Eisriesenwelt – największa na świecie jaskinia lodowa

W pobliżu miejscowości Werfen, w masywie Tennengebirge w Alpach Salzburskich, około 50 km do Salzburga znajduje się labirynt grot o długości 42 km, wypełnionych przez cały rok lodem, będący jednocześnie największą na świecie naturalną jaskinią lodową zwaną Eisriesenwelt.

Eisriesenwelt
Plan dojścia do jaskini

Dostęp do jaskini Eisriesenwelt nie jest wcale taki prosty, ponieważ wejście do niej usytuowane jest na wysokości 1641 metrów n.p.m.

Mamy do wyboru dwie opcje: wyjście tylko i wyłącznie pieszo albo skrócenie sobie drogi poprzez skorzystanie z kolejki. Możliwa jest też opcja wyjazdu kolejką w górę i zejście pieszo w dół, na co ostatecznie się decydujemy. Ale i tak po zakupie biletów należy przejść ok 20 minut pieszo do dolnej stacji kolejki. My wsiadamy do wagonika i jedziemy do góry (ok 3 minuty). Pokonanie tego odcinka pieszo może zająć do 90 minut. A po drodze są miejsca, gdzie można się zatrzymać i odpocząć.

Poniżej na zdjęciu widać górną stację kolejki.

eisriesenwelt1

Z okna wagonika widać całą dolinę rzeki Salzach.

eisriesenwelt2
eisriesenwelt3

Następnie kolejne 20 minut zajmuje dojście do wejścia do jaskini Eisriesenwelt. Idziemy malowniczo położoną trasą podziwiając widoki nie tylko przed nami, ale również za nami.

eisriesenwelt4
eisriesenwelt8
eisriesenwelt6
eisriesenwelt7

Wejście do jaskini w całej okazałości. Musimy tam poczekać, aż zbierze się grupa osób (co nie jest trudne, bo ludzi jest dużo), a wejście do środka jest możliwe tylko z przewodnikiem i odbywa się mniej więcej co pół godziny.

eisriesenwelt5
eisriesenwelt9

Warto mieć ze sobą ciepłe ubrania, bo temperatura w środku wynosi zazwyczaj poniżej zera stopni, jest tam również ślisko i wąsko. A za oświetlenie robią przenośne latarnie, zabierane przez wchodzących do środka.

eisriesenwelt10
eisriesenwelt11

Zwiedzanie jaskini w środku zajmuje ok. 70 minut.

eisriesenwelt14
eisriesenwelt15

Zarówno ciemność, jak i tempo poruszania się grupy w dość na wąskiej ścieżce w  jaskini nie sprzyja robieniu dobrych zdjęć. Dlatego warto ją odwiedzić, aby samemu przekonać się o pięknie tego miejsca.

eisriesenwelt16

Po zakończeniu zwiedzania wracamy spacerem na parking, zajmuje nam to jakieś 1,5 godziny.

eisriesenwelt18
eisriesenwelt17

Jaskinia Eisriesenwelt jest otwarta dla zwiedzających od początku maja i czynna prawie do końca października. Ceny są zróżnicowane w zależności od wybranego wariantu. Obecnie za samo wejście do jaskini trzeba zapłacić 11 euro, bilet: jaskinia + kolejka (w obie strony) to wydatek 22 euro, a szczegółowy cennik można znaleźć tutaj.

Nocujemy w miejscowości Pfarrwerfen, na bardzo ładnie położonym Camping Vierthaler, który oddalony jest o ok. 10 km od parkingu pod jaskinią.

werfen7
werfen5
werfen6

W okolicy można zobaczyć również m.in. wybudowany w XI wieku na szczycie 155 metrowej skały Zamek Hohenwerfen, w którym codziennie odbywają się pokazy lotów sokołów.

Booking.com

Jeśli szukasz innych atrakcji w Austrii to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.


22 odpowiedzi do artykułu “Eisriesenwelt – największa na świecie jaskinia lodowa

 1. Blondynka z Krainy Teczy

  Ja tez dolaczam do gorna jaskiniowcow 😉 – co wiecej, nasz 5 letni synek tez w sobie odkryl ostatnio te pasje i coraz wiecej chce chodzic. No i ostation nawet o spaniu w jaskini przebakuje moj maly Croode 😉

 2. kami

  ojejku byłam tam! Chyba z 15 lat temu i zupełnie zapomniałam o tym miejscu! A ono tak piękne było!!! Dzięki za przypomnienie 🙂 w ogóle tam widoki w całej okolicy powalały, co i doskonale na Waszych zdjęciach widać!

  1. Asia Autor

   Można. Trzeba go tylko odpowiednio ubrać. Nasz Michał jak miał 2,5 roku to był z nami w jaskini Niedźwiedziej w Kletnie 🙂

  1. Asia Autor

   Powiem tak: nie widzieliśmy tam zakazu wejścia dla rocznych dzieci. Ale w jaskini jest ciemno, jedyne światło jakie tam będzie to tylko z przenośnych lamp niesionych przez zwiedzających (tylko niektóry dostają). Dlatego obawiam się, że roczne dziecko może się jednak trochę bać. Co do kwestii nosidełka to musicie się zastanowić czy dacie radę iść po śliskiej ciemnej jaskini do góry i w dół. Myślę, że dobrym pomysłem będzie jak poradzicie się pracowników jaskini w tej kwestii: info@eisriesenwelt.at – mail z ich strony powinien rozwiać Wasze wątpliwości. Bo możliwe, że ich przewodnicy mieli już do czynienia z tak małymi dziećmi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *