poprzedni post
Góry Świętokrzyskie i ich atrakcje w sam raz na weekend z dziećmi.
Ostatni raz w Górach Świętokrzyskich byliśmy przejazdem 2,5 roku temu w listopadzie. Udało nam się wtedy wejść na Łysicę, odwiedzić Jaskinię Raj oraz obejrzeć Dąb Bartek. W tym roku początkiem lutego mieliśmy okazję wybrać się tam na cały weekend.
Rękodzieło Ludowe – Włodzimierz Ciszek
Ostatni aktywny wytwórca drewnianych zabawek w Kieleckim Ośrodku Zabawkarskim może zaproponować Wam warsztaty z malowania i ozdabiania drewnianych zabawek. Można też dowiedzieć się dokładnie jak powstają takie drewniane zabawki (od kawałka drewna po drewnianego konika). Malowanie koników i przyczepianie im ogonków to już radość sama w sobie, szczególnie dla dzieci. Zresztą zobaczcie sami na zdjęciach.
Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie: http://www.ludowo-zabawowo.pl/ jeśli chcecie tam zajrzeć to warto się wcześniej umówić.
Kontakt: Ostojów 175, 26-130 Suchedniów, telefon: 695 990 497
Stok idealnie nadaje się do nauki jazdy na nartach. Działa tam szkółka narciarska Sky Ski Sędek, jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego a także snowboard’ów. Dla spragnionych wrażeń polecamy Nocną Jazdę (w wybrane piątki od 20.00 do 23.00 i soboty od 20.00 do 24.00), której sami mieliśmy okazję spróbować. O godzinie 20:00 ratrak skończył przygotowywać trasę dla narciarzy, a dwa wyciągi talerzykowe zaczęły wywozić narciarzy na górę.
Trasa narciarska była dobrze oświetlona i wieczorna jazda była samą przyjemnością. Oprócz stacji narciarskiej w Sabat Krajno znajdziecie Aleję Miniatur, Park Linowy, Lunapark, Kino 6D i Restaurację Magia Sabatu (o której napiszemy poniżej).
Wszystkie szczegóły i cennik znajdziecie na stronie: https://sabatkrajno.pl/
Kontakt: Krajno Zagórze 43c, 26-008 Górno
Alpaki także można spotkać w Górach Świętokrzyskich. Te urocze zwierzątka mieliśmy okazję poznać podczas wizyty w Suchedniowie.
Zamek Krzyżtopór zbudowany został w XVII wieku jako rezydencja wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego i w tamtych czasach była najpotężniejszą budowlą magnacką w Europie (jego budowa trwała 23 lata).
Podczas potopu szwedzkiego zamek został zajęty przez Szwedów, który w tym czasie całkowicie go ogołocili. Następnie przechodził w ręce wielu rodzin, po czym w XVIII wieku w czasie konfederacji barskiej został spalony i popadł z ruinę. Mimo różnych przeciwności do dziś zachowało się 90% oryginalnych murów, a w 2018 roku zamek uzyskał status Pomnika Historii. Pomyślcie jaki piękny byłby to zamek gdyby jego pierwotny wygląda zachował się do naszych czasów. Dostępna na miejscu aplikacja mobilna pozwala to sobie wyobrazić.
Obecnie otwartych jest pięć różnych tras zwiedzania (które zobaczycie na jednym ze zdjęć). Można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem., a później posilić się w kawiarni (znajdującej się na terenie zamku). Można również wybrać się na nocne zwiedzanie, a wszystkie szczegóły znajdziecie na ich stronie: https://krzyztopor.org.pl/zamek/index.php/pl/
Kontakt: Ujazd 73, 27-570 Iwaniska
W lipcu 2020 roku otwarto w Kopcu wioskę neolityczną. Zgodnie założeniami twórców czyli Fundacji Promocji Historii Ziemi Sandomierskiej jest ona rekonstrukcją osady sprzed mniej więcej 5 tysięcy lat (która mogła stać w tych okolicach)
Znajdziecie tam odtworzone z ogromną starannością obiekty kultury pucharów lejkowatych, obecnej w Europie pomiędzy 3700 a 1900 r. p.n.e. Historia przedstawiona została w bardzo przystępny i jednocześnie ciekawy sposób, tak że łatwo można było sobie to wszystko wyobrazić.
