Czarnogóra – co zobaczyć. 10 polecanych miejsc.

Czarnogóra - co zobaczyć

Czarnogóra choć to niewielki kraj to znajdziecie w nim wiele ciekawych miejsc, wartych zobaczenia. Co zobaczyć w Czarnogórze. Sprawdźmy.

Czarnogóra jest bardzo różnorodnym krajem. Posiada piękne góry, urokliwe kaniony, urozmaiconą linię brzegową wzdłuż Adriatyku itd. Są miejsca które zachwycą wielbicieli górskich wędrówek i tych którzy wolą leżeć na plaży. Sprawdźmy co oferuje nam ten kraj.

Czarnogóra – co zobaczyć

Durmitor – trasa widokowa i treking

Durmitor to należące do Gór Dynarskich pasmo górskie położone w północno-wschodniej części kraju. Leżące w jego pobliżu miasteczko Žabljak jest jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich, a także świetną bazą wypadową w góry. Koniecznie musicie przejechać trasę widokową przez Durmitor z Žabljaka do Pluzine. Widoki są cudne i zdecydowanie warte “zmarnowania” tam czasu 😀 Więcej o tym rejonie przeczytacie w artykule “Durmitor – najładniejsza trasa widokowa Czarnogóry“. Znajdziecie tam również opis trekingu na przełęcz Škrčko Ždrijelo.

Czarnogóra - co zobaczyć
Durmitor

Most Durdevica na Tarze i kanion Tary

Najgłębszy kanion w Europie i jeden z najgłębszych na świecie – Kanion Tary. Jego symbolem jest Most Durdevica, który przecina Tarę w najwęższym miejscu i od lat jest jedną z najciekawszych atrakcji tego rejonu. Dla chętnych w okolicach znajdzie się rafting na Tarze albo zjazd tyrolką wzdłuż mostu. Więcej o tym pisaliśmy w artykule “Kanion Tary i Most Durdevica na Tarze”.

Most Durdevica na Tarze

Kanion Pivy i jezioro Pivsko

Największy zbiornik wody pitnej w Europie tworzy sztuczne Jezioro Pivsko znajdujące się w pobliżu miejscowości Plužine. Jest jednocześnie drugim co do wielkości jeziorem w Czarnogórze. Z góry na jezioro i kanion roztaczają się piękne widoki, a trasa w stronę granicy z Bośnią i Hercegowiną prowadzi przez 56 ponumerowanych tuneli, aż do zapory wodnej. Więcej o kanionie Pivy przeczytacie w artykule “Kanion Pivy i turkusowe kolory jeziora Pivsko”.

Czarnogóra - co zobaczyć
Kanion Pivy i jezioro Pivsko
Czarnogóra - co zobaczyć
Kanion Pivy i jezioro Pivsko

Korita – trasa widokowa i trekking na punkt widokowy Grlo Sokolovo

Propozycja na wycieczkę ze stolicy kraju Podgoricy. The Panoramic Road ‘Krug oko Korita’ to jedna z polecanych tras widokowych przez Narodową Organizację Turystyki Czarnogóry. Prowadzi do małego miasteczka Korita, z którego ciekawą ścieżką wędrujemy na punkt widokowy Grlo Sokolovo. Można z niego dostrzec w dole albańską trasę widokową SH 20. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule “Grlo Sokolovo i czarnogórska “Niagara””.

Czarnogóra - co zobaczyć
Gro Sokolovo
Czarnogóra - co zobaczyć
Korita

Czarnogórska “Niagara”

Niagara to 10 metrowy wodospad na rzece Cijevna znajdujący się tylko 10 kilometrów od centrum Podgoricy. Wodospad ten jest jedną z części niewielkiego kanionu, a obok znajduje się niewielka restauracja z tarasem nad samą wodą. Bardzo przyjemne miejsce i świetnie się sprawdza w czasie upałów. Ale trudno tam trafić, jeśli nie zna się dokładnej drogi. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: “Grlo Sokolovo i czarnogórska “Niagara”.

Czarnogóra - co zobaczyć
Wodospad “Niagara”
Czarnogóra - co zobaczyć

Dolina Moracy i Kanion Platije

Doliną Moracy biegnie główny szlak tranzytowy z Podgoricy do Belgradu. Jednocześnie jest to jedna z ładniejszych tras widokowych. Droga jest bardzo ruchliwa, kręta i wąska. Najciekawszym jej fragmentem jest kanon Platije. Tą samą trasą biegnie linia kolejowa z Baru do Belgradu. A dla chętnych jest do zwiedzania leżący w pobliżu monastyr Moraca. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule “Dolina Moracy i Kanion Platije”.

Czarnogóra - co zobaczyć
Dolina Moracy i Kanion Platije

Kotor – perła Czarnogóry

Jedno z najładniejszych miasteczek na czarnogórskim wybrzeżu, pięknie położone nad zatoką kotorską. Polecamy spacer po starówce. Więcej o Kotorze pisaliśmy tutaj “Kotor – perła Czarnogóry”.

Czarnogóra - co zobaczyć
Kotor

Best View of Kotor

Najpiękniejszy widok na zatokę kotorską i miejsce które musicie zobaczyć. Szczegółowy opis jak tam dojechać znajdziecie w naszym artykule “Najładniejszy widok na Zatokę Kotorską”.

Czarnogóra - co zobaczyć 
Best View of Kotor
Best View of Kotor
Czarnogóra - co zobaczyć 
Best View of Kotor
Best View of Kotor

Mauzoleum Piotra II Petrowica-Niegosza

Najsłynniejsze mauzoleum w Czarnogórze znajdziecie niedaleko Kotoru. Mauzoleum zbudowano na szczycie o nazwie Jezerski vrh. Z tyłu za nim jest punkt widokowy zwany czasem “dachem Czarnogóry” bo przy dobrej pogodzie widoki z niego są niesamowite. Więcej o tym miejscu przeczytacie tutaj “Na “dachu” Czarnogóry czyli wycieczka do Mauzoleum”.

Czarnogóra - co zobaczyć 

Mauzoleum Piotra II Petrowica-Niegosza
Mauzoleum Piotra II Petrowica-Niegosza

Miasteczka na wybrzeżu

Warto odwiedzić jedno z nadmorskich miasteczek. Utjecha, Bar, Stary Bar, Św. Stefan, Ulcinj, Budva itd. to tylko jedne z kilku które tutaj wymieniliśmy. Na pewno każdy z Was wybierze wśród nich coś dla siebie. Więcej o miasteczkach na wybrzeżu pisaliśmy tutaj: “Czarnogórskie miasteczka na wybrzeżu Adriatyku”.

Czarnogóra - co zobaczyć
Św. Stefan

Jak sami widzicie Czarnogóra ma wiele ciekawych miejsc, która warto zobaczyć. Są góry, jest morze, punkty widokowe, trasy widokowe, zabytki historyczne, stare miasta itd. Każdy znajdzie w tym niewielkim kraju miejsce, które będzie mu odpowiadać.


Co jeszcze zobaczyć na Bałkanach? Sprawdźcie naszą mapę i szukajcie inspiracji.

Gdzie spać na Bałkanach? Listę campingów na których nocowaliśmy znajdziecie w artykule “Campingi na Bałkanach“. Wolisz coś innego niż namiot? Sprawdź oferty na booking.com.

Booking.com

9 odpowiedzi do artykułu “Czarnogóra – co zobaczyć. 10 polecanych miejsc.

 1. Dominika Stryszowska

  W Czarnogórze jeszcze nie byłam, ale na pewno wezmę ją pod uwagę w planach wakacyjnych 🙂 bardzo mi się podobają te nadmorskie miasteczka, takie idealne do spacerowania. Ostatnio, po przeczytaniu “Pieszo i beztrosko” (wydawnictwo Sine Qua Non), trochę poradnik, trochę motywator, poruszam się gdzie mogę na “nogach”. Świetna forma medytacji, a w takich okolicznościach przyrody to sama przyjemność. Pozdrawiam.

 2. Katarzyna_Głos z podróży

  Widok na Zatokę Kotorską, po prostu WOW! Nie ukrywam, że Bałkany, w tym Czarnogóra od dawna są na mojej liście “must see”, ale obawiam się, że odwiedzę je dopiero, gdy dorobię się samochodu – bardzo chciałabym przejechać przez całe Bałkany (marzy mi się taka miesięczna podróż).

 3. Martyna || Life in 20 kg

  Super przydatna lista miejsc. Jak się będę wybierać do Czarnogóry to napewno wrócę do tego posta! Muszę zebrać jakaś fajna ekipę na roadtripa. W pierwszej kolejności szukam kierowcy, bo sama nie mam prawa jazdy.
  Miasteczka mnie urzekły!
  Zdjęcia tez rewelacyjne 🙃

 4. Ollie

  Niesamowite jak piękne miejsca mamy nie tak daleko od domu. A połączenie gór i morza to dla mnie podwójna rewelacja, najlepsza możliwa opcja, wszystko na raz. Widoki przepiękne, Kotor view powala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *