poprzedni post
Czy warto odwiedzić Muzeum (Skansen) we Wdzydzach Kiszewskich.
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich czyli inaczej Skansen we Wdzydzach Kiszewskich odwiedziliśmy ostatnio podczas naszego pobytu na Kaszubach. Mianem skansen określa się muzeum na wolnym powietrzu, w którym zazwyczaj znajdziecie zabytkowe obiekty danego regionu. We Wdzydzach na terenie prawie 22 ha nad Jeziorem Gołuń stoi ponad 50 zabytkowych obiektów przeniesionych tutaj z regionu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich z okresu od XVII do XX wieku.
Skansen powstał w 1906 roku i jest najstarszym skansenem w Polsce.
Przy zakupie biletów dostajemy mapę skansenu wraz z kierunkiem zwiedzania i ponumerowanymi obiektami. Zaznaczono na nim również podział na obiekty z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich.
Rozpoczynamy zwiedzanie: są tam stare chałupy, budynki gospodarcze, kościoły, dwory, karczmy, warsztaty itd. Jest szkoła i dwa wiatraki. Przy każdym obiekcie jest krótka informacja o jego historii, skąd pochodzi, ile ma lat i w którym roku go przeniesiono do skansenu. itd.
Część budynków można oglądać tylko z zewnątrz, do innych możemy wejść do środka. Widać też, że przygotowywane są miejsca pod nowe obiekty.
W skansenie można spędzić dużo czasu, spacerując i oglądając. Nam zajęło to ponad 2 godziny.
Najdziwniejszym obiektem który tam spotkaliśmy był nieczynny Kiosk Ruchu, dokładnie taki który pamiętamy z czasów naszego dzieciństwa. Jednak na planie muzeum nie został uwzględniony 😉 więc widocznie znajdował się tam w innym celu.
Wizyta w skansenie była miłą odmianą od naszych wcześniejszych aktywności na Kaszubach (objechaliśmy dookoła Jezioro Wdzydze, przejechaliśmy się szlakami Kaszubskiej Marszruty i pływaliśmy kajakiem na rzece Wda).
Podsumowanie: