Home Austria Kindergerechter Klettersteig – via ferrata dla dzieci

Kindergerechter Klettersteig – via ferrata dla dzieci

by Joanna

Kindergerechter Klettersteig – pierwszy dziecięcy szlak via ferrata, który przeszedł Michał. Austria rejon Mayrhofen.

Lipcowa wyprawa do Niemiec i Austrii nie była naszą pierwszą wizyta w tych krajach. Odwiedzaliśmy je już wcześniej o czym mogliście przeczytać na blogu. Tym razem jadąc do Austrii zatrzymaliśmy się w miasteczku Mayrhofen na Campingplatz Mayrhofen. Z tego miejsca mieliśmy blisko do położonych niedaleko szlaków via ferrata oraz do Olpererhütte, Kebemy i oddalonego około 25 kilometrów pięknego jeziora Schlegeisspeicher.

Wybrany przez nas szlak via ferrata Kindergerechter Klettersteig jest najłatwiejszym szlakiem w rejonie Mayrhofen. Trudność szlaku oznaczona została A/B czyli jest on bardzo łatwy.  Różnica wysokości to 210 metrów, a długość szlaku wynosi 398 metrów. Szlak jest przeznaczony dla dzieci powyżej 120 cm oraz asekurujących ich rodziców. Odstępy pomiędzy klamrami są dużo mniejsze niż na tradycyjnych ferratach, kotwy są wbite gęściej a na całej długości ferraty jest poprowadzona stalowa lina (nawet w miejscach w których nie ma takiej potrzeby). Szlak został otwarty w lipcu 2015 roku. Średni czas przejścia to 1,5 – 2 godzin.

żródło: www.zillertal.at

Początek szlaku rozpoczyna się po prawej stronie od Hotelu Zillertal (Gasthof Zillertal), przy którym możecie zostawić samochód (przed hotelem lub po lewej stronie zaraz za mostem). Płatności za parking to 5 euro bez ograniczeń czasowych i uiszcza się ją w hotelowej restauracji. Tam również można wypożyczyć zestawy do via ferrata za niewielką opłatą – w sezonie letnim.

Na takim prostym szlaku dziecko jest w stanie nauczyć się jak działa sprzęt wspinaczkowy, jak należy prawidłowo przepinać lonżę, przekona się czy ma lęk wysokości oraz czy taki sposób spędzania wolnego czasu mu się podoba.

Michałowi bardzo się podobało i pewnie jeszcze nie raz odwiedzimy te rejony Austrii.

Podstawowe wyposażenie do wspinaczki:

  • uprząż (dla dzieci polecamy pełne uprzęże)
  • kask na głowę
  • lonża z absorberem
  • kilka karabinków + dodatkowo lina (można dziecko przypiąć dodatkowo do siebie)
  • rękawiczki bez palców
  • dobre buty, które nie będą się ślizgać po skałach
  • w słoneczne dni przyda się duża ilość picia
  • wygodny i nieograniczający ruchów strój
  • apteczka, kurtka przeciwdeszczowa itp

Przed pójściem na jakikolwiek szlak via ferrata polecamy zdobyć minimum informacji na ten temat, a najlepiej jest skorzystać z porad i doświadczenia różnych szkół wspinania. My polecamy Climb2Change z ich Akademią Wspinania – byliśmy z nimi już kilka razy w terenie, m.in w Dolinie Bolechowickiej czy na Climbing Day. Pamiętajcie o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku w każdym przypadku.

Booking.com

Jakie jeszcze miejsca polecamy w Austrii? Sprawdźcie w artykule „Austria – 12 powodów dla których warto ją zobaczyć” oraz na mapie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Kasia 28 stycznia, 2022 - 17:52

Jaka lonze z absorberem mieliście dla syna?
Szukam dla moich dzieci i wszystko nawet dziecięce sa dla osób pow. 40kg

Odpowiedz
Marcin 31 stycznia, 2022 - 20:49

Bo lonże są tylko od 40kg – poniżej nie działają tak jak powinny w 100%. Akurat ta to jest jeszcze lonża w której sam chodziłem po ferratach kilkanaście lat temu. Niemniej jednak zawsze to zabezpieczenie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz