Home Miejsca Szumy na Tanwi i Czartowe Pole – rowerem po Puszczy Solskiej

Szumy na Tanwi i Czartowe Pole – rowerem po Puszczy Solskiej

by Joanna

Wycieczka rowerowa po Puszczy Solskiej. Szumy na Tanwi, Czartowe Pole, Wieża Widokowa Susiec i inne atrakcje okolicy.

Roztocze jest świetnym miejscem na wycieczki rowerowe. Przekonaliśmy się o tym sami przebywając tam na urlopie. Szczególnie podobały nam się ścieżki rowerowe poprowadzone przez Puszczę Solską – to olbrzymi kompleks leśny znajdujący się na granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego. W 1988 roku utworzono tam Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej w którym 80% powierzchni zajmują lasy. 

Samochód zostawiamy na parkingu obok Rezerwatu Przyrody Czartowe Pole. Rezerwat zwiedzamy pieszo (nie można tam jechać rowerem) wędrując wytyczoną tam ścieżką dydaktyczną w kolorze niebieskim o długości 1,4 kilometra. Utworzony został w 1958 roku w celu ochrony doliny rzeki Sopot, a jego nazwa wzięła się z opowiadań: że na pobliskiej polanie “jeno czarci tam hasali”.

Po obejrzeniu rezerwatu wsiadamy na rowery, jedziemy kawałek główną drogą po czym skręcamy w prawo w stronę puszczy. Prowadząca tutaj ścieżka rowerowa niezmiernie nam się podoba. Jest pusto i cicho, a po szerokiej ścieżce jedzie się bardzo dobrze. Jest tam zakaz wjazdu samochodów (z pewnymi wyjątkami), ale spokojnie można wybrać się tam rowerem z dziećmi. 

Dojeżdżamy nią aż do mostu na Tanwi w Borowych Młynach. Tam za mostem po prawej stronie są ławki i miejsce, gdzie można odpocząć. 

Następnie inną już ścieżką rowerową (jadąc wzdłuż rzeki Tanew) kierujemy się w stronę Suśca. Po drodze odbijamy w prawo w stronę poprowadzonego w pobliżu niebieskiego Szlaku Szumów na Tanwi. Wkraczamy do Rezerwatu nad Tanwią. Nie wszędzie da się jechać na rowerze. Miejscami jest piasek czy strome i wąskie przejścia – tam rower prowadzimy. 

Kto znajdzie zwierzątko na zdjęciu?

Mijamy ruiny stanicy harcerskiej z 1938 r, po czym docieramy do Szumów na Tanwi.

Szumy to lokalna nazwa niewielkich i malowniczych wodospadów. Najładniejsze szumy położone są w pobliżu przysiółka Rebizanty – tam są 24 progi wodne tworzące niewielkie wodospady.

Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi

Na skarpie powyżej szumów znajduje się bar “U Gargamela”. Można tam kupić lody, picie i jedzenie oraz odpocząć na pobliskich ławkach. Obok baru jest polny parking dla samochodów (kto nie chce iść pieszo, to może tutaj przyjechać samochodem i zejść po schodach w dół do szumów). 

Po obejrzeniu szumów kierujemy się w stronę głównej drogi i dalej jedziemy w kierunku Rybnicy, a potem Suśca. Mijamy pomnik Kargula i Pawlaka, a następnie kierujemy się w stronę Wieży widokowej Susiec. 

Żeby nie było zbyt prosto to do wieży jedzie się pod górę. Ale za to widoki z niej są bajeczne. Warto podjechać, choćby samochodem. 

Wieża widokowa Susiec

Jak było pod górę to teraz musi być w dół – jedziemy do Grabownicy, za którą czeka na nas jeszcze kilka wzniesień. Następnie skręcamy w stronę zalewu w Majdanie Sopockim i przejeżdżamy przez zaporę. Nad zalewem też znajdziecie bary i kawiarnie. 

Fragmentem Trasy Rowerowej Ziemi Józefowskiej kierujemy się w stronę wsi Nowiny i dalej wzdłuż rzeki Sopot na parking do samochodu. Niespełna 42 kilometrowa wycieczką pokazała nam piękno Puszczy Solskiej i dwa pobliskie rezerwaty przyrody. Lasy Puszczy Solskiej polecamy wszystkim rowerzystom.  

Booking.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

antekwpodrozy.pl 9 września, 2021 - 19:42

Po nazwach w ogóle nie doczytałem co to za miejsca 🙂
Ale widzę, że Roztocze 🙂
Pięknie tam

Odpowiedz
kasai.eu podróże w sieci 13 września, 2021 - 08:17

Rowerem po Roztoczu!? Zawsze
Za każdym razem odkrywam nowe szlaki – już się nie mogę doczekać aż to wszystko objedziemy 😉

Odpowiedz
Hania z Na Atlantydę 13 września, 2021 - 09:13

Wow! Nie wiedziałam nawet, że takie miejsce istnieje 🙂 Mega! Dzięki za polecenie!

Odpowiedz
Ewelina z bloga w poszukiwaniu końca świata 13 września, 2021 - 10:46

Świetny pomysł na weekendową wycieczkę! Zapisuję na jesień, bo wtedy uwielbiam robić takie trasy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz