
Słowenia zachwyciła nas do tego stopnia, że z przyjemnością Wam opowiemy co trzeba tam zwiedzić. Dlatego poniżej znajdziecie gotową listę miejsc i atrakcji, które naszym zdaniem warto zobaczyć jadąc do Słowenii
Słowenia co zobaczyć
Dolina Bohinj i wodospad Savica
Dolina Bohinj to przepiękna dolina polodowcowa, która przyciąga ciszą i spokojem, a jezioro o tej samej nazwie zachęca do odpoczynku. Jest zupełnym przeciwieństwem położonego niedaleko jeziora Bled, a zarazem największym (4 km długości i ponad 1 km szerokości) i najgłębszym (45 metrów) stałym jeziorem w Słowenii. Na końcu doliny znajduje się jeden z bardziej znanych słoweńskich wodospadów – Savica, do którego dojście z parkingu zajmuje ok. 20 minut. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Dolina Bohinj, imponująca Savica i Vogel”

Centrum narciarskie Vogel
Jeśli chcecie zobaczyć jak jezioro Bohinj i cała dolina wygląda z góry to zapraszam do Centrum narciarskiego Vogel. Po 4 minutowej jeździe staniemy prawie 1000 metrów wyżej, gdzie nie oderwiesz wzroku od widoku nie tylko w dół, ale także na wspaniałe szczyty Alp Julijskich z Triglavem na czele. W zimie jest popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych, tym bardziej, że znajduje się ni więcej niż 90 km od stolicy kraju Ljubljany. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule„Dolina Bohinj, imponująca Savica i Vogel”

Dolina Voje i wąwóz Mostnica
Dolina Voje to spokojna i urocza alpejska dolina położona w sąsiedztwie doliny Bohinj. Prowadzi do niej ścieżka spacerowa przez malowniczy wąwóz Mostnica, w którym spotkać możecie … słonia. Tak, słoń jest jedną w form skalnych utworzonych przez przepływająca tam rzekę Mostnicę. W trakcie spaceru można odpocząć przy schronisku Planinska koča na Vojah, które znajduje się na końcu wąwozu. Zaś na końcu doliny trafiamy na wodospad Mostnica. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Dolina Voje, wodospad i wąwóz Mostnica”

Jezioro Bled
To najbardziej znane miejsce w Słowenii. Większość z Was pewnie kojarzy ten widok na jezioro z wysepką na środku i górami dookoła. To najpopularniejsze miejsce w tym kraju co roku przyciąga znaczną ilość nie tylko turystów, pragnących poczuć ten magiczny klimat jeziora Bled. Warto przespacerować się dookoła jeziora, a także wybrać się na jeden z punktów widokowych, np. Ojstricę – zdecydowanie warto. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jezioro Bled, wąwóz Vintgar i okolice”

Wąwóz Vintgar
Najpopularniejszy słoweński wąwóz położony jest niedaleko jeziora Bled. Warto zobaczyć go zaraz z rana po otwarciu albo późnym popołudniem, żeby uniknąć tłumu turystów na wąskiej ścieżce wzdłuż wąwozu. Wąwóz ma dwa wejścia: jedno położone poniżej wsi Podhom, a drugie na zachód od wsi Zasip. Udostępniony dla turystów został w 1893 roku po wybudowaniu kładek dla pieszych. Ma 1600 metrów długość i jest otwarty od kwietnia do października. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jezioro Bled, wąwóz Vintgar i okolice”

Wodospad Pericnik
Rewelacyjny wodospad, który można obejść dookoła, położony w północnej części Triglavskiego Parku Narodowego w dolinie Vrata. Wodospad składa się z dwóch części: z górnego wodospadu i z dolnego wodospadu. To właśnie ten dolny wodospad robi tak wielkie wrażenie. Położony jest ok 10 minut pieszo od głównej drogi przez dolinę (widać go z drogi). Jego ogrom i ilość spadającej w dół wody, a także możliwość podejścia do niego bardzo blisko sprawiła, że bardzo chętnie zostalibyśmy tam na dłużej. Więcej o tym wodospadzie pisaliśmy w artykule „Dolina Vrata i Pericnik oraz wodospad Martuljek”

