Home Miejsca Jaskinie Szkocjańskie – jedyne w Słowenii na liście UNESCO

Jaskinie Szkocjańskie – jedyne w Słowenii na liście UNESCO

by Joanna
Jaskinie Szkocjańskie

Jaskinie Szkocjańskie to jedyne słoweńskie jaskinie znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy rzeczywiście są takie wspaniałe? Zobaczcie sami. 

Jaskinie Szkocjańskie położone są w południowo-zachodniej części kraju, w gminie Divača, w pobliżu wioski Škocjan. Jest to niespełna 80 km od stolicy kraju Ljubljany lub ok 25 km od włoskiego Triestu. Droga do Centrum Informacyjnego Parku, skąd wychodzą wszystkie wycieczki, jest dobrze oznakowana.

Jaskinie Szkocjańskie to wyjątkowy system jaskiń wapiennych na które składa się 5 kilometrów podziemnych tras (z czego niespełna 3 kilometry udostępnione są dla turystów), wiele mostów, przynajmniej 26 wodospadów, jedna podziemna rzeka oraz największych podziemny kanion w Europie (ma 146 metrów wysokości), a także olbrzymie stalaktyty i stalagmity. W 1986 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedyne jaskinie w Słowenii ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.

Jaskinie w środku zwiedza się z przewodnikiem. Trasy są dwie: dłuższa czerwona i krótsza żółta. Trasa czerwona prowadzi przez podziemny kanion rzeki Reka i więcej czasu spędza się w samej jaskini (2300 metrów w środku). Trasa żółta prowadzi wzdłuż podziemnej rzeki, ale w samej jaskini spędzasz zdecydowanie mniej czasu, bo do przejścia pozostaje Ci tam tylko 250 metrów. Jest też trzecia trasa zielona, która prowadzi ścieżkami edukacyjnymi dookoła jaskiń i można nią spacerować w dowolnym kierunku. Szczegółowy cennik znajdziecie tutaj. Jaskinie otwarte są przez cały rok, a wejścia z przewodnikiem są tylko o określonych godzinach. My wybraliśmy trasę czerwoną, kosztowało nas to w 16 euro za osobę dorosłą, a dzieci poniżej 6 roku życia miały wejście bezpłatne (ceny na 2017r.). Można też wybrać dwie trasy na raz czyli czerwoną i żółtą. Taka łączona trasa musi być bardzo ciekawa i gdyby nie to, że tego samego rano zwiedzaliśmy Krizną Jamę, to na pewno wybralibyśmy dłuższą trasę. Do wejścia do wnętrza jaskini trzeba podejść kawałek. Przewodnicy pod Centrum Informacyjnym Parku zabierają grupy i prowadzą do odpowiedniego wejścia. A tam dzielą turystów na odpowiednie grupy językowe (angielska, niemiecka itd).

Niestety ze względu na ochronę jaskini w środku nie wolno robić zdjęć, nad czym bardzo ubolewaliśmy, bo jaskinie są przepiękne i trudno to opisać słowami. Ale jednocześnie dobrze to rozumiemy. Na szczęście na stronie internetowej jaskini możecie sobie pooglądać takie zdjęcia. Jedno przykładowe macie poniżej, a reszta dostępna jest tutaj. Uwierzcie mi, warto tam się wybrać.

(źródło: strona internetowa Jaskiń Szkocjańskich:
http://www.park-skocjanske-jame.si/en/gallery/foto/skocjanske-jame_3)

Po wyjściu z jaskini zdjęcia można już robić bez problemów. Otwór wyjściowy jest ogromny, co z resztą sami zobaczycie na zdjęciu poniżej. Potem zostaje już tylko spacer stromym zboczem w górę, przejazd windą i po chwili wchodzimy na teren Centrum Informacyjnego Parku.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Słowenii zapraszam do przeglądnięcia naszego zestawienia najlepszych słoweńskich wodospadów albo wąwozów. A na mapie poniżej znajdziesz pozostałe miejsca, które warto zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

An Ja 13 marca, 2018 - 10:53

Jaskinia jest piękna. Naturalnie, lepiej wybrać dłuższą trasę zwiedzania. Jednak zauważyłam, że dzieciom z naszej grupy zwiedzanie dość się dłużyło tą trasą. Pozdrawiam!

Odpowiedz
ewa dzieciakinawakacje 14 marca, 2018 - 13:54

Wyglądają nieco mrocznie, ale ja bardzo lubię taki klimat. Jeszcze nigdy nie byłam w Słowenii – może pora to w końcu zmienić 🙂

Odpowiedz
Asia 15 marca, 2018 - 08:51

Polecam. Będzie Ci się podobać 😉

Odpowiedz
Agata 7 czerwca, 2019 - 13:35

Czy wpuszczają do jaskini z małym dzieckiem (1,5) w nosidle/chuście?

Odpowiedz
Joanna 8 czerwca, 2019 - 10:06

Mieliśmy na plecach duże nosidło turystyczne (awaryjnie dla młodszego syna) i nikt się nawet o to nie zapytał 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz