Home Miejsca Wydma Czołpińska – najładniejsza w Słowińskim Parku Narodowym

Wydma Czołpińska – najładniejsza w Słowińskim Parku Narodowym

by Joanna

Dlaczego naszym zdaniem Wydma Czołpińska jest właśnie tym miejscem, które przede wszystkim musicie zobaczyć będąc w okolicach Słowińskiego Parku Narodowym.

Wydma Czołpińska
Słowiński Park Narodowy
Wydma Czołpińska

Jednym z dwóch terenów wydmowych udostępnionych dla turystów w Słowińskim Parku Narodowym jest Wydma Czołpińska. Leży w pobliżu miejscowości Czołpino (na zachód od Łeby i jeziora Łebsko).

Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska jest niższa i jednocześnie mniej popularna od Wydmy Łąckiej. Szlak spacerowy rozpoczyna się na parkingu leśnym w miejscowości Czołpino. Tam też można kupić bilety wstępu do Słowińskiego Parku Narodowego. Czerwonym szlakiem kierujemy się w las. Po około 20 minutach las się kończy i zaczynają się wydmy. Wśród nich wydzielono ścieżkę w stronę morza.

Wydma Czołpińska jest zupełnie inna niż Wydma Łącka. Jest niższa i składa się z obecnie z kilku pagórków. Dużą zaletą tego miejsca jest jego niesamowity urok oraz wyjątkowy brak ludzi. Na spacer wyszliśmy rano i nie spotkaliśmy na swojej drodze nikogo. Spacer na plaże zajął nam od parkingu około godzinę.

Plaża w Czołpinie jest szeroka, czysta i oczywiście pusta. Dla nas jest to dużą zaletą, bo wolimy mniej zaludnione miejsca.

Po wypoczynku na plaży ruszyliśmy dalej w stronę Czerwonej Szopy. Budynek zbudowany jest z czerwonej cegły. Kiedyś była tam stacja ratownictwa morskiego. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje jedyna w okolicy tej plaży smażalnia ryb.

Latarnia Morska w Czołpinie

Latarnia ta zbudowana została w styczniu 1875 roku na jednej z najwyższych wtedy wydm Słowińskiego Parku Narodowego . Dla zwiedzających udostępniono ją w 1994 roku. Latarnia ma 25 metrów wysokości i znajduje się między Latarnią Morską w Ustce i Latarnią Morską w Stilo.

Do latarni można dość z parkingu w Czołpinie w około 15 minut albo ścieżką od strony plaży. Jeżeli planujecie spacer przez wydmę w stronę Czerwoną Szopę to żeby dostać się do latarni należy albo wrócić w stronę parking albo iść plażą.

Obecnie nie da się przejść bezpośrednio od Czerwonej Szopy do latarni choć istnieje tam droga dojazdowa (i ścieżka leśna wg niektórych map), to prowadzi do zamkniętej i zagrodzonej płotem bazy wojskowej. Przez bazę przejść się nie da, mimo że latarnia znajduje się zaraz za jej płotem. Wydeptana wokół bazy wojskowej ścieżka jest bardzo ryzykowna, z uwagi na zakaz poruszania się w Słowińskim Parku Narodowym poza wyznaczonymi szlakami (grozi to mandatem).

Opłaty:

  • wstęp do Słowińskiego Parku Narodowego – normalny 6,00 zł, ulgowy 3,00 zł (bilet na jeden dzień), dzieci do 7 roku życia gratis, opłaty obowiązują od 1 maja do 30 września
  • parking leśny w Czołpinie – 6 zł za dzień za samochód osobowy
  • wstęp do latarni w Czołpinie – 4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy
Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

Monika 8 sierpnia, 2019 - 23:47

Pytanie do autorki: ile lat mają wasi chłopcy tutaj? Zastanawiamy się czy nasi nie są za mali na tą wycieczkę (mają 2 i 5 lat).

Odpowiedz
Joanna 9 sierpnia, 2019 - 07:42

Nasi chłopcy mają obecnie 7,5 i 4,5 lat 🙂

Odpowiedz
Wydma 12 sierpnia, 2020 - 09:05

Witam, potwierdzam 🙂
Nigdy więcej na łebskie wydmy. Zawsze gości zabieramy na czołpińską. Piękny spacer. Uwielbiam ją wczesną wiosną i jesienią, można wygrzać się na piachu lub wykąpać się w morzu bez odzienia he, he 🙂
My w tym roku wybieramy się z wnukami 5 i 8 lat
pozdrawiam
Mariola

Odpowiedz
Marek 24 czerwca, 2021 - 23:18

To moje miejsce…

Odpowiedz

Zostaw komentarz