Home Bośnia i Hercegowina Bośnia – 7 miejsc, które warto zobaczyć

Bośnia – 7 miejsc, które warto zobaczyć

by Joanna
Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina nie jest tak popularna jak sąsiednia Chorwacja czy Czarnogóra. Ale ma kilka miejsc, których nie można przegapić podczas wizyty na Bałkanach.

Jeżeli planujecie wizytę na Bałkanach to warto rozważyć wizytę w Bośni i Hercegowinie. Bośnia ma wiele ciekawych miejsc, a niektóre z nich można zobaczyć poświęcając zaledwie kilka dni jadąc do Albanii czy Czarnogóry lub podróżując po Chorwacji.

Wodospady Una

Wodospady Una to nasz nr 1 jeśli chodzi o miejsca, które musicie zobaczyć w tym kraju. Naszym zdaniem są to najładniejsze wodospady w Bośni i Hercegowinie. Znajdują się w Parku Narodowym Una, który znajduje się przy granicy z Chorwacją (można tam wyskoczyć na jeden dzień, będąc w Plitvickich Jeziorach). Są tam dwa miejsca, które Wam polecamy zobaczyć. Pierwsze z nich to Strbacki Buk – najbardziej spektakularny wodospad w tym parku narodowym. Ma 24 metry wysokości i tworzy przepiękne kaskady. Można go oglądać spacerując po specjalnie zbudowanych pomostach wzdłuż rzeki.

Wodospady Una – Strbacki Buk

Drugim miejscem gdzie warto tam pojechać jest miejscowość Martin Brod, w której znajdziemy Wielki wodospad na Unie oraz Małe Wodospady na Unie. Cały kompleks tych wodospadów to 800 metrów długości, a różnica wysokości wynosi 54 metry.

Wielki wodospad na Unie
Małe Wodospady na Unie

Więcej informacji, a przede wszystkim jak tam dojechać, ile zapłacić za wstęp, gdzie zaparkować itd znajdziecie na naszym artykule: Wodospady Una – najładniejsze w Bośni i Hercegowinie

Mostar

Mostaru przedstawiać nie trzeba, bo większość z Was na pewno kojarzy jego symbol czyli słynny kamienny most o jednym przęśle przerzuconym przez przepływającą pod nim Neretwę. W sezonie letnim musicie liczyć się tam z tłumem turystów, ale po zachodzie słońca robi się ich już zdecydowanie mniej. Warto przespacerować się uliczkami i poczuć klimat tego niezwykłego miasta. Więcej o Mostarze przeczytacie tutaj: Mostar, Blagaj, wodospady Kravica i okolice

Mostar – Stary Most

Blagaj

Blagaj leży 13 kilometrów od Mostaru. Jego najbardziej znanym miejscem jest położony u źródeł Buny Klasztor Derwiszy (Blagaj Tekija). Klasztor można zwiedzać, ale ciekawe jest również wypływające z ogromną siłą źródło Buny – jedno z najsilniejszych w Europie. Więcej o Blagaju przeczytacie tutaj.

Klasztor Derwiszy (Blagaj Tekija)

Wodospady Kravica

Wodospady Kravica polecamy Wam jedynie w przypadku gdy będziecie jechać w lub wracać z Mostaru do Chorwacji – jako przystanek na odpoczynek. Natomiast jeśli macie w planach zobaczyć Wodospady Una to Kravicę można sobie spokojnie odpuścić, bo wkradła się tam już wszechobecna komercja, szczególnie w sezonie. Zaletą Wodospadów Kravica jest to, że można się tam kąpać w wyznaczonych miejscach. Ale dla nas było tam zdecydowanie na dużo ludzi jak na tak małe miejsce. Oczywiście niewielkie knajpki i stoliki też się znajdą.

Wodospady Kravica

Medziugorie i Počitelj

Oba te miejsca leżą niedaleko Wodospadów Kravica więc można je odwiedzić przy okazji wycieczki do Mostaru. Medziugorie to popularny w Bośni ośrodek kultu religijnego, gdzie miały miejsca objawienia maryjne. Spotkacie tam głównie pielgrzymów ze wszystkich części świata.

Počitelj to niewielkie miasteczko na trasie E73 prowadzącej do Mostaru. W Počitelj znajdziecie ruiny średniowiecznej tureckiej twierdzy, z których rozciąga się ładny widok na przepływającą obok Neretwę. Więcej o Počitelj przeczytacie na blogu okiemmaleny.

Jablanica

Jablanica to miejsce słynnej Bitwy nad Neretwą, na podstawie której nakręcono później film o tym samym tytule. Obecnie zobaczymy tam wybudowany specjalnie na potrzeby filmu most kolejowy, który został wysadzony. W miasteczku funkcjonuje także muzeum poświęcone tejże bitwie. Więcej o tym przeczytacie u nas: Z Mostaru do Jajce doliną Neretwy

Jablanica

Jajce i Plivski wodospad

Miasteczko Jajce i znajdujący się w samym jego środku Plivski wodospad to kolejne miejsce pojawiające się na większości widokówek z Bośni. Wszystko za sprawą Plivskiego wodospadu, który przepięknie rozlewa się w centrum miasta. Oprócz tego znajdziecie tam ładną starówkę z twierdzą na wzgórzu. Świetne miejsce na przerwę w podróży. Więcej o tym miejscu przeczytacie tutaj: Z Mostaru do Jajce doliną Neretwy

Jajce i Plivski wodospad

To są tylko niektóre miejsca, które udało nam się zobaczyć w Bośni podczas ostatniej wizyty na Bałkanach. Mamy nadzieję, że następnym razem uda nam się zobaczyć jeszcze inne ciekawe miejsca w tym kraju i przykładowo skupimy się bardziej na jego wschodniej części – zwiedzając np. Sarajewo.


Jeśli potrzebujesz samochodu to znajdziesz go w międzynarodowych wypożyczalniach np: Localrent albo Discovercars. Da się coś znaleźć w fajnej cenie. Sam wybierzesz co Ci bardziej pasuje.


Jeśli podoba Ci się artykuł albo chcesz wesprzeć naszą działalność – postaw nam kawę 😉
Zawsze to miłe jak ktoś Cię doceni. Z góry dziękujemy i lecimy przygotowywać kolejne fajne artykuły 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co jeszcze zobaczyć na Bałkanach? Sprawdźcie naszą mapę i szukajcie inspiracji 😉

Gdzie spać na Bałkanach? Listę campingów na których nocowaliśmy znajdziecie w artykule „Campingi na Bałkanach„. Wolisz coś innego niż namiot? Sprawdź oferty na booking.com.

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

8 komentarzy

antekwpodrozy.pl 21 marca, 2019 - 21:41

Tym artykułem zachęciłaś mnie do wizyty w Bośni. Jak tylko pojawi się okazja, to z pewnością tam kupie bilety. Przepiękne zdjęcia.

Odpowiedz
Kamil | ONE STEP FORWARD 21 marca, 2019 - 22:13

Cudowne widoki i zdjęcia! Super, że zebraliście to w jednym miejscu 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 24 marca, 2019 - 19:51

Jak zobaczyłam u Was wodospady Una, to pomyślałam, że już nic w tym tekście nie spodoba mi się bardziej. Potem pokazaliście Mostar, Blagaj, wodospady Kravica… I już sama nie wiem co najchętniej bym zobaczyła. Pewnie całą Waszą listę miejsc.

Odpowiedz
Mikołaj Śliżyński 24 marca, 2019 - 21:18

Że wszystkich tych miejsc odwiedziłem jedynie Mostar. Pozostałe są dalej do odkrycia. Zapisuję je na swoją listę „must see”

Odpowiedz
Natalia 25 marca, 2019 - 06:39

Tam jest aż tak pięknie?? Te wodospady rozłożyły mnie na łopatki- chcę do Bośni!

Odpowiedz
dwakapi 28 sierpnia, 2021 - 12:02

Świetne zdjęcia! Inspirowaliśmy się Waszym wpisem przed wyjazdem. Po powrocie dodalibyśmy jeszcze do tej listy Travnik – świetny klimat 🙂

Odpowiedz
Nell 5 września, 2022 - 07:35

Super ,właśnie wybieram się w te strony na wakacje z namiotem, ale mam pytanie, czy w Bośni, Albani są przy domach ogłoszenia ” wolne pokoje’ tak 1,2 noce jak np. u nas nad morzem?

Odpowiedz
Joanna 5 września, 2022 - 08:38

Trudno powiedzieć bo zupełnie nie zwracaliśmy na to uwagi ? mając namiot szukaliśmy campingów a nie pokoi ?

Odpowiedz

Zostaw komentarz