Rudy czyli Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej

Gdzie na śląsku można przejechać się koleją wąskotorową? Proponujemy odwiedzić Rudy – niewielką wieś położną na północny zachód od Rybnika.

rudy1

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach jest jednym z 36 obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki usytuowanych w województwie śląskim. Od kilku lat w czerwcu, w jednym konkretnym dniu (sobota) organizowana jest Industriada czyli  święto Szlaku Zabytków Techniki. My do Rud postanawiamy się wybrać w niedzielę po Industriadzie licząc na mniejszą ilość ludzi.

rudy46a

Było to działanie celowe, ponieważ zamierzaliśmy odbyć obiecaną wcześniej przejażdżkę koleją wąskotorową. Jedyną niewiadomą było jaka tym razem będzie lokomotywa: parowa czy spalinowa. Trasy są dwie: Rudy – Paproć – Rudy lub Rudy – Stanica – Rudy.

Cena zależy od rodzaju lokomotywy, która będzie miała kurs oraz od trasy.
– kierunek Paproć – trakcja parowa – 15 zł/normalny
– kierunek Paproć – trakcja spalinowa – 12 zł/normalny
– kierunek Stanica – trakcja spalinowa – 15 zł/normalny
Są również bilety ulgowe, a dzieci poniżej 3-go roku życia jadą za darmo.

rudy44

Tak więc przed godziną 14:00 pojawiamy się na stacji, kupujemy bilety na trasę tym razem do Stanicy i udajemy się do wagonów w oczekiwaniu na dołączenie lokomotywy oraz odjazd.

rudy3 rudy4

rudy2

Podróż do Stanicy i z powrotem trwa ok 45 minut. Trasa biegnie przez las będący częścią Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, dzięki czemu w tą upalną niedzielę podróż takim pociągiem jest bardzo przyjemna.

rudy5 rudy6 rudy7

rudy8 rudy10 rudy12

Dojeżdżamy do Stanicy, gdzie przewidziany jest krótki postój i czas na zdjęcia.

rudy15 rudy16

rudy18 rudy17

To właśnie tutaj lokomotywa jest przepinana na drugą stronę wagonów.

rudy19a

I tak po przymusowym postoju wracamy na stację do Rud.

rudy13

Na terenie skansenu zachował się w dobrym stanie budynek byłej lokomotywowni wraz z przyległymi pomieszczeniami. Czasem można też przejechać się kawałek ręczną drezyną.

rudy27

rudy34 rudy32

rudy31

Nie jest to nasza pierwsza wizyta w Rudach (pierwsza w czteroosobowym składzie), a mimo to Michał musiał ponownie sprawdzić wszystkie dostępne tam lokomotywy.

rudy26 rudy30

Przy okazji mamy też możliwość zobaczyć przygotowania oraz odjazd następnego w rozkładzie kursu, tym razem lokomotywy parowej do stacji Paproć.

rudy21 rudy22 rudy24

rudy25 rudy33

rudy36 rudy38

rudy40 rudy41

rudy43 rudy42

Cały teren jest ogrodzony i otwarty tylko w określonych godzinach. A pociągi jeżdżą jedynie w soboty, niedziele i określone święta, z uwagi na wymaganą minimalną liczbę osób (min.10) aby kurs mógł się odbyć.

rudy45 rudy47

rudy48 rudy49

Wycieczka w sam raz dla dzieci namiętnie oglądających/czytających bajki o pociągach, ale też miły sposób na spędzenie nie tylko upalnej i leniwej niedzieli dla całej rodziny. Co Wy na to?

5 odpowiedzi do artykułu “Rudy czyli Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej

  1. Kinga

    Kolejne miejsce tak blisko mojego domu, w którym nigdy nie byłam! Chociaż nie wiem czy to troszkę nie nudnawe, ale jak na kilka godzin wspólnie spędzonych z rodziną w sam raz. Chociaż chyba wolę aktywny wypoczynek mimo wszystko 😉

  2. Agnieszka /Zależna w podróży

    Zabytki techniki to widzę ostatnio najpopularniejsza atrakcja Polski 😀
    Dobrze, bardzo dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *