Home Holandia Haga – administracyjna stolica Holandii

Haga – administracyjna stolica Holandii

by Joanna

Haga – czy warto poświęcić czas na zwiedzanie administracyjnej stolicy Holandii.

Haga jest administracyjną stolicą Holandii, choć konstytucyjną stolicą nadal pozostaje Amsterdam. W Hadze swoją siedzibę na rząd i parlament. Poza tym w mieście w jednym z pałaców (Pałac Huis ten Bosch) mieszka rodzina królewska, drugi to jej siedziba reprezentacyjna (Pałac Noordeinde).

Spis treści

Haga - chodźmy na krótki spacer

Spacerem po Hadze zrobiliśmy prawie 11 kilometrów pieszo. Naszym głównym celem było dojście do Pałacu Pokoju, a po drodze zwiedzaliśmy miasto.

Mijaliśmy po drodze m.in:

  • Grote Ker (Grote of Sint-Jacobskerk)Zabytkowy dawny kościół z grobowcami i słynną sześcioboczną wieżą z miedzianą neogotycką iglicą.
  • pomnik króla Willema II – stoi obok budynku parlamentu
  • Binnenhof – zespół budynków parlamentarnych (nie zwiedzaliśmy, bo były w remoncie)

  • jeziora Hofvijver  – to jezioro w centrum Hagi obok parlamentu, pośrodku jeziora znajduje się mała wyspa z roślinami i drzewami, która nie ma nazwy, zwykle nazywana jest „wyspą w Vijverberg” 
  • Thorbecke Monument – niezwykłe dzieło sztuki w Lange Voorhout symbolizuje holenderską demokrację. Johan Rudolph Thorbecke (1798-1872) spędził ważną część swojego życia mieszkając w Hadze. To tutaj Thorbecke zaprojektował holenderską konstytucję w 1848 roku, która do dziś stanowi fundament państwa. 

  • Paleis Noordeinde – Wzniesiony w XVI wieku pałac będący miejscem urzędowania holenderskiego króla. Obiekt jest zamknięty dla zwiedzających.
  • Pałac Pokoju (Vredespaleis) – Znany kompleks renesansowy z siedzibami sądów, ogrodem, biblioteką oraz centrum turystycznym. To właśnie tutaj mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. 

Zupełnie nie nastawialiśmy się na zwiedzanie muzeów, z uwagi na ograniczoną ilość czasu. Na Mauritshuis czy innych  niderlandzkich mistrzów pędzla przyjdzie jeszcze czas następnym razem 😉

Przysmak tylko w Hadze - bułka ze śledziem

W Hadze można zjeść lokalny przysmak jakim jest bułka ze śledziem. Budka gdzie serwują ten przysmak – Buitenhof Herring Stall – stoi np: przy ulicy Buitenhof 30 w Hadze. Po prawej stronie od Statue King Willem II przy jeziorze Hofvijver (choć czasem mówią na to staw) w centrum Hagi .

Znajdź czaplę na zdjęciu 😉

Budka ma swojego stałego bywalca – czaplę, która nie boi się ludzi i poluje na śledzie 😉 Trzeba uważać żeby się nie dobrała do Waszej bułki.

Gdzie zaparkować za darmo w Hadze?

Darmowy parking w Hadze znaleźlismy przy ulicy Trekvlietplein. Uliczka nie wygląda zbyt imponująca ale ma wyznaczone miejsca parkingowe białą linią i stało tam mnóstwo samochodów z przeróżnymi rejestracjami. Z tego miejsca do np. budynku parlamentu jest 20 minut piechotą. Nie jest to daleko, a nie trzeba się przejmować rachunkiem za parking, który w Holandii do tanich nie należy.

Gdzie na plażę?

  • Scheveningen – dzielnica Hagi położna sześć kilometrów od centrum. Jest to obecnie nowoczesny kurort z długą piaszczystą plażą, deptakiem, molo i latarnią. Przy promenadzie znajdziecie liczne sklepy i restauracje. Główne atrakcje to molo o długości 381 m z wieżą widokową oraz diabelski młyn o wysokości 50 metrów (znajdziecie go na licznych widokówkach z Holandii)
  • Strand Wassenaarseslag – Plaża Wassenaarseslag położona jest w odległości 15 kilometrów od centrum Hagi.  Darmowy niewielki parking ok 1 km od plaży. Duży parking płatny znajduje się obok plaży – koszt 5 euro za dobę. Szeroka i ładna plaża, idealna na odpoczynek i spacery. W pobliżu restauracja i kilka budek z jedzeniem.

Nasze pozostałe artykuły z Holandii znajdują się w dziale: HOLANDIA

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę  🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  🙂 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

Magda 5 września, 2023 - 10:36

W dobrym czasie byliście, w sam raz na takie zwiedzanie. Dzięki za praktyczny przewodnik 🙂

Odpowiedz
Magda 5 września, 2023 - 10:37

Wygląda interesująco

Odpowiedz
Przemysław 5 września, 2023 - 11:43

Nie miałem okazji odwiedzić Holandii, ale mam nadzieję, że kiedyś się uda i wteedy skorzystam z przewodnika

Odpowiedz
Kasia 5 września, 2023 - 21:51

Zwiedzanie Holandii jeszcze ciągle przed nami 🙂

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 6 września, 2023 - 01:16

Zdjęcia zachęcają 🙂

Odpowiedz
Cel w podróży 6 września, 2023 - 06:43

Dużo zobaczyliście. Nie byłam i chętnie się zainspiruję.

Odpowiedz
Anna 8 września, 2023 - 15:25

Bardzo lubię zwiedzać holenderskie miasta, a tam nas jeszcze nie było 🙂

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 15 września, 2023 - 10:07

Super przewodnik, jeszcze nie miałam okazji odwiedzić!

Odpowiedz

Zostaw komentarz