Home Miejsca Podróżowanie rowerem — od czego zacząć?

Podróżowanie rowerem — od czego zacząć?

by Joanna

Jazda na rowerze to jeden z ulubionych sportów w Polsce. Kochamy różne rowery: od typowo miejskich przejazdów do pracy, przez długie trasy na szosie, skończywszy na dzikich zjazdach MTB w lesie.

Jednak czy warto rozważyć rower jako podróż samą w sobie i pomysł na wakacyjny wyjazd urlopowy?

Zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to nie tylko świetny sposób na urozmaicenie codziennych ćwiczeń cardio. To także okazja do bycia niezależnym i odkrywanie samodzielnie, w parze lub w grupie, różnych trudno dostępnych miejsc. Jazda na rowerze daje wolność, bo sam decydujesz, jak szybko jedziesz, dokąd zmierzasz i jaka prędkość jest odpowiednia. Można w ten sposób podziwiać piękne krajobrazy, poczuć wiatr we włosach i odkrywać różne ukryte skarby na mapie świata.

Poza tym jazda na rowerze jest zdrowym i małoinwazyjnym sportem, który można uprawiać tak naprawdę w każdym wieku. Lekarze i trenerzy personalni zwracają uwagę na fakt, że podczas jazdy na rowerze dochodzi do wzmocnienia układu krążenia, mięśni, poprawy kondycji i wydolności, jednak w przeciwieństwie do wielu sportów, rower nie obciąża stawów.

Poza tym intensywność jazdy można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Sport to zdrowie, a jazda rowerem nie musi ograniczać się tylko do dojazdów do i z pracy, czy weekendowych wycieczek za miastem. Czy warto rozważyć podróżowanie rowerem?

Rower: nie tylko środek transportu

Wbrew pozorom, dla wielu osób rower to nie tylko sposób na codziennie przemieszczanie się po mieście. Przy odpowiednim podejściu do sprawy, dwuślad może być sprzymierzeńcem podczas planowania niezapomnianych wakacji.

Na początku polecamy zorganizować sobie niezobowiązującą, całodzienną wycieczkę, a jeśli Ci się to spodoba – nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić na takiej podróży również wakacyjny urlop.

Tutaj jednak wiele zależy od Twoich osobistych preferencji i stylu jazdy. W ostatnich latach bardzo popularne są rowery szosowe przeznaczone do szybkiej jazdy po drodze i robienia dużej ilości kilometrów. Jeśli jednak lubisz czasami zboczyć z idealnie gładkiej jezdni i popedałować po szutrze czy leśnej ścieżce, polecamy sprawdzić rowery gravelowe. Bez względu na Twój wybór, do takiej jazdy przyda się dobra, funkcjonalna odzież.

Jaki rodzaj roweru wybrać?

Jazda na rowerze typu szosa czy gravel wymaga doskonałej ergonomii, więc niezbędna będzie zwłaszcza dobrze dopasowana odzież. Ubranie musi być lekkie i dobrze przylegające do ciała, żeby ograniczyć opór powietrza podczas szybkiej jazdy. Polecamy zwłaszcza jednoczęściowe kombinezony rowerowe, które zapewniają najlepsze osiągi. Wejdź na https://sportano.pl/odziez-rowerowa/kombinezony-rowerowe i sprawdź szczegóły oferty.

Nie każdy jednak musi lubić ten styl jazdy i wyposażenie, które się z tym wiąże. Jeśli od dynamicznej jazdy po drodze wolisz raczej spokojne i rekreacyjne wycieczki, warto przerzucić się na rower turystyczny.

Nie jest tak ergonomiczny, jak klasyczna szosa, ale sprzęt tego typu docenisz zwłaszcza podczas dłuższej jazdy, bo rowery turystyczne są przeznaczone do długich wycieczek. Nie ma tu tak bardzo pochylonej postawy i wysoko ustawionego siodełka, więc Twoje plecy będą Ci wdzięczne.

Przygotowanie do podróży rowerem: co trzeba wiedzieć?

Jeśli chodzi Ci po głowie kilkudniowa wycieczka rowerowa, to na początku trzeba upewnić się, że sprzęt jest w 100% sprawny. W tym celu należy znaleźć profesjonalny serwis rowerowy i przedstawić sprawę. Sprawdzenie stanu technicznego roweru powinno obejmować kontrolę stanu opon, hamulców, łańcucha oraz wyregulowanie przerzutek.

Ponadto, jeśli planujesz dłuższy i bardziej wymagający wyjazd w teren, warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria serwisowe i stworzyć zestaw naprawczy, który pomoże w przypadku awarii. Tutaj wiele zależy od tego, jakim konkretnie rowerem dysponujesz, jaki jest jego stan techniczny oraz jak długi i wymagający wyjazd planujesz.

Ilość akcesoriów trzeba też dopasować do możliwości bagażowych. Jednak warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zapasowe dętki, łatki, pompkę i podstawowy zestaw kluczy imbusowych oraz płaskich.

Planowanie i pakowanie na wycieczkę rowerową

Przed wyruszeniem w drogę, potrzebny jest dobry i szczegółowy plan wycieczki. Zaplanuj wcześniej trasę i zwróć uwagę na ewentualne alternatywne ścieżki – zawsze może zdarzyć się tak, że na trasie Twojego przejazdu akurat będzie remont i droga może być zamknięta. Warto być przygotowanym na taką ewentualność. Przed wyjazdem sprawdź trasę i okolicę, zweryfikuj warunki pogodowe i prognozę pogody, zaplanuj też miejsca na odpoczynek i nocleg.

Poza tym warto zwrócić uwagę na podstawy planowania podczas długiej trasy: zadbaj o funkcjonalną odzież, która będzie uwzględniać zmienne warunki pogodowe: lekki i niezajmujący wiele miejsca płaszcz przeciwdeszczowy, ciepła odzież wierzchnia na wieczór i noc, bielizna, komplet wymiennej odzieży codziennej oraz niezbędne kosmetyki czy środki higieny osobistej.

Podczas pakowania staraj się maksymalnie ograniczyć ilość wyposażenia: pomyśl w ten sposób, że wszystko to trzeba będzie wozić w sakwach na rowerze, a im cięższy będzie sprzęt i wyposażenie, tym więcej wysiłku trzeba będzie włożyć w poruszanie się.

Jaki rower wybrać na wyjazd?

Jest wiele typów jednośladów, które można zabrać na wycieczkę. Każdy oferuje nieco inne właściwości, więc trzeba dopasować rodzaj roweru do typu wycieczki, terenu czy stopnia intensywności wyjazdu. Popularny wybór to choćby klasyczny rower górski, który sprawdzi się na niejednorodnych terenie i jest dość uniwersalny.

Jeśli planując wycieczkę, masz pewność, że będziesz poruszać się w większości po dobrych, utwardzanych ścieżkach i asfaltowej drodze, można wybrać rower turystyczny lub jeszcze lepiej szosowy czy gravel, czyli szosę przystosowaną także do jazdy np. po leśnym szutrze. Sprawdź na przykład takie rowery na https://sportano.pl/marki/cipollini, gdzie znajdziesz wiele ciekawych modeli.

Podsumowanie

Gdy nie masz pewności, jak dopasować typ roweru do swoich preferencji czy stylu jazdy to zawsze warto skonsultować się ze specjalistą w profesjonalnym sklepie sportowym. Dopasuj wyposażenie do swoich preferencji i ciesz się przyjemnością z podróży rowerem!

Artykuł sponsorowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz