Home Miejsca Słowenia co zobaczyć – 20 miejsc, które musisz odwiedzić

Słowenia co zobaczyć – 20 miejsc, które musisz odwiedzić

by Joanna

Słowenia zachwyciła nas do tego stopnia, że z przyjemnością Wam opowiemy co trzeba tam zwiedzić. Dlatego poniżej znajdziecie gotową listę miejsc i atrakcji, które naszym zdaniem warto zobaczyć jadąc do Słowenii

Słowenia co zobaczyć

Dolina Bohinj i wodospad Savica

Dolina Bohinj to przepiękna dolina polodowcowa, która przyciąga ciszą i spokojem, a jezioro o tej samej nazwie zachęca do odpoczynku. Jest zupełnym przeciwieństwem położonego niedaleko jeziora Bled, a zarazem największym (4 km długości i ponad 1 km szerokości) i najgłębszym (45 metrów) stałym jeziorem w Słowenii. Na końcu doliny znajduje się jeden z bardziej znanych słoweńskich wodospadów – Savica, do którego dojście z parkingu zajmuje ok. 20 minut. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Dolina Bohinj, imponująca Savica i Vogel”

Dolina Bohinj, wodospad Savica, Vogel, Słowenia
Dolina Bohinj, wodospad Savica, Vogel

Centrum narciarskie Vogel

Jeśli chcecie zobaczyć jak jezioro Bohinj i cała dolina wygląda z góry to zapraszam do Centrum narciarskiego Vogel. Po 4 minutowej jeździe staniemy prawie 1000 metrów wyżej, gdzie nie oderwiesz wzroku od widoku nie tylko w dół, ale także na wspaniałe szczyty Alp Julijskich z Triglavem na czele. W zimie jest popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych, tym bardziej, że znajduje się ni więcej niż 90 km od stolicy kraju Ljubljany. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule„Dolina Bohinj, imponująca Savica i Vogel”

Słowenia co zobaczyć, Centrum narciarskie Vogel
Centrum narciarskie Vogel

Dolina Voje i wąwóz Mostnica

Dolina Voje to spokojna i urocza alpejska dolina położona w sąsiedztwie doliny Bohinj. Prowadzi do niej ścieżka spacerowa przez malowniczy wąwóz Mostnica, w którym spotkać możecie … słonia. Tak, słoń jest jedną w form skalnych utworzonych przez przepływająca tam rzekę Mostnicę. W trakcie spaceru można odpocząć przy schronisku Planinska koča na Vojah, które znajduje się na końcu wąwozu. Zaś na końcu doliny trafiamy na wodospad Mostnica. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Dolina Voje, wodospad i wąwóz Mostnica”

Słowenia co zobaczyć, Dolina Voje i wąwóz Mostnica
Dolina Voje i wąwóz Mostnica

Jezioro Bled

To najbardziej znane miejsce w Słowenii. Większość z Was pewnie kojarzy ten widok na jezioro z wysepką na środku i górami dookoła. To najpopularniejsze miejsce w tym kraju co roku przyciąga znaczną ilość nie tylko turystów, pragnących poczuć ten magiczny klimat jeziora Bled. Warto przespacerować się dookoła jeziora, a także wybrać się na jeden z punktów widokowych, np. Ojstricę – zdecydowanie warto. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jezioro Bled, wąwóz Vintgar i okolice”

Słowenia co zobaczyć, Jezioro Bled
Jezioro Bled

Wąwóz Vintgar

Najpopularniejszy słoweński wąwóz położony jest niedaleko jeziora Bled. Warto zobaczyć go zaraz z rana po otwarciu albo późnym popołudniem, żeby uniknąć tłumu turystów na wąskiej ścieżce wzdłuż wąwozu. Wąwóz ma dwa wejścia: jedno położone poniżej wsi Podhom, a drugie na zachód od wsi Zasip. Udostępniony dla turystów został w 1893 roku po wybudowaniu kładek dla pieszych. Ma 1600 metrów długość i jest otwarty od kwietnia do października. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jezioro Bled, wąwóz Vintgar i okolice”

Słowenia co zobaczyć, Wąwóz Vintgar
Wąwóz Vintgar

Wodospad Pericnik

Rewelacyjny wodospad, który można obejść dookoła, położony w północnej części Triglavskiego Parku Narodowego w dolinie Vrata. Wodospad składa się z dwóch części: z górnego wodospadu i z dolnego wodospadu. To właśnie ten dolny wodospad robi tak wielkie wrażenie. Położony jest ok 10 minut pieszo od głównej drogi przez dolinę (widać go z drogi). Jego ogrom i ilość spadającej w dół wody, a także możliwość podejścia do niego bardzo blisko sprawiła, że bardzo chętnie zostalibyśmy tam na dłużej. Więcej o tym wodospadzie pisaliśmy w artykule „Dolina Vrata i Pericnik oraz wodospad Martuljek”

Słowenia co zobaczyć, Wodospad Pericnik
Wodospad Pericnik

Wodospad Martuljek

Przyjemny spacer do wodospadu Martuljek Dolny przez bardzo ładny wąwóz wzdłuż rzeki. Wodospad opada z 50 metrowej ściany w 400 metrowy uformowany w wapieniu wąwóz. Dolny wodospad oglądamy z daleka, z mostku lub kawałek wyżej z punktu widokowego. Dojście do górnego wodospadu jest zdecydowanie dłuższe i trudniejsze. Jednak gdybym miała wycierać pomiędzy Martuljek Dolny lub Boka (najwyższy słoweński wodospad) to zdecydowanie wybrałabym Martuljek Dolny. Więcej o tym wodospadzie pisaliśmy w artykule „Dolina Vrata i Pericnik oraz wodospad Martuljek”

Słowenia co zobaczyć, Wodospad Martuljek
Wodospad Martuljek Dolny

Przełęcz Vrsic

Znajduje się między miejscowościami Kranjska Góra i Trenta i jest najwyższą przejezdną w obie strony drogą w słoweńskich Alpach Julijskich. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1611 metrów n.p.m. a widoki wzdłuż niej są warte by tam pojechać. My jechaliśmy nią od północy na południe (od Kranjskiej Góry) a w najwyższym miejscu przełęczy zostawiliśmy samochód na parkingu i poszliśmy na spacer. Widoki kapitalne. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Przełęcz Vrsic i jej atrakcje”

Słowenia co zobaczyć, Przełęcz Vrsic
Przełęcz Vrsic

Jezioro Jasna

Cudne jezioro znajdujące się na początku drogi na przełęcz Vrsic. Warto się tam zatrzymać na chwilę. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Przełęcz Vrsic i jej atrakcje”

Słowenia co zobaczyć, Jezioro Jasna
Jezioro Jasna

Droga pod Mangart

To bez wątpienia najwyżej położona droga w Słowenii, bo samochodem można wyjechać na wysokość 2055 metrów n.p.m. Droga dla prawdziwych fanów górskich widoków, zakrętów i tych, który nie mają leku wysokości albo on im nie przeszkadza, bo na odcinku zaledwie 12 kilometrów droga wznosi się 980 metrów w górę. Jeśli lubicie strome i wąskie drogi, z podjazdami do 22% to coś w sam raz dla Was. A na górze można sobie podumać pod przepiękną górą Mangart oraz pooglądać z góry włoskie Laghi di Fusine (Lakes Fusine). Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Droga pod Mangart – najwyższa droga Słowenii”

Słowenia co zobaczyć, Droga pod Mangart
Droga pod Mangart

Wielki Wąwóz Soczy

750 metrowy wąwóz, głęboki na 15 metrów, który w czasem ma tylko metr szerokości, a woda w nim ma tak fantastycznie szmaragdowy kolor, że nie można tego pominąć. Jest jedną z głównych atrakcji doliny Soczy – coś co koniecznie trzeba zobaczyć. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w artykule „Dolina Soczy cz. 1: Boka, Virje i Wielki Wąwóz Soczy”

Słowenia co zobaczyć, Wielki Wąwóz Soczy
Wielki Wąwóz Soczy

Wielki Kozjak

Jeśli kochasz wodospady to musisz go koniecznie zobaczyć. Ciężko znaleźć piękniejszy wodospad w tej części Europy. Tym bardziej, że spacer do niego nie jest całodzienną wyprawą, a raczej krótkim przerywnikiem w podróży. Znajduje się w miejscu otoczonym skałami, że wydaje Ci się, że jesteś w jaskini. Tym bardziej, że podest pod sam wodospad jest wąski i zmieści się na nim tylko kilka osób. Nie przeszkadza to w niczym temu, że widzieliśmy tam ludzi kąpiących się pod wodospadem – jest dość popularny i chętnie odwiedzany przez turystów. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w artykule „Dolina Soczy cz.2: Wielki Kozjak, Most Napoleona i Wąwóz Tolmin”

Słowenia co zobaczyć, wodospad Wielki Kozjak
Wielki Kozjak

Wąwóz Tolmin

Jest to jedynie miejsce w Słowenii, gdzie łączą się dwa wąwozy: wąwóz Tolminki i wąwóz Zadlaščica. A przy okazji znajduje się tam najniższy punkt w całym Triglavskim Parku Narodowym. Wąwóz ten jest zupełnie inny niż wąwóz Vintgar, ale również warty odwiedzenia. Więcej o tym wąwozie pisaliśmy w artykule „Dolina Soczy cz.2: Wielki Kozjak, Most Napoleona i Wąwóz Tolmin”

Słowenia co zobaczyć, Wąwóz Tolmin
Wąwóz Tolmin

Krizna Jama

Jest jedną z najlepiej zachowanych jaskiń turystycznych w Słowenii. Nie jest tak popularna jak Postojna czy Szkocjańska ale inna i ciekawa na swój sposób. A przede wszystkim nie tak skomercjalizowana jak te dwie wcześniej wymienione. Z atrakcji dostępnych w środku to: dostajesz kalosze, czołówkę i płyniesz pontonem. Więcej o tej jaskini przeczytacie w artykule „Krizna Jama – jedna z piękniejszych słoweńskich jaskiń”

Słowenia co zobaczyć, jaskinia Krizna Jama
Krizna Jama

Jaskinie Szkocjańskie

To jedynie jaskinie w Słowenii, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przepiękne olbrzymie jaskinie w których niestety nie można robić zdjęć ze względu na ochronę jaskini. Bilety do jaskini to tanich nie należą, ale zdecydowanie warte są swojej ceny. Więcej o tym miejscu pisaliśmy w artykule „Jaskinie Szkocjańskie – jedyne w Słowenii na liście UNESCO”

Słowenia co zobaczyć, Jaskinie Szkocjańskie
Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinia Postojna

Najbardziej znana jaskinia w Słowenii i jednocześnie najbardziej nastawiona na turystów. Bilety jeszcze droższe niż w Jaskiniach Szkocjańskich. Ale za tą cenę dostajemy przejazd pociągiem wgłąb jaskini i podziwianie wspaniałych wytworów natury, które tutaj można fotografować. Ale niestety trzeba się przyzwyczaić, że to samo będzie robił pozostały tłum ludzi, którzy wraz z Tobą będą zwiedzać jaskinię. Więcej przeczytacie w artykule „Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – najpopularniejsze atrakcje Słowenii”

Słowenia co zobaczyć, Jaskinia Postojna
Jaskinia Postojna

Zamek Predjama

Największy zamek jaskiniowy na świecie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Siedziba  Erazma Luegera, króla złodziei. Przez długi czas pozostawał niezdobyty w zewnątrz. Punkt obowiązkowy wszystkich wycieczek. Dla turystów udostępniono część komnat zamku oraz fragment części jaskiniowej. Więcej o zamku przeczytacie w artykule „Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – najpopularniejsze atrakcje Słowenii”

Słowenia co zobaczyć, Zamek Predjama
Zamek Predjama

Jak macie inne miejsca, które rzeczywiście warto dodać do naszego zestawienia pt. „Słowenia co zobaczyć” to piszcie w komentarzach. Chętnie przeczytamy. Jeśli chcecie sprawdzić wszystkie odwiedzone przez nas wodospady czy wąwozy w Słowenii to znajdziecie je pod linkami: wodospady w Słowenii, wąwozy w Słowenii . Opisaliśmy również dla Was wszystkie odwiedzone przez nas campingi w Słowenii.

Booking.com

A poniżej na mapie znajdziecie wszystkie pozostałe miejsca, które udało nam się odwiedzić w Słowenii


Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę ?
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOBACZ RÓWNIEŻ

30 komentarzy

kgrzebyk 3 kwietnia, 2018 - 09:11

Jestem ciekawa, jaki typ noclegu wybieracie, gdy jedziecie do Słowenii. Coraz bardziej mi się te krajobrazy podobają:-)

Odpowiedz
Asia 3 kwietnia, 2018 - 09:20

Wybieramy campingi i spanie pod namiotem 🙂 więcej o tym przeczytasz tutaj: https://www.places2visit.pl/miejsca/campingi-w-slowenii/

Odpowiedz
kgrzebyk 3 kwietnia, 2018 - 09:30

Super, dzięki;-) Właśnie o campingach myślałam, bo dają dużo swobody;-)

Odpowiedz
kgrzebyk 3 kwietnia, 2018 - 09:30

Tzn. nie trzeba rezerwować;-)

Odpowiedz
Asia 3 kwietnia, 2018 - 09:47

O tak, zdecydowanie ;), chociaż zdarzało nam się czasem, że na campingu (w Polsce) trzeba było wcześniej zarezerwować sobie miejsce.

