Home Miejsca Warszawa na weekend z dzieckiem – co zobaczyć

Warszawa na weekend z dzieckiem – co zobaczyć

by Joanna
Warszawa na weekend

Różnorodność naszej stolicy nie pozwala zobaczyć w niej wszystkiego fajnego mając do dyspozycji tylko dwa dni. Mimo to Warszawa na weekend to dobry pomysł i pokażemy Wam, co można tam ciekawego robić z dziećmi.

Obecna stolica naszego kraju to miejsce, które każde dziecko prędzej czy później powinno zobaczyć. W poprzedni weekend zameldowaliśmy się w Warszawie sprawdzając m.in. gdzie można z dziećmi fajnie spędzić czas.

Warszawa na weekend z dzieckiem:

Spacer Krakowskim Przedmieściem

Spacer po Warszawie rozpoczynamy od wizyty w Ogrodzie Saskim, po drugiej stronie którego znajduje się Plac Józefa Piłsudskiego wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza. Grób Nieznanego Żołnierza został odsłonięty 2 listopada 1925 roku na pamiątkę wszystkich żołnierzy poległych w bitwach o niepodległość (odbudowany po wojnie i ponownie odsłonięty w 1946 roku). Uroczysta zmiana warty przy grobie odbywa się o każdej pełnej godzinie. Z tego miejsca kierujemy się w stronę Krakowskiego Przedmieścia mijając po drodze m.in. Pałac Prezydencki, skwer Adama Mickiewicza, kościół św. Anny itd. Wczesnym rankiem na ulicach miasta jest bardzo mało ludzi (jak ktoś nie lubi tłumów to jest idealna pora dnia na zwiedzanie miasta) i dzięki temu stosunkowo szybko docieramy na starówkę.

Zamek Królewski i kolumna Zygmunta

Najważniejszym obiektem na starówce jest bez wątpienia Zamek Królewski. Zamek w czasie II wojny światowej został obrabowany, a następnie zburzony (część zbiorów udało się uratować). Po wojnie został odbudowany i ostatecznie otwarty dla zwiedzających w 1984 roku. Teraz w listopadzie trwa akcja pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” dzięki temu m.in. zamek można zwiedzać za darmo do końca listopada. Jeśli nigdy tam nie byliście to warto. My zwiedziliśmy ekspozycje stałe czyli apartamenty królewskie oraz znajdującą się w nich wystawę czasową Poczet królów Polski. Wizerunki władców na monetach i medalach.

Stare Miasto

Kiedyś wydawało nam się, że warszawskie stare miasto jest ogromne. Teraz przekonaliśmy się, że wcale tak nie jest. Dojście spod Kolumny Zygmunta III Wazy do zachowanych murów miejskich, pomnika Małego Powstańca czy pomnika syrenki na rynku starego miasta to kwestia kilku minut spaceru. Znajdziecie tam również liczne stragany z pamiątkami

Muzeum Wojska Polskiego

Zbiory Muzeum Wojska Polskiego można oglądać przy al. Jerozolimskich 3. Na zewnątrz przed budynkiem stoją samoloty, czołgi, helikoptery, pojazdy wojskowe, wyrzutnie rakiet itd. Raj dla dzieci. Mimo drobnej mżawki chłopcy są zachwyceni wystawionymi eksponatami w parku plenerowym – zwiedzanie na zewnątrz jest darmowe. Muzeum jest czynne w okresie zimowym do godziny 16.00 dlatego wybierając się tam warto to wziąć pod uwagę. Zwiedzanie ekspozycji w głównym budynku trwa średnio 1,5 godziny, a ostatnie wejście jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem. Cennik biletów wstępu znajdziecie na stronie muzeum.

PGE Narodowy

Wbrew pozorom stadion narodowy, który posiada obecnie Warszawa jest pewnego rodzaju atrakcją dla dzieci. Można tam zapisać się na wycieczki, podczas których zwiedza się m.in pomieszczenia dla zawodników. Można również zapisać się na specjalną Trasą dla Juniora. Najbardziej standardową opcją jest jednak wyjście na punkt widokowy (można kupić bilet przez internet, ale nie jest to konieczne bo miejsc jest bardzo dużo). Polega to na tym, że idziemy na górną trybunę stadionu. Możemy usiąść na najwyższym krześle i podziwiać z góry jak w dole odbywają się prace nad murawą stadionu (podobno mieliśmy szczęście oglądać zieloną murawę, bo zazwyczaj jest tam beton).

Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP powstało w 2016 roku i mieści się w siedzibie NBP przy ulicy Świętokrzyskiej. Wejście do interaktywnego muzeum jest darmowe, ale jest też limit zwiedzających, którzy w danym czasie mogą wejść na teren wystawy. W czasie wędrówki przez 16 sal wystawienniczych (na trzech poziomach) poznajemy m.in. historię pieniądza, banknoty z większości krajów świata, zwiedzamy sejf, bankowóz, uczymy się jak odróżnić fałszywy banknot od oryginału, możemy potrzymać prawdziwą sztabkę złota, a na końcu drukujemy swój własny pieniądz z imieniem i nazwiskiem na pamiątkę. Ostatnie wejście na wystawy jest na godzinę przez ich zamknięciem (zamykają o 18:00), ale musicie nam uwierzyć na słowo, że godzina w Centrum Pieniądza to o wiele za mało. Optymalny czas jaki trzeba tam poświecić żeby na spokojnie wszystko ogarnąć to przynajmniej dwie godziny.

Pomnik Syreny nad Wisłą

Najbardziej znany pomnik warszawskiej Syrenki znajduje się nad Wisłą przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie w pobliżu stacji metra „Centrum Nauki Kopernik” w drodze do Planetarium. Jest ona wiele większa od tej ustawionej na starym mieście, a wieczorem ładnie oświetlona.

Planetarium

Planetarium warszawskie położone przy Centrum Nauki Kopernik jest jednym z najnowocześniejszych w Europie i działa od 2011 roku. W jego wnętrzu znajdziecie m.in salę projekcyjną, która posiada ekran sferyczny o średnicy 16-metrów. Właśnie na tym ekranie mieliśmy możliwość oglądania gwiazd dzięki działającemu tam projektorowi Megastar (Wyświetla niemal 16 milionów gwiazd i jest jednym z najnowocześniejszych rzutników tego typu na świecie), który to pokaz odbywał się przed filmem pt „Ziemia, Księżyc i Słońce„. Jeśli macie wątpliwości to polecamy, dzieci i dorośli będą się świetnie bawić.

Centrum Nauki Kopernik

Tego miejsca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od kilku lat to obowiązkowy punkt wszystkich szkolnych wycieczek do Warszawy i nie tylko. Jednym słowem to przestrzeń pozwalająca eksperymentować, obserwować, szukać odpowiedzi, zadawać pytania itd. Na dwóch poziomach umieszczono ponad 400 eksponatów pogrupowanych tematycznie, które razem tworzą jedno z największych centrów nauki w Europie. Tam nie da się wejść tylko na godzinę. Tam spokojnie możecie spędzić przynajmniej pół dnia i ani dzieci ani dorośli nie będę się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie i dostosowane do wieku (Teatr Robotyczny, część przeznaczona dla młodzieży, mini laboratoria dla starszych dzieci itd). Bilety można kupić online i proponujemy to robić z wyprzedzeniem, bo gdy przyjdziecie do kasy to może się okazać, że bilety na dany dzień zostały już wyprzedane. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie tutaj.

Co jeszcze zobaczyć w Warszawie z dziećmi? Sprawdź w następnym artykule „Warszawa z dziećmi – cześć 2

Warszawa – transport – porady

– w weekendy Strefa Płatnego Parkowania w centrum miasta jest bezpłatna (płaci się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00)

weekendowy bilet komunikacji miejskiej do 5 osób kosztuje 40 zł (można na nim jeździć od 19:00 w piątek do godz. 8:00 w poniedziałek). Obowiązuje na metro, autobusy i tramwaje, kasuje się raz i jeździ do końca okresu obowiązywania

– Warszawa posiada kilka specjalnych miejsc tzw. „park and ride” gdzie można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji miejskiej (trzeba mieć bilet komunikacji miejskiej i zgodnie z regulaminem można zaparkować za darmo rano i tego samego dnia wieczorem wrócić po samochód (nie można tam parkować w nocy zazwyczaj między 2:30 – 4:30). Trzeba jednak sprawdzić czy przypadkiem w weekend jeden z nich nie jest zamknięty, bo niestety nie wszystkie z nich są czynne przez siedem dni w tygodniu. Szczegóły wraz godzinami otwarcia znajdziecie tutaj.

Zdajemy sobie sprawę, że Warszawa ma jeszcze wiele innych ciekawych miejsc dla dzieci. Zostawiamy je sobie na następny raz 😉

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarz

Renata 17 grudnia, 2019 - 22:30

Fajnie opisane 🙂 Zaciekawiła mnie perspektywa Warszawy widziana oczami Przybyłych 🙂 I tak to jest, że czym bliżej się mieszka, tym trudniej do niektórych miejsc dotrzeć i tak niestety do Centrum Nauki Kopernik jeszcze nie dotarliśmy ani razu 🙂 – ale mamy już wpisany w styczniowy grafik, więc jest dobrze 😉
Ale jeśli mogłabym coś polecić na następny raz to o ile jeszcze nie byliście to polecam wjazd na widok tarasu Pałacu Kultury i Nauki, widok naprawdę wart swojej ceny za bilet a po wjeździe można tam być ile się chce, jest też kawiarnia i sklepik z pamiątkami jeśli dobrze pamiętam. Dla dzieciaków fajnym miejsce jest tzw „Dobre Miejsce” na Dewajtis, czyli obok UKSW. Jest tam drewniana karuzela, na której są drewniane zwierzęta (na których się siada) a nad głową zawieszone ryby. Obok nich jest również całoroczna „szopka” a obok niej w zagrodzie osioł, nawet ostatnio już dwa i koza a gdzieś między nimi dwa koty.. Aby tam dotrzeć trzeba pokonać niesamowity Lasek Bielański, a jeśli tego będzie mało to zaraz obok jest Wisła do której brzegów można podejść. A jeśli mielibyście jeszcze chwilę to jak jest ciepło, fajnym miejsce jest „Balaton” małe jeziorko, staw – nie wiem jaką przypisać mu nazwę. Znajduje się na Gocławiu, wokół niego jest ścieżka do spacerowania, boisko do gry w siatkę, w kosza, duża zjeżdżalnia, bardzo fajny i duży plac zabaw a na deser jest lodziarnio-kawiarnia z możliwością delektowania się kawą bądź lodami na takim „molo”, więc pijąc ma się wrażenie jakby się płynęło.. Oj dużo jest takich fajnych ale niekoniecznie przewodnikowych miejsc. Więc gdyby coś, kiedyś – mogę pomóc 🙂 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz