Home Czechy Praga w jeden dzień

Praga w jeden dzień

by Joanna

Praga okazała się naszym ostatnim przystankiem w drodze do Polski z wakacji spędzonych w Austrii w 2011 roku. Wyszła w zasadzie przypadkiem, bo nie mieliśmy wcześniej opracowanego żadnego planu wizyty w tym mieście. Ale czas nam na to pozwolił i bez problemów zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze obiekty w tej czeskiej stolicy.

praga10

Praga kryje w sobie wiele różnorodnych zabytków, muzeów, punktów, tras i wiele innych miejsc wartych zobaczenia. Można w niej spędzić tydzień, weekend, parę dni zwiedzając zabytki lub przesiadując w kafejkach. My spędziliśmy tylko jeden dzień i nam to w zupełności wystarczyło.

Letohrádek královny Anny czyli pierwsze miejsce na naszej trasie to letni pałacyk na Hradczanach wzniesiony w XVI wieku dla Anny Jagiellonki. Otoczony jest przez rozległe ogrody królewskie. Przed pałacem znajduje się słynna Śpiewająca Fontanna

praga1

Wędrując ogrodami zbliżamy się powoli do zamku i katedry.

praga2

Wchodzimy na dziedziniec Praskiego Hradu, zaopatrujemy się w odpowiednie bilety wstępu i ruszamy dalej.

Najsłynniejsza katedra w Pradze to Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Znajduje się na wzgórzu zamkowym i posiada przepiękne wnętrze bogato wyposażone zarówno w rzeźby, jak i w obrazy. To właśnie w niej znajdują się królewskie insygnia koronacyjne jak i nagrobki władców czeskich.

praga5
praga6

Praga Matka Miast – jedno z wielu określeń czeskiej stolicy.

praga12

Następnie oglądamy Stary Pałac Królewski, a po wyjściu na balkon naszym oczom ukazuje się wspaniały widok na stare miasto.

praga13
praga15
praga19
praga20
praga21

 Słynna Złota Uliczka, która była podobno siedzibą miejscowych złotników, jakoś nie powaliła nas na kolana. To w sumie niewielka uliczka, złożona z kolorowych domków. Do niektórych można wejść do środka. W jednym z nich  jest wystawa zbroi rycerskich. Wstęp do Złotej Uliczki – płatny.

Powoli schodzimy ze wzgórza zamkowego kierując się w stronę Wełtawy. Widoki nadal zaskakują.

praga22
praga25

W oddali widać już Most Karola, jeden z symboli Pragi, najbardziej znany i najczęściej odwiedzany zabytek w mieście.

praga23

Ten kamienny most zbudowany w XIV wieku ma 516 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości. Znajduje się na nim ok 30 figur rzeźbionych w okresie baroku przez najwybitniejszych artystów epoki. Najpopularniejsza z nich to figura przedstawiająca św. Jana Nepomucena. Od 1965 roku most jest dostępny tylko dla pieszych, dlatego w sezonie turystycznym jest pełen turystów, fotografów, malarzy, sprzedawców pamiątek itd. Na obu jego końcach są wieże obronne, dostępne również dla turystów.

Dobrze z niego widać wzgórze zamkowe, z katedrą św. Wita na czele, a po Wełtawie pływają statki wycieczkowe.

praga31
praga27

Most Karola podziwiamy również z innej przeprawy przez rzekę – z Mostu Legii.

praga36

Jednak wcześniej jeszcze w trakcie spaceru po starym mieście na jednej ze ścian Ratusza Staromiejskiego oglądamy słynny Praski Zegar Astronomiczny (Orloj), pod którym oczywiście tłum ludzi robi dokładnie to samo. Zegar powstał w XV wieku i składa się z trzech części: astronomicznej – pokazuje rozkład ciał niebieskich, kalendarzowej – wskazuje miesiące i animacyjnej – czyli pokazu figur apostołów oraz rzeźb przedstawiających Śmierć, Umarłego, Skąpca i Turka. Pokaz odbywa się co godzinę i w tym czasie ciężko przejść pod zegarem.

praga33

A jeśli zastanawiacie się, gdzie napić się piwa w Pradze to zapraszam na bloga timetravelbee 🙂

Tym samym nasza podróż zaczęta w Bratysławie, poprzez austriackie atrakcje, kończy się niespodziewanie w Pradze. A w kolejce do opisania czekają następne miejsca, tym razem z innego zakątka Europy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Danuta 12 stycznia, 2015 - 15:59

Daliscie rade!:)

Odpowiedz
Dominika 12 kwietnia, 2016 - 14:05

Super,
za kilka dni bedziemy w Pradze i mamy zamiar powędrować waszymi śladami.
Ile potrzebujemy pieniędzy na dwie osoby na miejscu,zeby pozwiedzac,zjesc i oplacic bilety wstepu oraz bilety na komunikacje?
Z góry dziękuję za odpowiedz,
pozdrawiam !

Odpowiedz
Mariusz 31 lipca, 2016 - 13:47

Jutro wybieramy się do Pragi. Zaczynam od Hradczan i kończymy na Starym Mieście. Mamy nadzieję, że będzie OK 🙂

Odpowiedz
Asia 31 lipca, 2016 - 14:06

Na pewno będzie OK 🙂 Powodzenia 🙂

Odpowiedz
Ola 18 kwietnia, 2017 - 08:43

Ja z chłopakiem chcemy wybrać się na weekend majowy do Pragi, wiem już co zwiedzić 😉 Pozdrawiam

Odpowiedz

Zostaw komentarz