Home Miejsca Zwierzyniec i okolice – zwiedzamy Roztocze Środkowe

Zwierzyniec i okolice – zwiedzamy Roztocze Środkowe

by Joanna
Zwierzyniec

Zwierzyniec jako baza wypadowa po Roztoczu Środkowym, miasto, okolice, ścieżki rowerowe

W czasie pobytu na Roztoczu Środkowym naszą baza wypadową był właśnie Zwierzyniec – niewielkie miasto w województwie lubelskim, położone nad rzeką Wieprz. Nocowaliśmy na Campingu “Echo”, obok była Biedronka, 250 metrów dalej był deptak przy Stawie Kościelnym – czyli jednym słowem mieliśmy wszędzie blisko, co nam bardzo odpowiadało.  

Zwierzyniec
Zwierzyniec

Stawy Echo

Stawy Echo to rekreacyjna część miasta. Składa się z 4 stawów znajdujących się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Powyżej stawów wybudowano taras widokowy, przy brzegu znajdziecie piasek w których chętnie bawią się dzieci. W sezonie letnim spotkacie tam mnóstwo osób spragnionych wypoczynku nad wodą. W pobliżu biegnie ścieżka rowerowa prowadząca w stronę Florianki i Górecka Starego.

Zwierzyniec
Zwierzyniec

Browar Zwierzyniec

Browar w Zwierzyńcu można zwiedzać z przewodnikiem. Konieczne jest umówienie się na konkretną godzinę, ponieważ grupy są niewielkie. Zwiedzanie odbywa się od maja do września. Wejście jest płatne – w postaci cegiełek o wartości 10, 20 i 50zł (dochód z cegiełek przeznaczony jest na utrzymanie browaru w należytym stanie. Oglądamy miejsca udostępnione dla turystów (m.in warzelnia, fermentownia), poznajemy krótką historię tego miejsca oraz proces produkcji piwa. Po zwiedzaniu można udać się na degustację. Browar założony został na początku XIX wieku przez  Stanisława Kostkę Zamoyskiego.

Browar Zwierzyniec
Zwierzyniec

Spływy kajakowe po Wieprzu

W okolicy znajdziecie liczne wypożyczalnie kajaków. Trasy spływów zazwyczaj można podzielić na krótkie i dłuższe. Mieliśmy zamiar płynąć z Hutki do Guciowa. Jednak popłynęliśmy tylko do Chaty Rybaka (gdzie i trzeba przenieść kajak). Mając w pamięci czystość wody i super klimat na Czarnej Hańczy (gdzie płynęliśmy kilka dni wcześniej) to tutaj nie do końca nam się podobało.

Kościół na wodzie

Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu zbudowany został w XVIII wieku na wyspie znajdującej się na Stawie Kościelnym. Jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Zwierzyńcu ze względu na jego atrakcyjne położenie, nie można odmówić mu uroku. Zobaczcie sami na zdjęciach poniżej.

Zwierzyniec
Zwierzyniec

Ścieżka rowerowa: Zwierzyniec – Górecko Stare (przez Floriankę)

Będąc w Zwierzyńcu polecamy bardzo przyjemna ścieżkę rowerową poprowadzoną w stronę Górecka Starego. Po drodze mijamy deptak w Zwierzyńcu, Kościół na Wodzie, Browar, Stawy Echo, wieżę obserwacyjną przy Stawach Echo, Hodowlę Konika Polskiego we Floriance itd. Ścieżka prowadzi przez Roztoczański Park Narodowy. Po wyjeździe z lasu polecamy zatrzymać w jednym z pierwszych budynków po prawej stronie na pyszne domowe jedzenie. Sami jeździliśmy tą trasą kilka razy (co jest do nas niepodobne, bo wolimy poznawać nowe miejsca) żeby m.in. skosztować lokalnych przysmaków. Wycieczka ta nie była zbyt długa – 26 kilometrów, co chętnie robiliśmy późnym popołudniem czy wieczorami. 

Zwierzyniec
Zwierzyniec
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

Hania z Na Atlantydę 20 maja, 2021 - 21:55

Pięknie opisane! Skorzystam 🙂

Odpowiedz
Piotr 20 maja, 2021 - 22:25

Aż miło popatrzeć na takie okoliczności przyrody 🙂 Plaża nad stawem Echo super no i kajaki świetna sprawa 🙂 Wiztą w takim browarze też bym nie pogardził 🙂

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 21 maja, 2021 - 08:57

Cóż mogę powiedzieć… Pięknie. 🙂

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 21 maja, 2021 - 09:22

Degustowaliście w browarze? 😀

Odpowiedz
Joanna 21 maja, 2021 - 22:03

Pewnie 😉

Odpowiedz
Demi 24 maja, 2021 - 20:25

Oj piękne tereny i ciekawe atrakcje dookoła! Myślę, że bardzo by nam się podobały na żywo, takie w stylu naszej rodzinki! 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz