Home Miejsca Krizna Jama – jedna z piękniejszych słoweńskich jaskiń

Krizna Jama – jedna z piękniejszych słoweńskich jaskiń

by Joanna
Krizna Jama

Krizna Jama czyli jak to jest płynąć pontonem w jaskini i oglądać kości żyjących tam kiedyś niedźwiedzi jaskiniowych. A wszystko to bez takiej komercji jak w innych, nie tylko słoweńskich jaskiniach.

Krizna Jama

To jedyna jaskinia w Słowenii, która przy zachowaniu swoich wszystkich naturalnych walorów jest dostępna dla turystów. Nie spotkasz tam takich tłumów turystów jak w Jaskini Postojnej czy Skocjańskiej. Dzięki znacznemu ograniczeniu liczby odwiedzających Krizna Jama jest jedną z najlepiej zachowanych jaskiń turystycznych w Słowenii. Położona jest na południu kraju, niedaleko miasteczka Bloška Polica, niespełna 60 km od stolicy – Ljubljany. W jaskini znajdują się 22 jeziora, przez które można przepłynąć łodzią. Czasem może się zdarzyć, że z uwagi na wysoki poziom wody zwiedzanie nie będzie możliwe. W jaskini panuje całkowita ciemność, dlatego przed wejściem rozdawane są latarki. W środku na prośbę przewodnika gasimy je na chwilę wszyscy i dzięki temu przekonujemy się, że panuje tam całkowita ciemność. Nie ma tam kładek, chodników i poręczy. Idziemy po śliskim podłożu (kalosze obowiązkowo dostajemy przed wejściem) uważając, aby się nie przewrócić.

Krizna Jama
Krizna Jama
Krizna Jama
Krizna Jama
Krizna Jama

Krizna Jama oferuje 3 trasy zwiedzania:

  • trasa 1-godzinna – docieramy do pierwszego jeziora, po którym płyniemy pontonem
  • trasa 4-godzinna – prowadzi przez 13 jezior
  • trasa 7-godzinna – prowadzi przez 20 jezior (jest to najdłuższa trasa zwiedzania)
(źródło: https://krizna-jama.si/pl/harmonogram-wejsc/)

W jaskini żyje 45 różnych podziemnych gatunków zwierząt takich jak np: pająki jaskiniowe, ślimaki, gąsienice, nietoperze (jest to drugie co do wielkości miejsce zimowania nietoperzy w Słowenii) itd. W czasie pobytu w jaskini udało nam się spotkać gąsienice jaskiniową, którą zobaczycie na zdjęciu poniżej.

Krizna Jama

Ale Krizna Jama bardziej znana jest z powodu znalezienia w niej szczątków niedźwiedzia jaskiniowego. Jego kości po raz pierwszy znaleziono w 1847 roku. Rozpoczęte w 1878 roku wykopaliska pozwoliły na odkrycie ponad 2000 szczątków. Dzięki temu udało się zbudować dwa pełne szkielety niedźwiedzia jaskiniowego, które obecnie można oglądać w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Największa znaleziona tam czaszka niedźwiedzia ma 56 centymetrów długości. Prawdopodobnie niedźwiedzie żyły w Kriznej Jamie przez wiele lat. Świadczy o tym nie tylko ilość znalezionych tam kości, ale także ślady niedźwiedzi na ścianach jaskini.

Krizna Jama

W trakcie zwiedzania jaskini przewodnik zatrzymuje się przy szklanej gablocie, w której umieszczono czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus ingressus). Mógł on osiągać wagę nawet do 1,2 ton. Obok leży zdecydowanie mniejsza czaszka niedźwiedzia brunatnego, który mógł ważyć maksymalnie 120 kg. Różnica jest widoczna gołym okiem.

Krizna Jama
Krizna Jama

Dochodzimy po pierwszego jeziora i to tutaj znajduje się największa atrakcja dla dzieci. Duży żółty ponton zabiera nas na krótki rejs po jeziorku, który to Michał jeszcze długo potem będzie wspominał. Całe nasze zwiedzanie Kriznej Jamy trwało ok 1,5h – najkrótsza trasa. Polecamy.

Krizna Jama
Krizna Jama
Krizna Jama
Informacje
  • trasa 1-godzinna -> opłata: 9 euro za osobę dorosłą, dzieci po 6 euro
  • pozostałe dłuższe trasy (4-godzinna i 7-godzinna): cennik tutaj
  • płatność tylko gotówką
  • wejścia o określonych godzinach, dobrze jest zrobić wcześniej rezerwację
  • przed wejściem dostajesz kalosze i latarkę
  • atrakcje: krótka trasa pontonem po jeziorze, kości niedźwiedzia jaskiniowego, gąsienica jaskiniowa (obecny mieszkaniec)

Pozostałe jaskinie jakie udało nam się zobaczyć, nie tylko w Słowenii znajdziecie tutaj.

Krizna Jama
Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Słowenii zapraszam do przeglądnięcia naszego zestawienia najlepszych słoweńskich wodospadów albo wąwozów. A na mapie poniżej znajdziesz pozostałe miejsca, które warto zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

Anita 7 lutego, 2018 - 11:13

Mega fajna atrakcja! Dzieciaczki to dopiero musiały mieć fun 😉 Szczególnie w momencie jak pogasiliście wszyscy latarki. Nie bały się?

Odpowiedz
Asia 7 lutego, 2018 - 11:15

Nastała całkowita ciemność, ale nie bały się 😉

Odpowiedz
Anna 8 lutego, 2018 - 04:44

Przy czaszkach zrobiłam Wow. Na prawdę imponujące. Poszukam tego zwierzaka, gdy następnym razem będę w Muzeum Historii Naturalnej.
Mam dwulatka, więc chwilkę może to potrwać zanim tam dotrę, ale propozycja jest kusząca.

Odpowiedz
Gadulec 8 lutego, 2018 - 06:25

Jaskinia jaskinią, ale te niedźwiedzie szczątki to prawdziwa ciekawostka! Bardzo lubię takie miejsca. Sporo jaskiń w okolicy już widziałam, ale Krizna Jama jeszcze przede mną!

Odpowiedz
Ja Zwykła Matkaa 8 lutego, 2018 - 13:55

Świetna propozycja do zwiedzania z najmłodszymi. Już widzę minę moich chłopców, po przejażdżce pontonem. O wykopaliskach nieźwiedzia nie wspommę. Ta najdłuższa trasa zrobiłam na mnie ogromne wrażenie.

Odpowiedz
Ł | KzP 10 lutego, 2018 - 14:26

Nie chciałbym się spotkać z takim niedźwiedziem jaskiniowym w ciemnym korytarzu lub ślepej uliczce. 🙂

Odpowiedz
Katarzyna B. 10 lutego, 2018 - 16:32

Od czasu przejażdżki w Sztolni Czarnego Pstrąga jestem wielką fanką wodny przepraw łodziami/pontonami w sztolniach i jaskiniach. Dzięki za relację dodaję o miejsce do listy do odwiedzania, może uda się załapać na którąś z dłużysz tras.

Odpowiedz
Kaja 26 lutego, 2018 - 23:05

To miejsce naprawdę robi wrażenie. Koniecznie muszę się tam wreszcie wybrać, bo już kilka osób mi polecało 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz