Home Miejsca Dolina Soczy cz. 1: Boka, Virje i Wielki Wąwóz Soczy

Dolina Soczy cz. 1: Boka, Virje i Wielki Wąwóz Soczy

by Joanna
Wielki Wąwóz Soczy, Wodospad Boka, Wodospad Virje

Przed nami pierwsza cześć ciekawostek z Doliny Soczy. Najpierw poznamy bliżej Wielki Wąwóz Soczy oraz dwa wodospady w okolicy: wodospad Boka i Wodospad Virje.

Dolina Soczy

Dolina Soczy to rozległa dolina znajdująca się w zachodniej Słowenii, przez którą przepływa jedna z najpiękniejszych rzek Europy – rzeka Socza (Soča). Jej szmaragdowy kolor powala na kolana i sprawia, że chcesz się zatrzymać co kawałek, aby podziwiać ten kolor. Mówią, że dolina Soczy jest przede wszystkim nietkniętym środowiskiem naturalnym, a jednocześnie zaskakuje bogatą ofertą turystyczną.

Wielki Wąwóz Soczy (Great Soca Gorge, Velika korita Soča)

Wąwóz ma 750 metrów długości, 15 metrów głębokości i czasem tylko metr szerokości. Znajduje się poniżej miejscowości Socza. Są dwa miejsca z których można go oglądać. Pierwsze znajduje się poniżej Kamp Soča (na którym mieliśmy rozbity namiot) czyli jadąc od Bovec w stronę Trenty trzeba kierować się w stronę Doliny Lepena – tam jest koniec wąwozu. Początek wąwozu znajduje się ok. 1 km dalej od skrętu do Doliny Lepena jadąc w stronę Trenty. Jest tam po prawej stronie niewielki parking, znak informacyjny i mostek do przejścia na drugą stronę.

Spaliśmy na Kamp Soča, z którego ścieżką w dół można było zejść prosto nad rzekę, ten wielki wąwóz oglądaliśmy dwa razy. Po raz pierwszy w dniu przyjazdu wybraliśmy się wieczorem na spacer w stronę rzeki. Przeszliśmy przez znajdujący się tam ruchliwy mostek dla pieszych, a następnie szliśmy wzdłuż rzeki i wąwozu w górę. Są miejsca, w których można zejść nad sam wąwóz lub wdrapać się na skały. Należy jednak uważać by się nie poślizgnąć i nie zjechać w dół. Drugiego dnia rano wycieczkę zaczęliśmy od mostu na zakręcie dla samochodów i skierowaliśmy się w górę wąwozu. W tym miejscu wąwóz jest jeszcze bardziej stromy. Ścieżka prowadzi obok, ale miejscami można podejść nad urwisko, porośnięte krzakami i zaroślami. Niestety nie ma zrobionego szlaku który prowadziłby od początku do końca wąwozu, dlatego oglądanie go wygląda zupełnie inaczej niż np. wąwozu Vintgar. Mimo to zdecydowanie warto zobaczyć to miejsce.

Wielki Wąwóz Soczy
Wodospad Boka (Boka Waterfall, Slap Boka)

Jest to najwyższy wodospad w Słowenii i osiąga 136 metrów wysokości. Woda wypływa z podziemnej jaskini i spada 106 metrów w dół, a potem jeszcze o kolejne 30 metrów. Wodospad Boka jest najpotężniejszy na wiosnę, kiedy ma dużo wody. W lecie jak byliśmy to wody było niewiele. Jak do niego trafić? Wodospad jest widoczny z drogi Bovec-Žaga. Jadąc od Bovec przed mostem na rzece Boka po lewej stronie jest parking. Ale można też minąć ten most i 400 metrów niżej po lewej stronie zatrzymać się na parkingu obok Hotelu Boka. Tam zostawiliśmy samochód i wróciliśmy do mostu. Zgodnie ze szlakiem trzeba iść w lewo, a później w górę. Dojście do punktu widokowego od mostu to 15 minut. Jednak ten punkt widokowy jest na tyle daleko od wodospadu, że było go bardzo słabo widać w popołudniowym słońcu. Tym bardziej, że miał mało wody. Byliśmy nim rozczarowani, szczególnie, że wcześniej widzieliśmy już choćby Savicę czy Pericnik i mieliśmy porównanie. Podobno jest jeszcze inny punkt widokowy do którego idzie się 40 minut stromą górską ścieżką. Można też iść 1,5h do kolejnego miejsca, skąd jeszcze lepiej widać Bokę.

Wodospad Virje (Virje Waterfall, Slap Virje)

Virje to niewielki 12 metrowy wodospad, który ma ok 20 metrów szerokości. Położony jest niedaleko miejscowości Plužna. Można zostawić samochód w okolicach pomnika w miasteczku (jest niewielkie, więc ciężko się zgubić) i iść zgodnie ze znakami 10 minut pieszo (wg nas trochę więcej). inna opcja to dojechać samochodem na sam koniec drogi pod zakaz ruchu. Dalej pozostaje już tylko kamienista droga w dół do wodospadu. Bardzo przyjemne miejsce dla ochłody przed upałem i osłonięte drzewami, można się kąpać w rzece Gljun.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Słowenii zapraszam do przeglądnięcia naszego zestawienia najlepszych słoweńskich wodospadów albo wąwozów. A na mapie poniżej znajdziesz pozostałe miejsca, które warto zobaczyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

16 komentarzy

EdSverige 8 stycznia, 2018 - 03:06

Jakie piękne widoki!

Odpowiedz
Asia i Gaja - "Somos Dos" 10 stycznia, 2018 - 02:53

Rodzinna podróż to super sprawa. Jak radzily sobie dzieciaki? Ile czasu szly? Jak czeste byly odpoczynki?

Odpowiedz
Asia 10 stycznia, 2018 - 08:58

Dzieciaki są przyzwyczajone do spacerów więc mogą dużo chodzić. Dlatego odpoczynki były wedle potrzeb 🙂 A wbrew pozorom i wąwóz Soczy i dojścia do tych wodospadów nie były jakieś strasznie męczące 😉

Odpowiedz
Monika 10 stycznia, 2018 - 08:53

Bede musiala tam wrocic ! Poki co, podczas ostatniego pobytu, jedynie lazilysmy po gorach omijajac jakiekolwiek wodospady 😀

Odpowiedz
Asia 10 stycznia, 2018 - 08:59

Koniecznie musisz wrócić 🙂 wodospadów ta mają całą masę 😉

Odpowiedz
Ania 10 stycznia, 2018 - 12:29

Przepięknie 🙂 jak ja uwielbiam podróże i takie zwiedzanie, spacerowanie o coś czym żyje potem długo :)pięknie pokazane i bardzo zachęcająco

Odpowiedz
Asia 11 stycznia, 2018 - 22:46

Dziękujemy i polecamy się na przyszłość 🙂

Odpowiedz
Olka 11 stycznia, 2018 - 10:10

Wielki Wąwóz Soczy wygrywa – ależ tam pięknie! No i świetnie, że zrobili tam taką trasę spacerową, by móc mu się lepiej przyjrzeć!

Odpowiedz
Asia 11 stycznia, 2018 - 22:47

W Słowenii jest sporo takich pięknych miejsc 🙂

Odpowiedz
LiliEss 11 stycznia, 2018 - 10:12

Jej jak tam jest pięknie. Uwielbiam takie górskie klimaty, patrzę na Wasze zdjęcia i chce więcej więcej .. a najlepiej chciałabym się tam na chwile przenieść i posłuchać tej szumiacej wody.

Odpowiedz
Asia 11 stycznia, 2018 - 22:47

Zaplanuj wakacje w Słowenii 🙂

Odpowiedz
Mrotschny 11 stycznia, 2018 - 10:35

To może być jeden z obowiązkowych punktów, na kolejny raz w Słowenii. Przepięknie wygląda ten Wielki Wąwóz Soczy u Ciebie 🙂

Odpowiedz
Asia 11 stycznia, 2018 - 22:47

Dziękuje, ten kolor wody jest niesamowity 🙂

Odpowiedz
No to Fru 13 stycznia, 2018 - 10:05

Wodospad Boka wygląda cudnie! W sam raz na rozmyte, wodospadowe zdjęcia 😀

Odpowiedz
Gadulec 14 stycznia, 2018 - 01:01

Słowenia zawsze będzie mi się kojarzyć z idealnymi miejscami do wędrówek z dziećmi (i nie tylko). Moi rodzice też mnie tam zabierali i mam super wspomnienia. Fajnie, że Twoje pociechy też poznają uroki tego kraju i aktywnie spędzają czas!

Odpowiedz
Paulina 23 stycznia, 2018 - 20:51

Słowenia jest dla mnie totalnie szałowa! Byłam tam tylko raz, ale czułam niedosyt. Te wodospady i kolor wody – totalny odlot! Ten turkus mówi by wskakiwać od razu! Szkoda, że nie ma szlaku od początku do końca wąwozu w tym Wąwozie Soczy, choć to na pewno sprawia, że jest on jeszcze nieco dziki i nieodkryty! Cudowności!

Odpowiedz

Zostaw komentarz