Home Miejsca Równica czyli listopad w górach

Równica czyli listopad w górach

by Joanna

Listopad ostatnio wita nas chłodnym rankiem, ciepłym południem i szybko zapadającym zimnym wieczorem. Warto wykorzystać te chwile południowego ciepłego słońca i wybrać się choćby na mały spacer.

równica1

A jak na spacer to fajnie go zrobić w miejscu, które ucieszy oko widokiem kolorowych jesiennych pagórków. W trakcie krótkich listopadowych dni można wybrać się w miejsca, które zazwyczaj pomijamy na wiosnę czy w lecie, z uwagi na zbyt łatwą czy za krótką trasę. Ale późną jesienią, gdy dni są krótkie to właśnie takich miejsc szukamy. Chcemy wykorzystać południowe słońce i nie przegiąć, bo o tej porze roku dzieci łatwiej złapią katar czy kaszel. Wierzymy, że spacery na świeżym powietrzu w jakimś stopniu wzmacniają ich odporność, a poza tym ruch to zdrowie więc zapraszamy na spacer.

rownica2

Równica to jeden z wielu szczytów położonych w Beskidzie Śląskim. Góruje nad dość znanym w tej okolicy uzdrowiskiem jakim jest miejscowość Ustroń. Dlaczego akurat Ustroń i Równica? Bo leżą w odległości niespełna 50 km od naszego miejsca zamieszkania  -w sam raz na lekki niedzielny listopadowy wypad. Pod sam szczyt góry prowadzi droga asfaltowa, dlatego do znajdującego się tam m.in. Schroniska Górskiego PTTK „Równica” w Ustroniu można bez problemów dojechać samochodem. Dzięki temu góra ta jest dużo bardziej dostępna dla turystów i spacerowiczów niż inne. Fakt ten sprawia, że można tam wyjechać i pospacerować np. w szpilkach lub przyodziać bardziej turystyczne obuwie i wybrać się na spacer jednym z kilku przecinających się pod szczytem szlaków. Np. szlakiem niebieskim w stronę Trzech Kopców Wiślańskich – co też uczyniliśmy w ostatnią niedzielę.

rownica3

rownica4

rownica5

rownica6

rownica7

rownica8

rownica9

rownica10

Równica ma również inne swoje atrakcje takie jak:

  • park linowy  – jeden z największych parków linowych w południowej Polsce, podobno warty zobaczenia/przejścia, tego dnia był akurat zamknięty
  • tor saneczkowy – całoroczny tor saneczkowy typu roller coaster, bardzo ładnie widokowo położony poniżej górnego parkingu, w naszym przypadku jeden z obowiązkowych punktów wycieczki

rownica11

rownica12

rownica14

  • schronisko i inne miejsca, gdzie można usiąść i zjeść np.: Dwór Skibówki z przepięknym widokiem na Ustroń czy Restauracja Zbójnicka Chata z sympatycznymi miejscami siedzącymi na tarasach

rownica15

Tak więc każdy znajdzie coś dla siebie, a na zachętę garść widoków kolorowej jesiennej okolicy, bo przecież nie zawsze musimy zdobywać szczyty. Zwykły spacer też może być przyjemnością.

rownica16

rownica17

rownica18

rownica20

Lubisz widoki z góry? To pewnie spodoba Ci się widok ze Skrzycznego w Szczyrku albo ze szczytu pienińskich Trzech Koron.


Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

6 komentarzy

Traveling Rockhopper 19 listopada, 2015 - 12:02

Cudna pogoda, jak na tą porę roku! Nic, tylko iść w góry! 🙂

Odpowiedz
Asia 19 listopada, 2015 - 23:36

O tak, pogoda nam się udała 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 29 listopada, 2015 - 11:03

To mieszkacie w super miejscu, skoro macie tak blisko w góry 🙂 Widzę, że dzieci zadowolone z jesiennego wypadu!

Odpowiedz
Dyrdymała 13 grudnia, 2016 - 17:23

Ale mieliście piękną pogodę! My wybraliśmy się w tym roku na kilka dni (w pierwszej połowie listopada) w Tatry i zima pełną parą! W związku z tym – widoki nieco inne, aczkolwiek równie piękne 🙂

Odpowiedz
Mr Kaffeino 15 listopada, 2017 - 19:01

Na Równicy byłem, kiedy jeszcze jej nie przerobili na „wesołe miasteczko”. Jak byłem rok czy dwa lata temu … Równica straciła swój blask. Szkoda.

Odpowiedz
Asia 15 listopada, 2017 - 19:06

Niestety na to wpływu nie mamy. Co nie zmienia faktu, że widoki z niej są ładne 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz