Home Holandia Keukenhof – tulipanowy raj w Holandii

Keukenhof – tulipanowy raj w Holandii

by Joanna

Wszystko co powinieneś wiedzieć przed wizytą w Keukenhof: jak dojechać, kiedy otwarte, gdzie zaparkować, ceny biletów itd.

Keukenhof to największa wiosenna atrakcja Holandii. Śmiało można powiedzieć, że ogród w Keukenhof jest jednym z najpiękniejszych ogrodów na świecie. Jeśli planujecie wyjazd do Holandii w okresie wiosennym to warto tam zajrzeć. Tym bardziej, że położony w Lisse (około 40 kilometrów od Amsterdamu) przyciąga rocznie miliony turystów. 

Keukenhof otwarty jest jedynie wiosną przed około 8 tygodni w roku. W 2023 roku był otwarty między 23 marca a 14 maja. My byliśmy tam w okresie wielkanocnym (początek kwietnia). W 2024 roku ogród będzie otwarty od 21 marca do 12 maja.

Po raz pierwszy ogród został otwarty dla zwiedzających w 1950 roku i okazał się zaskakującym sukcesem (w pierwszym roku otwarcia odwiedziło do 236 tyś osób). W przyszłym roku Keukenhof zostanie otwarty po raz 75.

Bilety polecamy kupić przez Internet (tutaj na stronie). Dzięki temu unikniecie kolejki do kasy przed wejściem (a ta potrafi być długa). W 2023 roku bilety dla osoby dorosłej kosztowały 19,50 euro, dla dzieci (od 4 – 17 lat) były po 9 euro. Parking przy wejściu do ogrodu kosztował 8 euro. Jednak jeśli nie przeszkadza Wam krótki spacer to za darmo parkowaliśmy na ulicy Mendeldreef na niewielkim parkingu po lewej stronie (jadąc od strony Hagi na rondzie zamiast skręcić w lewo do Keukenfoh to skręciliśmy w prawo w ulicę Keukenhofdreef i tam pierwsza w lewo to właśnie ulica Mendeldreef). Z tego miejsca do głównej bramy do ogrodu mieliśmy 10 minut pieszo (około 750 metrów). Z kupnem biletów przez Internet nie czekajcie na ostatnią chwilę, bo może ich zabraknąć na wybrany przez Was dzień (przez tą niespodziankę musieliśmy na szybko modyfikować nasze wcześniej ustalone plany, a bilety do ogrodu udało się ostatecznie kupić na inny dzień). 

Po wejściu do ogrodu czas leci bardzo szybko. Na 32ha każdego roku wiosną rozkwita ponad 7 milionów kwiatów cebulowych m.in. tulipanów, krokusów, hiacyntów, narcyzów itd. Te 7 milionów cebulek co roku sadzonych jest ręcznie w ustalone wcześniej kompozycje w taki sposób, żeby zawsze coś kwitło. Jedne kwiaty kwitną wcześniej, inne później, ale przez cały czas otwarcia ogrodu jest w nim kolorowo. Dlatego zdjęcia robione na otwarciu w marcu i te robione przed zamknięciem ogrodu w maju będą się znacznie różnić od siebie. W takim przedziale czasowym zupełnie inne kwiaty i w zupełnie innych miejscach będą kwitły. 

Ile czasu trzeba poświęcić na zwiedzanie? To jest dość trudne pytanie, bo uzależnione jest przede wszystkim od Waszych preferencji i zainteresowań. Bez względu na to czy jesteś fanem tulipanów, krokusów, narcyzów czy hiacyntów to proponuję zarezerwować tak od 3 do 5 godzin. Jednak nie spodziewaj się, że będzie Ci dane zwiedzać w spokoju. Nawet jeśli przyjdziesz zaraz na otwarcie i na początku nie będzie zbyt wiele osób, to czym później tym spotkasz więcej ludzi. Nic dziwnego. Ogród ten jest bardzo popularny, a otwarty jedynie przez te kilka tygodni w roku. Nie bądźcie zdziwieni widząc mnóstwo autokarów na parkingu przed wejściem. Wiele osób dociera tam również komunikacją autobusową. Bardzo przydaje się darmowa mapa, którą można dostać zaraz po wejściu na teren ogrodu (pozwoli Wam się mniej więcej zorientować w planie zwiedzania).

Na terenie ogrodu zapewniono mnóstwo udogodnień. Są liczne sklepy z pamiątkami, kawiarnie, restauracje. Czasem polowanie na wolny stolik może trochę potrwać. Można kupić wycieczkę łodzią po kanałach w pobliżu ogrodu (płyniesz obok pół na których rosną tulipany i inne kwiaty). 

Z ciekawostek powiem Wam, że nie tylko w Keukenhof zobaczycie tulipany (hiacynty czy inne kwiaty). W okolicy jest mnóstwo pól na których rosną kwiaty. Wystarczy przejechać bocznymi uliczkami w Lisse i okolicach. Tam gdzie jest bezpośredni dostęp do pola z kwiatami poznacie po sporej ilości zaparkowanych na poboczu samochodów. Każdy chce podejść jak najbliżej kwiatów.

W pobliżu Keukenhof znajduje się The Tulip Barn – rodzinne gospodarstwo zajmujące się uprawą i handlem kwiatami cebulowymi od 1910 roku. Właściciele stworzyli tam ścieżkę spacerową wzdłuż niektórych ich pól uprawnych. Wejście na pole kosztuje 8 euro. Bilet do Tulip Barn uprawnia do wstępu do ogrodu tulipanów na 1 godzinę. Z punktów gastronomicznych można korzystać bez biletu. Parking przed wejściem jest bezpłatny.   

Jak sprawdzić czy kwitną już tulipany w Keukenhof i okolicach? My korzystaliśmy z tej mapy – Flowermap.nl na której zazwyczaj codziennie dodawane były zdjęcia przedstawiające stan kwitnienia poszczególnych roślin. Dzięki temu wiedzieliśmy gdzie podjechać i których kwiatów można się spodziewać w czasie naszego pobytu w tym rejonie.  A Wy byliście już oglądać tulipany w Holandii?

Booking.com

Nasze pozostałe artykuły z Holandii znajdują się w dziale: HOLANDIA

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę  🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Karolina z Rudeiczarne.pl 5 grudnia, 2023 - 16:30

Marze by kiedyś zobaczyć takie oblicze Holandii ?

Odpowiedz
Przemysław 5 grudnia, 2023 - 17:57

Ale tam kolorowo 🙂

Odpowiedz
Anna 13 grudnia, 2023 - 09:59

Kolorowy zawrót głowy! Pięknie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz