Home Gruzja Gruzja – plan podróży na 10 dni – to mało czy dużo?

Gruzja – plan podróży na 10 dni – to mało czy dużo?

by Joanna

Do Gruzji można polecieć i przez dwa tygodnie leżeć na plaży. Można też w 10 dni dość dużo zobaczyć. Wolicie urlop leniwy czy raczej aktywny?

W tym artykule: „Gruzja – plan podróży” pokażemy Wam jak spędziliśmy 10 dni w Gruzji na przełomie maja i czerwca 2019 roku i w jakiej kolejności zwiedzaliśmy poszczególne miejsca. Uprzejmie uprzedzam na początku, że nie będziemy leżeć na plaży, choć na nią pod koniec dotrzemy. Plan realizowany był z dziećmi, które w czasie naszego pobytu w Gruzji miały odpowiednio 7 lat i 4 lata.

Jeśli ciekawią Cię uzbierane przez nas informacje praktyczne, za ile kupiliśmy bilety, jak poruszać się po Gruzji, noclegi itd to jest o tym osobny artykuł pt. „Gruzja – informacje praktyczne”

Po Gruzji poruszaliśmy się wynajętym samochodem i to był nasz świadomy wybór – cenimy sobie niezależność. Mimo bardzo popularnych marszrutek i słysząc wcześniej o gruzińskiej fantazji na drodze nie mieliśmy wątpliwości, że bez samochodu nie zobaczymy wszystkiego tego co chcemy i w tempie nam odpowiadającym (podróżując z dziećmi jest to bardzo istotne)

Jeśli chcesz wiedzieć gdzie wypożyczyliśmy samochód, jaki były, jaki zażyczyliśmy sobie dodatkowo ubezpieczenie itd to przeczytasz o tym w artykule pt. „Jak wypożyczyć samochód w Gruzji

GRUZJA – PLAN PODRÓŻY – 10 dni

Stepancminda, Cminda Sameba i Kazbek

DZIEŃ 1 – wieczorny przylot do Kutaisi, odbiór samochodu i droga w stronę Mcchety

Na lotnisku w pobliżu Kutaisi lądujemy około godziny 22:00 czasu lokalnego. Lotnisko nie jest zbyt duże więc po odebraniu bagaży bez problemu (na przeciw wyjścia z terminala) znajdujemy lokalnego operatora MagTi u którego kupujemy kartę do Internetu. Planowaliśmy jeszcze wymienić tam walutę, ale Georgian Bus (którym musimy jechać do centrum) czeka już tylko na nas więc wymiana waluty musi poczekać (informacja o opłatach tutaj)

Georgian Busem docieramy do centrum Kutaisi, gdzie koło ronda z fontanną czeka już na nas samochód do odbioru. Ruszamy w drogę, najpierw znaleźć najbliższą stację benzynową, w między czasie ucząc się prowadzić automat, w nocy i w nieznanym terenie 🙂

Około 4 nad ranem docieramy pod Jvari Monastery położone obok Mcchety i kładziemy się spać na kilka godzin.

Gruzja - plan podróży
Jvari Monastery

DZIEŃ 2Gruzińska Droga Wojenna

Po krótkiej drzemce rano idziemy obejrzeć Jvari Monastery, oprócz nas są tam jedynie bezpańskie psy. Poranek jest pochmurny, ale liczmy na to że w ciągu dnia zrobi się ładniej.

Mccheta

Następnie ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w stronę Stepancmindy i dalej w kierunku granicy gruzińsko-rosyjskiej, oglądając po drodze wszystkie jej atrakcje. Nocujemy w Stepancmindzie.

Ananuri Castle
Gruzja - plan podróży na 10 dni
Pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej
Gruzja - plan podróży na 10 dni
Pasanauri
Źródła mineralne (mineral springs)
Przełęcz Krzyżowa (Jvari Pass) 2395 m. n.p.m
Gruzja - plan podóży
Widok na dolinę rzeki Terek (Wąwóz Darialski)

DZIEŃ 3Cminda Sameba i trekking pod Kazbek na przełęcz Arsha Pass

Trzeci dzień spędzamy w rejonie Stepancmindy. Udajemy się do Cmindy Sameby czyli najsłynniejszego kościółka w Gruzji – leży na wysokości 2170 metrów n.p.m.  .

Cminda Sameba

Następnie kierujemy się w stronę przełęczy Arsha Pass – 2940 metrów n.p.m. Kazbek spogląda na nas z góry i pokazuje swoje piękne oblicze.

W dole Cminda Sameba i Stepancminda
Kazbek
Gruzja - plan podróży
Kazbek
Trasa Cminda Sameba – Arsha Pass (pod Kazbek)

DZIEŃ 4 Dolina Truso i przejazd do Tbilisi

Wyjeżdżając ze Stepancmindy obowiązkowo udajemy się do położonej niedaleko doliny Truso (Truso Valley) – jednej z najładniejszych dolin w Gruzji. Przepiękne i wyjątkowo puste miejsce, komercja jeszcze tutaj nie dotarła.

Gruzja - plan podróży
Dolina Truso
Dolina Truso
Dolina Truso

Wieczorem docieramy do Tbilisi. Meldujemy się w hostelu, a później idziemy na miasto. Centrum stolicy oglądamy m.in ze wzgórza zamkowego na które można wjechać kolejka.

Gruzja - plan podróży
Tbilisi

DZIEŃ 5 – przejazd z Tbilisi do Mestii

W tym dniu pokonujemy trasę Tbilisi – Mestia (przez Zugdidi). Jest to długi dzień, ale potrzebny aby dostać się w rejon Górnej Swanetii, gdzie spędzamy kolejne kilka dni. Nocleg rezerwujemy dzień wcześniej korzystając z serwisu booking.com.

Gruzja - plan podróży

DZIEŃ 6 Jeziora Koruldi

Jeziora Koruldi to obowiązkowy punkt wizyty w Mestii. Chociaż początkiem czerwca 2019r były jeszcze pod śniegiem to widoki po drodze są obłędne. Można zrobić sobie treking z Mestii albo wyjechać w okolice „krzyża” i resztę trasy przejść pieszo. W gratisie są jeszcze widoki na Ushbę.

Gruzja - plan podróży
Ushba
Jeziora Koruldi

DZIEŃ 7 Ushguli

Będąc w Mestii nie można ominąć Ushguli – jednej z najwyżej położonych osad na kaukazie u stóp Shkhary – najwyższego szczytu w Gruzji. Znana jest przede wszystkim z licznych kamiennych wież obronnych zachowanych do naszych czasów (doceniło to UNESCO).

Gruzja - plan podróży
Ushguli
Ushguli

DZIEŃ 8 Lodowiec Chalaadi i zwiedzanie Mestii

Ostatniego dnia pobytu w Mestii idziemy na wycieczkę pod lodowiec Chalaadi. Jest to jedna z krótszych wycieczek – od parkingu około godziny drogi do czoła lodowca.

Lodowiec Chalaadi

Po południu wyjeżdżamy kolejną pod szczyt Mt. Zuruldi, gdzie znajduje się jedna z najwyżej położonych restauracji w Gruzji. Z tego miejsca jest fantastyczny widok na Uszbę – oczywiście tylko jeśli ta nie postanowi zasłonić się chmurami.

Mestia
Mestia

DZIEŃ 9 – przejazd z Mestii do Ureki

W przedostatni dzień pora wyjechać z Mestii na południe. Nie chce się nam jechać na sam w dół do Batumi więc zatrzymujemy się po drodze na wybrzeżu w Ureki. Miasteczko słynie z magnetycznego czarnego piasku, który ma podobno właściwości lecznicze. Niestety plaża pozostawia wiele do życzenia. Rekompensuje nam to śmiesznie tani nocleg w hotelu.

Ureki
Ureki

DZIEŃ 10 Kanion Martvili, Kutaisi i wylot do domu

Wyjeżdżamy rano z Ureki i jedziemy zobaczyć Kanion Martvili. W kanionie dostępna dla turystów jest ścieżka spacerowa wraz z tarasami widokowymi. Istnieje również możliwość wycieczki pontonem po rzece – polecamy.

Kanion Martvili

Po wizycie w kanionie wracamy w stronę Kutaisi. W mieście obejrzymy jeszcze m.in Klasztor Gelati.

Klasztor Gelati

Wieczorem oddajemy samochód i taksówką udajemy się na lotnisko. Tak kończy się nasza gruzińska przygoda. Jeśli chcecie wiedzieć czego nie zdążyliśmy zobaczyć to możecie zerknąć do artykułu „Gruzja – co zobaczyć, gdzie pojechać” – w jego drugiej części wymieniamy miejsca na które zabrakło nam czasu.

Ciekawi Cię kuchnia gruzińska? Co warto spróbować, gdzie smacznie zjeść, czemu po nocach śni nam się Lobio i Ojaxuri, co to jest Czurczchela itd. to polecamy zajrzeć do artykułu pt. „Co zjeść w Gruzji. Kuchnia gruzińska

Wszystkie miejsca które udało nam się zobaczyć znajdziecie na mapie poniżej.

Noclegi można szukać na booking.com – sami z tego korzystaliśmy ?

Booking.com

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 😉
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ RÓWNIEŻ

11 komentarzy

Renia i Mikołaj 6 lutego, 2020 - 10:20

Dzięki za tak ciekawy plan podróży po Gruzji. Jesteśmy zainteresowani tym krajem i na pewno skorzystamy z tego artykułu, gdy się tam wybierzemy. Ale to już pewnie dopiero po ślubie.

Odpowiedz
Joanna 6 lutego, 2020 - 13:18

Polecamy się na przyszłość 😉

Odpowiedz
MS 8 lutego, 2020 - 23:53

Wow, ale super przewodnik i gotowa ściąga na podróż po Gruzji. Nawet nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 9 lutego, 2020 - 21:42

Wg mnie 10 w Gruzji to jest takie w sam raz, żeby zobaczyć szybko co najważniejsze i wrócić tam z bardziej szczegółowym planem 🙂 Ja niestety byłam tam tylko 5 dni, co było stanowczo za mało. I mam nadzieję wrócić tam w tym roku.

Odpowiedz
Nasz Mały Świat 9 lutego, 2020 - 23:02

Bardzo dobry plan podróży, w wielu wymienionych miejscach byliśmy. My spędziliśmy 14 dni i dla nas było to wystarczająco. 🙂

Odpowiedz
Karolina 10 lutego, 2020 - 05:39

Oj dłuższego czasu planuję wyjazd do Gruzji, ale na planowaniu narazie się kończy. Jak już kupię bilety lotnicze to wrócę po ten plan ? dzięki

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 8 grudnia, 2020 - 20:18

Byliśmy tak jak Wy – około 10 dni w Gruzji i stwierdzam,z ę to było stanowczo za mało. W samym rejonie Kazbegi spędziliśmy tydzień – wokół jest jeszcze kilka innych pięknych szlaków – Dolina Truso to faktycznie bajka !

Odpowiedz
Monika 26 maja, 2021 - 16:12

Cześć, czy z perspektywy czasu widzicie, że czegoś żałujecie? Coś co widzieliście zamienilibyście na inne miejsce?

Odpowiedz
Joanna 26 maja, 2021 - 23:11

Hej. Pojechalibyśmy tam na dłużej, żeby zobaczyć m.in drogę do Omalo (była wtedy zamknięta) i Park Narodowy Waszlowani (nie starczyło nam już czasu żeby tam pojechać) 😉

Odpowiedz
Jola 4 czerwca, 2021 - 15:32

Witajcie.
Rozważamy Gruzję w połowie Lipca. Słyszałam,że lato jest bardzo gorące.Macie jakąś wiedzę na ten temat?

Odpowiedz
Joanna 4 czerwca, 2021 - 20:05

Wszystko zależy jaki rejon wybierzecie, ale to prawda. W lecie może być gorąca. W górach powinna być niższa temperatura, ale idealnie pogody nigdy nie przewidzisz. My byliśmy na przełomie maja i czerwca i było ok 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz