Home Miejsca Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – najpopularniejsze atrakcje Słowenii

Jaskinia Postojna i Zamek Predjama – najpopularniejsze atrakcje Słowenii

by Joanna
Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna i położony niedaleko zamek Predjama to miejsca o których słyszał prawie każdy, kto planuje wycieczkę do Słowenii. Ale czy faktycznie robią takie wrażenie czy są przereklamowane?

Jaskinia Postojna

Wstęp

Jaskinia Postojna leży w pobliżu miejscowości Postojna, 55 kilometrów od stolicy kraju – Ljubljany. Do tej pory odwiedziło ją przeszło 38 milionów turystów w całego świata, dlatego spokojnie można powiedzieć, że jest najczęściej odwiedzaną jaskinią turystyczną w Europie. W 1818 roku przygotowywania jaskinię do wizyty cesarza Austrii Franciszka II i cesarzowej Karoliny Augusty. W związku z tym gospodarze chcieli oświetlić i rozjaśnić wnętrze odkrytych wcześniej komnat (około 300 metrów). Luka Čeč wspinając się po skałach przypadkowo znalazł przejście do kolejnych korytarzy jaskini. Udostępniono je zwiedzającym w 1819 roku. Obecnie całkowita długość korytarzy to 24 kilometry, z tego tylko 5 kilometrów udostępniono zwiedzającym.

Początkowo jaskinia była oświetlana przez świece i pochodnie, a wędrowało się po niej pieszo. Bilet wstępu nie był drogi, ale głównym kosztem były świeczki, które musiały starczyć na 5 godzin marszu, bo tyle trzeba było przejść, aby zobaczyć wspaniałe komnaty. W 1872 roku położono pierwsze tory na których zainstalowano dwuosobowe wózki. Przewodnik pchał taki wózek z turystami dwa kilometry w głąb jaskini. W późniejszych czasach rozbudowywano tory, wprowadzono lokomotywy, który ciągnęły wagony. W 1957 r lokomotywy napędzane benzyną, których spaliny ograniczyły widoczność w jaskini, zostały zastąpione przez zasilane bateriami. Otwarta w 1964 roku dwutorowa linia kolejowa do dzisiaj pozwala na nieprzerwany transport dużej liczby odwiedzających jaskinię każdego roku.

W 1884 r. po raz pierwszy w jaskini zapalono światła elektryczne będące częścią stałego okablowania elektrycznego. Mając stałą instalację elektryczną jaskinia Postojna była jednym z pionierów elektryfikacji, światła świeciły się tam już sześć lat przez zamontowaniem oświetlenia na ulicach Lublany i wielu innych europejskich stolic. Dzięki temu już od bardzo dawna turyści mogli podziwiać jaskinię w całej okazałości.

Trasa

Tak jak już wcześniej wspominałam dla turystów udostępniono 5 kilometrów trasy z czego 3,5 kilometra jedzie się pociągiem, a 1,5 kilometra idzie się pieszo. Zwiedzanie jaskini trwa ok 1,5 godziny. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 25,80 euro, dzieci do 5 roku życia płacą 1 euro, pozostałe ceny można sprawdzić tutaj, a wejścia są o określonych godzinach. Zwiedzanie jaskini jest możliwe tylko z przewodnikiem, oni również dzielą turystów na grupy językowe. Przed wejściem do jaskini każdemu robione jest zdjęcie. Przy wyjściu okazało się dlaczego – można sobie kupić takie zdjęcie.

Najpierw jedziemy pociągiem w głąb jaskini, aż do miejsca w którym już pójdziemy pieszo kierując się w dół. Już podczas jazdy podziwiamy piękne oświetlone wnętrza wraz z olbrzymim żyrandolem. Dalej idziemy po wyasfaltowanym chodniku. Jaskinia jest przystosowana dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych, pod warunkiem że wózek da się złożyć i umieścić w pociągu.

Najsłynniejszy stalagmit  i jednocześnie symbol jaskini Postojnej położony jest wzdłuż trasy zwiedzania i został nazwany „Brilliant”. Jest dość charakterystyczny ze względu na jego kolor – idealnie biały wśród ciemniejszych form naciekowych dookoła. Kolory w jaskini uzależnione są od występujących tam minerałów, które wypłukuje rzeka Pivka. Dzięki temu możemy m.in podziwiać trzy różne komnaty: białą (kalcyt), pomarańczową (miedź z domieszką żelaza) i szarą (magnez). Pamiętajmy, że świata zamontowane w jaskini zniekształcają lekko te kolory. Jaskinia ta ma również swojego mieszkańca. Żyje w niej odmieniec jaskiniowy. Jest to gatunek ślepego plaza, który ma zwolniony metabolizm, dzięki czemu może jeść raz na 10 lat.

Podsumowanie

Obok wejścia do jaskini jest olbrzymi budynek gdzie można kupić bilety, pamiątki czy pójść do niejednej restauracji. Opłata za parking: 5 euro – to już by mogli sobie darować przy wysokich opłatach za wejście do jaskini. Ale mimo to mają wszystko dobrze zorganizowane. Spotkaliśmy sporo pracowników jaskini i wolontariuszy gotowych do pomocy i potrafiących odpowiedzieć nam na wszystkie pytania. Jaskinia sama w sobie jest przepiękna i zdecydowanie warto ją zobaczyć, ale trzeba się nastawić na to, że wraz z nami będzie ją zwiedzać masa innych turystów.

W jaskini można kupić bilet łączony, który upoważnia nas do wstępu zarówno do jaskini i na położony niedaleko zamek Predjama. Taki bilet na dwie atrakcje jest zdecydowanie tańszy, niż gdyby kupować je osobno. A mając taki bilet możemy do zamku pojechać za darmo specjalnym autobusem. Z czego chętnie korzystamy. Dzięki temu nie musimy się martwić gdzie i jak zaparkować pod zamkiem. Autobus spod jaskini wyjeżdża o pełnej godzinie. I wraca wyjeżdżając spod zamku pół godziny po każdej pełnej godzinie.

Zamek Predjama

Zamek Predjama

Wybudowany w XII wieku zamek położony 9 km od Jaskini Postojnej wznosi się na ponad stu metrowej skale. Wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy zamek jaskiniowy na świecie. Właścicielem zamku był Erazm Lueger, król złodziei, który rabował w okolicznych wsiach i potem chował się w zamku. Zamek był nie do zdobycia z zewnątrz, ale za to miał tajemne przejście przez jaskinię, przez które Erazm wychodził na zewnątrz i przynosił łupy. Erazm został pokonany dopiero wtedy, gdy jeden z jego sług zdradził go wskazując zapaloną świeczką miejsce gdzie są najcieńsze mury zamku (czyli miejsce gdzie król chodzi piechotą).

Część zamku widzimy na zewnątrz, a część znajduje się w grocie. Dla turystów udostępniono tylko kawałek części jaskiniowej wraz z Przejściem Erazma (tylko dla chętnych po wcześniejszej rezerwacji, ponieważ jest to przejście z liną i uprzężą pionowo w górę). W zamku możemy zwiedzać komnaty, zbrojownię, a dzięki audioprzewodnikowi dostępnemu w 17 różnych językach (w tym po polsku, dostępny w cenie biletu) możemy posłuchać całej historii zamku.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Słowenii zapraszam do przeglądnięcia naszego zestawienia najlepszych słoweńskich wodospadów albo wąwozów. A na mapie poniżej znajdziesz pozostałe miejsca, które warto zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Sebastian 27 marca, 2018 - 12:31

Fajny opis i bardzo ładne zdjęcia. przydatne informacje dla planujących tak jak ja pobyt w Słowenii

Odpowiedz
Przemyslaw 3 sierpnia, 2019 - 20:31

Można w Postojnej jaskini zdjęcia robić?

Odpowiedz
Joanna 3 sierpnia, 2019 - 20:46

Tak w Postojnej można. W Szkocjańskiej niestety nie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz