Home Miejsca Lago Federa i punkt widokowy na Cortinę d’Ampezzo

Lago Federa i punkt widokowy na Cortinę d’Ampezzo

by Joanna

Opis szlaku nad Jezioro Federa położonego u stóp Croda da Lago.

Croda da Lago to łańcuch górski położony w środkowych Dolomitach (Wenecja Eugenejska – wł. Veneto). Składa się z kilku szczytów, z których najwyższy Cima Ambrizzola osiąga wysokość  2715 m npm. U jego podnóży znajduje się urokliwe alpejskie jezioro przy którym stoi Schronisko Croda da Lago.

Z Cortiny d’Ampezzo jedziemy w stronę przełęczy Giau (droga SR48 i potem SP638). Dojeżdżamy do miejsca o nazwie Ponte de Ru Curto położonego na wysokości 1700 m npm. Tam na niewielkim parkingu zostawiamy samochód i wyruszamy na szlak, który powinien nam zająć niecałe 2 godziny.

Początkowo idziemy drogą nr 437. Szlak przyjemnie prowadzi przez las, a potem lekko pnie się w górę. Z daleka spoglądają na nas Tofany (masyw górski bardzo charakterystyczny dla tego regionu, który składa się z trzech trzytysięczników: Tofana di Mezzo, Tofana di Dentro oraz Tofana di Rozes).

Dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Robimy krótki odpoczynek i idziemy dalej. Od tego miejsca szlak robi się trochę bardziej wymagający: jest większe podejście pod górę. W nagrodę czeka na nas świetny punkt widokowy na Cortinę d’Ampezzo (Val Negra – 2048 m). Widać z niego pięknie całą okolicę.

W dole Cortina d'Ampezzo

Z tego miejsca już niedaleko do jeziora. Można go obejść dookoła i tak też robimy. Jezioro Federa może nie ma takiego koloru jak Jezioro Sorapis, ale jest bardzo ładnie położone. Widzieliśmy wiele pięknych zdjęć z tego miejsca. 

Schronisko Croda da Lago leży na na wysokości 2046 m n.p.m. Zostało zbudowane w 1901 roku. Czynne jest tylko latem od 15 czerwca do 30 października i posiada obecnie 50 miejsc noclegowych. Bardzo spodobał nam się tutejszy wystrój kwiatowy (rośliny kwitły jak szalone). Ponadto schronisko dysponuje stacją ładowania (np. rowerów elektrycznych), a pobliżu jest sauna i lądowisko dla helikopterów.

Do samochodu wracamy tą samą drogą. Dzień wcześniej zdobywaliśmy Lagazuoi Piccolo, a na następny dzień wybieramy się na Tre Cime di Lavaredo i via ferratę Innerkofler. 

Natomiast jeśli chcecie wydłużyć sobie tą trasę to można wrócić do samochodu przez Forcella Ambrizzola i Forcella de Formin czyli obejść dookoła cały łańcuch Croda da Lago. Jednak zdecydowanie wydłuża to wycieczkę i czasowo i kilometrowo.

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nasze pozostałe teksty o Dolomitach i innych rejonach Włoch znajdziecie pod hasłem: WŁOCHY oraz na poniższej mapie

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

Anna 1 grudnia, 2022 - 10:07

Cudowne widoki! Aż chciałoby się tam iść ☺️

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 1 grudnia, 2022 - 10:29

Piękne włoskie klimaty i piękne widoki 🙂

Odpowiedz
Magda 1 grudnia, 2022 - 14:08

Zamarzyło nam się lato i jakaś górska wyprawa w wyższe górki <3

Odpowiedz
Jarek z Szalonych Walizek 1 grudnia, 2022 - 22:30

Ciągle w planach, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku w końcu ruszymy w tym kierunku. Miał być ten rok ale nie wyszło.

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 2 grudnia, 2022 - 07:58

Tak bardzo marzą mi się Dolomity! Dzięki za kolejną malowniczą inspirację 🙂

Odpowiedz
MartaS 17 grudnia, 2022 - 18:40

Jeny jak pięknie, jak mi się zatęskniło za wielkimi górami. Wprawdzie mieszkam w bliskości angielskich gór Pennińskich, ale to raczej takie nasze Bieszczady.

Odpowiedz

Zostaw komentarz