Home Miejsca Góry Świętokrzyskie – weekend z dziećmi

Góry Świętokrzyskie – weekend z dziećmi

by Joanna

Góry Świętokrzyskie i ich atrakcje w sam raz na weekend z dziećmi.

Ostatni raz w Górach Świętokrzyskich byliśmy przejazdem 2,5 roku temu w listopadzie. Udało nam się wtedy wejść na Łysicę, odwiedzić Jaskinię Raj oraz obejrzeć Dąb Bartek. W tym roku początkiem lutego mieliśmy okazję wybrać się tam na cały weekend.

Spis treści

Atrakcje w Górach Świętokrzyskich, które spodobają się nie tylko dzieciom 

1. Ludowo-Zabawowo w Ostojowie

Rękodzieło Ludowe – Włodzimierz Ciszek

W warsztacie Pana Włodzimierza możemy się cofnąć do czasów dzieciństwa, a także sprawdzić i spróbować jakimi zabawkami bawili się nasi dziadkowie.

Ostatni aktywny wytwórca drewnianych zabawek w Kieleckim Ośrodku Zabawkarskim może zaproponować Wam warsztaty z malowania i ozdabiania drewnianych zabawek. Można też dowiedzieć się dokładnie jak powstają takie drewniane zabawki (od kawałka drewna po drewnianego konika). Malowanie koników i przyczepianie im ogonków to już radość sama w sobie, szczególnie dla dzieci. Zresztą zobaczcie sami na zdjęciach. 

Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie: http://www.ludowo-zabawowo.pl/ jeśli chcecie tam zajrzeć to warto się wcześniej umówić.
Kontakt: Ostojów 175, 26-130 Suchedniów, telefon:  695 990 497

2. Stacja Narciarska Sabat Krajno

Góry Świętokrzyskie i narty? Tak, jest to możliwe. W Górach Świętokrzyskich jest kilka stoków narciarskich. Jednym z nich jest właśnie Sabat Krajno, gdzie znajdują się najdłuższe trasy zjazdowe w centralnej Polsce, a sama stacja narciarska położna jest w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego u podnóża Łysicy.

Stok idealnie nadaje się do nauki jazdy na nartach. Działa tam szkółka narciarska Sky Ski Sędek, jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego a także snowboard’ów. Dla spragnionych wrażeń polecamy Nocną Jazdę (w wybrane piątki od 20.00 do 23.00 i soboty od 20.00 do 24.00), której sami mieliśmy okazję spróbować. O godzinie 20:00 ratrak skończył przygotowywać trasę dla narciarzy, a dwa wyciągi talerzykowe zaczęły wywozić narciarzy na górę. 

Trasa narciarska była dobrze oświetlona i wieczorna jazda była samą przyjemnością. Oprócz stacji narciarskiej w Sabat Krajno znajdziecie Aleję Miniatur, Park Linowy, Lunapark,  Kino 6D i Restaurację Magia Sabatu (o której napiszemy poniżej). 

Wszystkie szczegóły i cennik znajdziecie na stronie: https://sabatkrajno.pl/
Kontakt: Krajno Zagórze 43c, 26-008 Górno

3. Osiołkowo - farma z osiołkami

Ania i Piotr – właściciele farmy, po swoje pierwsze osiołki pojechali do Francji i wrócili z nimi pieszo do Polski. Droga z Francji do Polski z trzema pierwszymi osiołkami zajęła im 3 miesiące (pozostała trójka francuskich osiołków dojechała później).
W Osiołkowie możecie poznać rzadko spotykane osły ras Cotentin i Poitou. Można je głaskać, czesać, przytulać, przyswoić sobie ich zwyczaje, upodobania, ciekawostki itd. Przygotować osiołka do spaceru czesząc go i zakładając siodło, a później oglądać okoliczne łąki i pastwiska spacerując z opiekunem. Po spacerze często jest jeszcze czas na karmienie.
W Osiołkowie można też wynająć nocleg w jurcie wzorowanej na mongolskich tradycyjnych konstrukcjach mieszkalnych ludów koczowniczych, ale też wyposażonej w liczne udogodnienia 😉
Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie: http://osiolkowo.pl/
Kontakt: Baszowice 80, 26-006 Nowa Słupia

4. Siedlisko Carownica Wellness & SPA

Siedlisko Czarownica położone jest bezpośrednio przy otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz w odległości około 20 kilometrów od najbliższych wyciągów narciarskich w Krajnie, Bodzentynie czy Niestachowie.
Na ponad 2-hektarowej działce znajduje się 11 całorocznych, ocieplonych, wyposażonych domków drewnianych: 4 piętrowe z sauną i kominkiem oraz 7 parterowych ogrzewanych elektrycznie. Wśród drzew ustawionych jest 6 domków glampingowych z sauną i kominkiem. Dzieci mają tam mnóstwo miejsca do zabawy.
W strefie Wellness i SPA znajdziecie prawdziwą Ruską Banię opalaną drewnem, Chatę Solną z 3 tonami soli himalajskiej, Gorącą beczkę. Dla odważnych jest też Zimną beczka (w której woda zimą potrafi zamarznąć )
Najdłużej siedzieliśmy w Gorącej Beczce, po wyjściu z której od razu można było iść lepić bałwana. Tylko jedna osoba miała odwagę zamoczyć się z Zimnej Beczce, co i tak uważamy za duży sukces 😉  
Obok znajduje się zadaszone miejsce na ognisko. Więc po sesji w SPA można od razu piec kiełbaski i inne smakołyki. Chłopaki do tej pory wspominają te zabawy na śniegu w kąpielówkach.
Po szczegóły zapraszamy na stronię: https://carownica.pl/
Kontakt: Lechów 137A, 26-004 Bieliny

5. Alpakoterapia w Suchedniowie

Alpaki także można spotkać w Górach Świętokrzyskich. Te urocze zwierzątka mieliśmy okazję poznać podczas wizyty w Suchedniowie.

Było karmienie zwierząt i poznawanie ich zwyczajów. Później zabraliśmy alpaki na spacer (wraz z ich  opiekunem).
Alpakoterapia staje się coraz popularniejsza i polecana jest szczególnie dzieciom z różnymi zaburzeniami. Pozytywnie wpływa na psychikę, emocje, rozwój intelektualny, łagodzi lęki itd.
Pamiętajcie żeby nie odwracać się do alpaki tyłem bo możecie dostać niespodziewanego kopa 😉
Wszystkie szczegóły znajdziecie na ich stronie: https://www.alpakoterapia.eu/ i https://www.facebook.com/alpakoterapiasuchedniow
Kontakt: ul. Partyzantów 3, 26-130 Suchedniów

6. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór zbudowany został w XVII wieku jako rezydencja wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego i w tamtych czasach była najpotężniejszą budowlą magnacką w Europie (jego budowa trwała 23 lata).

Jego nazwa ma związek z krzyżem (symbolem wiary i polityki Ossolińskiego) oraz herbem rodziny Ossolińskich (Topór). Oba te znaki można również naleźć na dwóch płaskorzeźbach umieszczonych obok bramy wjazdowej.
Oryginalny kształt zamku nawiązuje do kalendarza: 4 baszty to 4 pory roku, 12 sal to 12 miesięcy, 52 pokoje to 52 tygodnie a 365 okien to 365 dni w roku. 

Podczas potopu szwedzkiego zamek został zajęty przez Szwedów, który w tym czasie całkowicie go ogołocili. Następnie przechodził w ręce wielu rodzin, po czym w XVIII wieku w czasie konfederacji barskiej został spalony i popadł z ruinę. Mimo różnych przeciwności do dziś zachowało się 90% oryginalnych murów, a w 2018 roku zamek uzyskał status Pomnika Historii. Pomyślcie jaki piękny byłby to zamek gdyby jego pierwotny wygląda zachował się do naszych czasów. Dostępna na miejscu aplikacja mobilna pozwala to sobie wyobrazić.

Obecnie otwartych jest pięć różnych tras zwiedzania (które zobaczycie na jednym ze zdjęć). Można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem., a później posilić się w kawiarni (znajdującej się na terenie zamku). Można również wybrać się na nocne zwiedzanie, a wszystkie szczegóły znajdziecie na ich stronie: https://krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/
Kontakt: Ujazd 73, 27-570 Iwaniska

7. Osada Neolityczna w Kopcu

W lipcu 2020 roku otwarto w Kopcu wioskę neolityczną. Zgodnie założeniami twórców czyli Fundacji Promocji Historii Ziemi Sandomierskiej jest ona rekonstrukcją osady sprzed mniej więcej 5 tysięcy lat (która mogła stać w tych okolicach)

Znajdziecie tam odtworzone z ogromną starannością obiekty kultury pucharów lejkowatych, obecnej w Europie pomiędzy 3700 a 1900 r. p.n.e. Historia przedstawiona została w bardzo przystępny i jednocześnie ciekawy sposób, tak że łatwo można było sobie to wszystko wyobrazić.

Jest to miejsce w którym można wszystkiego dotknąć, a twórcom osady zależało nam tym aby każdy odwiedzający mógł poczuć się jak człowiek z tamtych czasów i np: samemu ulepić garnek, strzelić z łuku, czy złowić rybę korzystając z metod znanych w epoce kamienia. W sezonie spotkacie tam osoby w strojach z epoki, które zaprezentują Wam neolityczne rzemiosła i umiejętności zachęcając do spróbowania samemu.

Osada Neolityczna w Kopcu oddalona jest niespełna 1,5 kilometra od Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Dlatego wybierając się na zamek warto też odwiedzić Osadę w Kopcu.  Więcej szczegółów jak i aktualnych informacji https://www.facebook.com/osadaneolityczna
Kontakt: Kopiec 1a, 27-570 Kopiec

8. Góra Chełmowa

Góra Chełmowa to najwyższye wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego. Osiąga wysokość 351 m n.p.m. i znajdziecie ją na terenie Uroczyska Chełmowa Góra. W 1920 roku to właśnie tutaj powstał pierwszy rezerwat w Górach Świętokrzyskich. Był on początkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. 

Podczas naszej wizyty w tej okolicy udaliśmy się na spacer w kierunku tego rezerwatu. Wybraliśmy czarny szlak „Nowa Słupia – Piórków” im. Jerzego Kapuścińskiego. Cały szlak ma 20 kilometrów, jednak my tym razem przeszliśmy tylko jego fragment: z Nowej Słupi do Grzegorzowic (to prawie 7 kilometrów) i zakończyliśmy go pod Kościołem św. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach (kościół romański z XVw.).
Na terenie rezerwatu oprócz okazałych modrzewi spotkać można także największe skupisko mrowisk mrówek z grupy rudnic. Mrowiska oglądaliśmy wędrując wzdłuż szlaku.

Chełmowa Góra jest jednym z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich, jednak nie leży na Głównym Szlaku Świętokrzyskim.

9. Gdzie spać w Górach Świętokrzyskich

Jeśli szukacie noclegu daleko do miasta to w niewielkiej wsi Tarczek znajduje się „Pytlówka” Gospodarstwo Agroturystyczne – rodzinne gospodarstwo oferujące ciszę i spokój. Mieliśmy okazję przebywać tam przez cały weekend  i czasu nam nie starczyło, żeby sprawdzić wszystkie dostępne atrakcje.

Na co możecie liczyć w Pytlówce:
– domowe śniadania i obiadokolacje (tworzone na bazie produktów z własnego gospodarstwa)
– wygodne pokoje, dostęp do aneksu kuchennego, salon itd
– dzieci znajdą tam plac zabaw (piaskownica, zjeżdżalnia itd), a w razie niepogody zadaszony plac zabaw o powierzchni ponad 200m2 gdzie stoi basen z kulkami, piłkarzyki, ping-pong itd
– chętni mogą zapoznać się ze zwierzętami: owce, kozy, kury, gęsi, króliki itd
– przede wszystkim na miłą i rodzinną atmosferę oferowaną przez właścicieli 
Tarczek jest dobrą bazą wypadową po okolicznych atrakcjach, którym tam nie brakuje 
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Pytlówki: http://www.pytlowka.pl/ – polecamy, chętnie wrócimy 😉
Kontakt: Tarczek 24, 27-225 Pawłów

10. Gdzie dobrze zjeść w Górach Świętokrzyskich

W pobliżu stoku narciarskiego Sabat Krajno znajduje się Restauracja Sabat z pysznym jedzeniem. Próbowaliśmy m.in. Zalewajkę Świętokrzyską, Kwaśnicę z wędzonymi żeberkami, Goły z gulaszem, Goły z okrasą itd. Chętni mogą zobaczyć jak robi się pizzę, podglądnąć rybki w wielkim akwarium czy też pogadać z papugami. 😉 A przede wszystkim odpocząć przed, po lub w trakcie narciarskiej przygody (to jeśli chodzi o sezon zimowy, w lecie jest tam dostępnych więcej atrakcji).
Kontakt: Krajno Zagórze 43c, 26-008 Górno

Restauracja w Hotelu Jodłowy Dwór – położona przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego (Huta Szklana). Spróbować tam można takich regionalnych dań jak np. Zalewajka, Kociołek Baby Jagi, Placek Zbója Madeja, Schab po Świętokrzysku czy Gołoburger. A czarownic jest pod dostatkiem 😉 Jedna nawet nas nie chciała wypuścić i zapraszała na kolejną wizytę 😉
Kontakt: Huta Szklana 34, 26-004 Bieliny

Bazar Smaku w Iwaniskach to przede wszystkich tradycyjna polska kuchnia bazująca na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Są pyszne pierogi, placki ziemniaczane z gulaszem, schabowy itd. Znajdzie się też coś pysznego (ciasto dnia) a ceny są bardzo przystępne.
Bazar Smaku można odwiedzić wracając z Zamku Krzyżtopór czy Osady Neolitycznej w Kopcu.
Kontakt: ul. Kolejowa 8, 27-570 Iwaniska
Restauracja Hotelu Stary Młyn w Suchedniowie mieści się w zabytkowym XIX wiecznym młynie. Dominuje tam kuchnia staropolska połączoną z lekką nutą stonowanej nowoczesności. Polecamy spróbować polędwiczki w sosie kurkowym, filet z kaczki w sosie borówkowym, zimnie i ciepłe przekąski oraz dania z ryb.
Po spacerach z alpakami czy warsztatach z malowania i ozdabiania drewnianych zabawek w pobliskim Ostojowie może to być świetne miejsce na obiad. 
Konakt: ul. Berezów 2, 26-130 Suchedniów

Góry Świętokrzyskie zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Góry Świętokrzyskie”. To była świetna przygoda i jak sami widzicie, poza sezonem turystycznym jest tam mnóstwo atrakcji. 

Miesiąc wcześniej Góry Świętokrzyskie zwiedzał też nasz znajomy z bloga Antek w podróży, który swoje wrażenia opisał w artykule „Góry Świętokrzyskie na weekend (przewodnik po wybranych atrakcjach)”

ZOBACZ RÓWNIEŻ

16 komentarzy

Karolina z Rudeiczarne.pl 30 marca, 2022 - 15:39

Fantastyczny, kompleksowy wpis! Nic tylko ruszać w drogę! 🙂

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:16

Dziękujemy 😉 polecamy się na przyszłość ;D

Odpowiedz
antekwpodrozy 30 marca, 2022 - 15:55

Miło powspominać, widzę, że mieliście udany wyjazd. Jest co zwiedzać w Górach Świętokrzyskich

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:15

Oj jest, sam wiesz o tym najlepiej 😉

Odpowiedz
Kasia 30 marca, 2022 - 16:06

Świętokrzyskie jest super! My odwiedziliśmy tylko latem, ale widzę że zimą jest też co tam robić 🙂

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:15

Myślę, że o każdej porze roku jest tam co robić 😉

Odpowiedz
Gosia - Voyagerka 30 marca, 2022 - 18:33

Nie byłam w tym miejscach, mam nadzieję, że kiedyś tam dojadę. 🙂

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:14

Będziesz zadowolona 😉

Odpowiedz
Cel w podróży 30 marca, 2022 - 20:11

Bardzo ciekawy wpis. Nie wszystkie miejsca znam. Świetokrzyskie pozytywnie mnie zaskoczyło.

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:14

Świętokrzyskie ma dużo możliwości 😉

Odpowiedz
Olka 31 marca, 2022 - 08:00

Świętokrzyskie jest super na takie rodzinne wypady 🙂

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:14

Jasne, jest tam dużo atrakcji 😉

Odpowiedz
Ewelina z bloga w poszukiwaniu końca świata 31 marca, 2022 - 10:17

Świetny przewodnik dla mnie! Planuje Świętokrzyskie w tym roku.

Odpowiedz
Joanna 31 marca, 2022 - 11:13

Bardzo się cieszymy, że Ci się przyda 😉

Odpowiedz
Magda 31 marca, 2022 - 19:51

Ciekawy plan na super weekend 🙂

Odpowiedz
Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata 21 kwietnia, 2022 - 15:35

Może głupio się przyznać, ale nie byłam jeszcze nigdy w Górach Świętokrzyskich. Mam w planie na ten rok, czy się uda – zobaczymy!

Odpowiedz

Zostaw komentarz