Dolina Moracy i Kanion Platije

Dolina Moracy i Kanion Platije

Dolina Moracy – jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Czarnogóry.

Dolina Moracy polecana jest jako jedna z ładniejszych tras widokowych w Czarnogórze. To właśnie przez nią biegnie główny szlak tranzytowy czyli międzynarodowa trasa z Belgradu do Podgoricy i dalej w stronę Morza Adriatyckiego. Droga jest kręta, bardzo ruchliwa i ma tylko po jednym pasie w każdą stronę. Jeszcze. Ponieważ w tej chwili trwa już budowa pierwszej w kraju autostrady łączącej nadmorską miejscowość Bar z serbską przygraniczną miejscowością Boljare i dalej w stronę Belgradu. Znacznie przyspieszy to w przyszłości podróż z nad Adriatyk. W trudnym obszarze górskim ma powstać 45 mostów i 32 tuneli. Prace nad niektórymi widzieliśmy właśnie jadąc tą trasą widokową od Podgoricy w stronę miejscowości Kolašin.

Dnem doliny Moracy płynie rzeka o tej samej nazwie. Wypływa z gór Rzača i płynie na południe wpadając do Jeziora Szkoderskiego. Najładniejszą częścią doliny jest kanion Platije, w którym wspominana wcześniej międzynarodowa trasa poprowadzona jest po wąskiej półce skalnej i licznymi tunelami, a ściany kaniony wznoszą się 1000 metrów nad lustrem wody. Miejsc postojowych z których można podziwiać widoki jest niewiele, ale i tak jest ich zdecydowanie więcej niż w kanionie Tary.

Kanion Platije

Doliną Moracy poprowadzona została linia kolejowa z Baru do Belgradu. Ukończoną ją w połowie lat 70. XX wieku i uznana została jako jedna z najładniejszych tras kolejowych w Europie. Sama podróż trwa 11 godzin, a oglądana z okien pociągu dolina Moracy jest podobno jeszcze ładniejsza. Trasa prowadzi przez 254 tunele i 435 wiaduktów w tym trudnym górskim terenie. W podróż można wybrać się z samochodem, dla których przewidziano specjalne wagony. Niestety podróżując z samochodem trzeba jechać do samego końca, bo nie ma możliwości zabrać samochodu z wagonu w połowie trasy. Gdyby się dało to prawdopodobnie w tym artykule pokazalibyśmy Wam zdjęcia z tej wycieczki 😉

Inną atrakcją doliny Moracy jest położony tam przy głównej drodze monastyr Moraca – jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Czarnogórze, zaraz po monastyrze Ostrog. Został wybudowany w XIII wieku, dziś składa się z cerkwi Zaśnięcia Matki Boskiej, cerkwi św. Mikołaja oraz budynków mieszkalnych.

Monastyr Moraca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *