Home Holandia Gouda Cheese Market i najniższy punkt Holandii

Gouda Cheese Market i najniższy punkt Holandii

by Joanna

Co to jest Gouda Cheese Market i gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Holandii.

Jedną z bardziej znanych atrakcji Holandii oprócz wiatraków i tulipanów są tradycyjne targi serowe. Od lat przyciągają wielu turystów swoją niepowtarzalną atmosferą. Tradycyjne targi serowe odbywają się w takich miasteczkach jak: Edam, Gouda i Alkmaar. 

Spis treści

Targ serowy w 2023 roku - gdzie i kiedy

W 2023 roku będziecie mogli się wybrać na targ sera w Holandii do następujących miejsc:

  • Edamśroda 5 lipca 2023 r. – środa 23 sierpnia 2023 r w godzinach: 10:30 – 12:30
    więcej szczegółów tutaj
  • Alkmaarw kazdy piątek od 31 marca do piątku 29 września w godzinach od 10:00 do 13:00 na Waagplein w Alkmaar. Dodatkowo w lipcu i sierpniu targ serów odbywa się też we wtorkowe wieczory od 19.00 do 21.00

    więcej szczegółów tutaj

  • GoudaCo tydzień w czwartek, od 6 kwietnia 2023 do 31 sierpnia 2023 (za wyjątkiem 27 kwietnia, 18 maja) w godzinach od 10:00 do 12:30
    więcej szczegółów tutaj

Gouda Cheese Market

W tych trzech targów serowych wybraliśmy jeden, którego termin najbardziej nam pasował i 6 kwietnia o godzinie 10:00 zjawiliśmy na rynku w Goudzie.

Gouda to jeden z najbardziej znanych i najczęściej spożywanych serów na świecie. Choć jego historia sięga XIV wieku, to nadal jest on wytwarzany w tradycyjny sposób na pobliskich farmach serowarskich takich jak Stolwijk, Haastrecht i Reeuwijk, które znajdują się w okolicach Goudy. 

Skąd się wzięła nazwa sera Gouda? Rolnicy w pobliskich farm wytwarzali swoje sery w tradycyjny sposób. Gdy były gotowe to zabierali je do pobliskiego miasteczka (którym to było miasteczko Gouda) w celu sprzedaży. W centrum, w okolicy zabytkowego ratusza odbywał się targ serowy. 

Obecnie handel na rynku odbywa się nadal w starodawny sposób, a sprzedana partia sera ładowana jest do bryczki ciągniętej przez konie i przewożona do De Goudse Waag, gdzie następuje ważenie. Wszystko to aktualnie możemy zobaczyć na rynku w Goudzie w trakcie targu, który w Goudzie istnieje od 1198 roku.

Spotkacie tam dziewczyny ubrane w tradycyjne stroje, chłopców pomagający wrzucać sery na bryczki i sprzedawców, którzy zajmują się negocjacjami między kupującymi a sprzedającymi. polecamy odwiedzić to miejsce i zobaczyć wszystko na własne oczy, potrzymać ciężk ser i nie dać się rozjechać przez bryczkę.

De Goudse Waag to zabytkowy budynek z 1668 roku stojący przy rynku (naprzeciwko ratusza). W De Goudse Waag wszystkie towary były ważone. Te których waga wskazywała ponad 10 funtów kwalifikowały się dodatkowo do zapłaty podatku.

Targ rozpoczyna się o godzinie 10:00 i dobrze jest być na otwarcie, ponieważ czym później przyjdziecie tym mniej będziecie mogli zobaczyć z przedstawienia. 

Wokół rynku znajdziecie też mnóstwo straganów z przeróżnymi odmianami sera Gouda. Przed zakupem jest możliwość spróbowania wyrobów, żeby nie kupować w ciemno.  Oprócz straganów z serem są też np. z pieczywem.

Gouda Cheese Experience

Jest to nowe interaktywne muzeum sera w Goudzie, w którym można doświadczyć wszystkiego co jest związane z produkcją sera. Znajduje się 5 minut pieszo do rynku. Cennik biletów oraz więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie: https://www.goudacheese-experience.com/

 

Gouda - gdzie zaparkować

Generalnie w Holandii parkingi nie są tanie. Ciężko znaleźć bezpłatny parking lecz nie jest to niemożliwe. W Goudzie darmowy parking to np. Parkeerplein Veerstraat (Veerstraat, 2802 JA Gouda). Oczywiście pod warunkiem, że będzie tam akurat wolne miejsce parkingowe. Z tego miejsca na rynek jest piechotą 8 minut (650 metrów do przejścia). Po drodze mijamy samochody zaparkowane nad samym kanałem (bez barierek zabezpieczających), ale w tym miejscu parking jest płatny. Sprawdzają to elektronicznie tzn. jedzie specjalny samochód, który odczytuje numery rejestracyjne i na tej podstawie sprawdzają w bazie czy opłata za parking została uregulowana.

Najniżej położony punkt w Holandii

Holandia jest krajem nizinnym. Prawie jedna czwarta powierzchni kraju znajduje się na obszarze depresji. Depresja to obszar lądu położony poniżej poziomu morza. W Holandii najniżej położony punkt znajduje się na terenie polderu Zuidplaspolder. (Polder to depresyjny teren nadmorski,który został sztucznie osuszony oraz otoczony groblami w celu ochrony przed zalaniem. W Polsce takie obszary możemy obserwować na Żuławach Wiślanych). 

Gdzie się znajduje najniżej położony punkt w Holandii

Pomnik ustawiony w najniżej położonym miejscu w Holandii znajdziecie  8 kilometrów od centrum Goudy, w pobliżu autostrady nr 20 prowadzącej w stronę Rotterdamu. Stoi tam pomnik obrazujący poziom morza oraz poziom najniższego punktu polderu. W 1995 roku określono go na  6,74 metrów pod NAP. W 2005 przeprowadzono korektę pomiarów i stwierdzono że najniższy punkt znajduje się na wysokości na 6,76 metrów pod NAP. 

Co to jest NAP?

Co to jest ten NAP? Normaal Amsterdams Peil (Układ wysokości Amsterdam) jest to układ wysokościowy używany do oznaczania poziomu wody i terenu w Holandii. Odnosi się do średniego poziomu wody w czasie letnich przypływów w roku 1683 w jeziorze (wówczas zatoce) IJ w Amsterdamie. Jezioro IJ oddziela północną część Amsterdamu (Amsterdam-Noord) od jego pozostałych części (m.in Amsterdam West, Amsterdam Oud-Zuid, Amsterdam Oost).

Wracając do pomnika. Stoi on przy drodze, obok można na chwilę się zatrzymać. Jest to skręt w stronę zabudowań dilera samochodów ciężarowych. Z autostrady w tym miejscu nie da się zjechać. Jeśli będziecie jechać od strony Goudy to trzeba wybrać boczną drogę biegnącą równolegle do autostrady. 

Nasze pozostałe artykuły z Holandii znajdują się w dziale: HOLANDIA

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę  🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  🙂 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Przemek 22 czerwca, 2023 - 08:06

Bardzo lubię ser 🙂

Odpowiedz
Anna 22 czerwca, 2023 - 09:12

Z chęcią wybrałabym się na taki targ!

Odpowiedz
Kasia 22 czerwca, 2023 - 19:33

Wow! To prawdziwa serowa kraina 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 22 czerwca, 2023 - 21:43

W Holandii pierwszy raz próbowałem sera z musztardą i innymi ciekawymi dodatkami 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 23 czerwca, 2023 - 09:04

To coś dla mnie, no uwielbiam sery? Sprawdzę sobie dojazd.

Odpowiedz

Zostaw komentarz