Home Miejsca Opolskie z rodziną – pomysły na wycieczki

Opolskie z rodziną – pomysły na wycieczki

by Joanna
Opolskie z rodziną - pomysły na wycieczki

Województwo opolskie i wybrane atrakcje, które spodobają się nie tylko dzieciom (Fabryka Robotów, Muzeum Gazownictwa, Metamuzeum, kajaki, zoo itd.)

Opolskie, mimo iż jest najmniejszym województwem w Polsce, może się pochwalić kilkoma świetnymi miejscami na wyjazd z całą rodziną. Poniżej pokażemy Wam kilka miejsc, które zainteresują dzieci w różnym wieku. Dorośli też nie będą narzekać na nudę. Zaczynamy.

Opolskie z dzieckiem – gdzie warto pojechać

Fabryka Robotów w Mosznej

Fabryka Robotów (albo inaczej mówiąc Muzeum Rzeźby Złomowej) to jedno z kilku niesamowitych miejsc w tym rejonie. Założyciel muzeum – Sebastian Kucharski wszystkie eksponaty zbudował ręcznie poświęcając na to swój wolny czas i niezliczoną ilość godzin. Głównym materiałem wykorzystywanym w budowie robotów jest złom samochodowy. Właściciel używa również innych odpadów przeznaczonych do recyklingu. Największe zbudowane postacie osiągają wysokość do 3,5 metrów i ważą ponad 800 kilogramów, najmniejsze zaś mieszczą się w dłoni.

Niektóre roboty poruszają się, inne wydają dźwięki, a obecny na miejscu właściciel o każdym z nich ma jeszcze dużo do powiedzenia. Nie znajdziesz w Polsce (również w Europie) drugiego takiego miejsca, a dzięki pasji właściciela cały czas powstają nowe eksponaty inspirowane filmami science fiction.

Fabryka Robotów swoją siedzibę ma niedaleko Zamku w Mosznej. Cennik i godziny otwarcia znajdziecie na stronie Fabryki.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Gdzie w Europie znajduje się największa kolekcja gazomierzy (ponad 600 sztuk) zaprezentowana w zabytkowym zbiorniku gazu z 1902 roku? W Paczkowie. To tam w 1991 roku na terenie byłej gazowni otwarto muzeum, które na powierzchni 1000 metrów kwadratowych posiada pokaźną kolekcję wszystkiego co związane jest z gazownictwem klasycznym. Oprócz gazomierzy znajdziecie tam m.in. w całości zachowaną infrastrukturę niezbędną do produkcji gazu miejskiego, sprzęt domowy wykorzystujący gaz, różnego rodzaju urządzenia przemysłowe, lampy gazowe itd.

Muzeum jest otwarte od wtorku do soboty. Cennik biletów oraz dokładne godziny otwarcia znajdziecie na stronie muzeum. Oprócz wystaw na terenie muzeum w nowej części znajduje się nowa sala konferencyjna (przeznaczona na szkolenia, sympozja itd), a także istnieje możliwość wynajęcia na terenie muzeum 10 miejsc noclegowych..

Metamuzeum Motoryzacji w Paczkowie

Metamuzuem Motoryzacji w Paczkowie to interaktywne centrum techniki połączone z kolekcją zabytkowych samochodów. Zostało utworzone przez Fundację Rodziny Biernackich „Pojęcie o Wyobrażeniu” w celu:

„stworzenia dla młodzieży odmiennego środowiska dla zdobywania i utrwalania wiedzy w atmosferze zabawy, dociekliwości, z możliwością autokorekty i utrwalenia zdobytych doświadczeń.”
(źródło: Fundacja Rodziny Biernackich)

Metamuzeum powstało w odrestaurowanej zabytkowej stodole w której znajdują się liczne modele zabytkowych samochodów (pasja pomysłodawcy muzeum). Oprócz tego umieszczono tam interaktywne stanowiska na których poprzez zabawę poznajemy prawa fizyki i mechaniki. Idealna propozycja dla wycieczek szkolnych i wszystkich pasjonatów motoryzacji.

W czasie gdy dzieci będą spędzać czas w Metamuzeum, dorośli mogą wybrać się do leżącej po sąsiedzku winiarni i sklepu: Hople – Winnica Poraj Paczków. Znajdziecie tam lokalne wino wytwarzane z pasji w rodzinnej winnicy.

Kajaki na rzece Mała Panew

Najpopularniejszą rzeką na spływy kajakowe w województwie opolskim jest Mała Panew. To własnie tam po razie pierwszy wybraliśmy się z dziećmi na kajaki. Płynęliśmy trasą od przystani Tropicana Zawadzkie do przystani Amazonka Kolonowskie – 12 kilometrów po łagodnej rzece polecanej szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wypożyczalni kajaków na tym terenie jest kilka, a szczegółowe informacje znajdziecie w naszym artykule pt. „Kajaki na rzece Mała Panew

Opolskie - kajaki na rzece Mała Panew
Opolskie - kajaki na rzece Mała Panew

Zoo w Opolu

Położone na Wyspie Bolko Zoo w Opolu jest jedną z głównych atrakcji miasta. Ten ogród zoologiczny znany jest m.in z hodowli uchatek kalifornijskich (jedynych w Polsce) oraz goryli nizinnych (przez wybiegiem których w porze karmienia zbierają się tłumy). Na terenie zoo znajdziecie również plac zabaw czy miejsca piknikowe. Miejsce to sprawia wrażenie przyjaznego dla dzieci i nie jest tak rozległe jak zoo w Chorzowie. Szczegółowy cennik i godziny otwarcia znajdziecie na stronie zoo.

JuraPark Krasiejów

Park Nauki i Rozrywki znajduje się w Krasiejowie (około 30 kilometrów od Opola) w miejscu odkrycia kości zwierząt sprzed 220 milionów lat. JuraPark to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników dinozaurów. Tunel Czasu, Prehistoryczne Oceanarium 3D, Kino Emocji Cinema 5D, park rozrywki czy jurajska plaża – jeśli myślicie że obejdziecie to wszystko w godzinę to muszę Was rozczarować – nie da się 😉 Ponad 200 modeli dinozaurów naturalnej wielkości robi wrażenie. Nie będzie Wam łatwo stamtąd wyjść z uwagi na olbrzymią ilość dostępnych atrakcji.

Dla starszych dzieci polecamy Park Nauki i Ewolucji Człowieka (znajdujący się po na przeciw JuraParku. Tam staniecie się podróżnikami w czasie i wsiądziecie do promu kosmicznego, który wywiezie Was na orbitę. Następnie dotrzecie do Okien Prehistorii, które pokażą Wam świat na przestrzeni ostatnich 7 milionów lat, skupiając się szczególnie na zagładzie dinozaurów. Po powrocie na ziemię pozostają jeszcze do obejrzenia interaktywne wystawy m.in. najstarszej mumii ludzkiej z okresu miedzi. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule: „JuraPark w Krasiejowie – czy warto się tam wybrać?

Oczywiście to tylko kilka z ciekawszych atrakcji na terenie województwa opolskiego, ale od czegoś trzeba zacząć 🙂 Jak znacie jeszcze inne ciekawe miejsca to piszcie w komentarzach. Inspirujmy się nawzajem 🙂

*Artykuł powstał przy współpracy z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną (OROT) w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko Czeskiego 'Wspólne dziedzictwo” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Więcej o atrakcjach województwa opolskiego przeczytacie na blogach naszych znajomych:
– http://kasai.eu/category/podroze/polska/opolskie/
– http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Ewelina 24 grudnia, 2019 - 01:13

Raczej przydałoby się coś na sezon zimowy i osobno na letni, albo rejonowo, bo to jeden misz masz o wszystkim i o niczym.

Odpowiedz
Joanna 25 grudnia, 2019 - 18:09

Są miejsca uniwersalne 😉

Odpowiedz
Kasia 17 listopada, 2020 - 09:21

Opolszczyzna to zdecydowanie odkrycie tego roku dla nas. Sporo zobaczyliśmy w regionie, a jeszcze więcej zostało na kolejne wycieczki 🙂 Mam nadzieję że wrócimy 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz