Home Miejsca Weekend w Warszawie – część 2

Weekend w Warszawie – część 2

by Joanna

Co można robić z dziećmi w listopadowy weekend w Warszawie?

Jak pewnie pamiętacie (lub nie) nasz pierwszy weekend w Warszawie spędziliśmy trzy lata temu w listopadzie. Od tamtej pory minęło już sporo czasu więc postanowiliśmy wybrać się ponownie do stolicy. Stało się to w listopadzie, a świetną okazją do tego była kolejna edycja programu “Darmowy listopad w rezydencjach królewskich 2022” czyli darmowe wejścia do wybranych rezydencji królewskich (wymagana wcześniejsza rezerwacja bo bilety potrafią rozejść się bardzo szybko)

Warszawa na weekend z dzieckiem - co zobaczyć

Warszawa na weekend - część 1

W pierwszej części artykułu na temat weekendu z dzieckiem w Warszawie opisaliśmy Wam takie miejsca jak: spacer Krakowskim Przedmieściem, Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta, Stare Miasto, Muzeum Wojska Polskiego, PGE Narodowy, Centrum Pieniądza NBP, Pomnik Syreny nad Wisłą, Planetarium i Centrum Nauki Kopernik – o tym wszystkim przeczytacie tutaj: https://www.places2visit.pl/miejsca/warszawa-z-dzieckiem-na-weekend/

Łazienki Królewskie

W tym roku ponownie korzystaliśmy w listopadzie z ogólnopolskiej akcji pt “Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. W związku z tym za darmo zwiedziliśmy m.in. Łazienki Królewskie. Należało wcześniej dokonać rezerwacji darmowego biletu na konkretną godzinę. Obejrzeliśmy m.in. Pałac na Wyspie – od 1775 roku letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego leży na sztucznej wyspie otoczonej przez staw. 

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – zlokalizowane w dawnych dawnych koszarach i stajniach. Znajdziemy tam cztery wystawy stałe:
-“Las” – prezentacja ptaków i ssaków zamieszkujących polskie lasy, zwierzęta znane jak i mniej znane; spotkacie tam m.in żubra, sowy, głuszca, poroża jeleni czy też ślady jakie zwierzęta zostawiają w lesie
-“Ptaki” – osobna wystawa prezentująca wybrane gatunki ptaków żyjące w naszym kraju; ze względu na różne środowiska w których żyją możemy oglądać ptaki wodne, leśne, łąkowe i wodno-błotne
-“Salonik Myśliwski” – przedstawiony salonik myśliwski jaki był w każdym dworku z XIX/XX wieku
-“Oko w oko” – ekspozycja przedstawiająca zwierzęta z trzech różnych stref klimatycznych (umiarkowanej, okołorównikowej i subarktycznej).
Dzieciom bardzo tam się podobało, szczególnie, że mogły zobaczyć różne zwierzęta w ich naturalnej wielkości. Sprawdzić się ze znajomości śladów zwierząt czy też sprawdzić wielkość poszczególnych ptaków.

Stajnie Kubickiego czyli dawną powozownię w której można zobaczyć dwie wystawy stałe: Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego i Królewska Manufaktura Tkacka – nowe wątki.

W pozostałych miesiącach cennik biletów przedstawia się następująco:  bilety do Łazienek Królewskich 

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Tutaj też musimy zrobić wcześniej rezerwację na konkretną godzinę. W związku z akcją “Darmowy listopad…” bilety rozchodzą się bardzo szybko, ale ostatecznie udaje nam się załapać.  Pałac powstał w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego. W latach 1723–1729 dobudowano boczne skrzydło. Do dziś pałac zachował niezmienioną formę wraz z przylegającym do niego parkiem.  Pałac wydaje się ogromny i liczymy na to, że będzie dużo zwiedzania. Ostatecznie okazuje się, że dla turystów udostępniono chyba tylko połowę pałacu i kończąc zwiedzanie jesteśmy trochę zaskoczeni, że nie było tego więcej.

Normalne ceny biletów przedstawiają się następująco: https://www.wilanow-palac.pl/ceny_biletow.html 

Muzeum Życia w PRL

Wystawa przedstawia życie codzienne w okresie PRL w latach 1945-1989. Znajdziemy tam mnóstwo eksponatów wraz symbolami tamtych czasów jak pralka Frania czy Mały Fiat. Wejście do tego muzeum to jak przeniesienie się w czasy naszego dzieciństwa. Choć dla naszych dzieci wychowywanych w aktualnych czasach to taka trochę egzotyka. i trudno im zrozumieć, że w sklepach mogło nie być towarów, że nie było Internetu, komórek itd. 

Muzeum PRL znajduje się tuż przy placu Konstytucji, na ul. Pięknej 28/34 – dobrze jest wcześniej zarezerwować sobie bilet na konkretną godzinę, bo może się okazać, że będziecie czekać w kolejce aż inni skończą zwiedzanie (do muzeum może wejść ograniczona liczba osób bo potem zwiedzanie staje się trudne z powodu ścisku.

Godziny otwarcia i cennik biletów można znaleźć tutaj: https://mzprl.pl/wizyta/

Muzeum Świat Iluzji

Muzeum złudzeń, pozorów i paradoksów przedstawionych w formie edukacyjnej i interaktywnej. Celem jest nauka poprzez zabawę, a czeka na nas ponad 60 atrakcji dla osób w każdym wieku. 

Muzeum znajduje się na Rynku Starego Miasta 21.

Cennik biletów i godziny otwarcia: https://swiatiluzji.pl/oferta/

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum zostało otwarte w 60 rocznicę wybuchu Powstania jako hołd dla tych którzy walczyli oraz zginęli w powstaniu. Ekspozycja umieszczona na trzech kondygnacjach przedstawia codzienne życie warszawiaków w czasie powstania. Znajdziecie tam mnóstwo eksponatów, fotografii, filmów itd. Część ekspozycji zawierająca drastyczne sceny została odpowiednio oznakowana więc najmłodszym nie rzuca się od razu w oczy.  

Każdy dzień powstania jest dokładnie opisany na specjalnej karcie (karty z poszczególnymi dniami można zabrać na pamiątkę). W muzeum jest mnóstwo ciekawych informacji i dobrze jest sobie zarezerwować kilka godzin na zwiedzanie, bo trudno go obejść na szybko

Muzeum znajduje się przy ulicy Grzybowskiej 79 (wejście od strony ul. Przyokopowej)
Cennik biletów: https://bilety.1944.pl/cennik.html

To nie była nasza ostatnia wizyta w Warszawie. Zostało tam jeszcze trochę fajnych miejsc do zobaczenia. 

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

0 komentarz

Przemysław 23 stycznia, 2023 - 12:44

Ciekawy przewodnik, większość z miejsc znam i kojarzę 🙂

Odpowiedz
Jarek z Szalonych Walizek 23 stycznia, 2023 - 18:20

W Warszawie to i miesiąc za mało. Ciągle coś ciekawego się pojawia

Odpowiedz
Anna 23 stycznia, 2023 - 21:32

Tyle ciekawych miejsc jeszcze do odkrycia nam zostało!

Odpowiedz
Kasia 23 stycznia, 2023 - 21:58

Ciekawe miejsca. Kilka znam.

Odpowiedz
Grzegorz z Podróże bez ości 24 stycznia, 2023 - 05:23

Często wracam do Warszawy i zawsze odkrywam nowe miejsca ?

Odpowiedz
FrAntki Wędrowniczki 24 stycznia, 2023 - 10:46

Widzę że co nieco jeszcze nam zostało do odkrycia w tej Warszawie 🙂

Odpowiedz
Karolina z Rudeiczarne.pl 31 stycznia, 2023 - 21:57

Już tak dawno nie miałam okazji zwiedzać Warszawy… Teraz z tym wpisem będzie powód, by się wybrać! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz