Home Belgia Bruksela – stolica Belgii czy Europy?

Bruksela – stolica Belgii czy Europy?

by Joanna

Bruksela – co zobaczyć w belgijskiej stolicy mając do dyspozycji jeden dzień. Czy warto wybrać się do Parlamentu Europejskiego?

Bruksela jest stolicą Belgii i jednocześnie jednym z najważniejszych ośrodków politycznych i administracyjnych w Europie. Miasto jest siedzibą wielu instytucji międzynarodowych, takich jak Komisja Europejska, Parlament Europejski czy NATO. Bruksela słynie z pięknej architektury oraz  z historycznych budynków i nie tylko. Wystarczy wspomnieć m.in o Grand Place, Maison du Roi, Galeries Royales Saint-Hubert czy Atomium. Belgijska stolica posiada również bogatą kulturę i sztukę, liczne muzea i teatry. Bruksela jest również znana z przepysznej belgijskiej czekolady, piwa i frytek.

Stolicę Belgii odwiedziliśmy podczas naszego wiosennego pobytu w Holandii. Mieszkaliśmy wówczas w Rotterdamie (w A&O Hostels), skąd do Brukseli było jedynie 150 kilometrów. W sam raz żeby wyskoczyć na jeden dzień. Wybraliśmy niedzielę z uwagi na mniejszy ruch i łatwość parkowania (m.in. darmowy parking). Znaleźliśmy wolne miejsce przy ulicy Chau. de Wavre – 600 metrów od Parlamentu Europejskiego. Bruksela wprowadziła strefę niskiej emisji (Low Emission Zone – LEZ). Jeśli chcesz wjechać samochodem do tej strefy to pamiętaj, że konieczna jest jego rejestracja. Zrobisz to na tej stronie – bezpłatnie. Samochód zarejestrowaliśmy w 2023 roku podając jego numer rejestracyjny. Nasze zgłoszenie jest ważne do 2028 roku. Tym samochodem możemy wjeżdżać do Brukseli do 2030 roku bez ponownej rejestracji. 

Bruksela - co zobaczyć

Parlament Europejski

Parlament Europejski to jedna z siedmiu instytucji Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu. Jej członkowie wybierani są przez obywateli państw należących do UE na pięcioletnią kadencję. Oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego znajduje się Strasburgu. Jednak większość prac legislacyjnych odbywa się właśnie w Brukseli. Natomiast biblioteka i część zaplecza technicznego Parlamentu ma swoje miejsce  w Luksemburgu. W Brukseli można zwiedzać Salę obrad Parlamentu Europejskiego. Zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe we wszystkich 24 językach urzędowych UE (dzięki przewodnikom multimedialnym). Zarezerwować wizytę indywidualną można na tej stronie.

W czasie naszego pobytu w Brukseli ta część budynków była zamknięta dla zwiedzających. Można je zwiedzać w tygodniu od poniedziałku do piątku, a w sobotę, niedzielę i święta są zamknięte (my byliśmy w niedzielę).

Parlamentarium

Olbrzymie centrum dla zwiedzających Parlament Europejski to Parlamentarium. Dostępne jest bezpłatnie w dowolnym z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej. Dzięki temu można go zwiedzać m.in z polskim audioprzewodnikiem. Centrum dla zwiedzających jest otwarte we wszystkie dni tygodnia i w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przed wizytą w Parlamentarium należy zarezerwować termin wizyty i godzinę oraz podać ilość osób zwiedzających wraz z numerami dokumentów tożsamości (np: paszportów). Następnie przy wejściu należy je pokazać do kontroli. Rezerwację można to zrobić na specjalnej stronie Parlamentarium. Wszystkie osoby, które chcą odwiedzić Parlamentarium oraz ich bagaże podlegają kontroli bezpieczeństwa podobnej do kontroli na lotniskach. Nie wolno również wnosić wózków, walizek ani innego dużego bagażu – w szatni są szafki w których można zostawić np. plecaki.  

Czego dowiemy się w Parlamentarium? Przede wszystkim jak działa Parlament Europejski, jak tworzone są przepisy, dlaczego polityka europejska jest ważna, kto zasiada w Parlamencie Europejskim itd. Poznamy europejską historię i oraz jej integrację, a także kiedy poszczególne kraje dołączyły do Unii Europejskiej. 

Ile czasu na zwiedzanie? Optymistycznie założyliśmy, że zajmie nam to około 3 godzin, ale bez problemu można tam spędzić zdecydowanie więcej czasu. Szczególnie korzystając audioprzewodnika, który bardzo dobrze prowadzi po Parlamentarium i ciekawie opowiada. Dzieciom bardzo odpowiadała taka forma zwiedzania i bardzo chętnie siedziałyby tam o wiele dłużej. 

Esplanada im. Solidarności 1980

Esplanada im. Solidarności 1980 to szeroka aleja łącząca budynki Parlamentu Europejskiego z jego otoczeniem (czyli z Place du Luxembourg, stacją kolejową Bruksela-Luksemburg i Parkiem Leopolda). Esplanadę wieńczy odsłonięta w 2011 roku przez Jerzego Buzka (ówczesnego szefa szef Parlamentu Europejskiego) tablica w językach polskim, angielskim, niemieckim i francuskim, która wyjaśnia historię NSZZ Solidarność. Co roku na Esplanadzie odbywa się ponad 40 wydarzeń o charakterze publicznym organizowanych przez instytucje europejskie i inne organizacje.

Station Europe

Stacja Europa mieści się  w dawnym punkcie sprzedaży biletów stacji kolejowej Bruxelles-Luxembourg i zawiera najważniejsze informacje o wszystkich miejscach, które warto zobaczyć w siedzibie PE i w samej Brukseli. Zwiedzający mogą skorzystać z pomocy pracowników, którzy chętnie wskażą im drogę, lub samodzielnie odkrywać Parlament Europejski. Niestety podczas naszego pobytu miejsce to było zamknięte. 

Dom Historii Europejskiej

6 minut pieszo (około 500 metrów) od Parlamentarium znajduje się Dom Historii Europejskiej – muzeum otwarte w 2017 roku jest poświęcone historii Europy. Zwiedzanie również jest darmowe i możliwe z audioprzewodnikiem w jednym z 24 języków urzędowych Unii Europejskiej. Głównym celem Domu Historii Europejskiej jest przedstawienie historii i kultury Europy z perspektywy różnych narodów, regionów i wydarzeń. Na wystawie głównej można prześledzić historię kontynentu począwszy od początków cywilizacji aż do współczesności. Ekspozycja prezentuje zarówno wydarzenia polityczne i militarne, jak również kulturowe i społeczne, takie jak rozwój nauki i technologii, zmiany w obyczajach czy migracje ludności. Zwiedzanie trwa około 90 minut (my byliśmy ponad 2 godziny i gdyby nie zaplanowane na później inne atrakcje to siedzielibyśmy tam dłużej). Warto tam zajrzeć, tym bardziej, że znajduje się obok Parlamentu Europejskiego w pobliżu Parku Leopolda.

Bruksela - co jeszcze zobaczyć w centrum belgijskiej stolicy

Berlaymont

Berlaymont (Le Berlaymont) – otwarty w 1960 budynek będący siedzibą Komisji Europejskiej (budynek został zaprojektowany przez Luciena de Vestela)

Europa Building

Europa Building (Bâtiment Europe) – obecna siedziba Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej. To w nim odbywają się w nim szczyty UE, szczyty wielostronne oraz posiedzenia ministrów. Znajdują się tam też biura delegacji krajowych i przewodniczącego Rady Europejskiej. Obok znajduje się poprzednia siedziba Rady Rady Europejskiej i Rady UE. 

Justus Lipsius

Justus Lipsius (Bâtiment Justus Lipsius) – dawna siedziba Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej (była nią do 2017 roku). Obecnie pełni funkcje  budynku pomocniczego Rady Unii Europejskiej i Rady Europejskiej. Zapewnia dodatkowe pomieszczenia konferencyjne, powierzchnię biurową i duże centrum prasowe dla obu instytucji. Z Europa Building jest połączony za pomocą tunelu i dwóch łączników. 

Lex Building

Lex Building (Bâtiment Lex) – od roku 2007 siedzibą działów tłumaczeniowych Sekretariatu Generalnego Rady. To tam tłumaczy się unijne dokumenty na wszystkie urzędowe języki Unii Europejskiej. Znajduje się obok Europa Building. 

Royal Palace of Brussels

Pałac monarchii konstytucyjnej z salą tronową i innymi komnatami królewskimi, latem otwarty dla zwiedzających. Niestety podczas naszego pobytu w Belgii pałac przechodził remont i był zamknięty dla zwiedzających. 

Parc de Bruxelles

Park królewski położony na przeciwko Royal Palace of Brussels  na dawnych terenach łowieckich. Przyjemnie miejsce na spacer z posągami, fontanną i sceną teatralną pod gołym niebem.

Chamber of Representatives

Po wyjściu z parku można natknąć się na budynki belgijskiego rządu m.in. wspominany wyżej Chamber of Representatives – siedziba Izby Reprezentantów. Jest to jedna z dwóch izb dwuizbowego parlamentu federalnego Belgii, drugą jest Senat. Uważana jest za „niższą izbę” parlamentu federalnego.

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli

Katedra św. Michała i św. Guduli w Brukseli (Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule) – kościół w stylu gotyku brabanckiego – miejsce, w którym odbywają się królewskie śluby i pogrzeby. Można ją zwiedzać za darmo (ale nie w czasie mszy). Ale jeśli chcesz się dowiedzieć więcej to do katedry oprócz smartfona zabierz również słuchawki. Za 4 euro można za pomocą telefonu zeskanować jeden z 16 znajdujących się w środku kodów QR i uzyskać dostęp do narracji historii, anegdot i elementów historycznych, a także zdjęć ukazujących trudne szczegóły widoczne gołym okiem (np. witraże). Takie zwiedzanie trwa 30 lub 45 minut i jest dostępne w 4 językach (francuskim, holenderskim, angielskim i hiszpańskim), wymaga założenia słuchawek i umożliwia poznanie najważniejszych informacji. Ciekawe rozwiązanie. 

Grand-Place i jego zabytki

Grand-Place to zabytkowy plac znajdujący się w centrum Brukseli (zwany potocznie rynkiem). Jest jednym z najbardziej znanych i malowniczych miejsc w Europie. W 1998 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstał w XIV wieku, a w 1695 roku został zburzony podczas bombardowania. Odbudowano go w ciągu kolejnych 4 lat w jednolitym stylu barokowym. Plac ma nieregularny kształt, wychodzi z niego siedem ulic. Wśród głównych budowli znajduje się tutaj bardzo charakterystyczny XV-wieczny ratusz (Hôtel de Ville de Bruxelles), który jest uważany za jeden z najważniejszych przykładów gotyku w Europie.  Wyróżnia się misterną gotycką fasadą i 96-metrową wieżą, a także arrasami i lustrzaną salą koncertową. 

Grand-Place jest również miejscem, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, festiwale, targi i jarmarki. Najbardziej znanymi wydarzeniami są spektakularne show świetlne, takie jak Flower Carpet, podczas którego plac jest pokrywany dużym dywanem kwiatów. Zazwyczaj spotkacie tam tłumy ludzi więc dobrze być na to przygotowanym. 

Everard 'T Serclaes

Maison de l’Etoile 8 – to najmniejsza z kamienic Grande Place w Brukseli. Mimo to jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na rynku.  Pod arkadami znajduje rzeźba, która według legendy przynosi szczęście. To neorenesansowy pomnik konającego radcy miejskiego, niejakiego Everaerda t’Serclaesa, który zmarł w tym miejscu 31 marca 1388 roku, po odbiciu miasta z rąk księcia Flandrii. Legenda miejska głosi, że dotknięcie prawego ramienia radcy gwarantuje szczęście w kolejnym roku. Czy to prawda? Nie wiem, ale spójrzcie tylko jak bardzo wytarte jest to prawe ramię. 

Manneken pis

Słynna XVII-wieczna fontanna z brązową figurką małego chłopca, ubieraną w różne kostiumy z okazji świąt. Szukajcie jej tam gdzie stoi tłum ludzi chcących sobie zrobić z nią zdjęcie (oczywiście zaznaczyliśmy ją na mapie na dole strony).

Church of Our Lady of Victories at the Sablon

XV-wieczny katolicki kościół słynący z barokowych kaplic i gotyckiej architektury. Jest istotnym przykładem gotyku brabanckiego i jednocześnie jeden z najdoskonalszych przykładów gotyku płomienistego w Belgii. Znajduje się na na placu Grand Sablon w centrum stolicy.

