Home Miejsca Piłka, powiat lubliniecki i okolice – lokalne atrakcje i trasy rowerowe

Piłka, powiat lubliniecki i okolice – lokalne atrakcje i trasy rowerowe

by Joanna

Dlaczego wybraliśmy się do miejscowości o wdzięcznej nazwie Piłka i co można robić w tych okolicach. 

Piłka to niewielka miejscowość w województwie śląskim w powiecie lublinieckim w gminie Koszęcin. Jest to  miejsce w którym można znaleźć ciszę i spokój. Okoliczne lasy, a także ścieżki rowerowe zachęcają do spacerów i poznawania okolicy. Znajdujące się w pobliżu łowiska będą idealne dla wędkarzy. Przepływająca w pobliżu Mała Panew na odpowiednich odcinkach jest świetną rzeką nie tylko na pierwszy raz w kajaku.

Spis treści

Gdzie nocowaliśmy? Arche Siedlisko Piłka

Arche Siedlisko w Piłce to aktualnie sześć domków (kontenerów) położonych w spokojnej okolicy, pod lasem w sąsiedztwie Leśniczówki. Każdy domek ma dwa pokoje (sypialnia z podwójnym łóżkiem oraz mały pokoik z łóżkiem piętrowym), łazienkę i aneks kuchenny wraz z salonem. W domkach znajduje się podstawowe wyposażenie, które w zupełności wystarcza na pobyt tam.  Dodatkowo przed każdym domkiem jest szeroki drewniany taras świetnie nadający się na rozłożenie leżaka. 

Przy leśniczówce mieszkają konie. W sezonie przebywa tam instruktorka u której można brać lekcje jazdy konnej. Poza tym jest możliwość przejazdu bryczką. Jest specjalne miejsce na ognisko. W leśniczówce istnieje też możliwość zakupu lokalnych wędlin, serów, chleba czy jajek. 

Natomiast jeśli nie potraficie żyć bez Internetu to może się okazać, że kontener “zagłusza” zasięg i w środku nie porozmawiacie przez telefon (z Internetem w środku też jest kiepsko). Także planując wyjazd na łono natury by pracować zdalnie trzeba to brać pod uwagę. Ale jeśli nie przeszkadza Wam praca na leżaku przed domkiem to wszystko jest ok 😉

Jeśli zaś nie lubicie lub nie macie ochoty gotować to w okolicy jest Restauracja pod Dębami z pysznym domowym jedzeniem. Tam też znajdziecie na pewno lody 😉  

Więcej informacji o Arche Siedlisku znajdziecie na ich stronie: https://archesiedlisko.pl/
Można wybrać tez inne lokalizacje (aktualnie oprócz Piłki do wyboru są Ujny (w świętokrzyskim) oraz Rogacze (na Podlasiu)

Aktywny wypoczynek - wycieczki rowerowe

Poniżej przedstawimy Wam pięć różnych propozycji na wycieczki rowerowe. Sprawdzaliśmy je wszystkie osobiście:) Będą to trasy średniej długości, coś w sam raz by aktywnie spędzić czas. Niektóre z nich można rozpocząć od razu w Siedlisku. Do początku innych proponujemy podjechać samochodem.  Poniżej krótko opiszemy trasę, a opis dodatkowych atrakcji znajdziecie w dalszej części artykułu. 

Piłka - Koty - Mikołeska - Brusiek - Piłka -> 40 kilometrów

Trasa z Piłki do Koty prowadzi jednym z odcinków Leśno Rajza. Następnie zmieniamy ten szlak na Leśno Uciecha i jedziemy do Mikołeski. Dalej kierujemy się lokalnymi drogami w stronę Bruśka. Po czym przez źródełko Krywałd i Rezerwat Jeleniak-Mikuliny wracamy do Piłki.
Atrakcje: 
– XVII wieczny kościół św. Jana Chrzciciela w Bruśku
– Źródełko Krywałd
– Rezerwat Przyrody Jeleniak-Mikuliny wraz ze Stawem Mikuliny
– Leśno Rajza i Leśno Uciecha

Piłka - Koszęcin - Piłka i okolice -> 34 kilometry

Najprostsza trasa z Piłki do Koszęcina poprowadzona jednym z  fragmentów Leśno Rajza. Po drodze mijamy m.in. Uroczysko Potempowe, zbiornik wodny Siewniok, bobrowisko, 300-letni dąb, Pałac w Koszęcinie (który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”). Pałac można zwiedzać (niestety podczas naszego pobytu w Wielkanoc akurat nie było to możliwe).  
Atrakcje:
– Szlak kropli wody
– Leśno Rajza
– Uroczysko Potempowe
– Zbiornik Wodny Siewniok
– Pałac w Koszęcinie 
– Bobrowisko
– 300-letni dąb szypułkowy

Piłka - Lubliniec - Piłka -> 35 kilometrów

Trasa z Piłki do Lublińca. Zwiedzamy Rynek, Bulwar Franciszka Grotowskiego, Zamek (obecnie hotel), Park Miejski, Amfiteatr. Ścieżką rowerową nr 30 przejeżdżamy obok strzelnicy garnizonowej. Mijamy “Wydmę Dziewicza Góra” i wracamy do Piłki zaglądając jeszcze na Łowisko Leśnica po pyszną wędzoną rybkę. 
Atrakcje:
– Lubliniec: Rynek, Bulwar, Zamek, park, Amfiteatr
– Wydma Dziewicza Góra
– Łowisko Leśnica

Kalety - Zielona - Pasieki - Kalety -> 30 kilometrów

Pojechaliśmy sprawdzać te chwalone przez rowerzystów szlaki w Kaletach, Leśna Rajza jak i Trasy Rowerowe Miasteczka Śląskiego. Głównym celem były ruiny zatopionej kopalni Bibiela i kolorowe jeziorka Bibiela Pasieki. I o ile trasy wokół Kalet i stara kopalnia były ok, to na Ścieżkach Rowerowych miasteczka Śląskiego musieliśmy wyjątkowo źle trafić bo zmęczyły nas równo. Fatalna nawierzchnia i mnóstwo kamieni – dawno tak źle nie trafiliśmy, ale prawdopodobnie były to przygotowania pod nową nawierzchnię (szkoda tylko że wcześniej nie było o tym żadnej informacji).  
Atrakcje: 
– Zalew Zielona w Kaletach
– Kolorowe jeziorka Bibiela Pasiki

Zalew Nakło-Chechło - Ożarowice - Świerklaniec - Zalew Nakło-Chechło -> 45 kilometrów

Wizyta nad Zalewem Nakło-Chechło, potem przejazd do Ożarowic na punkt widokowy na Lotnisko Pyrzowice. Następnie powrót przez Park w Świerklańcu obok Zbiornika Kozłowa Góra
Atrakcje: 
– Zalew Nakło-Chechło
– Park w Świerklańcu 

Inne atrakcje w okolicy

Piłka - gdzie się wybrać
  • Rezerwat Przyrody Jeleniak-Mikuliny
    Rezerwat ten chroni stanowisko lęgowe żurawia zwyczajnego, a także torfowisko z pierwotną roślinnością bagienną i przybrzeżną. Został założony w 1957 roku. Można go objeść dookoła wyznaczonymi ścieżkami. 
  • Uroczysko Potempowe
    Miejsce gdzie można odpocząć nie tylko podczas wycieczki rowerowej (przebiega tędy Leśno Rajza). W pobliżu rosną ponad 200-letnie dęby, jedne z nielicznych w okolicy.
  • Źródełko Krywałd 
    Krywałd to miejsce w którym pod ciśnieniem wypływa woda źródlana.  Oprócz źródełka spotkacie tam niewielki staw z turkusowym kolorem wody. Jest zadaszenie i miejsce na ognisko. W pobliżu pięknymi zakolami przepływa Mała Panew. Źródełko znajduje się w pobliżu wsi Brusiek.
Źródełko Krywałd
Mała Panew
  • Staw Mikuliny
    Znajduje się w Rezerwacie Przyrody Jeleniak-Mikuliny. Zbudowana obok grobla pozwala podziwiać staw, część rezerwatu i mieszkające tam zwierzęta oraz ptaki.
Staw Mikuliny
  • Łowiska: 
    – Łowisko Leśnica (choć znajduje się już na terytorium Lublińca, to z Piłki jest tam blisko).  Można tam kupić pysznego wędzonego pstrąga, skosztować ryb z grilla i innych potraw. Po uzgodnieniu można też łowić samemu. Bardzo przyjemne miejsce
    – Łowisko Agroturystyka w Piłce – podczas naszego pobytu było zamknięte, ale z tego co udało nam się dowiedzieć to jest tam o wiele spokojniej niż na Łowisku w Leśnicy
  • Ścieżka dydaktyczna „Szlakiem kropli wody”
    Jest to 8 kilometrowa ścieżka pieszo-rowerowa utworzona przez Nadleśnictwo Koszęcin. Biegnie od Piłki do Koszęcina wzdłuż Rezerwatu Jeleniak-Mikuliny. Szczegółowa mapa poniżej.
Koszęcin - gdzie się wybrać
  • Pałac w Koszęcinie wraz z rozległym parkiem.
    Jest to jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. Obecnie swoją siedzibę ma tam Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Pałac można zwiedzać poznając jednocześnie historię zespołu. 
    http://zespolslask.pl/
  • Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koszęcinie
    Jego największą atrakcją jest basen kąpielowy ze zjeżdżalnią oraz tor kajakowy z możliwością wędkowania.
  • Bobrowisko nad zalewem
    Miejsce zamieszkałe przez bobry, które próbują przystosować do swoich zwyczajów. Położone nad rzeka Leśnicą, znajduje się niedaleko basenu. 
  • 300-letni dąb
    Niedaleko bobrowiska znaleźć można ponad 300-letni dąb szypułkowy – pomnik przyrody. Ma 23 metry wysokości a jego obwód pnia na wysokości 1,3 m. to aż 520 cm.
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie
    XVIII-wieczna budowla znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej. Wystrój kościoła jest głównie barokowy, ale znjadziejmy tam też jeden z najstarszych na Śląsku „komiksów” – jest to ośmiopolowe malowidło z XVII w., ze scenkami legendarnych wydarzeń, związanych z budową kościoła i wierszowanymi opisami.
  • Obserwatorium Astronomiczne 
    Znajduje się w lokalnym domu kultury.  Można zwiedzać go indywidualnie lub grupowo.
    Dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zakupiono m.in sprzęt do astrofotografi czyli zdjęć sfery niebieskiej oraz wszystkich występujących na niej obiektów.
Lubliniec - gdzie się wybrać
  • Bulwar im. Franciszka Grotowskiego
  • Rynek
  • Park Miejski
  • Amfiteatr
  • lasy lublinieckie – świetne na rower
Pozostałe fajne miejsca
  • Kajaki na rzece Mała Panew

    Pierwszy raz zabraliśmy dzieci na kajaki właśnie na Małą Panew. Płynęliśmy z przystani Tropicana Zawadzkie do Amazonka Kolonowskie. Długość trasy to 12 kilometrów. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej

Kajaki na rzece Mała Panew
  • Tarnowskie Góry: Sztolnia Czarnego Pstrąga, Kopalnia Srebra czy Skansen Maszyn Parowych – to tylko niektóre z atrakcji tego miasta. 
    Sztolnia Czarnego Pstrąga to aktualnie jedyny zabytek w województwie śląskim wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdziecie tam jeden z najdłuższych w Europie podziemnych rejsów łodziami. Bilety warto zarezerwować sobie wcześniej. 
  • Częstochowa
    Polecamy wybrać się na Jasną Górę. Poza tym w mieście znajdują się trzy obiekty ze Szlaku Zabytków Techniki: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei i Muzeum Produkcji Zapałek.
  • Kolejną atrakcją na Szlaku Zabytków Techniki jest najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Można nią przejechać z Bytomia do Tarnowskich Gór. Szczegółowy rozkład jazdy: https://www.sgkw.eu/
  • Leśno Rajza 
    Szlak rowerowy biegnący przez obszary leśne dwóch powiatów w województwie śląskim (tarnogórskiego i lublinieckiego). Oznacozny jest symbolem LR i Składa się z trzech części:
    – pętla główna ma 90 kilometrów, a wraz z trasami dojazdowymi ma 110 kilometrów
    – mała pętla wokół Jezioro Chechło-Nakło
    – trasy rowerowe Miasteczka Śląskiego
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Le%C5%9Bno_Rajza
  • Leśno Uciecha
    Szlak rowerowy biegnący przez obszary leśne na terenie gminy Tworóg (województwo śląskie, powiat tarnogórskim). Oznaczony jest symbolem LU. Jego główna pętla ma 40 kilometrów, a trasy dojazdowe dodatkowe 24 kilometry.
Źróło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Le%C5%9Bno_Uciecha
  • Brusiek 
    Jedno z wielu miejsc na Szlaku Architektury Drewnianej. Warto zobaczyć znajdujący się tam XVII wieczny kościół św.
    Jana Chrzciciela. W pobliżu wsi Brusiek jest też Źródełko Krywałd.
  • Wydma Dziewicza Góra (inna nazwa to Wydma Dziewcza Góra)
    Użytek ekologiczny chroniący cenny obiekt geomorfologiczny wraz z właściwymi dla niego zbiorowiskami roślinnymi. Prowadzi przez niego ścieżka rowerowa
  • Zalew Zielona w Kaletach
    Sztuczny zbiornik na Małej Panwi, składa się z dwóch stawów: górnego i dolnego. Miejsce relaksu i odpoczynku.
  • Kolorowe jeziorka Bibiela Pasieki 
    Zespół stawów zwanych Pasiekami powstał w miejscu zatopienia kopalni rud żelaza i rud cynkowo-ołowianych. Kopalnię otwarto w 1889 roku i prowadzono wydobycie przez 28 lat. Niestety w 1917 roku z nieznanego powodu woda nagle zalała całą kopalnię (choć do wydobycia pozostało jeszcze 2/3 materiału). Na szczęście wszyscy górnicy zdołali się uratować.
  • Zalew Nakło-Chechło
    Sztuczny zbiornik wodny powstały w miejscu wydobywanego w tymi miejscu w latach 60 piasku. Obecnie pełni funkcje rekreacyjne, a wokoło znajdują się ośrodki wypoczynkowe, camping, liczna gastronomia i wypożyczalnie sprzętu.
  • Park w Świerklańcu 
    Założony w  XVIII wieku zabytkowy park w Świerklańcu (pierwotny park znajdował się tam już w XVII obok znajdującego się tam wtedy zamku zwanego „Małym Wersalem”, który niestety został zburzony pod koniec II wojny światowej.

Artykuł powstał we współpracy z Arche Siedlisko, którym serdecznie dziękujemy za gościnę. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

7 komentarzy

antekwpodrozy.pl 16 czerwca, 2022 - 20:46

Sporo tam atrakcji do zobaczenia

Odpowiedz
Cel w podróży 16 czerwca, 2022 - 21:01

Bardzo ciekawy i wartosciowy artykul. Trasy rowerowe to zawsze przydatne info.

Odpowiedz
Kasia 16 czerwca, 2022 - 21:38

Rewelacyjny przewodnik! Aż mam ochotę się wybrać!

Odpowiedz
Olka 17 czerwca, 2022 - 08:42

Ewidentnie jest tam co robić:)

Odpowiedz
Karolina - Smart Blonde 17 czerwca, 2022 - 09:31

Malownicza okolica 🙂

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 17 czerwca, 2022 - 17:48

Widzę, że nie sposób się tam nudzić! Zapisuję na listę do odwiedzenia 🙂

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 18 czerwca, 2022 - 19:56

Aż tak nie znamy tych okolic a widzę że warto 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz