Home Miejsca Berchtesgaden i okolice – co zobaczyć

Berchtesgaden i okolice – co zobaczyć

by Joanna

Na weekend do Berchtesgaden? Jasne, sprawdźmy co tam można ciekawego zobaczyć.

Do Berchtesgaden pierwszy raz zawitaliśmy w 2011 roku, bo byliśmy obok w Salzburgu (w trakcie naszej podróży po Austrii). Pojechaliśmy do Niemiec zobaczyć głównie Kehlsteinhaus czyli górską kwaterę Hitlera. Po kilku latach, będąc już bardziej świadomym co można tam obejrzeć w okolicy, postanowiliśmy powrócić w tamte rejony. W lipcu 2019 wybraliśmy się do Niemiec obejrzeć wąwozy w Bawarii. Część z nich została już opisana na blogu, a resztę przedstawimy Wam w tym artykule. 

Berchtesgaden i okolice – co zobaczyć  

1. Wąwóz Wimbachklamm i spacer doliną Wimbachtal do Wimbachschloss

Wąwóz Wimbachklamm ma 200 metrów długości, a jego przejście zajmie średnio pół godziny, dalej można spacerem pójść doliną Wimbachtal do byłej chaty myśliwskiej pełniącej obecnie funkcję restauracji górskiej zwanej Wimbachschloss. Można również iść dalej w górę do kolejnego schroniska Wimbachgrieshütte albo wrócić na parking. Wszystkie szczegóły znajdziecie w artykule: „Wąwóz Wimbachklamm i spacer do Wimbachschloss

Wąwóz Wimbachklamm
Dolina Wimbachtal

2. Wąwóz Almbachklamm

Wąwóz ten uważany jest jako jeden z najpiękniejszych wąwozów w Alpach Bawarskich, powstał w w 1894 roku. Wstęp na jego teren jest płatny, a wąwóz jest dostępny od maja do października. Trasa przez wąwóz to 3-kilometrowy spacer w górę wzdłuż rzeki Almbach. Dokładną mapę, szczegóły i różne warianty trasy opisałam dokładnie w artykule: „Wąwóz Almbachklamm – Berchtesgaden

Wąwóz Almbachklamm
Wąwóz Almbachklamm

3. Jezioro Koningssee i Kościół Św.Bartłomieja

Königssee i Kirche St. Bartholomä to jedne z głównych atrakcji dla większości turystów przyjeżdżających do Berchtesgaden. Rejs statkiem to główna specjalność tego miejsca. Strome ściany skalne opadają do samego jeziora co było główną przeszkodą w powstaniu dróg czy ścieżek rowerowych wzdłuż brzegu jeziora. Nad jeziorem jest jeden ogromny parking. Jeśli chcecie obejrzeć Koningssee w góry to można skorzystać z kolejka Jennerbahn i oglądać okolice z poziomu 1200 metrów n.p.m. lub 1800 metrów n.p.m. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie.

Jezioro Koningssee (źródło: https://www.koenigssee.de/koenigssee)

4. Hintersee

Niezwykle malownicze jezioro położone jest w miasteczku Ramsau bei Berchtesgaden, na granicy Parku Narodowego Berchtesgaden. Liczni artyści, pisarze a nawet filmowcy uważają, że jest to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Alp Bawarskich. Jezioro odznacza się wyjątkową przejrzystością wody. Hintersee w przeciwieństwie do Koningssee można obejść dookoła, bo jego obwód wynosi jedynie 2,5 kilometra. Można go też przepłynąć łodzią. Będzie tu o wiele mniej ludzi niż nad Koningssee. Więcej przeczytacie na stronie.

Jezioro Hintersee (źródło: https://www.berchtesgaden.de/en/nature-wonders/hintersee-lake-and-ramsau)

5. Kehlsteinhaus – górska kwatera Hitlera

Kehlsteinhaus lub The Eagle’s Nest to górska kwatera Hitlera położona na zboczu góry Kehlstein w pobliżu Berchtesgaden. Na górę można dojechać specjalnym autobusem, potem jest przejście tunelem o długości 124 metrów w głąb góry, a następnie złota winda wywozi nas na szczyt. W środku jest restauracja i sklep z pamiątkami. Więcej przeczytacie w artykule: „Kehlsteinhaus – górska kwatera Hitlera

Kehlsteinhaus
Kehlsteinhaus

6. Rossfeld Panorama Strasse

Rossfeldpanoramastraße to całoroczna trasa widokowa położona przy samej granicy z Austrią. Jest jednocześnie najwyżej położoną trasą widokową w Niemczech. Na szczycie jest kilka parkingów. Można pójść na krótki spacer i zerknąć na Austrię (w stronę doliny Salzach z Salzburgiem czy na Alpy Salzburskie). Trasa jest płatna (8,5 euro). Najwyższy punkt na trasie osiąga wysokość 1570 metrów n.p.m. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie.

7. Kopalnia soli Salt Mine Berchtesgaden

Kopalnia Soli w Berchtesgaden to jedna z większych atrakcji w tym mieście. W kopalni tej pojedziesz pociągiem, zjedziesz na dwóch drewnianych zjeżdżalniach, zobaczysz słone jezioro 130 metrów pod ziemią itd. Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie.

Gdzie spaliśmy w rejonie Berchtesgaden? 

Wybraliśmy Campingplatz Staufeneck w miasteczku Piding (Strailachweg 1, 83451 Piding, Niemcy). Było to w pewnej odległości do centrum Berchtesgaden (24 kilometry), ale za to były wolne miejsca (a to w sezonie nie jest takie oczywiste). Płaciliśmy 31 euro za dobę (w 2019 roku), płatność tylko gotówką. Prysznice płatne 0,5euro za 5 minut ciepłej wody. Pamiętajcie, że w Niemczech konieczne są specjalne przełączniki do prądu, bo nasze polskie wtyczki często nie pasują.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w promieniu 60km od Berchtesgaden: 

– Salzburg

Salzburg to miasto Mozarta i najbardziej znanego operowo-teatralnego festiwalu Europy. Stare miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękny Pałacu Mirabell i ogrody, Twierdza Hohensalzburg czy Katedra św. Ruperta i św. Wirgiliusza to tylko kilka z licznych atrakcji w tym mieście. Kiedyś zupełnym przypadkiem trafiliśmy tam na wyścig starych samochodów. „Salzburg i wyścig starych samochodów.

Salzburg
Salzburg

– Eisriesenwelt

Eisriesenwelt to największą na świecie naturalna jaskinia lodowa położona w pobliżu miasteczka Werfen. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1641 metrów n.p.m. więc trzeba tam albo dojść (1,5h godziny lub wyjechać kolejką). Jest to jedna z ciekawszych jaskiń w Austrii i zdecydowanie polecamy ją zobaczyć. Więcej informacji znajdziecie w „Eisriesenwelt – największa na świecie jaskinia lodowa

Droga do Eisriesenwelt
Droga do Eisriesenwelt

– Zamek Hohenwerfen

To średniowieczny zamek, który przez wiele lat bronił położonego 40 kilometrów dalej Salzburga. Jedną z jego największych atrakcji są pokazy ptaków łowczych, które organizowane są codziennie. Zamek był również tłem dla kilku filmów. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Zamek Hohenwerfen (źródło: https://www.salzburg.info/pl/sights/atrakcje-turystyczne-wokol-salzburga/burg-hohenwerfen)

– Saalachtaler Naturgewalten:

W skład Saalachter Naturgewalten wchodzą: wąwóz Vorderkaserklamm,  jaskinia Lamprechtshöhle i wąwóz Seisenbergklamm. Wszystkie te atrakcje przyrody znajdują się w niewielkiej odległości od siebie Można je zwiedzać wszystkie jednego dnia, kupując jeden bilet na wszystkie atrakcje. Położone są pomiędzy miasteczkami Sankt Martin bei Lofer a Weißbach bei Lofer. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie „Saalachtaler Naturgewalten

wąwóz Vorderkaserklamm
jaskinia Lamprechtshöhle
wąwóz Seisenbergklamm
Booking.com

Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę ?
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Potrzebujesz wynająć samochód? Sprawdź je w DiscoverCars – mają sporo ciekawych ofert.

DiscoverCars.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

KasiaKordasz 24 września, 2020 - 09:04

Jakie widoki… Bajka!!! Cudownie i jestem przekonana, że warto.

Odpowiedz
antekwpodrozy.pl 24 września, 2020 - 22:11

Kapitalne widoki, widać, że miejscówka warta odwiedzenia

Odpowiedz
Piotr 24 września, 2020 - 22:56

Z tamtych rejonów jakoś najbardziej kojarzy mi się zamek Hohenwerfen. ALe jak widać cały region jest koniecznie wart zobaczenia.

Odpowiedz
FOTO podróże BPE 25 września, 2020 - 08:12

Bajeczne miejsca odkryliście . Ostatnio myśleliśmy o tym kierunku i mam nadzieję, że uda się coś zrealizować …..

Odpowiedz
Kasia 27 września, 2020 - 08:08

Jak tam ładnie!! Już sprawdzałam ile nam zajmie droga – ponad 7 godzin… To na weekend chyba nie bardzo. 😉 Ale na przyszły sezon musimy się tam ruszyć!

Odpowiedz
Marian 7 kwietnia, 2021 - 21:58

Kehlsteinhaus nie był żadną górską kwaterą Hitlera. Budynek był prezentem dla Hitlera na jego 50 urodziny. Hitler był w nim tylko kilka razy z obawy o możliwość zamachu z powietrza. Głównie odwiedzała to miejsce Ewa Brown. Górską kwaterą Hitlera był Berghof. Znajdował się też w tych rejonach. Pod koniec wojny został zbombardowany przez aliantów. Ruiny wysadzili w powietrze sami Niemcy. Obecnie pozostały z niego tylko fragmenty fundamentów.

Odpowiedz

Zostaw komentarz