Atrakcje gdyńskiego nabrzeża

Gdynia, będąca częścią Trójmiasta, zawsze pozostawała w cieniu popularniejszego Gdańska i modniejszego Sopotu. Lecz zupełnie niesłusznie, bo Gdynia również ma się czym pochwalić. Więc o czym tym razem będzie? Krótko mówiąc: będą trzy punkty na mapie Gdyni obejrzane podczas naszej wizyty w tym mieście w ramach letniego pobytu nad Bałtykiem.

akwarium26

Tegoroczny letni pobyt nad Bałtykiem obfitował w wiele atrakcji. Jedną z nich była wycieczka do Gdyni z naszej bazy noclegowej czyli krótko mówiąc z dużego niebieskiego namiotu postawionego na campingu w miejscowości Stegna. O wrażeniach z pobytu nad polskim morzem z małymi dziećmi pod namiotem jeszcze, mam nadzieję, zdążymy opowiedzieć. A teraz skupimy się na atrakcjach gdyńskiego nabrzeża czyli przespacerujemy się na Molo Południowe. Miejsce turystyczno-rekreacyjne mieszkańców Gdyni i nie tylko. Turyści docierają na molo aby zobaczyć przyjemniej jedną z kilku atrakcji znajdujących się właśnie tam. Przygotujmy się na dużo zdjęć.

 • Dar Pomorza

Najsłynniejszy i najlepiej zachowany polski żaglowiec “Dar Pomorza” przez prawie 52 lata służył jako statek szkolny, szkoląc w tym czasie prawie 14 tys marynarzy.  Wybudowany w stoczni w Hamburgu, kupiony z uzbieranych datków społecznych trafił do Gdyni w 1930 roku. W czasie swej służby odbył 102 rejsy (m.in 1934-1935 r. rejs dookoła świata, 1937 r. opłynięcie przylądka Horn) i przepłynął pół miliona mil morskich. Po zakończeniu służby w 1982 r. został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu i od tej pory pełni funkcję statku-muzeum.

W pierwszej części zwiedzania przedstawiona jest m.in. historia statku.

gdynia1 gdynia3

gdynia2 gdynia5 gdynia6

gdynia4 gdynia7

gdynia8

W drugiej części zwiedzania przechodzimy przez m.in. maszynownię, magazyny, pomieszczenia zajmowane przez oficerów i na końcu wychodzimy na pokład.

gdynia9

gdynia10 gdynia11

gdynia13 gdynia14

gdynia16

gdynia18 gdynia20 gdynia22

gdynia19

 • ORP Błyskawica

W tym samym basenie portowym, obok “Daru Pomorza” stoi najstarszy zachowany polski niszczyciel – “ORP Błyskawica”. Zbudowany został w angielskiej stoczni Samuel White w Cowes w latach 1935-1936 r. Brał aktywny udział walkach podczas II wojny światowej, za co odznaczony został Orderem Virtuti Militari. Po wojnie funkcjonował m.in jako okręt szkoleniowy, a od 1976 roku pełni rolę okrętu muzeum.

gdynia21 gdynia23

gdynia25

gdynia26 gdynia27

Okręt ten mieliśmy okazję dokładniej zobaczyć podczas naszej wizyty w Gdyni w 2013 roku, dlatego w tym miejscu w fotografiach przeniesiemy się wspomnieniami kilka lat wstecz. Wtedy oprócz zwiedzania samego okrętu w jego wnętrzu oglądaliśmy m.in modele okrętów z różnych epok, mundury, broń, dokumenty itd.

gdynia30 gdynia31 gdynia32

gdynia33

 • Akwarium

Akwarium Gdyńskie czyli 68 akwariów ekspozycyjnych rozmieszczonych na trzech piętrach Budynku Stacji Morskiej, położonej na Molu Południowym. A w nich 1500 żywych organizmów z 250 gatunków, które zamieszkują: Morze Bałtyckie, rafę koralową, głębię oceanu i tropiki Amazonii. Akwarium posiada od 2005 roku status ogrodu zoologicznego.

akwarium1 akwarium4

akwarium2 akwarium3 akwarium6

Akwarium zwiedza się samemu, dlatego na każdym piętrze można spędzić tyle czasu ile potrzeba na spokojne obejrzenie ekspozycji. W okresie wakacyjnym przed kasą i w środku mogą być kolejki.

akwarium10

akwarium7 akwarium8

akwarium15 akwarium17

akwarium19 akwarium20

akwarium21 akwarium22 akwarium16

akwarium27

Możemy spotkać tam: rekiny, płaszczki, koniki morskie czy mureny. Pełen wykaz gatunków zamieszkujących akwarium znajdziecie na jego stronie: tutaj. Akwarium Gdyńskie prowadzi również zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży.

akwarium35 akwarium36

akwarium37 akwarium38

akwarium39 akwarium43 akwarium44

Jako ciekawostkę dodamy ze akwarium swego czasu zamieniło się na chwilę w plan filmowy. W Gdyni rozgrywała się akcja polskiego serialu sensacyjno-kryminalnego pt. “Krew z krwi”. W jednym z odcinków drugiego sezonu jedna ze scen kręcona była właśnie na trzecim piętrze gdyńskiego akwarium, w Sali Bałtyckiej obok tej wielkiej mapy plastycznej, która przedstawia ukształtowanie dna Bałtyku. Ale co jak co, akwarium na żywo jest ciekawsze.

A jeśli lubisz oglądać morskie zwierzęta to będąc kiedyś we Wrocławiu wybierz się do Afrykarium, również warto zobaczyć.


Jeżeli podoba Ci się to co piszemy i chciałbyś być na bieżąco, to polub nasz profil na Facebooku – places2visit.pl. To bardzo miło wiedzieć, że nas czytasz, co motywuje do działania.

11 odpowiedzi do artykułu “Atrakcje gdyńskiego nabrzeża

 1. Romantic Vagabonds

  Byliśmy kilka razy w Gdyni (z Damianem głównie na Kolosach), a ja sama miałam tu geologiczne praktyki. Niestety zawsze brakowało czasu do odwiedzenia opisanych przez Ciebie atrakcji. Mam nadzieję, że jeszcze taka okazja się trafi :). Fajne te miejsca dla Maluchów 🙂
  Diana

 2. Dee

  Głupio się przyznać, ale bardzo słabo znam miasta nad polskim morzem, a W Gdynii nigdy nie byłam. Jakoś nie ma nigdy okazji, jednak jak opowiem mężowi o tych statkach to pewnie sie okazja znajdzie. On uwielbia okręty, łódki i ogólnie, wszystko co pływa po morzach i oceanach. Także dziękuje za ten wpis. Pozdrawiam
  Dee

 3. Szymon

  W Gdyni byłem raz, 5 lat temu (III klasa podstawówki). Oceanarium rzeczywiście było dość ciekawe i fajnie zrobione, aczkolwiek nie zrobiło na mnie nie wiadomo jakiego wrażenia – po prostu “warto zobaczyć”, ale nie muszę tam jechać ponownie.

 4. Marcin W

  Też zawitałem z żoną do Gdyni w zeszłym roku i po raz pierwszy postanowiliśmy zatrzymać się właśnie tam. Jak każde z pozostałych miast Trójmiasta, jest to miejsce na swój sposób interesujące! Pozdrawiam!

 5. Karolina

  Bardzo inspirujący wpis. Każda osoba odwiedzająca te rejony zdecydowanie powinna go sobie wydrukować, a następnie odhaczać odwiedzone miejsca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *