Atrakcje gdyńskiego nabrzeża

Gdynia, będąca częścią Trójmiasta, zawsze pozostawała w cieniu popularniejszego Gdańska i modniejszego Sopotu. Lecz zupełnie niesłusznie, bo Gdynia również ma się czym pochwalić. Więc o czym tym razem będzie? Krótko mówiąc: będą trzy punkty na mapie Gdyni obejrzane podczas naszej wizyty w tym mieście w ramach letniego pobytu nad Bałtykiem.

akwarium26

Tegoroczny letni pobyt nad Bałtykiem obfitował w wiele atrakcji. Jedną z nich była wycieczka do Gdyni z naszej bazy noclegowej czyli krótko mówiąc z dużego niebieskiego namiotu postawionego na campingu w miejscowości Stegna. O wrażeniach z pobytu nad polskim morzem z małymi dziećmi pod namiotem jeszcze, mam nadzieję, zdążymy opowiedzieć. A teraz skupimy się na atrakcjach gdyńskiego nabrzeża czyli przespacerujemy się na Molo Południowe. Miejsce turystyczno-rekreacyjne mieszkańców Gdyni i nie tylko. Turyści docierają na molo aby zobaczyć przyjemniej jedną z kilku atrakcji znajdujących się właśnie tam. Przygotujmy się na dużo zdjęć.

 • Dar Pomorza

Najsłynniejszy i najlepiej zachowany polski żaglowiec “Dar Pomorza” przez prawie 52 lata służył jako statek szkolny, szkoląc w tym czasie prawie 14 tys marynarzy.  Wybudowany w stoczni w Hamburgu, kupiony z uzbieranych datków społecznych trafił do Gdyni w 1930 roku. W czasie swej służby odbył 102 rejsy (m.in 1934-1935 r. rejs dookoła świata, 1937 r. opłynięcie przylądka Horn) i przepłynął pół miliona mil morskich. Po zakończeniu służby w 1982 r. został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu i od tej pory pełni funkcję statku-muzeum.

W pierwszej części zwiedzania przedstawiona jest m.in. historia statku.

gdynia8

W drugiej części zwiedzania przechodzimy przez m.in. maszynownię, magazyny, pomieszczenia zajmowane przez oficerów i na końcu wychodzimy na pokład.

gdynia9
gdynia16
gdynia19
 • ORP Błyskawica

W tym samym basenie portowym, obok “Daru Pomorza” stoi najstarszy zachowany polski niszczyciel – “ORP Błyskawica”. Zbudowany został w angielskiej stoczni Samuel White w Cowes w latach 1935-1936 r. Brał aktywny udział walkach podczas II wojny światowej, za co odznaczony został Orderem Virtuti Militari. Po wojnie funkcjonował m.in jako okręt szkoleniowy, a od 1976 roku pełni rolę okrętu muzeum.

gdynia25

Okręt ten mieliśmy okazję dokładniej zobaczyć podczas naszej wizyty w Gdyni w 2013 roku, dlatego w tym miejscu w fotografiach przeniesiemy się wspomnieniami kilka lat wstecz. Wtedy oprócz zwiedzania samego okrętu w jego wnętrzu oglądaliśmy m.in modele okrętów z różnych epok, mundury, broń, dokumenty itd.

gdynia33
 • Akwarium

Akwarium Gdyńskie czyli 68 akwariów ekspozycyjnych rozmieszczonych na trzech piętrach Budynku Stacji Morskiej, położonej na Molu Południowym. A w nich 1500 żywych organizmów z 250 gatunków, które zamieszkują: Morze Bałtyckie, rafę koralową, głębię oceanu i tropiki Amazonii. Akwarium posiada od 2005 roku status ogrodu zoologicznego.

Akwarium zwiedza się samemu, dlatego na każdym piętrze można spędzić tyle czasu ile potrzeba na spokojne obejrzenie ekspozycji. W okresie wakacyjnym przed kasą i w środku mogą być kolejki.

akwarium10

 

akwarium27

Możemy spotkać tam: rekiny, płaszczki, koniki morskie czy mureny. Pełen wykaz gatunków zamieszkujących akwarium znajdziecie na jego stronie: tutaj. Akwarium Gdyńskie prowadzi również zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Jako ciekawostkę dodamy ze akwarium swego czasu zamieniło się na chwilę w plan filmowy. W Gdyni rozgrywała się akcja polskiego serialu sensacyjno-kryminalnego pt. “Krew z krwi”. W jednym z odcinków drugiego sezonu jedna ze scen kręcona była właśnie na trzecim piętrze gdyńskiego akwarium, w Sali Bałtyckiej obok tej wielkiej mapy plastycznej, która przedstawia ukształtowanie dna Bałtyku. Ale co jak co, akwarium na żywo jest ciekawsze.

A jeśli lubisz oglądać morskie zwierzęta to będąc kiedyś we Wrocławiu wybierz się do Afrykarium, również warto zobaczyć.


Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.

11 odpowiedzi do artykułu “Atrakcje gdyńskiego nabrzeża

 1. Romantic Vagabonds

  Byliśmy kilka razy w Gdyni (z Damianem głównie na Kolosach), a ja sama miałam tu geologiczne praktyki. Niestety zawsze brakowało czasu do odwiedzenia opisanych przez Ciebie atrakcji. Mam nadzieję, że jeszcze taka okazja się trafi :). Fajne te miejsca dla Maluchów 🙂
  Diana

 2. Dee

  Głupio się przyznać, ale bardzo słabo znam miasta nad polskim morzem, a W Gdynii nigdy nie byłam. Jakoś nie ma nigdy okazji, jednak jak opowiem mężowi o tych statkach to pewnie sie okazja znajdzie. On uwielbia okręty, łódki i ogólnie, wszystko co pływa po morzach i oceanach. Także dziękuje za ten wpis. Pozdrawiam
  Dee

 3. Szymon

  W Gdyni byłem raz, 5 lat temu (III klasa podstawówki). Oceanarium rzeczywiście było dość ciekawe i fajnie zrobione, aczkolwiek nie zrobiło na mnie nie wiadomo jakiego wrażenia – po prostu “warto zobaczyć”, ale nie muszę tam jechać ponownie.

 4. Marcin W

  Też zawitałem z żoną do Gdyni w zeszłym roku i po raz pierwszy postanowiliśmy zatrzymać się właśnie tam. Jak każde z pozostałych miast Trójmiasta, jest to miejsce na swój sposób interesujące! Pozdrawiam!

 5. Karolina

  Bardzo inspirujący wpis. Każda osoba odwiedzająca te rejony zdecydowanie powinna go sobie wydrukować, a następnie odhaczać odwiedzone miejsca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *