Home Miejsca Muzeum (Skansen) we Wdzydzach Kiszewskich

Muzeum (Skansen) we Wdzydzach Kiszewskich

by Joanna
Skansen

Czy warto odwiedzić Muzeum (Skansen) we Wdzydzach Kiszewskich.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich czyli inaczej Skansen we Wdzydzach Kiszewskich odwiedziliśmy ostatnio podczas naszego pobytu na Kaszubach. Mianem skansen określa się muzeum na wolnym powietrzu, w którym zazwyczaj znajdziecie zabytkowe obiekty danego regionu. We Wdzydzach na terenie prawie 22 ha nad Jeziorem Gołuń stoi ponad 50 zabytkowych obiektów przeniesionych tutaj z regionu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku.

Skansen powstał w 1906 roku i jest najstarszym skansenem w Polsce.

Przy zakupie biletów dostajemy mapę skansenu wraz z kierunkiem zwiedzania i ponumerowanymi obiektami. Zaznaczono na nim również podział na obiekty z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich.

Rozpoczynamy zwiedzanie: są tam stare chałupy, budynki gospodarcze, kościoły, dwory, karczmy, warsztaty itd. Jest szkoła i dwa wiatraki. Przy każdym obiekcie jest krótka informacja o jego historii, skąd pochodzi, ile ma lat i w którym roku go przeniesiono do skansenu. itd.

Część budynków można oglądać tylko z zewnątrz, do innych możemy wejść do środka. Widać też, że przygotowywane są miejsca pod nowe obiekty.

W skansenie można spędzić dużo czasu, spacerując i oglądając. Nam zajęło to ponad 2 godziny.

Najdziwniejszym obiektem który tam spotkaliśmy był nieczynny Kiosk Ruchu, dokładnie taki który pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa. Jednak na planie muzeum nie został uwzględniony 😉 więc widocznie znajdował się tam w innym celu.

Wizyta w skansenie była miłą odmianą od naszych wcześniejszych aktywności na Kaszubach (objechaliśmy dookoła Jezioro Wdzydze, przejechaliśmy się szlakami Kaszubskiej Marszruty i pływaliśmy kajakiem na rzece Wda). 

Podsumowanie:

  • Bilety wstępu kosztują: 17zł bilet normalny, 12zł bilet ulgowy
  • Godziny otwarcia: 10.00 – 18.00 od wtorku do niedzieli
  • Od kwietnia do października w poniedziałki zwiedzanie jest bezpłatne (w sezonie zimowym listopad-marzec bezpłatnym dniem jest sobota).
  • Parking jest bezpłatny

Inny ciekawy skansen (muzeum na wolnym powietrzu) mieliśmy okazję oglądać w Austrii w miasteczku Stubing w pobliżu Graz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz