Home Miejsca Moszna czyli Zamek i Roboty

Moszna czyli Zamek i Roboty

by Joanna
Zamek Moszna

Krótka wycieczka do Mosznej: zwiedzamy Zamek Moszna, park i Fabrykę Robotów

Słoneczna pogoda zawsze jest zachętą do wyjścia z domu. Tym razem zamiast wycieczki w góry wybraliśmy się w Opolskie odwiedzić Zamek Moszna i znajdującą się w pobliżu Fabrykę Robotów.

Zamek Moszna

Obecnie (luty 2021) Zamek w Mosznej jest otwarty dla zwiedzających, turyści oglądają zamek sami (bez przewodnika). Żeby jednak zaznajomić choć trochę odwiedzających z historią zamku i rodziny Tiele-Wienckler w każdej sali zamontowano sprzęt nagłaśniający, z którego leci dokładny miejsca w którym się właśnie znajdujemy wraz z krótkim wstępem historycznym.  Pozwoliło to zastąpić przewodnika, który nie musi oprowadzać turystów, a oni mogą zwiedzać poszczególne sale swoim tempem i słuchać historii ile razy zechcą.

Zamek Moszna
Zamek Moszna
Zamek Moszna
Zamek Moszna

Dzięki temu nasze dzieci mogły spokojnie odsłuchać w każdej Sali interesujące ich fragmenty historii i wychwycić to co ich ciekawiło. Zwiedzamy m.in: Bibliotekę, Salę pod Pawiem, Galerię, Gabinet Hrabiego, Złoty Apartament czy Kaplicę. Wieża jest obecnie zamknięta dla zwiedzających. A my będąc w zamku zaraz po otwarciu o 9 rano zwiedzamy praktycznie sami.

Zamek Moszna
Zamek Moszna

Po obejrzeniu wszystkich dostępnych pomieszczeń idziemy do oranżerii (wejście przez restaurację) Oranżeria nie jest duża ale chłopcy są zaciekawieni co też ciekawego tam rośnie i dlaczego jest w niej tak ciepło 😉

W pozostałych zamkowych komnatach znaleźć można sale konferencyjne, restaurację i kawiarnię zamkową, gabinety odnowy biologicznej oraz zróżnicowane oferty noclegowe. Obok zamku funkcjonuje Stadnina Koni.

Dookoła pałacu jest park, w którym w okresie kwitnienia azalii i rododendronów odbywa się Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Idziemy na spacer choć w parku w tym czasie trwają wiosenne prace porządkowe, a położona na środku sadzawka jest jeszcze pokryta lodem.  Na wiosnę jak wszystko zacznie kwitnąć to będzie to bardzo ładnie wyglądać. W okresie zimowym wejście do parku jest bezpłatne. W pozostałej części roku należy wykupić bilet wstępu.

Obok parku znajduje się staw. Teraz również był zamarznięty, ale na jeden z pomostów można było wejść. Z tego miejsca bardzo ładnie było widać zamek.

Moszna to nie tylko zamek – Fabryka Robotów

800 metrów do Zamku w Mosznej znajduje się Fabryka Robotów, w którym Sebastian Kucharski udostępnia dla zwiedzających zbudowane przez siebie roboty. Roboty powstają głównie z odpadów przeznaczonych do recyklingu czy złomu samochodowego.

Znajdziecie tam i duże i małe roboty, bardzo pracochłonne i mniej pracochłonne. Jedne są stałe, inne wydają dźwięki, kolejne świecą światłem, inne się poruszają itd. Michał od razu rozpoznał, że jeden z robotów jest dokładnie taki sam jak ma w domu z klocków Lego, a Wojtek był zdziwiony jak zaczął go atakować pająk :D.

W fabryce stoją roboty takie które mają ponad 2 metry wysokości jak również takie które zmieszczą się w dłoni. Godziny otwarcia fabryki znajdziecie na ich stronie, ale obecnie najlepiej dzwonić i umawiać się indywidualnie.

O innych atrakcjach województwa opolskiego przeczytacie w naszym artykule „Opolskie – atrakcje regionu i pogranicza polsko-czeskiego„, a także znajdziecie w dziale „Opolskie

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Zalatana Rodzinka 5 maja, 2021 - 22:16

Zamek z zewnątrz wygląda wręcz bajecznie!

Odpowiedz
Hania z Na Atlantydę 10 maja, 2021 - 14:52

Uwielbiam zamek w Mosznej :). Ma ten wyjatkowy klimacik!

Odpowiedz
Piotr 10 maja, 2021 - 22:38

Nie ma co, zamek robi mega wrażenie 🙂 A młodzi gdzie mieli większą frajdę w zamku czy w fabryce robotów? :>

Odpowiedz
Ewelina z bloga w poszukiwaniu końca świata 12 maja, 2021 - 07:28

Uwielbiam ten zamek i fabrykę pana Sebastiana! Cieszę się, że udało Ci się tam dotrzeć, bo to nietuzinkowe miejsce na Opolszczyźnie 😉

Odpowiedz
Kamil 12 maja, 2021 - 08:16

Piękne miejsce! Mieliśmy okazję odwiedzić go w zeszłym tygodniu 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz