Home Miejsca Brenna – baza wypadowa do górskich wycieczek

Brenna – baza wypadowa do górskich wycieczek

by Joanna

Dlaczego Brenna może być świetną bazą wypadową do górskich wycieczek? Przekonajcie się sami.

Brenna to niewielka miejscowość położona w Beskidzie Śląskim około 80 kilometrów od Katowic i około 30 kilometrów od Bielska Białej. Jest na pewno mniej popularna niż sąsiednia Wisła czy Szczyrk. Jednak jako baza wypadowa niczym nie ustępuje innym miejscowościom wypoczynkowym. Poniżej przedstawimy gdzie można iść z Brennej na spacer w góry.

Brenna – gdzie iść w góry, na wycieczkę

Brenna – trasy krótkie, jeden szczyt

– Błatnia

Na Błatnią można iść Brennej na dwa sposoby: szlakiem zielonym lub czarnym i zielonym (szczegóły na mapach). Różnica z odległości i czasie jest prawie taka sama. Ruszając szlakiem zielonym samochód zostawialiśmy w pobliżu sklepu spożywczego, ruszając szlakiem czarnym samochód można zostawić na dużym parkingu w centrum miejscowości. Pod szczytem znajduje się schronisko, a obok niego duża polana. Szczyt znajduje się 5 minut powyżej schroniska.

– Przełęcz Karkoszczonka

Na Karkoszczonkę i znajdującą się poniżej przełęczy Chatę Woja Toma prowadzi żółty szlak z Brennej Bukowej. Trasa nie jest trudna. Często jest wybierana przez rodziny z dziećmi. Będzie to przyjemny spacer o każdej porze roku (kawałek podejścia pod przełęczą jest stromy). W zimie z przełęczy do Chaty Wuja Toma można pozjeżdżać na sankach – jest tam fajna górka.

– Kotarz

Z centrum miejscowości szlakiem niebieskim przez Halę Jaworową dojdziemy na Kotarz. To będzie już dłuższa wycieczka z długim podejściem. Wynagrodzą Wam to widoki rozciągające się z Hali Jaworowej.

Bar na Kotarzu

– Horzelica

Horzelica to najwyższe wzniesienie w grzbiecie Starego Gronia. Można się tam dostać na trzy różne sposoby:
– szlakiem zielonym z centrum
– szlakiem czarnym (ośrodek zdrowia)
– szlakiem żółtym (szkoła)
Znajdziecie tam miejsce do odpoczynku czy na ognisko.

– Stary Groń

Na Stary Groń dostaniemy się na dwa sposoby:
– szlak zielony dłuższy z centrum Brennej
– szlak zielony krótszy z Brennej Leśniczówki
Na szczycie stoi drewniana wieża widokowa, z której można oglądać okolicę. Znajdziecie tam również drewniany szałas, stoliki i ławy na których można odpocząć.

– Grabowa

Na szczyt Grabowej najkrótszy szlak z Brennej prowadzi od strony Doliny Leśnicy. Do Chaty na Grabowej, gdzie znajduje się ogród bajek i można coś zjeść, dojedziecie już w 50 minut. Sądząc po tym, że pod chatą stało kilka samochodów to trasa może być dobra dla wózków dziecięcych.

– Trzy Kopce Wislańskie

Na Trzy Kopce Wiślańskie prowadzi bardzo przyjemny szlak zielony rozpoczynający się w pobliżu leśniczówki. Całość to niespełna 8 kilometrów przyjemnego spaceru. Czeka tam na Was Telesforówka – miejsce gdzie można odpocząć i kupić coś do zjedzenia.

– Orłowa

Kolejny pomysł na krótka wycieczkę z Brennej to spacer na Orłową. Perspektywa 3 kilometrów w jedną stronę nie wygląda źle. Kiedyś na polanie w pobliżu szczytu funkcjonowało prywatne schronisko. Obecnie Chata na Orłowej jest nieczynna.

– Równica

Z Brennej można również iść na Równicę (choć ona chyba popularniejsza jest od strony Ustronia). Mamy w tym przypadku dwie opcje:
– szlak czarny z Brenna Skrzyżowanie i potem szlak żółty
– szlak zielony z Brenna Ośrodek Zdrowia i potem żółty

– Brenna – trasy dłuższe, pętle

– Brenna Centrum – Błatnia – Stołów – Trzy Kopce – Klimczok – Karkoszczonka – Brenna Bukowa

Bardzo przyjemna pętla która ma niespełna 15 kilometrów. Mija po drodze kilka szczytów. Można odpocząć w Schronisku na Błatniej lub podejść do Schroniska na Klimczoku (bo szlak wcześniej skręca w stronę Karkoszczonki). Robiliśmy tą pętlę ostatniej jesieni – Błatnia, Klimczok i Karkoszczonka – spacerem z Brennej

– Brenna Bukowa – Karkoszczonka – Beskidek – Hyrca – Kotarz – Hala Jaworowa – Brenna

Trasa niewiele krótsza niż wcześniejsza propozycja. Można iść w jedną lub w drugą stronę. Odpocząć możemy w Chacie Wuja Toma (poniżej przełęczy Karkoszczonka), a później na Kotarzu – tam jest wiata oraz Bar na Kotarzu.

Brenna

– Brenna Centrum – Horzelica – Stary Groń – Grabowa – Kotarz – Hyrca – Beskidek – Karkoszczonka – Brenna Bukowa

Dłuższa wersja wcześniejszej trasy, bo mijamy jeszcze Grabową i Stary Groń. Odpoczynek można zrobić obok wieży na Starym Groniu (jest tam szałas, ławy i stoliki), w Chacie na Grabowej (można kupić coś ciepłego), a potem dopiero w Chacie Wuja Toma (poniżej przełęczy Karkoszczonka). Tą trasę również przeszliśmy jesienią – Kotarz, Grabowa i Stary Groń – pętla z Brennej

Brenna

– Brenna Leśniczówka – Stary Groń – Grabowa – Przełęcz Salmopolska – Jawierzny – Wierch Gościejów – Trzy Kopce Wiślańskie – Brenna Leśniczówka

Pętla ta okrąża dolinę Leśnicy – niespełna 15 kilometrów. Odpoczynek możemy planować na Starym Groniu, w Chacie na Grabowej czy w Telesforówce (w pobliżu Trzech Kopców Wiślańskich)

Brenna

– Brenna Szkoła – Stary Groń – Grabowa – Przełęcz Salmopolska – Jawierzny – Wierch Gościejów – Trzy Kopce Wiślańskie – Świniorka – pod Orłową – Brenna Szkoła

Brenna

Dłuższa wersja poprzedniej trasy. 19 kilometrów to już opcja dla wytrwałych, ale jak ktoś ludzi chodzić po górach jest to bardzo ciekawa propozycja.

Tak więc sami widzicie, że przebywając w Brennej można znaleźć mnóstwo pomysłów na wyjścia w góry czy na spacer. Są trasy i krótkie i długie – każdy znajdzie coś dla siebie. A lody w centrum Brennej to już taka nasza mała tradycja na zakończenie wycieczki.

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

FUKO 25 lutego, 2021 - 15:03

Jak patrzy się na takie piękne góry, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w na szlak 🙂 Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Asia 1 marca, 2021 - 11:30

Ja na stare lata też się zrobiłam ogromnym fanem polskich gór i w ogóle takie stylu spędzania wolnego czasu, ale o Brennie nie słyszałam. Myślałam przez chwilę, że piszesz o jakimś zagranicznym miejscu:) Dzięki za pomysły kolejnych ciekawych szlaków!

Odpowiedz
Joanna 1 marca, 2021 - 11:48

W Polsce jest jeszcze mnóstwo miejsc o których nie mamy pojęcia 😉

Odpowiedz
Podróże w Naturze | Ania 1 marca, 2021 - 12:24

U Was zawsze można zobaczyć szczegółowe trasy! 🙂 Brenna… gdyby ktoś mnie spytał, gdzie leży ta miejscowość to strzeliłabym, że Czechy lub Niemcy 😀 Wstyd, trzeba jechać!

Odpowiedz
Konrad 1 marca, 2021 - 16:56

Świetna miejscówka żeby ruszyć w góry! Byłem i polecam!

Odpowiedz
Olka 3 marca, 2021 - 08:44

Okolice Brennej to takie przyjemne, lajtowe tereny do łazikowania. Bardzo je lubię, jak chcę zrobić dużo kilometrów, ale niekoniecznie w pionie. 🙂

Odpowiedz
Patryk Zieliński 8 marca, 2021 - 12:22

Uwielbiam polskie góry chociaż tak mało je znam. Mam nadzieję, ze kiedyś uda się nadrobić zaległości.

Odpowiedz
Izabela 4 kwietnia, 2021 - 19:19

Polecam szlak z Brennej Bukowa na Błatnią . Pięć minut od schroniska na Błatniej w kierunku Klimczoka cudna polana z kilkoma drzewami. Raj dla fotografów, zwłaszcza jesienią.

Odpowiedz

Zostaw komentarz