Wodospad Martuljek
Przyjemny spacer do wodospadu Martuljek Dolny przez bardzo ładny wąwóz wzdłuż rzeki. Wodospad opada z 50 metrowej ściany w 400 metrowy uformowany w wapieniu wąwóz. Dolny wodospad oglądamy z daleka, z mostku lub kawałek wyżej z punktu widokowego. Dojście do górnego wodospadu jest zdecydowanie dłuższe i trudniejsze. Jednak gdybym miała wycierać pomiędzy Martuljek Dolny lub Boka (najwyższy słoweński wodospad) to zdecydowanie wybrałabym Martuljek Dolny. Więcej o tym wodospadzie pisaliśmy w artykule „Dolina Vrata i Pericnik oraz wodospad Martuljek”

Przełęcz Vrsic
Znajduje się między miejscowościami Kranjska Góra i Trenta i jest najwyższą przejezdną w obie strony drogą w słoweńskich Alpach Julijskich. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1611 metrów n.p.m. a widoki wzdłuż niej są warte by tam pojechać. My jechaliśmy nią od północy na południe (od Kranjskiej Góry) a w najwyższym miejscu przełęczy zostawiliśmy samochód na parkingu i poszliśmy na spacer. Widoki kapitalne. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Przełęcz Vrsic i jej atrakcje”

Jezioro Jasna
Cudne jezioro znajdujące się na początku drogi na przełęcz Vrsic. Warto się tam zatrzymać na chwilę. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Przełęcz Vrsic i jej atrakcje”

Droga pod Mangart
To bez wątpienia najwyżej położona droga w Słowenii, bo samochodem można wyjechać na wysokość 2055 metrów n.p.m. Droga dla prawdziwych fanów górskich widoków, zakrętów i tych, który nie mają leku wysokości albo on im nie przeszkadza, bo na odcinku zaledwie 12 kilometrów droga wznosi się 980 metrów w górę. Jeśli lubicie strome i wąskie drogi, z podjazdami do 22% to coś w sam raz dla Was. A na górze można sobie podumać pod przepiękną górą Mangart oraz pooglądać z góry włoskie Laghi di Fusine (Lakes Fusine). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Droga pod Mangart – najwyższa droga Słowenii”

Wielki Wąwóz Soczy
750 metrowy wąwóz, głęboki na 15 metrów, który w czasem ma tylko metr szerokości, a woda w nim ma tak fantastycznie szmaragdowy kolor, że nie można tego pominąć. Jest jedną z głównych atrakcji doliny Soczy – coś co koniecznie trzeba zobaczyć. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w artykule „Dolina Soczy cz. 1: Boka, Virje i Wielki Wąwóz Soczy”

Wielki Kozjak
Jeśli kochasz wodospady to musisz go koniecznie zobaczyć. Ciężko znaleźć piękniejszy wodospad w tej części Europy. Tym bardziej, że spacer do niego nie jest całodzienną wyprawą, a raczej krótkim przerywnikiem w podróży. Znajduje się w miejscu otoczonym skałami, że wydaje Ci się, że jesteś w jaskini. Tym bardziej, że podest pod sam wodospad jest wąski i zmieści się na nim tylko kilka osób. Nie przeszkadza to w niczym temu, że widzieliśmy tam ludzi kąpiących się pod wodospadem – jest dość popularny i chętnie odwiedzany przez turystów. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w artykule „Dolina Soczy cz.2: Wielki Kozjak, Most Napoleona i Wąwóz Tolmin”

Wąwóz Tolmin
Jest to jedynie miejsce w Słowenii, gdzie łączą się dwa wąwozy: wąwóz Tolminki i wąwóz Zadlaščica. A przy okazji znajduje się tam najniższy punkt w całym Triglavskim Parku Narodowym. Wąwóz ten jest zupełnie inny niż wąwóz Vintgar, ale również warty odwiedzenia. Więcej o tym wąwozie pisaliśmy w artykule „Dolina Soczy cz.2: Wielki Kozjak, Most Napoleona i Wąwóz Tolmin”

Krizna Jama
Jest jedną z najlepiej zachowanych jaskiń turystycznych w Słowenii. Nie jest tak popularna jak Postojna czy Szkocjańska ale inna i ciekawa na swój sposób. A przede wszystkim nie tak skomercjalizowana jak te dwie wcześniej wymienione. Z atrakcji dostępnych w środku to: dostajesz kalosze, czołówkę i płyniesz pontonem. Więcej o tej jaskini przeczytacie w artykule „Krizna Jama – jedna z piękniejszych słoweńskich jaskiń”

Jaskinie Szkocjańskie
To jedynie jaskinie w Słowenii, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękne olbrzymie jaskinie w których niestety nie można robić zdjęć ze względu na ochronę jaskini. Bilety do jaskini to tanich nie należą, ale zdecydowanie warte są swojej ceny. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w artykule „Jaskinie Szkocjańskie – jedyne w Słowenii na liście UNESCO”

Jaskinia Postojna
Najbardziej znana jaskinia w Słowenii i jednocześnie najbardziej nastawiona na turystów. Bilety jeszcze droższe niż w Jaskiniach Szkocjańskich. Ale za tą cenę dostajemy przejazd pociągiem wgłąb jaskini i podziwianie wspaniałych wytworów natury, które tutaj można fotografować. Ale niestety trzeba się przyzwyczaić, że to samo będzie robił pozostały tłum ludzi, którzy wraz z Tobą będą zwiedzać jaskinię. Więcej przeczytacie w artykule „Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – najpopularniejsze atrakcje Słowenii”

Zamek Predjama
Największy zamek jaskiniowy na świecie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Siedziba Erazma Luegera, króla złodziei. Przez długi czas pozostawał niezdobyty w zewnątrz. Punkt obowiązkowy wszystkich wycieczek. Dla turystów udostępniono część komnat zamku oraz fragment części jaskiniowej. Więcej o zamku przeczytacie w artykule „Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – najpopularniejsze atrakcje Słowenii”

Jak macie inne miejsca, które rzeczywiście warto dodać do naszego zestawienia pt. „Słowenia co zobaczyć” to piszcie w komentarzach. Chętnie przeczytamy. Jeśli chcecie sprawdzić wszystkie odwiedzone przez nas wodospady czy wąwozy w Słowenii to znajdziecie je pod linkami: wodospady w Słowenii, wąwozy w Słowenii . Opisaliśmy również dla Was wszystkie odwiedzone przez nas campingi w Słowenii.
Booking.comA poniżej na mapie znajdziecie wszystkie pozostałe miejsca, które udało nam się odwiedzić w Słowenii
29 komentarzy
Jestem ciekawa, jaki typ noclegu wybieracie, gdy jedziecie do Słowenii. Coraz bardziej mi się te krajobrazy podobają:-)
Wybieramy campingi i spanie pod namiotem 🙂 więcej o tym przeczytasz tutaj: https://www.places2visit.pl/miejsca/campingi-w-slowenii/
Super, dzięki;-) Właśnie o campingach myślałam, bo dają dużo swobody;-)
Tzn. nie trzeba rezerwować;-)
O tak, zdecydowanie ;), chociaż zdarzało nam się czasem, że na campingu (w Polsce) trzeba było wcześniej zarezerwować sobie miejsce.
Właśnie, jak wygląda kwestia rezerwowania miejsc na campingach? Wiem, że np. w Austrii jest to często wymagane bo bez tego, w sezonie, nie uda się znaleźć nawet miejsca na 2 osobowy namiot 🙂 a jak jest tutaj?
Prawdopodobnie można to robić kontaktując się bezpośrednio z campingami. My nigdy tego nie robiliśmy ponieważ nigdy dokładnie nie wiedzieliśmy kiedy i gdzie będziemy – daje nam to niezależność i możliwość modyfikacji planów bez strat. Oczywiście takie podejście powoduje, że możemy trafić na camping całkowicie pełny, ale planujemy zawsze tak żeby obejrzeć kilka campingów w okolicy i wrócić do tego gdzie nam się najbardziej podobało 🙂
Świetne zestawienie! Słowenia wygląda pięknie na Waszych zdjęciach 🙂
Słowenia oferuje wszystko w jednym miejscu. Masz lazurowe morze do żeglowania, majestatyczne góry do wędrowania i mroczne jaskinie do eksplorowania. Czego chcieć więcej? 😉
Chyba jedynie dobrej pogody 🙂 choć my wcale nie narzekaliśmy 😉
Dobrze, że dają te kalosze, bo zazwyczaj ich nie mamy ze sobą 😉 Nigdy jeszcze nie byliśmy w Słowenii i chyba najwyższa pora się wybrać, bo i góry tam przepiękne, i jeziora. Dzięki za te wszystkie podpowiedzi, na pewno się przydadzą!
Jejku ile tam jest do zobaczenia!! mnie póki co udało się w jeden weekend zobaczyć Bled, Postojną i Predjama i mam straszny niedosyt. Dzięki za te info, na pewno wrócę do Słowenii
pamiętam, że kiedyś planowałem tam jechać 😀 to był 2015 rok (gimnazjum) – ale była opcja albo Rumunii z Mołdawią, albo Słowenii. Wybrałem Mołdawię/Rumunię – i nie żałuję, chociaż Słowenia (a zwłaszcza Alpy Julijskie) wydaje się być bardzo fajnym celem!
5 zaliczonych, choć moim nr 1 jest oczywiście Triglav i szlaki dookoła <3
Tyle pięknych miejsc do odkrycia w Słowenii… Jeszcze nie udało mi się tam dojechać, ale kto wie – może niedługo będzie ku temu okazja 🙂
Za 5 dni jedziemy ;)a czy byliście w Logarskiej Dolinie?mamy juz noclegi nad Bohinj i teraz mamy zagwózdkę czy nocować bliżej jaskiń czy w okolicy Logarskiej Doliny;)Podpowiedzcie cos;)Macie może jakieś sprawdzone kurtki przeciwdeszczowe dla dzieci?pozdrawiamy;)
Nie byliśmy w Dolinie Logarskiej bo już nie zdążyliśmy, ale słyszałam że jest piękna. My zmienialiśmy campingi w Słowenii 4 razy żeby nam było wygodniej. Dlatego ostatni camping mieliśmy w okolicach jaskiń bo zwiedzaliśmy 3 jaskinie. Nie wiem ile Wy macie w planach 🙂
Dzieci obecnie chodzą w kurtkach Regatty (model PRINTED LEVER, opisywałam tutaj: https://www.places2visit.pl/recenzje/dziecieca-kurtka-regatta/ mieliśmy je ze sobą w Słowenii i na deszcz się świetnie spisywały. W tym roku też je zabieramy na Bałkany 🙂
My planujemy zarzeć do Postojnej i Skocjańskiej, może też na chwilę do Piranu. Ostatnio poczytałam o Logarskiej i trochę nie wiem jak to logistycznie ugryźć. Najwyżej wrócimy kolejny raz ;)a my mamy kurtkę Mountain Warehous dla starszaka kupiona w outlecie za 120 zł i jest extra, teraz szukamy dla naszego 2,5 latka ;)dzięki za link, szkoda,że nie maja rozmiaru. a teraz maja promocję 20% z okazji dnia taty;)
Świetne relacje z podróży. Aż miło się czyta. I tak zachęciliście nas do odwiedzenia Słowenii i spędzenia tam trochę czasu. Prośba o podpowiedź – ile dni Wam zajęło odwiedzenie tych wszystkich miejsc, które opisujecie?
Dzięki 🙂 Byliśmy tam niespełna 2 tygodnie.
W JAKIM MIESIACU BYLISCIE I JAKA BYLA POGODA- CZYLI JAKIE CIUSZKI ZABRAC:)
Byliśmy w drugiej połowie lipca i generalnie były upały. Pogoda lekko się popsuła pod koniec wyjazdu, ale wtedy już zwiedzaliśmy jaskinie i nie przeszkadzało nam to 🙂
w tym roku wakacje w Słowenii i za każdym razem czytając takie wpisy sie zachwycam i nie mogę sie doczekać!
Jaką miejscowość polecacie jako bazę wypadową do tych wszystkich miejsc? Wolelibyśmy się co chwilę nie przemieszczać
Nie ma jednej idealnej miejscowości żeby z niej zobaczyć te wszystkie miejsca. Chyba że chcecie większość czasu spędzić w samochodzie na dojazdach (a Słowenia w sezonie bywa zatłoczona, korek w okolicach jeziora Bled jest normą). My woleliśmy tego uniknąć dlatego zmienialiśmy miejsce cztery razy. Lokalizacje naszych campingów znajdziecie na blogu: https://www.places2visit.pl/miejsca/campingi-w-slowenii/ wraz z miejscami które odwiedziliśmy w ich okolicy.
Przejechaliśmy Słowenię trochę Waszym śladem 😉 Dodatkowo jeszcze zajrzeliśmy nad Adriatyk. Tak naprawdę ten kraj ma tyle do zaoferowania, że potrzebny byłby jeszcze jeden wpis 😉 Mnie szczególnie ciekawią okolice winiarskiego Mariboru – moze w tym roku jeśli wirus pozwoli.. 😉
Słowenia zdecydowanie zasługuje na kolejną wizytę 😉
Odwiedziliśmy Słowenię prawie 15 lat temu. Dla mnie absolutnym numerem jeden jest Skociańska Jaskinia – jest na prawdę niesamowita !
Witam! Ciekawostka w Slovenii dla nas bylo jezioro Cerknickie, ktore znika latem. Niesamowite widoki jak woda znika pod ziemie, a spacer po dnie jeziora niczym wycieczka na Ksiezyc. Stad blisko do Krizna Jama oraz Postojna (ostatnia sobie darowalismy). Powiem, ze nas ten region urzekl bardziej niz zatloczony Bled.