Home Miejsca Hala Jaworowa

Hala Jaworowa

by Joanna

Hala Jaworowa w Beskidzie Śląskim – opis szlaku.

Mówią, że jedna z ładniejszych polan w Beskidzie Śląskim to właśnie Hala Jaworowa położona na zboczu Kotarza. 

Ostatnio wzbudzała liczne kontrowersje z powodu planowanej w tym miejscu bazy hotelowo-apartamentowej oraz połączeniu drogowym Brennej ze Szczyrkiem. Podobno inwestycja została wstrzymana. Ale czy kiedyś nie powstanie tam wyciąg narciarski. Tego nie wie nikt. 

Hala Jaworowa – opis szlaku

Na Halę Jaworową postanawiamy wybrać się szlakiem niebieskim z Brenna Hołcyna. Samochód można zostać na niewielkim parkingu w pobliżu rozwidleniu szlaków niebieskiego i czerwonego. Przed nami około 3,5 kilometra trasy w górę, które powinniśmy pokonać w 1,5 godziny.

Początkowo idziemy po asfaltowej drodze dojazdowej do kilku okolicznych domów. Później szlak wchodzi w las i powoli zaczynamy nabierać wysokości. Droga mija nam szybko i niebawem stajemy w dolnej części hali. 

Widać małą chatkę, charakterystyczne drzewo czy też tablicę informacyjną.  Hala jest duża choć śniegu aktualnie nie ma tam zbyt wiele.

Z Hali Jaworowej rozciąga się widok na okoliczne szczyty Beskidu Śląskiego. Podobno bardzo ładne są tutaj zachody słońca. Jeszcze nie sprawdzaliśmy, ale nic straconego 🙂 

Ruszamy dalej. Idziemy na Kotarz. Jest to jedno z wyższych wzniesień w okolicy. Można powiedzieć, że oddziela Brenną od Szczyrku. 

Kotarz wznosi się na wysokość 974 metry. Na szczycie jest zadaszona wiata, a poniżej Piknik Bar. Szliśmy już kiedyś przez Kotarz idąc z centrum Brennej przez Stary Groń, Grabową, aż do Przełęczy Karkoszczonka. 

Tutaj dopiero śniegu jest więcej. Choć jak na początek grudnia to i tak mało. Ale zawsze to lepsze niż nic. 

Schodzimy z Kotarza w stronę Grabowej. Mijamy Chatę na Grabowej i znajdujący się obok niej Ogród Bajek. W chacie nie ma możliwości płatności kartą.

Następnie Bajkowym Szlakiem Utopca wracamy do Brennej Hołcyny, tam gdzie zostawiliśmy samochód.  Po drodze jest tam jeden fragment dość ostro w dół i w zimie może być oblodzony. 

To była krótka i przyjemna wycieczka. Nie wykluczamy, że jeszcze kiedyś odwiedzimy te okolice. 

Pozostałe propozycje wycieczek, które można zrobić z Brennej znajdziecie w tym artykule: „Brenna – baza wypadowa do górskich wycieczek

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 🙂 
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz