Home Miejsca Kociewie – zwiedzaj z nami łagodną krainę

Kociewie – zwiedzaj z nami łagodną krainę

by Joanna

Kociewie – w której części Polski znajduje się ten region, jak dojechać, co zobaczyć, gdzie się zatrzymać, co zjeść itd.

Kociewie to region etnograficzny położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wierzycy i Wdy łącznie ze wschodnią częścią Borów Tucholskich. Obszar ten o powierzchni około 3,5 tys. km² zamieszkuje około 350 tysięcy mieszkańców. 80 procent regionu znajduje się w województwie pomorskim, pozostałe 20 procent należy do województwa kujawsko-pomorskiego. 

Kociewie charakteryzuje się różnorodnym krajobrazem, ciekawą kultura, licznymi jeziorami, pięknymi lasami, ciszą i spokojem. Dla fanów architektury znajdą się średniowieczne zamki czy gotyckie kościoły. Świetny dojazd zapewnia autostrada A1 prowadząca z południa Polski w stronę Gdańska, która przecina Kociewie i pozwala zatrzymać się tam choć na chwilę dzięki licznym zjazdom z niej. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański. Kociewie odwiedzaliśmy w czerwcu i spędziliśmy tam kilka bardzo przyjemnych dni odpoczywając i zwiedzając. Poniżej opowiemy Wam po co i dlaczego warto wybrać się na Kociewie 🙂 

Kociewie - co zobaczyć, polecane przez nas miejsca

Zamek Gniew

Zamek w Gniewie to wybudowana w średniowieczu dawna twierdza Zakonu Krzyżackiego. Jego budowę rozpoczęto w 1283 roku i trwała 40 lat. Po jej zakończeniu zamek był jednym z najpotężniejszych zamków krzyżackich na lewym brzegu Wisły (obok zamku w Człuchowie i zamku w Gdańsku) i pełnił rolę siedziby komtura gniewskiego. W latach 1466-1772 zamek był siedzibą starostów (jednym z nich był przyszły król Polski – Jan III Sobieski). 

Zamek ma plan kwadratu o bokach długości 47 metrów i obecnie jest największym zamkiem krzyżackim na lewym brzegu Wisły. W pobliżu zamku w tzw. Pałacu Marysieńki (który wchodzi w skład kompleksu zamkowego) znajdują się pokoje hotelowe. 

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem o określonych godzinach. Szczegółowe godziny i cennik znajdziecie tutaj. My za bilet rodzinny płaciliśmy 60zł. Zwiedzanie trwa około godzinę. Aktualnie do zwiedzania udostępnione są:

  • Wystawa stała: „Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii” – Muzeum Archeologiczne Gdańsk
  • Wystawa czasowa (do 12.09.2023) „I love Kociewie” – Muzeum Archeologiczne Gdańsk
  • Kaplica zamkowa
  • Krużganki obronne
  • Zbrojownia zamkowa
  • Sala II Wojny Światowej – Gdańskie Bractwo Historii Wojskowości

Po wizycie w zamku polecamy spacer na rynek w Gniewie. Znajdujące się obok Stare Miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Wszystko przez tzw. „”gniewskie leby”, czyli świetnie zachowane domy podcieniowe, które znajdziemy po zachodniej stronie rynku.

Gniewska fara czyli Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja znajduje się tuż obok rynku. Widać go z daleka tak samo jak zamek (polecamy punkt widokowy przed mostem na Wierzycy z którego pięknie widać panoramę miasta wraz z zamkiem i kościołem).

Punkt widokowy ,,Wiosło Małe"

Punkt widokowy ,,Wiosło Małe” znajduje się na zakończeniu ścieżki turystycznej bez problemu znajdziecie na mapie google. Stoi tam wieża widokowa z której można  oglądać krajobraz Doliny Dolnej Wisły. Polecamy łatwą i szeroką ścieżkę z parkingu do wieży -15 minut w jedną stronę – zerknijcie na mapę. Dobrze jest przejść ją tam i z powrotem. Jeśli jednak kusi Was zrobienie kółka czyli połącznie szlaku z mapy i szlaku czarnego to podpowiadamy że był bardzo bardzo zarośnięty. Punk ten leży na terenie Gminy Gniew.

Bazylika Katedralna w Pelplinie

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie to jedna z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce. Stanowi jedną z najdoskonalszych realizacji ideałów architektury cysterskiej, a swego czasu była druga co do wielkości świątynią w Polsce (pierwszą była Bazylika Mariacka w Gdańsku). Jej budowę rozpoczęto początkiem XIV w. i trwała przez kolejne 250 lat. Cystersi zaplanowali ją jako 11-sto przęsłową, trójnawową bazylikę na planie krzyża łacińskiego. Bazylika ma 80 m długości, 26 m szerokości (40 m w transepcie) oraz 25,8 m wysokości. 

W środku znajdują się 23 ołtarze. Dwadzieścia z nich pochodzi z XVII i XVIII w, a większość wykonano z drewna. Największy z nich: Ołtarz główny powstał w latach 1623-1624. Ma 26 m wysokości i jest najwyższym ołtarzem w Polsce wykonanym z drewna i złoconym.

Zwiedzanie Bazyliki jest możliwe codziennie, z wyjątkiem niedzieli i poniedziałku w godzinach 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście indywidualne jest realizowane 30 minut przed zamknięciem).
Cennik biletów na zwiedzanie kompleksu pocysterskiego: bilet normalny – 15 zł,  Bilet ulgowy – 12 zł. Bilety można kupić w Kociewskim Centrum Kultury przy Alei Cystersów 4 – budynek przy wejściu do Barokowego zespołu parkowego od strony Collegium Marianum.

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie​

To właśnie tam znajduje się jeden z najcenniejszych ksiąg na świecie: oryginalna Biblia Gutenberga. Jest to jedyny w Polsce egzemplarz pierwszego Pisma Świętego wydanego drukiem. W połowie XV wieku wydrukowano niespełna 200 egzemplarzy. Egzemplarz znajdujący się w Pelplinie wydrukowało w Moguncji w latach 1453-1455. Jest unikalny bo na 46 stronie pierwszego tomu na marginesie jest odbyty ślad czcionki, która wypadła z matrycy. Żaden inny zachowany egzemplarz nie ma takiego śladu.

Oprócz tego w muzeum znajdziecie m.in.: zabytki sztuki sakralnej,  dzieła malarstwa i rzeźby gotyckiej,  sprzęty i szaty liturgiczne itd. Natomiast w W skarbcu prezentowane są wyroby złotnicze (głównie paramenty mszalne – kielichy, monstrancje itp.) z wszystkich epok.

Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. Szczegółowe godziny otwarcia oraz cennik biletów znajdziecie na stronie.  Do muzeum można przejść bezpośrednio z bazyliki, mijając Klasztor Pocysterski i Ogrody Biskupie (stoi tam pomnik Gutenberga)

Starogard Gdański

Stolica Kociewia leży nad rzeką Wierzycą i jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w 1198 roku, a prawa miejskie uzyskał w 1348 roku. W Starogardzie znajduje się duży czworoboczny rynek o wymiarach 107×107 metrów (jest większy niż Rynek Starego miasta w Warszawie). Jego średniowieczny układ przestrzenny istniał do wielkiego pożaru w 1792 roku. Odbudowany został już w nowszym stylu, ale w niektórych miejscach można jeszcze znaleźć gotyckie podpiwniczenia domów czy ślady dawnych przedproży.  Dawniej miasto było otoczone murami obronnymi z czterema bramami wjazdowymi i basztami. Do dziś zachowała się Baszta Gdańska, Baszta Narożna i Baszta Tczewska oraz fragmenty murów.  

Kościół farny św. Mateusza

To jeden z największych i najlepiej zachowanych kościołów gotyckich na Kociewiu. Powstał w pierwszej połowie XIV wieku. W środku znajdziecie m.in. przepiękny fresk „Sąd Ostateczny”z około XV w., który został odkryty dopiero w 1957r.  a także gotyckie figury świętych w ołtarzach bocznych, średniowieczne kropielnice czy obraz wotywny z XVII-wiecznym widokiem miasta.

Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny

Nowoczesne obiekty sportowe w Starogardzie Gdańskim nazwane na cześć urodzonego w tym mieście w 1947 roku Kazimierza Deyny – złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972) i kapitana reprezentacji Polski w piłce nożnej. Pasjonaci piłki pewnie chętnie przejdą szlakiem Kazimierza Deyny na które składają się następujące miejsca: dom urodzenia, szkoła, boisko Włókniarza, dom rodzinny i stadion miejski, gdzie na krzesełku jednej z trybun znajdziecie jego pomnik. 
Przed stadionem na ulicy Olimpijczyków Starogardzkich jest parking. Po lewej stronie ulicy można parkować za darmo. Zostawiając samochód po prawej stronie tej ulicy trzeba już zapłacić za parking.

Muzeum Ziemi Kociewskiej

W Muzeum Ziemi Kociewskiej znajdziecie ekspozycje historyczne, etnograficzne i archeologiczne z tego regionu. Swoją siedzibę ma w Baszcie Narożnej (Książęcej) – największej z obecnie zachowanych baszt w Starogardzie. Cena biletu normalnego to 6 zł, ulgowy kosztuje 3 zł. Jest otwarte od poniedziałku do soboty.
W pobliżu można obejrzeć część zachowanych murów miejskich. 

Grodzisko Owidz

Średniowieczny gród obronny zrekonstruowany na morenowym wzgórzu o wysokości 86 metrów w pobliżu rzeki Wierzycy. Stoi on w miejscu gdzie we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Miał on 120 metrów długości i 50 merów szerokości. W trakcie prowadzony badań archeologicznych znaleziono tam ponad 50 tysięcy fragmentów ceramiki i około 20 tysięcy kości zwierzęcych a także zabytki sporządzone z metali, kości, poroża, gliny, bursztynu czy kamieni. Jest to miejsce gdzie organizowane są m.in. wydarzenia o charakterze historycznym, rekonstrukcje słowiańskich obrzędów, turnieje rycerskie i łucznicze, jarmarki rękodzieła itd. Gród można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Dużą popularnością cieszą się warsztaty z dawnych rzemiosł m.in z ceramiki, tkactwa czy kowalstwa. Bilety do grodziska kosztują: 10 zł normalny i 5 zł ulgowy

Na terenie Grodziska znajduje się „Na Podgrodziu Karczma Słowiańska” dla głodnych i spragnionych 😉 

Muzeum Mitologii Słowiańskiej

Znajduje się obok Grodzicka Owidz, w tym samym budynku co „Na Podgrodziu Karczma Słowiańska”.  Powstało w 2017 roku, poświęcone jest religii i mitologii Słowian i jest jedynym tego typu muzeum w Europie. Tutaj dowiesz się jak wyobrażali sobie wszechświat oraz do kogo modlili się wczesnośredniowieczni Słowianie. Warto poświęcić godzinę na poznanie tej historii. Bilety kosztują: 20 zł normalny i 10zł ulgowy.  Więcej szczegółów na stronie muzeum

Przystanek Kociewie

Jest to niezwykły przystanek autobusowy w Gminie Zblewo ozdobiony kolorowymi obrazami lokalnej przyrody w nowoczesnym stylu jako grafitti.  Znajdziemy go niedaleko mostu na Wdzie, przy drodze Borzechowo – Osowo Leśne.  W ten sposób Gmina Zblewo ma zamiar promować przyrodę Kociewia. Bardzo ciekawy pomysł. 

Arboretum Wirty

Arboretum Wirty to najstarszy Leśny Ogród Dendrologiczny w Polsce. Jego początki sięgają lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku (1875 rok). Zajmuje obszar 46,32 ha na których powstał ogród dendrologiczny czyli wydzielony obszar, na którym gromadzi się kolekcje drzew i krzewów różnych gatunków, aby ukazać ich piękno i różnorodność w celach turystycznych i popularyzatorskich. W Arboretum w Wirtach znajdziecie ponad 700 gatunków drzew i krzewów z których większość to rośliny egzotyczne. Niektóre z występujących tu roślin są największymi okazami występującymi w Polsce. Ogród podzielono na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. W arboretum prowadzona jest również wyłuszczarnia nasion oparta na technologii zbliżonej do naturalnego procesu wpadania nasion z szyszek. Dzięki temu mamy nasiona o doskonałych parametrach w zakresie zdolności i energii kiełkowania. Przechowywane są one potem w specjalnej przechowalni, gdzie mogą leżeć nawet przez 30 lat. 

Arboretum leży nad Jeziorem Borzechowskim Wielkim. Jest to trzecie pod względem wielkości jezioro na Kociewiu i jednocześnie najgłębsze. Zaliczane jest do największych i najczystszych jezior Pojezierza Starogardzkiego. Można je zobaczyć z punktu widokowego w trakcie zwiedzania arboretum. 

Lawendatodobro

Gdzie na Kociewiu znaleźć pole lawendy? A choćby w Radziejewie. To właśnie tam Dorota i Tomasz Dobrosielscy  uprawiają kilka odmian lawendy i tworzą z niej kosmetyki naturalne, syrop, miód, mieszanki ziołowe itd. Oprócz tego istnieje możliwość wejścia na pole lawendy. Szczegóły poznacie na ich stronie:  Zwiedzanie pola lawendy
Gdy byliśmy tam w czerwcu lawenda jeszcze nie kwitła (u nas na Śląsku już była fioletowa).  Mówią, że do Radziejewa najlepiej przyjechać początkiem lipca. 

Tczew

Tczew to jedno z najstarszych miast na Pomorzu i jednocześnie największe miasto na Kociewiu. Pierwsze wzmianki pochodzą już z 1198 roku. W 1260 Tczew otrzymał prawa miejskie z nadania Sambora II., a w 1308 roku został zdobyty przez zakon krzyżacki. W 1577 przez nieostrożność żołnierzy Stefana Batorego miał miejsce wielki pożar, który prawie doszczętnie zniszczył miasto (przetrwały tylko budowle sakralne). Odbudowane ze zgliszcz miasto odwiedził w 1623 król Zygmunt III Waza. Polecamy spacer na rynek, gdzie znajdziecie m.in. rzeźbę aktualnej pory roku (w naszym przypadku byłą to wiosna),  a w okolicach starówki fragmenty murów obronnych czy Mural Tczewski.

Muzeum Wisły

Wspólna historia Wisły i Polski zlokalizowana na trzech piętrach dawnej tczewskiej fabryki. Pierwsze otwarcie największego w Polsce muzeum poświęconego historii Wisły miało miejsce w 1984 roku.  W latach 2004-2007 roku budynek muzeum przeszedł  generalny remont. Ponowne jego otwarcie miało miejsce w lutym 2007 roku.  

W trakcie zwiedzania udacie się w podróż od najdawniejszych dziejów Wisły, przez jej złoty wiek (jako głównego szlaku spławu i żeglugi), okres rozbiorów państwa polskiego oraz rozwój i przemiany w czasach rewolucji przemysłowej. Będzie również historia prowadzonych na rzece działań wojennych, roli Wisły w odbudowie Polski po obu wojnach światowych oraz jej znaczenia dla polskiej gospodarki, żeglugi i turystyki wodnej. Polecamy zarezerwować sobie tam na spokojnie kilka godzin.

Bilety do muzeum znajdziecie w cenie: 10 zł normalny i 8zł ulgowy.  Szczegóły tutaj.

Centrum Konserwacji Wraków Statków

Jedyne muzeum w Polsce gdzie oprócz wystawionych ekspozycji prowadzona jest nowoczesna pracownia konserwatorska. Ten oddział gdańskiego Narodowego Muzeum Morskiego został otwarty w 2016 roku i składa się z dwóch głównych części: pracowni konserwatorskiej oraz magazynu studyjnego.  Dzięki zbudowanej dla zwiedzających antresoli mamy możliwość oglądać prace i poszczególne etapy konserwacji czy rekonstrukcji. Jest to unikatowe w Polsce rozwiązanie, które umożliwia odwiedzającym uczestnictwo w pracach konserwatorskich.

Wśród zbiorów znajdują się również jachty legend polskiego żeglarstwa: „Dal” Andrzeja Bohomolca i „Opty” Leonida Teligi. Jednym słowem wraki statków wyciągnięte z Bałtyku i inne obiekty wielkogabarytowe nie będą miały już przed Wami tajemnic. oprócz  tego dla dzieci przygotowano dwa stanowiska interaktywne.

Bilet łączony do Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków: 20zł normalny i 15zł ulgowy.

Mosty Tczewskie

W latach 1850-1857 zbudowano pierwszy most na Wiśle w Tczewie według projektu Rudolfa Eduarda Schinza i Augusta Stülera  pod kierunkiem Carla Lentze. Składał on się z 6 przęseł o rozpiętości 130 metrów każdy oraz wysokości 12 metrów. Jego łączna długość wraz z przyczółkami wynosiła 837 metrów czyniąc go wówczas  największą stalową konstrukcją kratownicową. Most w Tczewie był jednotorowy i wraz z rozwojem szlaków kolejowych stał się ich „wąskim gardłem”. Dlatego gdy przestał wystarczać, w latach 1888–1890, w odległości ok. 30 metrów wybudowano kolejny most kolejowy. W związku z tym pierwszy (starszy) most przekształcono na most drogowy. W 1912 roku przesunięto wał nad Wisłą w stronę Lisewa co skutkowało wymaganym przedłużeniem mostów. Od tej pory ich długość wynosiła 1030 metrów. W czasie II wojny światowej most kolejowy został wysadzony przez polskich saperów w celu utrudnienia ruchu wojsk niemieckich. Po wojnie został odbudowany.

Aktualnie mosty można oglądać spacerując po Bulwarze Nadwiślańskim. W pobliżu jest m.in. punkt widokowy, plac zabaw czy też spory parking. 

Nowe

Nowe to niewielka miejscowość położona na lewym brzegu Wisły, która pod względem etniczno-kulturowym należy do Kociewia. Pierwsze ślady osadnictwa datuje się na okres neolitu. Natomiast w czasach rzymskim istniała tu przeprawa wiślana obok szlaku Bursztynowego. 

Zamek krzyżacki w Nowem nad Wisłą

Zbudowany w połowie XIV wieku przez zakon krzyżacki na miejscu pomorskiego kasztelu. Mieści się przy północno-wschodnim narożniku murów miejskich. Obecnie siedziba Centrum Kultury „Zamek”. Jest jednym z 12 gotyckich zamków Warmii, Mazur i Pomorza które tworzą „Szlak Zamków Gotyckich”

Kościół Świętego Mateusza Apostoła w Nowem nad Wisłą

XIV wieczna świątynia powstała na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. Została wybudowana w stylu gotyku halowego. Była kilkakrotnie przebudowywana i podczas jednego z remontów odkryto że  ściany pokryte są polichromiami gotyckimi z XIV-XV wieku. Część z udało się zachować. 

Punkt widokowy Nowe

Jeden z ciekawszych punktów widokowych na Wisłę. Znajduje się w pobliżu osiedla Nadwiślańskiego II. Samochód zaparkowaliśmy na osiedlu i spacerem (3-4 minuty) udaliśmy się na punkt widokowy. 

Jezioro Czarownic

Jest to teren rekreacyjny wraz  w kąpieliskiem i piaszczystą plażą w Gminie Nowe. Nazwa jeziora prawdopodobnie nawiązuje do polowań na czarownice, do których dochodziło w XVII wieku w tych okolicach.  W archiwum w Bydgoszczy przechowywane są protokoły z procesów czarownic które były przeprowadzane przed sądem ławniczym Nowego w latach 1689-1747. Oskarżone o czary poddawano różnym próbom: wody, ognia, łez, wagi itd.  Protokoły z Nowego opisują że najczęściej były to próby wody (nazywane też pławieniem).  Podejrzanej o czary wiązano ręce i nogi i wrzucano do wody. Gdy się topiła – była niewinna, gdy utrzymywała się na wodzie – byłą winna . Najbardziej prawdopodobnym miejscem pławienia czarownic było właśnie to niewielkie jezioro zwane dziś Jeziorem Czarownic. 
Dziś nad jeziorem znajdziecie aleję czarownic przy której ustawiono postacie przypominające nimfy wodne.

Kociewie - gdzie na rower?

Na Kociewiu da się znaleźć kilka ciekawych ścieżek rowerowych.

Sprawdziliśmy jedną z nich na odcinku: Starogard Gdański – Skarszewy – Starogard Gdański po dawnej linii kolejowej.  Było to przyjemne 35 kilometrów po różnej nawierzchni (asfalt, utwardzona, trochę piachu, miejscami oświetlona) przez pola i łąki (mapa poniżej). Po drodze mijaliśmy Wierzycę, która swoimi zawijasami przepływała w pobliżu. Ścieżka nie jest jeszcze w całości utwardzona (ta gorsza nawierzchnia to tylko 5 kilometrów na 15-kilometrowym odcinku w jedną stronę). Można podjechać do Ośrodka turystyczno – wypoczynkowego Borówno. W Skarszewie podjeżdżamy do Kościoła, który w 1741 roku wybudowano w 24 godziny. Wyczyn ten został powtórzony w 2013 roku i od tej pory replika świątyni zdobi miasto. Kościół ten stoi obok innego kościoła należącego do Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach.

Kociewie - gdzie na kajaki?

Na Kociewiu bardzo popularne są spływy kajakowe na Wierzycy i Wdzie. Tym razem wybraliśmy ponownie spływ Wdą (płynęliśmy już nią na innym odcinku).  Tym razem płynęliśmy na trasie Młynki – Wdecki Młyn. Trasa łatwa o długości około 13 kilometrów, przewidziana na około 3 godziny. Kajaki wypożyczyliśmy w Marinie Kociewskiej w Ocyplu (koszt to 60zł za osobę). Bardzo przyjemna trasa, polecamy płynąć nią rano, bo wtedy na tym odcinku jest jeszcze pusto. Trzeba jedynie uważać na łabędzia na końcu trasy, który niezbyt lubi kajaki.  

Kociewie - gdzie nad jezioro?

Jednym z najpiękniejszych jezior jest Jezioro Ocypel. Na jego północno-wschodnim brzegu znajdziecie największą plażę na Kociewiu, która ma około 500 metrów długości i 35 metrów szerokości. Wokół jeziora działa wiele ośrodków wypoczynkowych m.in. Marina Kociewska w której można wypożyczyć kajaki. Nie bez powodu Ocypel zwany jest „Perłą Kociewia”.

Kociewie - gdzie spać?

Miejsc do spania na Kociewiu znajdziecie mnóstwo, od agroturystyk, przez domki od wynajęcia po apartamenty, zajazdy i hotele. Sami korzystaliśmy z wyszukiwarki booking.com i znaleźliśmy bardzo fajny domek nad Jeziorem Długim w miejscowości Mermet. Choć droga do niego to były 3 kilometry po wertepach przez las, to na miejscu mieliśmy ciszę, spokój i piękne zachody słońca nad jeziorem. 

Kociewie - gdzie dobrze zjeść?

  • Zajazd Gniewko -znajduje się nad jeziorem Rakowieckim przy trasie krajowej nr 91, 10 kilometrów od Gniewu. 
    Serwują dania kuchni regionalnej Kociewskiej. Polecamy spróbować m.in. Bulwy Kociewskiej czy Placka Kociewskiego. Porcje są duże i bardzo smaczne (menu znajdziecie na ich stronie). Obiekt dysponuje też miejscami noclegowymi.
  • Zagroda Kociewska – kolejne pyszne miejsce na mapie Kociewia. Restauracja Zagroda Kociewska znajduje się w Godziszewie (17 kilometrów od Starogardu Gdańskiego). Polecamy spróbować tam m.in. Golców i pysznych domowych pierogów (menu znajdziecie tutaj). Obok znajduje się Rodzinny Park Rozrywki czyli idealne miejsce na zabawę dla dzieci (są zwierzątka, mini golf, poduchy do skakania, tory przeszkód itd). Są też tam specjalne wiaty na grilla, gdzie dorośli mogą odpocząć, a dzieci spędzić czas na zabawie. Cennik Rodzinnego Parku Rozrywki znajdziecie tutaj.

Materiał powstał w ramach projektu współpracy pn. „Kaszuby i Kociewie turystycznym sercem Pomorza – kampania promocyjna” realizowanego w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przy udziale: Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Turystyczne Kaszuby”, Lokalnej Grupy Działania „Chata Kociewia”, Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia” oraz Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Dorzecza Słupi”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

9 komentarzy

Przemek 5 lipca, 2023 - 21:45

Całe mnóstwo atrakcji. Nie wiedziałem, że tam jest tyle pięknych miejsc 🙂

Odpowiedz
Photopolis 6 lipca, 2023 - 04:42

Świetny artykuł. Jestem bardzo zadowolony, że wszedłem na to miejsce . Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby zobaczyć nowe artykuły.

Odpowiedz
Jarek z Szalonych Walizek 6 lipca, 2023 - 05:59

Bardzo ładna kraina, trochę klimatem przypomina mi naszą Warmię.

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 6 lipca, 2023 - 11:18

Nie znam tego regionu, ale chętnie bym poznał 🙂

Odpowiedz
Magda 6 lipca, 2023 - 16:17

Piękne Kociewie <3 znamy jak na razie tylko z nazwy, choć ostatnio byliśmy tuż obok

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 6 lipca, 2023 - 16:40

Widać, że nie sposób się tam nudzić! Dla nas to wciąż obce okolice, więc musimy się koniecznie wybrać 🙂

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 7 lipca, 2023 - 14:56

Czujemy się namówieni, na pewno odwiedzimy Tczew albo wybierzemy się na spływ kajakowy 🙂 To na początek z nadzieją na więcej 🙂

Odpowiedz
Anna 9 lipca, 2023 - 17:38

Kociewie to bardzo przyjemne miejsce na wypoczynek!

Odpowiedz
SunTrack 13 lipca, 2023 - 09:40

Z zewnątrz Kościół farny św. Mateusza wygląda dość zwyczajnie, ale wnętrze robi wrażenie!

Odpowiedz

Zostaw komentarz