Osada Neolityczna w Kopcu oddalona jest niespełna 1,5 kilometra od Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Dlatego wybierając się na zamek warto też odwiedzić Osadę w Kopcu. Więcej szczegółów jak i aktualnych informacji https://www.facebook.com/osadaneolityczna
Kontakt: Kopiec 1a, 27-570 Kopiec
Góra Chełmowa to najwyższye wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego. Osiąga wysokość 351 m n.p.m. i znajdziecie ją na terenie Uroczyska Chełmowa Góra. W 1920 roku to właśnie tutaj powstał pierwszy rezerwat w Górach Świętokrzyskich. Był on początkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Chełmowa Góra jest jednym z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich, jednak nie leży na Głównym Szlaku Świętokrzyskim.
Jeśli szukacie noclegu daleko do miasta to w niewielkiej wsi Tarczek znajduje się „Pytlówka” Gospodarstwo Agroturystyczne – rodzinne gospodarstwo oferujące ciszę i spokój. Mieliśmy okazję przebywać tam przez cały weekend i czasu nam nie starczyło, żeby sprawdzić wszystkie dostępne atrakcje.
W pobliżu stoku narciarskiego Sabat Krajno znajduje się Restauracja Sabat z pysznym jedzeniem. Próbowaliśmy m.in. Zalewajkę Świętokrzyską, Kwaśnicę z wędzonymi żeberkami, Goły z gulaszem, Goły z okrasą itd. Chętni mogą zobaczyć jak robi się pizzę, podglądnąć rybki w wielkim akwarium czy też pogadać z papugami. A przede wszystkim odpocząć przed, po lub w trakcie narciarskiej przygody (to jeśli chodzi o sezon zimowy, w lecie jest tam dostępnych więcej atrakcji).
Kontakt: Krajno Zagórze 43c, 26-008 Górno
Restauracja w Hotelu Jodłowy Dwór – położona przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego (Huta Szklana). Spróbować tam można takich regionalnych dań jak np. Zalewajka, Kociołek Baby Jagi, Placek Zbója Madeja, Schab po Świętokrzysku czy Gołoburger. A czarownic jest pod dostatkiem Jedna nawet nas nie chciała wypuścić i zapraszała na kolejną wizytę
Kontakt: Huta Szklana 34, 26-004 Bieliny
Góry Świętokrzyskie zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Góry Świętokrzyskie”. To była świetna przygoda i jak sami widzicie, poza sezonem turystycznym jest tam mnóstwo atrakcji.
Miesiąc wcześniej Góry Świętokrzyskie zwiedzał też nasz znajomy z bloga Antek w podróży, który swoje wrażenia opisał w artykule „Góry Świętokrzyskie na weekend (przewodnik po wybranych atrakcjach)”
16 komentarzy
Fantastyczny, kompleksowy wpis! Nic tylko ruszać w drogę! 🙂
Dziękujemy 😉 polecamy się na przyszłość ;D
Miło powspominać, widzę, że mieliście udany wyjazd. Jest co zwiedzać w Górach Świętokrzyskich
Oj jest, sam wiesz o tym najlepiej 😉
Świętokrzyskie jest super! My odwiedziliśmy tylko latem, ale widzę że zimą jest też co tam robić 🙂
Myślę, że o każdej porze roku jest tam co robić 😉
Nie byłam w tym miejscach, mam nadzieję, że kiedyś tam dojadę. 🙂
Będziesz zadowolona 😉
Bardzo ciekawy wpis. Nie wszystkie miejsca znam. Świetokrzyskie pozytywnie mnie zaskoczyło.
Świętokrzyskie ma dużo możliwości 😉
Świętokrzyskie jest super na takie rodzinne wypady 🙂
Jasne, jest tam dużo atrakcji 😉
Świetny przewodnik dla mnie! Planuje Świętokrzyskie w tym roku.
Bardzo się cieszymy, że Ci się przyda 😉
Ciekawy plan na super weekend 🙂
Może głupio się przyznać, ale nie byłam jeszcze nigdy w Górach Świętokrzyskich. Mam w planie na ten rok, czy się uda – zobaczymy!