Murale

Bruksela słynie ze szlaku komiksowych murali, które rozmieszczone są głównie w centrum miasta. Poniżej znajdziecie link do interaktywnej mapy murali, których tam jest mnóstwo. Nie da się ich wszystkich zobaczyć jednego dnia, ale jeśli macie czas i chcecie sobie urozmaicić zwiedzanie to jest to bardzo dobry pomysł. A wiecie, że Smerfy wymyślił belgijski rysownik komiksowy Pierre’a Culliforda (tworzący pod pseudonimem Peyo). Mural ze Smerfami też jest w Brukseli. 

Oprócz komiksowych murali można w stolicy znaleźć również inne ciekawe kamienice. 

Atomium

Atomium to monumentalna budowla w stylu modernistycznym. Znajduje się poza centrum, w pobliżu parku Parc d’Osseghem Laeken w dzielnicy Laeken (na północ od centrum miasta). Została zaprojektowana przez architekta André Waterkeyna i zbudowana w 1958 roku na wystawę światową EXPO 58. Atomium jest symbolem postępu technologicznego i naukowego. Budynek swoim wyglądem przypomina wielokrotnie powiększoną strukturą krystaliczną żelaza, a każdy z jego dziewięciu kulistych „atomów” reprezentuje jeden atom żelaza. Całkowita wysokość budowli wynosi około 102 metrów, a jej waga to 2400 ton. Do najwyższej kuli, gdzie znajduje się platforma widokowa Brukseli, prowadzi winda. Uwaga na parkingi przy Atomium – są płatne, nawet w niedzielę, a miejsce jest bardzo popularne wśród mieszkańców i nie tylko.

Czekolada

W pobliżu rynku znajdziecie mnóstwo sklepików, kawiarni czy niewielkich muzeów w których można poznać słynną belgijską czekoladę. Czekoladowe belgijskie przysmaki uważane są na najlepsze na świecie dzięki tworzeniu ich z najlepszej jakości ziaren kakao specjalnie sprowadzanego do Belgii. Wędrując uliczkami Brukseli ma się wrażenie, że co drugi sklep to ten z czekoladą lub wyrobami w których wykorzystuje się czekoladę, np: gofry. Belgijska czekolada ma rzeczywiście inny smak, jest gęstsza i czasem bez butelki wody ciężko zmieścić w żołądku więcej niż jednego belgijskiego gofra z czekoladą.  Jeśli chcesz poznać historię czekolady wybierz się np. do Choco-Story Brussels – małego muzeum z wystawami na temat czekolady i programem pokazów na żywo prowadzonym przez mistrza czekolady.

Frytki

Belgijskie frytki od innych różnią się tym, że są grubo krojone, podwójnie smażone i podawane z przeróżnymi sosami wśród których prym wiedzie majonez. Belgijskie frytki z majonezem to coś co trzeba spróbować będąc w Brukseli. Ale przygotujecie się na stanie w kolejce, bo cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród turystów. Trzeba odstać swoje w kolejce. Czy są lepsze niż holenderskie frytki, które jedliśmy w Amsterdamie? Były inne. Jeśli masz możliwość to warto spróbować obu i ocenić, które lepsze 😉 

Czy Bruksela jest dobrym miejscem na weekendowy citybreak? Jasne. Bez problemu znajdziecie tam ciekawe miejsca do zwiedzania i jeszcze braknie Wam czasu, żeby wszystko zobaczyć 😉 Tym bardziej, że z Polski można znaleźć do Brukseli fajne loty w wyszukiwarce Skyscanner

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę  🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły  🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Grzegorz/ Podróże bez ości 10 stycznia, 2024 - 00:13

Do tej pory pamiętam frytki, steki i gofry. 😀

Odpowiedz
Przemysław 29 stycznia, 2024 - 13:31

Spacerowałem zimą kiedyś 🙂

Odpowiedz
Kasia 29 stycznia, 2024 - 13:32

Och frytki tam były najlepsze!!

Odpowiedz
Magda 29 stycznia, 2024 - 22:02

Frytki, czekolada… Ale kusicie ?

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 29 stycznia, 2024 - 23:21

Bruksela da się lubić 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz