronie: https://www.nationalexpress.com/pl/home.aspx

Jak uniknąć opłaty manipulacyjnej w wysokości 1 funta? Wystarczy zalogować się na ich stronie i wtedy opłata ta nie jest naliczana 🙂
W Luton wsiadamy w ten autobus od razu po wyjściu z lotniska. W Londynie National Expres odjeżdża z dworca Victoria Station. W obu przypadkach okazało się, że wybrana godzina odjazdu nie miała większego znaczenia, bo wychodząc z lotniska wsiedliśmy w pierwszy National Express który czekał na pasażerów (nasz wybrany pierwotnie miał jechać dopiero za godzinę – kierowca sprawdził bilety i nie miał zastrzeżeń). Tak samo w drodze powrotnej mogliśmy jechać wcześniejszym kursem.. Zarówno jeden jak i drugi nie był pełny (podróżnych było max ¼ autobusu). Być może przy pełnym obłożeniu bardziej przestrzegają wybranej godziny na bilecie. W niedzielę rano i w poniedziałek po południu autobus jechał jedynie 1,5h. Znajomi wracali w niedzielę po południu na lotnisko i jechali 2h więc dobrze jest przyjąć więcej czasu niż spóźnić się na samolot. National Express nie jest jedyną linią autobusową kursującą z lotniska w Luton do Londynu, ale jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez turystów. 

Transport po mieście

Najprostszym sposobem poruszania się po mieście jest korzystanie z komunikacji miejskiej, która jest bardzo dobrze rozbudowana. Zamiast kupować pojedyncze bilety zaopatrzyliśmy się w OysterCard – dla osób dorosłych i dzieci powyżej 11 roku życia (dzieci poniżej 11 roku życia jeżdżą za darmo z rodzicami). Są to karty które się doładowuje wybraną kwotą i odbija przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Odpowiednia kwota jest ściągana z karty.

OysterCard można kupić wraz z doładowaniem również w Polsce – dokładnie tak zrobiliśmy. Kupiliśmy te karty wraz z doładowaniem 15 funtów każda (+5funtów opłata manipulacyjna). Nasze karty były od razu gotowe do użycia. Jedynie na karcie Michała musieliśmy w Londynie „aktywować” zniżkę dla dzieci powyżej 11 roku życia (płacą połowę tego co dorośli). Można to zrobić w automacie na stacji metra lub w punkcie obsługi TFL – zniżkę zatwierdza pracownik obsługi Aktywowanie zniżki na jednej z naszych OysterCard zajęło mu 2 minuty, a Michał dostał zniżkę na tydzień (nie musieliśmy wyrabiać tzw. „Zip Oyster photocards” dla dzieci w wieku 11-15lat). Wszyscy pracownicy londyńskiej komunikacji miejskiej byli bardzo życzliwi i chętni do pomocy.

Innym rozwiązaniem jest płatność kartą. Podczas podróży metrem zasada jest prosta: jedna osoba na wejściu do metra i przy wyjściu z niego musi odbić tą samą kartę (bo inaczej opłata naliczy się za całą linię, a nie za przejechany odcinek). Lecz w ten sposób nie da się ogarnąć zniżki dla dzieci w wieku powyżej 11-lat (w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wspomniany wyżej OysterCard ze zniżką dla dzieci)

W Londynie jest 9 stref taryfowych – opłata w każdej z nich jest inna. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie TFL. Jeżdżąc autobusami w pierwszej strefie i używając OysterCard zapłacisz nie więcej niż 5.25 funtów (tzw.  Daily cap). Polecamy zapoznać się ze stroną https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/bus-and-tram-fares
Jest to dość skomplikowane, ale da się ogarnąć 🙂 Generalnie ta opcja opłaciła nam się zdecydowanie bardziej niż kupowanie pojedynczych biletów (ich koszt byłby o wiele większy niż maksymalny dzienny limit (Daily cap))

Korzystając z metra Oystercard trzeba odbić na wejściu i wyjściu ze stacji (bo inaczej policzy opłatę za całą linię). Korzystając z autobusu Oystercard wystarczy odbić jedynie przy wejściu przednimi drzwiami.)

Londyn - gdzie spać

Nocleg rezerwowaliśmy na booking.com. Zmienialiśmy go trzy razy (za każdym razem znajdując ciekawszą ofertę – z możliwością bezpłatnego odwołania). Ostatecznie spaliśmy w YHA London Central Hostel (104 Bolsover St, London W1W 5NU,  w dzielnicy Fitzrovia) za 70 funtów za pokój 4 osobowy z łazienką. Można było wykupić sobie śniadanie za 6 funtów lub skorzystać za darmo z ogólnodostępnej kuchni. Najbliższe Tesco Expres położone było 2 minuty piechotą od hostelu.
Blisko do 4 różnych stacji metra: 6 minut piechotą od Great Portland Street, 8 minut od Regent’s Park, 9 minut od Goodge Street oraz 10 minut od Oxford Circus. 17 minut piechotą od British Muzeum,  tyle samo do Madame Tussauds London, 10 minut od University of London. 

Dla pobytów na jedną – dwie noce – nie mamy zastrzeżeń. Hostel ma świetną lokalizację

Booking.com

Londyn na weekend - co zobaczyć?

Poniżej przedstawimy Wam nasz plan zwiedzania Londynu, który zrealizowaliśmy w ciągu dwóch dni. Jest to dość intensywny plan, ale takie lubimy. Oczywiście możecie z niego korzystać i dowolnie go modyfikować planując Wasz pobyt w Londynie.

- Zmiana warty pod Buckingham Palace

Jest to coś co warto zobaczyć w Londynie choć wiele osób zupełnie to pomija. W sezonie letnim (czerwiec i lipiec) odbywa się codziennie, poza sezonem co drugi dzień. Można to bez problemu sprawdzić na tej stronie. Nie trzeba koniecznie stać dokładnie pod Pałacem Buckingham bo zmiana warty obejmuje jednoczenie trzy lokalizacje. Oprócz wspomnianego wcześniej Pałacu Buckingham jest to również St James’s Palace i Wellington Barracks.

  • Zmiana warty rozpoczyna się o godzinie 10:43 gdy Stara Gwardia opuszcza St James’s Palace i kieruje się w stronę Buckingham Palace.
  • O godzinie 10:57 Nowa Gwardia opuszcza Wellington Barrack i kieruje się również w stronę Buckingham Palace.
  • Godzina 11:00 to oficjalny czas rozpoczęcia zmiany warty
  • O godzinie 11:10 odsiecz St James’s Palace opuszcza Buckingham Palace
  • 11:25 Zwolnieni wartownicy opuszczają St James’s Palace
  • 11:40 Stara Gwardia opuszcza Pałac Buckingham
  • 11:45 Straż z St James’s Palace opuszcza Pałac Buckingham

Dlatego niekoniecznie trzeba się ustawiać pod bramą pałacu, bo tam są zazwyczaj największe tłumy. Równie dobrze można stać przy ulicy The Mall pomiędzy Pałacem Św. Jakuba a Pałacem Buckingham  i także będzie dobrze widać.  

- The Reform Club

Londyński klub znany miłośnikom powieści Juliusza Verne pt. „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” w której jej główny bohater Phileas Fogg (członek tego klubu) zakłada się z innymi o dwadzieścia tysięcy funtów, że będzie w stanie objechać świat dookoła w 80 dni. Klub ten znajdziecie na ulicy Pall Mall pod nr 104. 

- Piccadilly Circus

To jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Londynie. Znajdziecie tam kultowe ekrany Piccadilly (emitujące podświetlane reklamy) i posąg Erosa. Pierwsze ekrany (było ich 6) zamontowano tam w 1908 roku. W 2017 roku rozebrano 6 starych ekranów i zastąpiono je jednym gigantycznym ekranem o wysokiej rozdzielczości.

- Chinatown

Najbardziej znana chińska dzielnica w Londynie z charakterystyczną bramą Chinatown Gate. Znajdziecie tam mnóstwo knajpek i barów z lokalnym jedzeniem, które w południe dopiero budziły się do życia, Po południu i wieczorami to miejsce będzie bardziej zatłoczone.

- Leicester Square

Jest to rozległy plac w centralnym Londynie będący centrum rozrywki West Endu. Na środku znajduje się mały park z pomnikiem Williama Szekspira. Wokół placu znajdziecie też inne pomniki. Jest tu m.in Harry Potter, Gene Kelly z „Deszczowej Piosenki”, Jaś Fasola, Miś Paddington i inni.

W pobliżu przy skrzyżowaniu ulic Swiss Ct, 1 Coventry St i 5 Whitcomb St  znajduje się Swiss Glockenspiel czyli słynny szwajcarski zegar w Londynie. Oryginalny zegar został zainstalowany w Swiss Centre na Leicester Square w 1985 roku jako prezent od Switzerland Tourism. Potem zburzony został w 2008 roku wraz z kilkoma budynkami w pobliżu. Ostatecznie odbudowano go w 2011 roku i do tej pory można go oglądać i posłuchać np. o godz. 12:00 uruchamia się krótka muzyka z ruszającymi się postaciami tradycyjnych szwajcarskich rolników. 

Obok stoi M&M’S London, a po drugiej stronie ulicy The LEGO® Store Leicester Square. Do obu sklepów kolejka potrafi być długa.

- Trafalgar Square

Duży plac w centrum Londynu, zbudowany w miejscu dawnych stajni królewskich. Nazwa placu została nadana jako upamiętnienie zwycięstwa Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem (1805r.). To właśnie tam znajduje się najmniejszy posterunek policji. Oprócz tego znajdziecie tam m.in. fontanny i rzeźby czasowe (postawione na jakiś okres czasu, a następnie zmieniane na inne). Na środku stoi 55-metrowa kolumnę Nelsona (upamiętniająca adm. Horatio Nelsona, który poległ we wspomnianej już wyżej bitwie morskiej pod Trafalgarem).

Najmniejszy posterunek policji

- The Household Cavalry Museum

Muzeum ze strojami i wystawami obejmującymi 350-letni okres w historii oraz z widokiem na stajnię gwardii królewskiej. Przed nim od strony ulicy Whitehall można spotkać również strażników na koniach. 

- Downing Street

Przy Downing Street 10 swoją siedzibę (dom i gabinety) ma premier Wielkiej Brytanii. Nie można tam podejść. Pozostaje tylko oglądanie z daleka.

- Big Ben

16-piętrowa gotycka wieża zegarowa i symbol narodowy na wschodnim krańcu gmachu parlamentu i jednocześnie jeden z bardziej znanych symboli Londynu. 12 września 2012 roku wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower dla uhonorowania 60-letniego panowania Elżbiety II.

- Pałac Westminsterski i Opactwo Westminsterskie

Zabytkowy, neogotycki pałac w Londynie, będący siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów oraz urzędów z nimi związanych. Zabytek I klasy od 1970 roku, w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego częścią jest wspominany wcześniej Big Ben. Początki pałacu sięgają 1016 roku.  
Obok znajduje się Opactwo Westminsterskie (Westminster Abbey) – jedna z najważniejszych świątyń anglikańskich. Miejsce koronacji królów Anglii i Wielkiej Brytanii oraz miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. 

- Katedra św. Pawła w Londynie

Zbudowana w 1710 roku jest jednym z bardziej znanych kościołów w Londynie. Ma około 158 metrów długości, około 75 metrów szerokości i 111metrów wysokości (mierzonej od posadzki do końca krzyża na kopule).

- Tower of London

To jedna z najstarszych zachowanych budowli pałacowo-obronnych w Londynie. Została wzniesiona dla Wilhelma Zdobywcy w 1078 roku.  W Tower było więzienie (z którego nie dało się uciec), służyła jako forteca oraz pałac. Obecnie w budynku przechowywane są m.in. klejnoty królewskie. Można go zwiedzać z przewodnikiem. Więcej informacji na temat zwiedzania znajdziecie tutaj.

- Tower Bridge

Najsłynniejszy most zwodzony w Londynie. Jego budowę ukończono 1894 roku. Most jest czasowo otwierany jeśli musi tam przepłynąć większy statek – można to sprawdzić na stronie tutaj.

Most można również zwiedzić wchodząc na jego szklany taras. Cennik i warunki zwiedzania dostępne są tutaj.

- Canary Wharf

Dawne doki, obecnie dzielnica biznesowa. Zastaniecie tutaj liczne drapacze chmur, niektóre zbudowane nad samą wodą. Pośrodku nich niewielki park z wodą spływającą kaskadami. W pobliżu jest Museum of London Docklands (Muzeum Historii Handlu nad Tamizą). Z okolic Tower Bridge można tam dojechać szybką koleją DLR, przystanek „Tower Gateway” znajduje się 4 minuty pieszo od Tower of London. Następnie przejeżdżamy jeden przystanek, wysiadamy na Shadwell i przesiadamy się do linii która jedzie w stronę Lewisham. Czekają nas trzy przystanki i trzeba wysiąść na „Canary Wharf”


A jeśli chcielibyście popływać sobie w jacuzzi po dokach – żaden problem, znajdziecie tam takie atrakcje 😀 

- Wieczorny rejs po Tamizie

Po wizycie na Canary Wharf udajemy się na przystanek tramwaju wodnego o nazwie Canary Wharf. Z tego miejsca płyniemy do Westminster Pier. Polecamy taki rejs w godzinach wieczornych, gdy wszystko jest już oświetlone (każdy most, co ważniejsze budynki itd.) Przepływamy m.in. obok HMS Belfast, The Shard, London Eye itd. Cały rejs trwał około 30 minut i kosztował nas 31,5 funtów za 4 osoby (w tym 2 dzieci).

- Peron 9 i ¾

Obowiązkowy punkt wszystkich fanów Harrego Pottera. Znajduje się na Stacji King Cross. Bez problemów tam traficie. Wystarczy szukać tłumu ludzi ustawionego grzecznie w kolejce do zdjęcia. W godzinach otwarcia Harry Potter Shop można dostać do zdjęcia gadżety w postaci szalika, różdżki itd. Zdjęcie wykonane przez fotografa można kupić po chwili w sklepie. Ciężko wyjść z tego miejsca bez przynajmniej malutkiej pamiątki. 

- Notting Hill

Jedna z bardziej kolorowych dzielnic Londynu. Słynie z kolorowych domów, a także kilku miejsc ze słynnego filmu z Hugh Grantem i Julią Roberts pt „Notting Hill”. Co roku w sierpniu przez dwa dni odbywa się tam Notting Hill Carnival. Obecnie jest to jeden z największych festiwali ulicznych w Europie. Od początku swojego istnienia miał on być próbą integracji społeczności karaibskiej z londyńczykami.

W okolicach odbywa się Portobello Road Market – uliczny targ (na ulicy Portobello Road), na którym regularnie w odpowiednie dni odbywa się targ staroci, a także różnych innych towarów. Mnóstwo osób jedzie tam właśnie na ten targ.

- Muzeum Historii Naturalnej

Mówią, że to jedno z lepszych muzeów na świecie i coś w tym jest. Położone w South Kensington w przepięknych budynku z 1881 roku jest w stanie pomieścić ponad 70 milionów eksponatów, które pozdzielone zostały na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. W latach 1979 – 2017 w główmy holu oglądać można było odlew szkieletu diplodoka, zwanego Dippy. Obecnie zastąpiony jest on przez ogromny szkielet płetwala błękitnego. Bilety do muzeum są darmowe, ale dobrze jest je sobie wcześniej zarezerwować przez Internet. Dzięki temu w przypadku kolejki do wejścia nie trzeba w niej stać. Byliśmy w muzeum w poniedziałek – nie było kolejek. Oczywiście w środku sporo ludzi, grup szkolnych itd.  Przeznaczcie sobie na to muzeum przynajmniej 4 godziny, a najlepiej tak pół dnia. Zdecydowanie warto. 

Londyn na weekend - podsumowanie kosztów

  • bilety lotnicze – 552zł
  • parking w Krakowie – 30zł
  • drobiazgi – 14zł
  • autobus z lotniska do centrum i z powrotem – 57funtów * 5,36 = 305,52zł
  • nocleg w Londynie – 70funtów * 5,36 = 375,20
  • OysterCard – transport po mieście – ((15funtów +5opł.) *3 ) *5,36 zł + 9zł = 330,60zł
  • wstępy – darmowe
  • rejs po Tamizie = 31,5 funtów = 168,84zł
  • RAZEM = 1776,16;     1776/4 = 444zł na osobę
  • wyżywienie + pamiątki -> wedle uznania 

W Londynie jest jeszcze mnóstwo innych ciekawych miejsc, które mamy nadzieję odwiedzić kolejnym razem. Są to np: British Museum, Greenwich, Pałac Kensington, The Shard, London Transport Museum, London Zoo, Hyde Park, Harrods itd. 

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę  🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  🙂 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ RÓWNIEŻ

10 komentarzy

Jarek z Szalonych Walizek 12 czerwca, 2023 - 08:38

Dzięki za ten tekst, przyda się, planujemy w listopadzie.

Odpowiedz
Joanna 12 czerwca, 2023 - 09:38

Ale fajnie. My też chcemy kiedyś tam jeszcze wrócić 😉

Odpowiedz
Ann 12 czerwca, 2023 - 09:51

Uwielbiam Londyn, nie sposób tam się nudzić!

Odpowiedz
Przemysław 12 czerwca, 2023 - 11:05

Londyn to zawsze fajny pomysł na wyjazd 🙂

Odpowiedz
Magda 12 czerwca, 2023 - 19:02

Podziwiam ile zobaczyliscie miejsc, dzięki za ściągę 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 12 czerwca, 2023 - 19:23

Genialny artykuł, po prostu gotowy przewodnik. W Londynie byłam tak dawno, że aż zamarzył mi się powrót.

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 13 czerwca, 2023 - 00:04

Chętnie bym wrócił do Londynu 🙂

Odpowiedz
Kasia 13 czerwca, 2023 - 19:10

Byliśmy tak dawno temu że z radością znowu się wybierzemy 🙂

Odpowiedz
Ślązaczka 4 sierpnia, 2023 - 21:59

Kupowanie wcześniej biletu na autobus z Luton jest bez sensu. One kursują praktycznie non-stop i najlepiej kupić bilet u kierowcy, albo wręcz dać mu parę funtów w łapę i wpuści nas bez biletu 😉
Na liście brakuje wielu miejsc (np. Greenwich, wiele muzeów, stadionów itd), ale wiadomo- wielka metropolia potrzebuje przynajmniej miesiąca, aby ją porządnie spenetrować.

Odpowiedz
Joanna 7 sierpnia, 2023 - 09:56

Trzeba sobie zostawić coś na kolejny raz 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz