Home Miejsca Chcesz zacząć trenować wspinaczkę? Musisz znać te buty!

Chcesz zacząć trenować wspinaczkę? Musisz znać te buty!

by Joanna

Wspinaczka górska – jakie buty warto wybrać?

Wspinaczka górska to bardzo absorbujące i wymagające zajęcie, które wymaga wytrzymałości, cierpliwości, a także odpowiedniej kondycji fizycznej. Aby zapewnić sobie najlepsze warunki do wykonywania sportu, warto jednak pamiętać o odpowiednim wyposażeniu takim jak obuwie, akcesoria czy odzież. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala na bezpieczeństwo, wygodę oraz najlepszy komfort termiczny w czasie uprawiania sportu. Na jakie dodatki warto się zdecydować? Co wybrać?

Wspinaczka górska - jakie buty warto wybrać?

Podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia każdego miłośnika wspinaczki górskiej powinny być dobrze dopasowane buty. Stabilne i wytrzymałe obuwie zapewnia dużą swobodę ruchów oraz komfort niezależnie od pozycji. Dodatkową zaletą obuwia tego rodzaju jest gruba podeszwa, która zabezpiecza stopę przed kamienistym, twardym podłożem. La sportiva to marka butów, które idealnie nadają się do wspinaczki górskiej. Dzięki dobrze wyprofilowanemu kształtowi oraz odpowiednio dobranej wkładce zapewniają one wygodę użytkowania przez cały czas w różnych warunkach. Sklep posiada bardzo duży wybór produktów pochodzących od producenta, co sprawia, że każdy z łatwością znajdzie wśród nich obuwie najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.

Jakie powinny być najlepsze buty do wspinaczki?

Buty przeznaczone do wspinaczki górskiej powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane do stopy oraz wygodne. Dobrze, aby podeszwa obuwia była twarda i odporna, ponieważ pozwoli to jak najlepiej zabezpieczyć stopę. Ważnym elementem każdych butów do wspinaczki są zapięcia, które gwarantują dobre osadzenie buta na stopie. Solidne, wytrzymałe zaciski zapewniają nodze stabilność oraz zabezpieczają przed skręceniem. W przypadku wspinaczki zimowej niezwykle ważny jest także komfort termiczny. Istnieje wiele modeli butów, które posiadają wewnętrzną, ocieplaną wkładkę oraz wyższy stan gwarantujący sztywność stopy oraz optymalną temperaturę wewnątrz buta. Niektóre rodzaje butów posiadają także antypoślizgową podeszwę, która gwarantuje bezpieczeństwo podczas wspinaczki oraz zabezpiecza przed kontuzjami.

Jakie akcesoria warto mieć w górach?

Do akcesoriów jakie warto mieć w górach z pewnością należy także wygodna i dobrze dopasowana do pogody odzież. Jest ona niezwykle ważna i powinna być ściśle dopasowana do warunków pogodowych. W sezonie jesiennym oraz zimowym jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest ciepła kurtka, najlepiej nieprzemakalna. W górach, gdzie temperatura, stopień zachmurzenia oraz nasilenie czy występowanie opadów jest bardzo zmienne, dodatkowa odzież taka jak płaszcz przeciwdeszczowy może okazać się bardzo przydatna. Wśród dodatków warto wymienić tutaj także odzież termoizolacyjną, która to jest niezwykle ważna szczególnie zimą. Spodnie, podkoszulki czy bluzki zatrzymujące ciepło gwarantują izolację na wiele godzin, pozwalając na swobodne uprawianie sportu. Ich dodatkową zaletą jest funkcja pochłaniania potu, dzięki której skóra oddycha, nawet jeżeli posiadamy grubą warstwę ubrań. Istotnym elementem wyposażenia, szczególnie zimą są raki, które zapewniają dużą przyczepność i chronią przed upadkiem. Na rynku sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów raków, które różnią się między sobą wielkością czy ilością ząbków. Przed wyborem warto pamiętać, że przede wszystkim liczy się wygoda i zadowolenie użytkownika, dlatego to właśnie na nie w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę. Ostateczna decyzja o zakupie odpowiedniej odzieży lub sprzętu powinna być przemyślana i jak najlepiej dopasowana do potrzeb użytkownika. 

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz