Kapadocja – tufowa kraina

Księżycowa kraina – właśnie to można sobie wyobrazić słysząc pojęcie “Kapadocja”. A dlaczego tak i czy warto się tam wybrać przeczytacie poniżej.

kapadocja1Kapadocja była kolejnym punktem na mapie naszej tureckiej podróży. Ta historyczna kraina położona jest w centralnej części współczesnej Turcji pomiędzy wzniesieniami wygasłych wulkanów, którym to zawdzięcza swoje oblicze. Dlatego że Kapadocja zbudowana jest głównie ze skał tufowych, które narażone na działanie czynników atmosferycznych zaczęły przybierać przeróżne formy i kształty. Ludzie zamieszkujący tamtejsze tereny odkryli, że tuf jest na tyle miękki iż można w nim drążyć tunele. I zaczęli budować: pomieszczenia mieszkalne, kościoły, fortyfikacje czy też tunele łączące miejscowości itd. Powstały bardzo rozbudowane skalne miasta, które w 1985 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą “Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji”. Obszar ten leży w trójkącie, którego boki stanowią miasta: Nevşehir, Ürgüp i Avanos.

Wycieczka po Kapadocji to przejechanie większości najlepszych punktów widokowych w tym rejonie oraz tam gdzie jest możliwość wejścia do pomieszczeń czy kościołów. Ostrzegamy: będzie dużo zdjęć.

Zaczynamy od miejsca gdzie możemy wejść do środka. Z zewnątrz nie prezentuje się jakoś specjalnie, a w środku jest ciemno, wąsko, ciasno. Dla osób z klaustrofobią nie polecamy.

kapadocja7

kapadocja10 kapadocja9 kapadocja8

kapadocja11

W kolejnym miejscy trafiamy na wielbłąda – jedną z charakterystycznych i często pojawiających się na widokówkach form skalnych.

kapadocja4

kapadocja5 kapadocja6

Formy skalne mogą przybierać różne kształty, każda jest inna, niepowtarzalna i inaczej uformowana przez warunki atmosferyczne.

kapadocja13

kapadocja15

kapadocja16

kapadocja19 kapadocja20

kapadocja21

Grzybki lub czapki krasnoludków, a formach skalnych każdy widzi coś innego. W Kapadocji można spędzić jeden dzień lub tydzień jeżdżąc i oglądając po kolei wszystkie możliwe formy skalne.

kapadocja26

kapadocja24 kapadocja27

kapadocja30

kapadocja31 kapadocja32 kapadocja33

kapadocja35 kapadocja36 kapadocja34

kapadocja38

kapadocja39

kapadocja37

kapadocja40

 kapadocja43 kapadocja51

kapadocja49

Miejscowi są dobrze przygotowani na turystów, świadczy o tym choćby liczba straganów na których można kupić prawie wszystko. A znajdziemy je przy najczęściej odwiedzanych punktach widokowych, bo przecież jak autokar się zatrzyma i ludzie zrobią te parę zdjęć to przy okazji na pewno coś kupią.

kapadocja52

kapadocja53

kapadocja54

kapadocja56

kapadocja57

kapadocja59

Można obejrzeć tysiące zdjęć a rzeczywistość i tak będzie o niebo lepsza. A tutaj już Göreme i znajdujące się tam wykute w skale bizantyjskie kościółki (wstęp był płatny, ale od 2009 roku mogło się to zmienić). Niektóre z nich pokryte są freskami, lepiej lub gorzej zachowanymi w zależności od wilgotności i dostępu do światła.

kapadocja60

kapadocja61 kapadocja62

kapadocja63

kapadocja65

kapadocja67

kapadocja64 kapadocja68 kapadocja69

kapadocja70

kapadocja71

kapadocja74

Wszystkim podróżującym po Kapadocji polecane jest spróbowanie lodów z koziego mleka. Sprzedawane są zazwyczaj z takich wózków, a sprzedawca przy okazji robi małe show. Spróbowaliśmy ich, były całkiem dobre.

kapadocja72 kapadocja73

Jak bardzo Kapadocja różni się od innych skalnych miast np: w Gruzji? Liczę na to że kiedyś przekonamy się o tym. I wtedy na pewno podzielimy się swoimi wrażeniami. A tymczasem odpowiadając na pytanie czy do Kapadocji warto się wybrać? Warto. I warto zafundować sobie lot balonem o wschodzie słońca nad Kapadocją. Podobno widoki są niezapomniane, choć cena też nie mała (było to wtedy chyba coś koło 150 euro/osoba).


Jeśli szukasz innych atrakcji w Turcji to zapraszam do przeglądnięcia pozostałych miejsc, które odwiedziliśmy w tym kraju i uważamy, że warto je zobaczyć.

8 odpowiedzi do artykułu “Kapadocja – tufowa kraina

  1. Przemek

    Piękne widoki, piękne zdjęcia! Zazdroszczę tej wyprawy!
    Kiedy byłem w Turcji kilka lat temu, objechałem jedynie zachodnią część, obiecując sobie, że to w sumie niedaleko i że szybko tam wrócę, właśnie do Kapadocji. No i minęło kilka lat…
    Teraz, oglądając te zdjęcia, widzę, że muszę sobie Kapadocję wpisać jako priorytet.

  2. Agnieszka /Zależna w podróży

    O tak, uwielbiam. Byłam dwa razy i mogę wracać i wracać. Choć z drugiej strony dziwi, że jest aż tak rozreklamowana, a np. Mitzpe Ramon w Izraelu czy Wadi Rum w Jordanii mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *