Home Miejsca Wysoka Kopa – wyprawa w Góry Izerskie

Wysoka Kopa – wyprawa w Góry Izerskie

by Joanna

Wysoka Kopa to najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do Korony Gór Polski.

Najwyższy szczyt Gór Izerskich czyli Wysoka Kopa znajduje się między miastami Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój. Góry Izerskie leżą częściowo w Polsce i Czechach. W tych okolicach znajdują się świetne tereny do uprawiania narciarstwa biegowego oraz turystki pieszej i rowerowej.

Wysoka Kopa osiąga wysokość 1126 metrów n.p.m. i znajduje się w masywie Wysokiego Grzbietu. Szlaki turystyczne prowadzą na niego z każdej strony: ze Szklarskiej Poręby, z Jakuszyc, z Rozdroża Izerskiego itd.

Według nas najkrótszy szlak na szczyt rozpoczyna się od Rozdroża Izerskiego, gdzie na parkingu przy drodze zostawiamy rano samochód.

Zielonym szlakiem kierujemy się w stronę Rozdroża pod Zwaliskiem. Podejście początkowo jest łagodne. Później jednak szlak robi się bardziej stromy. Na rozdrożu zmieniamy szlak na czerwony, który prowadzi obok nieczynnej obecnie Kopalni Kwarcu „Stanisław”. Kopalnia znajduje się na wysokości 1020 metrów n.p.m. co czyniło ją najwyżej położonym zakładem wydobywczym w Europie Środkowej. Fragment szlaku prowadzi drogą dojazdową (asfalt) do terenów byłej kopalni.

Wysoka Kopa

Wysoka Kopa znajduje się poza szlakiem. Dlatego gdy miniemy kopalnię kwarcu trzeba kierować się dalej czerwonym szlakiem, aż trafimy na znajdującą się za zakręcie zadaszoną wiatę. W środku można się schować przed deszczem albo odpocząć. Około 300 metrów od wiaty w stronę lasu znajduje się szczyt (około 10 minut piechotą), są znaki w stronę szczytu, ale słabo widoczne.

Tego samego dnia odwiedzamy jeszcze Hutę Szkła „Julia” w Piechowicach, a następnie udajemy się w miasteczka Komarno (obok Jeleniej Góry), skąd wychodzimy na kolejny szczyt do Korony Gór Polski czyli Skopiec – znajdujący się w Górach Kaczawskich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Zostaw komentarz