Agnieszka 14 maja, 2021 - 13:49

Właśnie, jak wygląda kwestia rezerwowania miejsc na campingach? Wiem, że np. w Austrii jest to często wymagane bo bez tego, w sezonie, nie uda się znaleźć nawet miejsca na 2 osobowy namiot 🙂 a jak jest tutaj?

Odpowiedz
Joanna 14 maja, 2021 - 13:54

Prawdopodobnie można to robić kontaktując się bezpośrednio z campingami. My nigdy tego nie robiliśmy ponieważ nigdy dokładnie nie wiedzieliśmy kiedy i gdzie będziemy – daje nam to niezależność i możliwość modyfikacji planów bez strat. Oczywiście takie podejście powoduje, że możemy trafić na camping całkowicie pełny, ale planujemy zawsze tak żeby obejrzeć kilka campingów w okolicy i wrócić do tego gdzie nam się najbardziej podobało 🙂

Odpowiedz
An Ja 7 kwietnia, 2018 - 11:57

Świetne zestawienie! Słowenia wygląda pięknie na Waszych zdjęciach 🙂

Odpowiedz
Ł | KzP 5 maja, 2018 - 19:21

Słowenia oferuje wszystko w jednym miejscu. Masz lazurowe morze do żeglowania, majestatyczne góry do wędrowania i mroczne jaskinie do eksplorowania. Czego chcieć więcej? 😉

Odpowiedz
Asia 5 maja, 2018 - 20:33

Chyba jedynie dobrej pogody 🙂 choć my wcale nie narzekaliśmy 😉

Odpowiedz
Katarzyna B. 7 maja, 2018 - 12:07

Dobrze, że dają te kalosze, bo zazwyczaj ich nie mamy ze sobą 😉 Nigdy jeszcze nie byliśmy w Słowenii i chyba najwyższa pora się wybrać, bo i góry tam przepiękne, i jeziora. Dzięki za te wszystkie podpowiedzi, na pewno się przydadzą!

Odpowiedz
Dee Lukasik 9 maja, 2018 - 19:04

Jejku ile tam jest do zobaczenia!! mnie póki co udało się w jeden weekend zobaczyć Bled, Postojną i Predjama i mam straszny niedosyt. Dzięki za te info, na pewno wrócę do Słowenii

Odpowiedz
Szymon | zamiedzaidalej 10 maja, 2018 - 01:08

pamiętam, że kiedyś planowałem tam jechać 😀 to był 2015 rok (gimnazjum) – ale była opcja albo Rumunii z Mołdawią, albo Słowenii. Wybrałem Mołdawię/Rumunię – i nie żałuję, chociaż Słowenia (a zwłaszcza Alpy Julijskie) wydaje się być bardzo fajnym celem!

Odpowiedz
Agnieszka/Zależna w podróży 14 maja, 2018 - 17:21

5 zaliczonych, choć moim nr 1 jest oczywiście Triglav i szlaki dookoła <3

Odpowiedz
Marta 15 maja, 2018 - 17:08

Tyle pięknych miejsc do odkrycia w Słowenii… Jeszcze nie udało mi się tam dojechać, ale kto wie – może niedługo będzie ku temu okazja 🙂

Odpowiedz
ola 12 czerwca, 2018 - 08:00

Za 5 dni jedziemy ;)a czy byliście w Logarskiej Dolinie?mamy juz noclegi nad Bohinj i teraz mamy zagwózdkę czy nocować bliżej jaskiń czy w okolicy Logarskiej Doliny;)Podpowiedzcie cos;)Macie może jakieś sprawdzone kurtki przeciwdeszczowe dla dzieci?pozdrawiamy;)

Odpowiedz
Asia 12 czerwca, 2018 - 08:55

Nie byliśmy w Dolinie Logarskiej bo już nie zdążyliśmy, ale słyszałam że jest piękna. My zmienialiśmy campingi w Słowenii 4 razy żeby nam było wygodniej. Dlatego ostatni camping mieliśmy w okolicach jaskiń bo zwiedzaliśmy 3 jaskinie. Nie wiem ile Wy macie w planach 🙂
Dzieci obecnie chodzą w kurtkach Regatty (model PRINTED LEVER, opisywałam tutaj: https://www.places2visit.pl/recenzje/dziecieca-kurtka-regatta/ mieliśmy je ze sobą w Słowenii i na deszcz się świetnie spisywały. W tym roku też je zabieramy na Bałkany 🙂

Odpowiedz
ola 12 czerwca, 2018 - 15:39

My planujemy zarzeć do Postojnej i Skocjańskiej, może też na chwilę do Piranu. Ostatnio poczytałam o Logarskiej i trochę nie wiem jak to logistycznie ugryźć. Najwyżej wrócimy kolejny raz ;)a my mamy kurtkę Mountain Warehous dla starszaka kupiona w outlecie za 120 zł i jest extra, teraz szukamy dla naszego 2,5 latka ;)dzięki za link, szkoda,że nie maja rozmiaru. a teraz maja promocję 20% z okazji dnia taty;)

Odpowiedz
Paweł 28 czerwca, 2018 - 00:04

Świetne relacje z podróży. Aż miło się czyta. I tak zachęciliście nas do odwiedzenia Słowenii i spędzenia tam trochę czasu. Prośba o podpowiedź – ile dni Wam zajęło odwiedzenie tych wszystkich miejsc, które opisujecie?

Odpowiedz
Asia 28 czerwca, 2018 - 08:51

Dzięki 🙂 Byliśmy tam niespełna 2 tygodnie.

Odpowiedz
IZA 8 listopada, 2018 - 18:23

W JAKIM MIESIACU BYLISCIE I JAKA BYLA POGODA- CZYLI JAKIE CIUSZKI ZABRAC:)

Odpowiedz
Asia 12 listopada, 2018 - 23:29

Byliśmy w drugiej połowie lipca i generalnie były upały. Pogoda lekko się popsuła pod koniec wyjazdu, ale wtedy już zwiedzaliśmy jaskinie i nie przeszkadzało nam to 🙂

Odpowiedz
cechsztyn 27 lutego, 2019 - 15:17

w tym roku wakacje w Słowenii i za każdym razem czytając takie wpisy sie zachwycam i nie mogę sie doczekać!

Odpowiedz
Karolina 14 stycznia, 2020 - 22:38

Jaką miejscowość polecacie jako bazę wypadową do tych wszystkich miejsc? Wolelibyśmy się co chwilę nie przemieszczać

Odpowiedz
Joanna 15 stycznia, 2020 - 11:56

Nie ma jednej idealnej miejscowości żeby z niej zobaczyć te wszystkie miejsca. Chyba że chcecie większość czasu spędzić w samochodzie na dojazdach (a Słowenia w sezonie bywa zatłoczona, korek w okolicach jeziora Bled jest normą). My woleliśmy tego uniknąć dlatego zmienialiśmy miejsce cztery razy. Lokalizacje naszych campingów znajdziecie na blogu: https://www.places2visit.pl/miejsca/campingi-w-slowenii/ wraz z miejscami które odwiedziliśmy w ich okolicy.

Odpowiedz
michał 26 maja, 2020 - 15:07

Przejechaliśmy Słowenię trochę Waszym śladem 😉 Dodatkowo jeszcze zajrzeliśmy nad Adriatyk. Tak naprawdę ten kraj ma tyle do zaoferowania, że potrzebny byłby jeszcze jeden wpis 😉 Mnie szczególnie ciekawią okolice winiarskiego Mariboru – moze w tym roku jeśli wirus pozwoli.. 😉

Odpowiedz
Joanna 26 maja, 2020 - 21:17

Słowenia zdecydowanie zasługuje na kolejną wizytę 😉

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 15 grudnia, 2020 - 08:32

Odwiedziliśmy Słowenię prawie 15 lat temu. Dla mnie absolutnym numerem jeden jest Skociańska Jaskinia – jest na prawdę niesamowita !

Odpowiedz
Jeziora Cerknica 2 stycznia, 2021 - 19:55

Witam! Ciekawostka w Slovenii dla nas bylo jezioro Cerknickie, ktore znika latem. Niesamowite widoki jak woda znika pod ziemie, a spacer po dnie jeziora niczym wycieczka na Ksiezyc. Stad blisko do Krizna Jama oraz Postojna (ostatnia sobie darowalismy). Powiem, ze nas ten region urzekl bardziej niz zatloczony Bled.

Odpowiedz
kamper fotowoltaika 29 czerwca, 2023 - 12:15

Cudownie zdjęcia, piękne wspomnienia 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz