poprzedni post
Zaanse Schans. Gdzie znaleźć ten imponujący i darmowy skansen wiatraków?
Około 20 kilometrów samochodem od centrum Amsterdamu, w miasteczku Zaandam położonym na północ od stolicy Holandii znajduje się jeden z ciekawszych skansenu wiatraków w tym kraju – Zaanse Schans.
Zaanse Schans pokazuje obraz Holandii z XVIII i XIX wieku. W regionie Zaan, najstarszym obszarze przemysłowym w Europie Zachodniej, w tym samym czasie działało około sześciuset wiatraków. Wiatraki w tej okolicy zaczęto budować już około 1600 roku. Najpierw wykorzystywano je do osuszania terenu, a później także do celów produkcyjnych. Przerabiały mnóstwo surowców m.in: owiec, jęczmień, ryż, papier drzewo, olej jadalny, tytoń, konopie, gorczycę itd. Pod koniec XVIII wieku było ich już prawie tysiąc. Jednak po 1850 roku w Holandii pojawiły się maszyny parowe, które przejęły większość pracy wiatraków co skończyło się ich likwidacją.
Skansen jest czynny codziennie od 9:00 do 17:00 od kwietnia do września jednak nie zawsze wszystkie atrakcje są otwarte. Przed wizytą można to sprawdzić dokładnie na stronie skansenu: tutaj – bardzo pomaga to w planowaniu wizyty.
Obecnie w skansenie można oglądać następujące wiatraki:
De Huisman – miele gorczycę na musztardę
De Gekroonde Poelenburg – wiatrak tartaczny
De Kat – miele pigmenty na farby
De Zoeker – wytwarza olej
Het Jonge Schaap – wiatrak tartaczny
De Bonte Hen – wytwarza olej
Molen de Os – wytwarza olej
Molen het Klaverblad – wiatrak tartaczny
Zaanse Schans jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Holandii. Każdego roku miejsce to odwiedza bardzo wielu turystów. W 2017 roku było ich ponad 2 miliony. A trzeba pamiętać, że w niektórych budynkach na terenie skansenu nadal mieszkają ludzie. Pamiętajcie o tym podczas zwiedzania.
Na terenie skansenu znajdziecie też tradycyjny rodzinny warsztat wytwarzający chodaki, który jest też muzeum oraz sklep. Będzie również kawiarnia, restauracja, sklep z serami itd.
Zaanse Schans – gdzie zaparkować?
Przy skansenie znajdują się parkingi, ale są one zazwyczaj płatne. W zależności od sezonu opłata za parkowanie samochodów osobowych wynosi między 11 a 15 euro za dzień. My zaparkowaliśmy za darmo 400 metrów dalej za mostem nad rzeką Zaan. Przy ulicy Schoolpad po prawej stronie znajduje się niewielki darmowy parking. Bez problemów można tam było zostawić samochód.
Zaanse Schans – jak dojechać?
Szczegóły znajdziecie na stronie skansenu: tutaj
Podsumowanie:
Więcej artykułów znajdziecie w dziale: HOLANDIA
Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły
6 komentarzy
Chciałabym kiedyś odwiedzić to miejsce, wygląda super! Lubię wiatraki 🙂
Nigdy nie byłem, a chętnie bym odwiedził 🙂
Fajny przewodnik
Uwielbiam wiatraki, więc coś zdecydowanie dla nas 🙂
Przepiękna okolica. Nawet w czasie mniej słonecznej pogody ma swój urok.
Rewelacyjne miejsce! Widziałem kilka lata temu 🙂
Bardzo lubię skanseny a ten jest wyjątkowy!