Home Miejsca Kajaki na rzece Wda – Kaszuby

Kajaki na rzece Wda – Kaszuby

by Joanna
Kajaki na rzece Wda

Rzeka Wda czyli kajaki na Kaszubach

Wda to jedna z ładniejszych rzek na Kaszubach (obok Brdy). Ma niecałe 200 kilometrów długości, przepływa przez Jezioro Wdzydze i Bory Tucholskie, a następnie wpada do Wisły jako jej lewy dopływ w okolicach Świecia. Jest jedną z ulubionych rzek kajakarzy ze względu na swoją różnorodność, w związku z tym będąc na Kaszubach postanowiliśmy to sprawdzić. 

Kajaki na rzece Wda

Na brak firm oferujących spływy kajakowe nie można narzekać w tych okolicach, My wybraliśmy firmę z Borska ze względu na bliskość od miejsca gdzie spaliśmy (miejscowość Wiele nad Jeziorem Wielewskim).

Podjeżdżamy do Borska do Zajazdu pod Śluzą, gdzie zostawiamy samochód. Załatwiamy formalności, dostajemy kajaki i kapoki oraz krótką informację o rzece Wda. Pakujemy się do kajaków i rozpoczynamy spływ. Rzeka tutaj jest szeroka, miejscami zarośnięta ale przede wszystkim czysta co bardzo nam się podoba. 

Kajaki na rzece Wda

Szybko dopływamy do momentu w którym pierwszy (i jedyny raz w czasie tego spływu) trzeba będzie przenieść kajak. Wszystko jest dobrze oznakowane więc nie da się tego przegapić. Sprawnie przenosimy kajaki, wsiadamy i płyniemy dalej.

Jest to bardzo leniwa sobota, nigdzie się nam nie spieszy, a wśród drzew mamy bardzo przyjemny cień. Chłodna woda orzeźwia stopy.

Mijamy jej mieszkańców: m.in kaczki czy łabędzie które nie boją się kajakarzy ale też nie zbliżają się za bardzo. Wokół lata mnóstwo kolorowych ważek. Przeważają te w kolorze niebieskim, które chętnie siadają to na kajaku, to na głowie czy wiośle.

W trakcie spływu Wda ma dla nas kilka atrakcji w postaci powalonych drzew, które wymagają ominięcia.

Jednego z nich nie da się ominąć i trzeba przepłynąć pod drzewem, chowając się bardzo mocno w kajaku 😉 (żeby się nie uderzyć w głowę ani nie podrapać). 

Po drodze mijamy Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy “Kamienne Kręgi” w Odrach. Na jego terenie znajduje się cmentarzysko plemienia Gotów pochodzące z początków naszej ery (lata 70-220r n.e.). Stoją tam kurhany i kamienne kręgi, które porasta bogata szata roślinna. W pobliżu jest też magiczne miejsce (miejsce mocy) zwane elipsą, w którym podobnie jak w innych tego typu miejscach na ziemi jest pozytywna energia.
Wstęp: 4zł bilet normalny, 2zł bilet ulgowy

Po wizycie w kamiennych kręgach wracamy do kajaków i płyniemy ostatni już odcinek spływu do wsi Wojtal. Tam po wcześniejszym telefonie czeka już samochód, który zabierze nas na parking do Borska.

Spływ był bardzo udany i rzekę Wda polecamy wszystkim przebywającym na Kaszubach.

Podsumowanie spływu:
Trasa: Borsk – Wojtal (jedna miejsce do przeniesienia kajaka) – 14 kilometrów
Rzeka: Wda (czysta i różnorodna) 
Cena: 45zł za osobę
Czas: nam zajęło to niecałe 4 godziny spokojnego spływu
Atrakcje: po drodze Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach (cmentarzysko Gotów)
Firma: kajakborsk.pl

To nie jest wpis sponsorowany. Sami płaciliśmy za kajaki 😉

Źródło: http://kajakborsk.pl/

Nasze pozostałe kajakowe wpisy znajdziecie poniżej:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Przemysław 6 września, 2021 - 10:59

Fajna ta perspektywa kajaku 🙂

Odpowiedz
Tadeusz 24 maja, 2022 - 16:16

Oj zachęciliście 🙂 Słyszałem wiele dobrego o tych spływach. Dodatkowo wasz tekst zachęca jeszcze bardziej. A, że bywam dość często w Ocyplu, czyli miejscowości tuż niedaleko…

Odpowiedz

Zostaw komentarz