Home Czarnogóra Czarnogórskie miasteczka na wybrzeżu Adriatyku

Czarnogórskie miasteczka na wybrzeżu Adriatyku

by Joanna
Czarnogórskie miasteczka na wybrzeżu Adriatyku

Subiektywny przegląd miasteczek na czarnogórskim wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Utjecha, Bar, Stary Bar, Św. Stefan, Ulcinj itd.

Podczas naszej wyprawy na Bałkany odwiedzaliśmy nie tylko góry, punkty widokowe, trasy widokowe czy inne atrakcje przyrodnicze. Na kilka dni zawitaliśmy też na czarnogórskie wybrzeże. Odwiedziliśmy tam niektóre miasteczka. Jedne nam się podobały, inne nie powaliły nas na kolana. Opinia będzie czysto subiektywna, bo to co podoba się (lub nie) nam wcale nie musi podobać się innym.

Wybrane czarnogórskie miasteczka:

Utjecha

To właśnie w miejscowości Utjecha znaleźliśmy wolne miejsce na campingu i jednocześnie było ono naszą bazą wypadową po okolicy. Plusem naszego campingu było to, że znajdował się przy samej plaży w zatoce Uvala Maslina (wystarczyło przejść przez drogę). Plaża była kamienista i bardzo oblegana przez turystów w ciągu dnia. Dopiero wieczorem robiło się tam więcej miejsca. Okolica jest typowo turystyczna. Znajdziecie tam liczne kwatery do wynajęcia, sklepiki, kawiarnie, bary itd.

Stary Bar

Znajdziecie tam ruiny średniowiecznego miasta z potężnymi murami obronnymi. Dawniej było jednym z piękniejszych miast w regionie, a obecnie jest celem przede wszystkim wycieczek turystycznych. Dzięki temu zniszczona część miasta powoli wraca do życia. Za parking zapłacicie 1 euro. Za wstęp na zamek dorośli zapłacą 2 euro, dzieci 1 euro. Między parkingiem a bramą do miasta jest deptak, wzdłuż którego powstały liczne sklepy, restauracje, bary itd.

Bar

Bar znany jest z jednego z największych portów morskich w Czarnogórze. W Barze znajduje się ostatnia stacja kolejowa linii Belgrad-Bar (można zapakować samochód na pociąg i pojechać wraz z nim do Belgradu mijając m.in dolinę Moracy). Przez miasto przebiega główna droga wzdłuż Adriatyku z północy na południe kraju (w sezonie często przejazd przez miasto jest zakorkowany). Za mariną znajdziecie deptak przy plaży z którego można obserwować wielkie statki zawijające do portu.

Św. Stefan

Ta malownicza wysepka jest jednym z najbardziej rozpoznawanych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Pierwotnie była na niej niewielka wioska rybacka. Obecnie jest to ekskluzywny kurort dostępny tylko dla nielicznych (których stać na nocleg na prywatnej wyspie). Wyspa jest niedostępna dla turystów. Prowadzi na nią grobla, którą mogą się poruszać tylko Ci, co mają wykupiony nocleg na wyspie. Bardzo często goście przypływają tam swoimi wielkimi jachtami, które później cumują w zatoce. Parking dla turystów przy plaży kosztuje 2 euro za godzinę. Można zaparkować za darmo na górze przy głównej drodze i zejść na plażę w dół wąskimi uliczkami. Miasteczku znajdziecie minimum dwa bankomaty, z tego jeden przy plaży. Publiczna plaża (na lewo od grobli, pełna turystów) jest darmowa. Natomiast plaża dla gości hotelowych (na prawo od grobli) jest płatna (100euro) i pilnowana przez ochroniarzy, aby nikt nie przeszkadzał gościom w wypoczynku.

Kotor

Kotor to jedno z tych czarnogórskich miasteczek, które opisywaliśmy już Wam wcześniej. Położone nad zatoką kotorską jest tak samo popularne jak Św. Stefan. Jednak ze znalezieniem spokojniej plaży może być problem. O Kotorze pisaliśmy dla Was tutaj.

Budva

Budva to jeden z największych kurortów w Czarnogórze i zarazem jedno z najstarszych miast w tym kraju.. Miasto pełne drogich hoteli, ekskluzywnych klubów, restauracji i innych wszelkiego rodzaju atrakcji dla turystów. W sezonie miasto sprawia wrażenie, że nigdy nie zasypia, a życie nocne jest bujne i kwitnące. Są osoby które lubią taki wypoczynek. My akurat do nich nie należymy 😉

Ulcinj

Ulcinj to ostatnie duże miasto na wybrzeżu, z którego główna droga prowadzi do albańskiej granicy. Historia miasta sięga 2,5 tysiąca lat. W XVI wieku po zajęciu go przez Turków stało się główną siedzibą piratów. Mieszkało ich w miasteczku ok 400 i stanowili duże zagrożenie dla statków pływających po Adriatyku. W mieście i okolicach znajdziecie jedne z nielicznych piaszczystych plaż w Czarnogórze. Położona w pobliżu starówki i portu Mała Plaża był bardzo zatłoczona i niezbyt czysta. Podobno lepiej bywa na Wielkiej Plaży (Velika plaza) rozciągającej się na długości 13 kilometrów za miastem w stronę Albanii, ale nie dotarliśmy tam, żeby to sprawdzić.

Jak sami widzicie czarnogórskie miasteczka są bardzo różne. Jeżeli będziecie jechać na wybrzeże Czarnogóry to wybierzcie takie które będzie się Wam najbardziej podobać 🙂


Co jeszcze zobaczyć na Bałkanach? Sprawdźcie naszą mapę i szukajcie inspiracji

Gdzie spać na Bałkanach? Listę campingów na których nocowaliśmy znajdziecie w artykule “Campingi na Bałkanach“. Wolisz coś innego niż namiot? Sprawdź oferty na booking.com.

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

FUKO 11 czerwca, 2019 - 11:08

Z tego co widać bardzo dużo ciekawych miejsc 🙂 Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Ania 11 czerwca, 2019 - 21:45

Hej , orientujecie się czy między miasteczkami kursuje jakas komunikacja publiczna?

Odpowiedz
Joanna 11 czerwca, 2019 - 22:40

Kursuje. Osobiście nie sprawdzaliśmy, bo mieliśmy samochód ale zerknij na taką stronę: https://www.balkanviator.com/en/

Odpowiedz

Zostaw komentarz